Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Dajte šancu sukulentom a bonsajom

Dajte šancu sukulentom a bonsajom

26. 05. 2021, SCONTO Nábytok
Sukulenty sú exotické rastliny vyskytujúce sa takmer vo všetkých častiach sveta. Získali však takú veľkú popularitu, že sa udomácnili aj v našich príbytkoch. Nemálo priaznivcov majú aj bonsaje, očarujúce malé stromčeky, ktoré dodávajú bytu harmóniu. Čo všetko by ste o nich mali vedieť predtým, než sa rozhodnete dať im priestor aj vo svojom interiéri?
Hoci všetky sukulenty majú pomerne nezvyčajný vzhľad, stále ide o rastliny. Ich názov je odvodený z latinského slova „succus“, čo znamená šťava. Zodpovedá tomu špecifická stavba ich tela s charakteristickými dužinatými listami, v ktorých dokážu zadržiavať vlahu na veľmi dlhé obdobie. Aj preto dostali ľudové pomenovanie „ťavy medzi rastlinami“. Je dôležité podotknúť, že zhruba tretinu všetkých sukulentov tvoria kaktusy. Sú špeciálnou podskupinou stonkových sukulentov (čeľaď kaktusovité) a pochádzajú prevažne z amerického kontinentu.

Pichľavá nádhera

Sukulenty sa vyvinuli v nepriaznivých podmienkach s vysokými, resp. kolísavými teplotami, s priamym slnkom, so suchom a s vetrom. Znie to neuveriteľne, ale na celom svete nájdete vyše 12-tisíc rôznych druhov týchto neobvyklých rastlín. Istá časť pochádza priamo z púští, iné sa vyskytujú skôr v suchých stepiach, polopúšťach či opadavých lesoch. Niektoré sukulenty dokonca rastú aj na Slovensku. Kaktusy ľahko spoznáte podľa typických tŕňov, ktoré ich chránia pred zvieratami. Svoju pichľavosť však vyvažujú tým, že nádherne a rozmanito kvitnú.

Prečo ich pestovať doma?

  • V súčasnosti sú mimoriadne obľúbeným dizajnovým „doplnkom“.
  • Ozvláštnia každý priestor. Niektoré sú krásne zelené s bujne kvitnúcimi kvetmi, iné pripomínajú kamene.
  • Sú veľmi nenáročné, prakticky nevyžadujú špeciálnu starostlivosť – odpustia vám, keď ich zabudnete poliať.
  • Sú ideálne pre ľudí, ktorí chcú mať doma rastlinky, ale vo svojom byte či dome sa zdržiavajú pomenej, pretože napríklad veľa cestujú.
  • Z viacerých druhov sukulentov môžete vytvárať pôsobivé aranžmány.

Doprajte im slnko

Pri pestovaní sukulentov v interiéri sa treba držať niekoľkých dôležitých zásad. Alfou a omegou starostlivosti je dostatok slnečných lúčov. Dosiahnete to tak, že ich postavíte na príjemné slnečné svetlo, ideálne na okenný parapet orientovaný na juh, prípadne juhovýchod alebo juhozápad. Zabudnite na police či kuchynské linky, kde by zbytočne trpeli a pomaly uhynuli. Niektorí pestovatelia dokonca odporúčajú, aby ste kvôli sukulentom vytiahli aj okenné žalúzie, ktoré bránia prirodzenému prenikaniu svetla dovnútra. Pozor na druhy kaktusov, ktoré obľubujú tieň – na silnom slnku by sa ľahko spálili.
Vedeli ste, že...?
Ak sukulenty, a najmä kaktusy, nemajú dostatok svetla, začnú sa najprv nakláňať smerom k oknu a postupne „vyťahovať“ za slnkom, takže ich pekný guľovitý tvar sa pretiahne do nepekných „stĺpikov“. Tento proces je, bohužiaľ, nezvratný. Pri nesprávnej starostlivosti môžu takisto strácať prirodzenú farbu, ale i tŕne, či dokonca prestať kvitnúť.

Kam s nimi v zime?

Keď sú sukulenty vo fáze rastu, postačuje im aj bežná izbová teplota. V zime (od novembra do februára) však s klesajúcou intenzitou slnečných lúčov vyžadujú aj zníženie teploty a obmedzenie zálievky. Kaktusom sa napríklad v chladných mesiacoch vôbec neodporúča dopĺňať voda.
 
