Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Dekoračné vankúšiky pre štýlový domov

Dekoračné vankúšiky pre štýlový domov

10. 03. 2021, SCONTO Nábytok
Ako samostatné doplnky sú v podstate nenápadné, ako dekorácie však vedia robiť veľké zázraky a úplne zmeniť atmosféru sedacieho kútika či celého interiéru. Naučíme vás pár trikov, ako čarovať s dekoračnými vankúšikmi.

Aké sú ich hlavné výhody?

Dekoračné vankúšiky patria k najobľúbenejším bytovým doplnkom, pretože majú hneď niekoľko predností:
 • Okrem dekoračnej funkcie môžu fungovať ako praktické relaxačné vankúše či podhlavníky.
 • Vďaka mäkkosti prepožičiavajú sedaciemu nábytku či posteli ešte komfortnejší a útulnejší vzhľad, ktorý sa násobí počtom použitých vankúšikov.
 • Väčšina z nich má obliečky, ktoré možno vyzliecť a vyprať.
 • Ponúkajú nekonečnú variabilitu pri premenách interiéru vďaka množstvu vzorov, veľkostí, farieb, textúr, tvarov a môžete ich meniť tak často, ako sa vám zachce.

Akcenty a kontrasty

Vychádzajte z farby nábytkového prvku, ktorý sa chystáte dozdobiť dekoračnými vankúšikmi, či už ide o kreslo, sedaciu súpravu, alebo posteľ. Ak využijete doplnky v rovnakom alebo podobnom odtieni, znásobíte a podčiarknete objem samotnej sedačky či postele. V prípade vankúšov sa oplatí staviť najmä na akcentujúce tóny a motívy, ktoré vytvoria príjemný kontrast. Rovnako si môžete vyskladať paletu príbuzných farieb, ktoré spolu dobre ladia a sú príjemné na pohľad.
Náš tip
Vankúšiky môžu byť skombinované s ďalšími textilnými prvkami, ako sú závesy, záclony, posteľné prikrývky a deky, ale aj s ostatnými dekoračnými doplnkami, napríklad vázami, obrazmi či umeleckými dielami. Môžu oživiť jednofarebnú pohovku, ale i zjemniť sedaciu súpravu s nápaditou textúrou či motívmi, napríklad s kvetinovým vzorom.
Pohovka Cannes
Dopĺňať vankúšiky do celkového interiérového dekoru je ako pridávať ingrediencie do kulinárskeho pokrmu. Ak chcete dosiahnuť dobrý výsledok, začnite malými „ochutnávkami“, pri ktorých budete pracovať najprv s malým počtom dekoračných vankúšikov. Pomôže vám, ak si vzorky alebo obrázky doplnkov, ktoré chcete kúpiť, naukladáte vedľa seba. Takto budete vidieť, ako by dekoračné vankúšiky spolu „hrali“. Niektoré kombinácie pôsobia nečakane štýlovo, originálne a moderne.
Náš tip
Niektoré sedacie súpravy majú namiesto súvislej chrbtovej opierky veľké dekoračné vankúše. Samozrejme, aj tie môžete bez obáv doplniť ďalšími, ideálne menšími dekoračnými vankúšmi. V tomto prípade by však sedačka mala mať dostatočnú hĺbku, aby vás vankúšiky nevytlačili z pohovky.
Pohovka Merino

Čomu sa vyhnúť hneď v úvode

 • Neprežeňte to s množstvom vankúšikov. Hoci sú mäkké, pri väčšom počte vás môžu, paradoxne, oberať o potrebný komfort. Len ťažko budete hľadať miesto, kam si sadnúť či ľahnúť, takže vám nezostane nič iné iba vankúšiky presúvať z miesta na miesto, prípadne ich dočasne uložiť na zem. To môže byť problém napríklad pri väčšom počte hostí alebo v menšej spálni.
 • Príliš nekombinujte, najmä grafické potlače s inými. Nie je síce vylúčené, že spolu môžu vyzerať dobre, odvážnejší mix vankúšov však patrí do rúk skúseného dekoratéra či dizajnéra.
 • Nesnažte sa dekorovať vankúšikmi úplne každý sedací kút, pretože vtedy môže priestor pôsobiť neupratane a chaoticky. 

Stavte na rôzne veľkosti

Nemáme na mysli iba rozličné rozmery, ale aj netypické formy vankúšov, ako sú valce, podlhovasté vankúše, kruhy, srdiečka, hviezdy či dokonca vankúše vo forme rozprávkových postavičiek a zvieratiek, ktoré si deti veľmi rýchlo obľúbia, pretože sa k nim môžu túliť alebo sa s nimi hrať. Vankúše v rozličných formátoch budú pôsobiť ešte príjemnejšie, pretože vytvoria efekt vrstvenia a hĺbky. Postupujte od najväčších vankúšov vzadu až po najmenšie či nevšedne tvarované vankúšiky v popredí. 
Náš tip
Tie najväčšie vankúše môžete príležitostne využívať aj ako podsedáky na dlážke.

