Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Dekoračné vankúšiky pre štýlový domov

Dekoračné vankúšiky pre štýlový domov

08. 01. 2024, SCONTO Nábytok
Dekoračné vankúšiky
Ako samostatné doplnky sú v podstate nenápadné, ako dekorácie však vedia robiť veľké zázraky a úplne zmeniť atmosféru sedacieho kútika či celého interiéru. Dáme vám pár tipov, ako čarovať s dekoračnými vankúšikmi.

Aké sú hlavné výhody dekoračných vankúšikov?

Dekoračné vankúše patria k najobľúbenejším bytovým doplnkom, pretože majú hneď niekoľko predností:
 • Okrem dekoračnej funkcie môžu slúžiť ako praktické relaxačné vankúše či podhlavníky, vybrané modely dokonca ako sedacie vankúše.
 • Vďaka mäkkosti prepožičiavajú nábytku na sedenie či posteli ešte komfortnejší a útulnejší vzhľad, ktorý sa násobí počtom použitých vankúšikov.
 • Väčšina z nich má obliečky, ktoré možno vyzliecť a vyprať.
 • Vďaka množstvu vzorov, veľkostí, farieb, textúr, tvarov ponúkajú nekonečnú variabilitu pri premenách interiéru. Skrátka ich môžete meniť tak často, ako sa vám zachce.
Čo si všímať pri výbere
Dekoračné obliečky na vankúšiky môžu mať vzor buď len na jednej strane, alebo z oboch strán. Pred kúpou si rozmyslite, ktorá z možností vám vyhovuje viac.

Vytvárajte akcenty a kontrasty

Vychádzajte z farby nábytkového prvku, ktorý sa chystáte dozdobiť dekoračnými vankúšikmi, či už ide o kreslo, sedaciu súpravu, alebo o posteľ. Ak použijete doplnky v rovnakom alebo podobnom odtieni, znásobíte a podčiarknete objem samotnej sedačky či postele. V prípade vankúšov sa oplatí staviť najmä na akcentujúce tóny a motívy, ktoré vytvoria zaujímavý kontrast. Rovnako si môžete vyskladať paletu príbuzných farieb, ktoré spolu dobre ladia a sú príjemné na pohľad.
Náš tip
Dekoračné vankúšiky môžu byť skombinované s ďalšími textíliami, ako sú závesy, záclony, posteľné prikrývky a deky, ale aj s inými bytovými doplnkami, napríklad s vázami, obrazmi či umeleckými dielami. Môžu oživiť jednofarebnú pohovku, ale i zjemniť sedaciu súpravu s nápaditou textúrou či motívmi, napríklad s kvetinovým vzorom.
Dopĺňať vankúšiky do celkového interiérového dekoru je ako pridávať ingrediencie do kulinárskeho pokrmu. Ak chcete dosiahnuť dobrý výsledok, začnite pracovať najprv s malým počtom dekoračných vankúšikov. Pomôže vám, ak si vzorky alebo obrázky doplnkov, ktoré chcete kúpiť, naukladáte vedľa seba. Takto budete vidieť, ako by dekoračné vankúše spolu hrali. Niektoré kombinácie pôsobia nečakane štýlovo, originálne a moderne.
Náš tip: Vankúšiky na gauč
Niektoré sedacie súpravy a pohovky majú namiesto súvislej chrbtovej opierky veľké vankúše. Samozrejme, aj tie môžete bez obáv doplniť ďalšími, ideálne menšími dekoračnými vankúšmi. V tomto prípade by však sedačka mala mať dostatočnú hĺbku, aby vás z nej vankúšiky nevytlačili.

Čomu sa radšej vyhnúť 

 • Neprežeňte to s množstvom vankúšikov. Hoci sú mäkké, pri väčšom počte vás môžu, paradoxne, oberať o potrebný komfort. Len ťažko budete hľadať miesto, kam si sadnúť či ľahnúť, takže vám nezostane nič iné len vankúšiky presúvať z miesta na miesto, prípadne ich dočasne uložiť na zem. To môže byť problém napríklad pri väčšom počte hostí alebo v menšej spálni.
 • Príliš nekombinujte, najmä nie grafické potlače s inými. Nie je síce vylúčené, že spolu môžu vyzerať dobre, odvážnejší mix vankúšov však patrí do rúk skúseného dekoratéra či dizajnéra.
 • Nesnažte sa dekorovať vankúšikmi úplne každý sedací kút, pretože vtedy môže priestor pôsobiť neupratane a chaoticky.

Stavte na rôzne veľkosti

Nemáme na mysli iba rozličné rozmery, ale aj netypické tvary vankúšov, ako sú valce, podlhovasté vankúše, kruhy, srdiečka, hviezdy či dokonca vankúše v podobe rozprávkových postavičiek a zvieratiek, ktoré si deti veľmi rýchlo obľúbia, pretože sa k nim môžu túliť alebo sa s nimi dá hrať. Kombinácie vankúšov v rozličných podobách budú pôsobiť ešte príjemnejšie, pretože vytvoria efekt vrstvenia a hĺbky. Postupujte od najväčších vankúšov vzadu až po najmenšie či nevšedne tvarované vankúšiky v popredí
Náš tip: Veľké vankúše nielen ako dekorácia
Tie najväčšie vankúše môžete príležitostne používať aj ako podsedáky na dlážke. Ideálne to môže byť napríklad v detských izbách, keďže deti sa rady hrajú na zemi.