Niektorí pestovatelia odporúčajú presunúť ich do tmavšieho priestoru, kde je stála teplota okolo 5 – 10 °C. Ak nemáte inú možnosť, pokojne ich položte na policu ďalej od okna. Ak vlastníte rodinný dom so zimnou záhradou, bude to skvelé miesto na prezimovanie vašich sukulentov a kaktusov, kde budú mať dostatok svetla aj v chladnom období.
Náš tip
Kaktusy a sukulenty môžete vystaviť aj na okennom parapete v exteriéri, napríklad na terase alebo balkóne. Aj tu však platí, že lodžia či balkón by mali byť orientované na juh, juhovýchod alebo juhozápad.

Vodou radšej šetrite!

Vlhkosť v byte im veľmi nevonia, v obľube majú skôr suchšiu klímu. Je preto dôležité, aby ste v byte zabezpečili neustálu výmenu a prúdenie vzduchu. A hoci si na dostatok vody nepotrpia, treba im v menšej intenzite dopriať aj zálievku. Niektoré druhy stačí zalievať raz mesačne, tým menším môžete dopriať vodu aj jedenkrát za týždeň.
Najlepšou radou od pestovateľov je zalievať ich len vtedy, keď je substrát v kvetináči úplne suchý. Orientovať sa môžete aj podľa počasia. Počas zamračených, daždivých a chladnejších dní si nevyžadujú takú intenzívnu zálievku ako vtedy, keď svieti slnko. Ak si nie ste istí, či rastliny poliať, radšej so zálievkou ešte vyčkajte – vždy je o čosi lepšie, keď budú vaše kaktusy chvíľku „smädné“, než aby ste ich preliali. Potom by totiž mohli začať hniť. Samozrejme, raz ročne by ste im mali dopriať aj hnojivo, optimálne na začiatku vegetačného obdobia.
Náš tip
Sukulenty aj kaktusy saďte do kvetináčov s dobrým odvodnením, teda so spodnými dierkami, ktoré dobre prepúšťajú vlhkosť. Niektoré sukulenty treba polievať priamo na substrát, v iných prípadoch je vhodnejšie naliať vodu do misky, pokojne aj vo väčšom množstve – keď si rastlinka vodu natiahne, zvyškovú tekutinu z misky vylejte.

Bonsaj – láska na celý život

Z hľadiska náročnosti pestovania je bonsaj pravým opakom sukulentov. Ak ste vyzbrojení dostatočnou trpezlivosťou, môžete svoj byt skrášliť týmito miniatúrnymi stromčekmi, ktoré sú špecialitou japonskej kultúry. V doslovnom preklade bonsaj značí „strom sadený v miske“. Vrcholom tohto umenia je vytvarovať rastlinu tak, aby pripomínala veľký strom. Používajú sa pri tom rozličné techniky, či už formovanie drôtom, alebo strihaním.
Bonsaje môžu byť listnaté aj ihličnaté, interiérové aj exteriérové a dopestovať sa dajú do rozličných veľkostí. Ľahšie sa pestujú bonsaje v exteriéri, keďže sa nachádzajú v oveľa prirodzenejšom prostredí. Interiérové bonsaje však môžete bez obáv presunúť aj do záhrady, na terasu či balkón. K drevinám, z ktorých možno vytvoriť pekné malé stromčeky, patria napríklad fikusy, ale aj vtáčí zob, čínsky brest, čínska ruža či tučnolist.
 
Práve fikus poteší začiatočníkov, ktorí s pestovaním bonsajov nemajú absolútne žiadne skúsenosti. Najjednoduchším spôsobom bude kúpiť si predpestovaný bonsaj, ktorý môžete doma sami postupne tvarovať. Pripravte sa však na to, že je to veľmi dlhý a zložitý proces, ktorý môže trvať celé roky. Väčšina ľudí, ktorí prepadli tejto vášni, však hovorí o láske na celý život. Tvrdia, že najkrajší je samotný proces tvarovania dreviny, nie konečný výsledok.

Tak čo, sú vám sympatickejšie nenáročné sukulenty alebo drobné bonsaje, pri ktorých si budete musieť vyhrnúť rukávy? 

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

7 + 1 rád, ako na štýlovú predsieň

Priestor, ktorý zbadáme ako prvý, keď vstúpime do akéhokoľvek bytu či domu, hrá omnoho dôležitejšiu úlohu, než si možno myslíme. Nejde iba o štvorcové metre, kde sa …

Ako zložiť servítky na veľkonočný stôl

S veľkonočnými sviatkami sa nám neodmysliteľne spája aj dobré jedlo. Pôžitok z neho, ako je dobre známe, umocňuje pekne prestretý stôl. Tradičným praktickým a zárove…