Čarujte s materiálmi

Okrem farieb a vzorov zavážia pri výbere dekoračných vankúšikov aj materiály, ktoré do interiéru vnesú viac textúry. Okrem klasických textilných obliečok sú v kurze aj kožušinové, kožené, háčkované, vankúšiky s metalickým efektom, so strapcami, s brmbolcami, 3D motívmi alebo flitrami. Je jasné, že niektoré z uvedených nemusia byť natoľko pohodlné, sedačke či posteli však dodajú vzhľad perfektne nastajlovaného kútika v štýle škandinávskeho hygge.

Nezabudnite
Aj dekoračné vankúšiky si vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Ak ide o modely s obliečkou, môžete ju ľahko vyzliecť a vyprať v práčke na bežných 30 až 40 °C. Niektoré, najmä atypické dekoračné vankúšiky sa dajú prať v celku, prípadne ich stačí zbaviť špiny a prachu handričkou a vhodným čistiacim prostriedkom.

Stajlujte ako profesionáli

 • Na začiatok môžete zvoliť vankúše rovnakej veľkosti, najčastejšie v rozmere 50 × 50 cm, ktoré sa ľahšie kombinujú.
 • Je vhodné, ak si v úvode vyberiete tri základné farby, ktoré doplníte jednou vzorkou, napríklad kvetinami, a grafickým motívom, trebárs pásikmi.
 • Vo veľkej skupine vankúšov by vždy mali byť dekoračné kúsky v neutrálnych farbách.
 • Nezabudnite, že v zložení by mali prevažovať jednofarebné vankúšiky, výraznejšie kúsky s obrázkami, vzorkami či nápismi by mali byť iba akousi príjemnou bodkou.
 • Dekoračné vankúšiky na sedačku najlepšie vyniknú v nepárnom počte, napríklad tri, päť alebo sedem – ak do jedného rohu pohovky uložíte tri vankúše, v druhom rohu ich ponechajte len dva.
 • Ak ide o klasickú dvojmiestnu alebo trojmiestnu pohovku, prípadne o rohovú pohovku s otomanom, môžete sústrediť skupinky dvoch či troch vankúšov v jednotlivých rohoch – takáto dekorácia dokáže zjemniť aj hranatejšie sedacie súpravy.
 • Ak má sedacia súprava veľké chrbtové opierky, môžete ich doplniť vankúšmi po celej dĺžke. Zvýrazníte tak čelnú časť sedačky.
 • Dekoračné vankúšiky na posteľ sa zvyčajne vrstvia symetricky v dvoch radoch, a to od čela postele od najväčších po najmenšie, pričom najspodnejšiu vrstvu budú predstavovať základné vankúše na spanie. Celú skupinu môže zdobiť ako čerešnička na torte jeden malý vankúšik v popredí, napríklad aj v atypickom tvare. Vaše lôžko bude pôsobiť nielen upratane, ale doslova kráľovsky.
 • Posteľ môžete dozdobiť vankúšikmi aj rozšafnejším nedbalým spôsobom, vďaka čomu bude kráľovstvo vašich snov pôsobiť oveľa hravejšie.
 • Vankúše nemusíte ukladať iba zvislo, niektoré môžete nechať naležato „voľne“ pohodené na sedačke. Ak pôjde o jeden či dva vankúše, bude celá kompozícia pôsobiť nenútene, ale stále elegantne.
 • Z každej bežnej detskej postele vytvoríte za pomoci vankúšikov pohodlnú pohovku s mäkkým záhlavím.
 • V prípade väčších jedálenských kresiel a stoličiek alebo lavíc môžete dekoračnými vankúšikmi osviežiť aj sedenie pri kuchynskom stole či celkovo kuchyňu ako takú.

Kuchyňa Speed

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Nástenné dekorácie sa hodia do každej miestnosti

Dekorácie v byte sú ako módne doplnky, ktoré nielenže zrkadlia vašu osobnosť a vkus, ale aj podčiarkujú charakter bytu. Dnes sa pozrieme na závesné dekorácie, ktoré …

Ozvláštnite stôl jednoduchou a efektnou dekoráciou. Ako ju vyrobiť?

Príde návšteva alebo organizujete rodinný obed či večeru? Ozvláštnite si stôl originálnymi dekoráciami na utierky či ozdobné servítky a príbor. Tieto jednoduché dopl…