Materiály obliečok na vankúšiky

Kromě barev a vzorů budou při výběru dekoračních polštářků rozhodovat také materiály a provedení, které do interiéru vnesou více textury. Vedle klasického textilního povlečení jsou v kurzu také kožešinové, kožené, háčkované, polštářky s metalickým efektem, s třásněmi, s bambulkami, 3D motivy nebo flitry. Je jasné, že některé z uvedených nemusí být tak pohodlné, sedačce nebo posteli ovšem dodají vzhled perfektně nastylovaného koutku.
Materiály, z ktorých sú vyrobené dekoračné obliečky na vankúšiky, do značnej miery ovplyvňujú aj to, akým dojmom tieto doplnky pôsobia. Rovnako aj rôzne vzory. Lesklé úpravy či zamat sú typické pre luxusné dekoračné vankúšiky, rôzne kožušinové vyhotovenia a pleteninové variácie dodávajú interiéru hrejivú atmosféru a nájdu uplatnenie napríklad v bývaní zariadenom v štýle boho chic, geometrické vzory dobre zapadnú do moderne či škandinávsky ladených interiérov, drobné kvetinové potlače zasa do tých vidieckych atď.
Nezabudnite na údržbu
Aj dekoračné vankúšiky si vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Ak ide o modely s obliečkou, môžete ju ľahko vyzliecť a vyprať v práčke na bežných 30 až 40 °C. Niektoré, najmä atypické dekoračné vankúšiky sa dajú prať v celku, prípadne ich stačí zbaviť nečistôt a prachu handričkou a vhodným čistiacim prostriedkom.

Aranžujte dekoračné vankúšiky ako profesionáli

 • Na začiatok môžete zvoliť vankúše rovnakej veľkosti, napríklad v rozmere 45 × 45 cm, ktoré sa ľahšie kombinujú.
 • Je vhodné, ak si na úvod vyberiete tri základné farby, ktoré doplníte jednou vzorkou, napríklad kvetinami, a grafickým motívom, trebárs pásikmi.
 • Vo veľkej skupine vankúšov by vždy mali byť dekoračné kúsky neutrálnych farbách.
 • Pamätajte si, že v zložení by mali prevažovať jednofarebné vankúšiky. Výraznejšie kúsky s obrázkami, so vzorkami či s nápismi by mali byť iba akousi príjemnou bodkou.
 • Dekoračné vankúšiky na gauč najlepšie vyniknú v nepárnom počte, napríklad tri, päť alebo sedem – ak do jedného rohu pohovky uložíte tri vankúše, v druhom rohu ich ponechajte len dva.
 • Ak ide o klasickú dvojmiestnu alebo trojmiestnu pohovku, prípadne o rohovú pohovku s otomanom, môžete sústrediť skupinky dvoch či troch vankúšov v jednotlivých rohoch – takáto dekorácia dokáže zjemniť aj vizuálne hranatejšie sedacie súpravy.
 • Ak má sedacia súprava veľké chrbtové opierky, môžete ich doplniť vankúšmi po celej dĺžke. Zvýrazníte tak čelnú časť sedačky.
 • Dekoračné vankúšiky na posteľ sa zvyčajne vrstvia symetricky v dvoch radoch, a to od čela postele od najväčších po najmenšie, pričom najspodnejšiu vrstvu budú predstavovať základné vankúše na spanie. Celú skupinu môže zdobiť ako čerešnička na torte jeden malý vankúšik v popredí, napríklad aj v atypickom tvare. Vaše lôžko bude pôsobiť upratane a doslova kráľovsky.
 • Posteľ môžete dozdobiť vankúšikmi aj rozšafnejším nedbalým spôsobom, vďaka čomu bude kráľovstvo vašich snov pôsobiť oveľa hravejšie.
 • Vankúše nemusíte ukladať iba zvislo, niektoré môžete nechať naležato „voľne pohodené“ na sedačke. Ak pôjde o jeden či dva vankúše, celá kompozícia bude pôsobiť nenútene, ale stále elegantne.
 • Z každej bežnej detskej postele vytvoríte za pomoci vankúšikov pohodlnú pohovku s mäkkým záhlavím.
 • V prípade väčších jedálenských kresiel a stoličiek alebo lavíc môžete dekoračnými vankúšikmi osviežiť aj sedenie pri kuchynskom stole či kuchyňu ako takú.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Nástenné a stojanové vešiaky – šikovní pomocníci do každého bytu

Dnes sa zameriame na užitočných, ale často opomínaných pomocníkov v domácnosti – na nástenné a stojanové vešiaky. Vítané sú na viacerých miestach v domácnosti, niele…

Zútulnite terasu stromami, ktorým sa darí aj v kvetináčoch

Hádam niet človeka, ktorý by si v teplých mesiacoch s radosťou neposedel na terase. V súčasnosti sa tomuto priestoru venuje veľa pozornosti. Stáva sa akousi obývačko…