Interiér naladený jesenne – ako naň?

Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Interiér naladený jesenne – ako naň?
Publikováno: 25. 11. 2020
Jeseň je zo všetkých ročných období najštedrejšia na dary prírody, ktoré sa dajú použiť v rámci dekorovania interiéru. Ako si nimi spríjemniť jesenné mesiace, okrášliť interiér a zahnať pochmúrnu náladu z hmlistých rán a upršaných dní?
Jeseň môžete vniesť do interiéru predovšetkým prostredníctvom jesenných odtieňov, charakteristických pre toto ročné obdobie. Typickým prvkom je horčicovožltá, tehlová, oranžová farba tekvíc, hnedá farba šišiek či teplý červený odtieň pripomínajúci opadané lístie alebo šípky na kríkoch. Tieto plody špecifického tvaru nemusia inšpirovať len svojou farbou – navlečené na kvetinársky drôt a vytvarované do symbolu srdca budú jedinečnou dekoráciou na okno alebo kľučky dverí. Alebo si vyskúšajte spraviť vlastný jesenný aranžmán.

Buďte kreatívni

Na vlastný aranžmán budete potrebovať kus dreva či tácku ako podložku, alebo zaujímavý kvetináč, košík, či debničku (napríklad z brezovej kôry). Kombinovať môžete mnohé dary prírody, napríklad stabilizovaný islandský mach (najlepšie svetlozelenej farby, ktorý bude kontrastovať s kvetmi a jesennými plodmi), jarabinu, konáriky šípok, rôzne vetvičky s bobuľami, vres, vresovec, ozdobné papričky, tekvičky, sušené kvety, gaštany, žalude, pestrofarebné lístie, lampióniky machovky peruánskej (známej ako židovská čerešňa)... Fantázii sa medze nekladú. Príjemne určite bude pôsobiť aj jednoduchá výzdoba s využitím len dvoch-troch jesenných prvkov. Základom dekorácie môžu byť aj okrúhle drevené pláty alebo prútený veniec, všetko v prírodnom jesennom duchu. Ak sa považujete za menej šikovných a s tavnou pištoľou si nerozumiete, skúste aspoň girlandu z pozlátených listov. Alebo nastriekajte šišky a tekvičky farbou v spreji – pokojne použite zlatú či striebornú. Jesenné aranžmány dobre vyniknú na stoloch, komodách, policiach, ale aj na parapetoch, podlahách, schodoch atď.

Zababušte sa

Jeseň patrí príjemným mäkkým tkaninám v teddy štýle, ktoré sú ako stvorené na to, aby sme sa do nich zababušili. Veľmi obľúbeným je momentálne buklé – látka, ktorá sa čoraz častejšie objavuje na pohovkách, stoličkách, kreslách, taburetkách aj laviciach a zaručí mäkké čalúnenie. Názov pochádza z francúzštiny a v preklade znamená oblúčik alebo kučeraviť sa. Buklé je tkanina s charakteristickým oblúčikovitým povrchom. Touto technikou sa najčastejšie upravuje vlna, ale môže sa použiť aj pri bavlne, ľane či hodvábe. V interiérovom dizajne sa prvýkrát objavil v 40. rokoch minulého storočia, keď architektka a dizajnérka Florence Knollová požiadala Eeroa Saarinena, aby vytvoril pre značku Knoll kreslo, ktoré by sa naozaj „krútilo“. Architekt interpretoval jej opis nielen v rámci dizajnu, ale aj použitého čalúnenia a vzniklo jeho známe Womb Chair s čalúnením z priadze so zvlnenými vláknami.
 
V nasledujúcich desaťročiach sa tento materiál rozšíril aj do iných oblastí a stal sa obľúbeným nielen medzi dizajnérmi nábytku, ale preferovali ho aj mnohé módne domy (medzi nimi aj Chanel). Buklé je dostatočne ťažký, aby poskytol akustickú pohodu (tlmí zvuk, preto je obľúbený napríklad na závesoch), a zároveň príjemne mäkký, aby sa mohol použiť na obliečku vankúša. Okrem tohto materiálu, samozrejme, môžete siahnuť aj po mnohých ďalších, ktoré sa postarajú o hrejivú atmosféru aj zahriatie tela.

Prevoňajte si interiér

Proti pochmúrnej jesennej nálade sa dá bojovať nielen farbami a vrstvením, ale aj vôňou, napríklad dobrého jedla a pitia v podobe tekvicového koláča so škoricou, hruškového crumble a pečeného jablka. Ak sa vám nechce piecť (a následne degustovať), dekorujte interiér sviečkami s podobnými vôňami. Príjemné budú aj korenisté vône s arómou jedle alebo zemolezu. Na podporu imunity a dezinfekciu priestorov môžete vyskúšať aj esenciálne oleje, ktoré sa používajú v rámci arómoterapie. Ideálnym pomocníkom v čase chrípky je citrón, pri nádche a kašli voľte eukalyptus a s dýchacími problémami pomôže mäta. Vône majú svoje miesto v psychoterapii a mnohé štúdie ukázali súvislosť medzi niektorými vôňami a nevedomými reakciami neurovegetatívneho systému (zmena srdcového rytmu, rozširovanie zreníc). Pachy majú v našom dennom režime oveľa väčší význam, než si uvedomujeme. Tak prečo to nevyužiť a nepoužiť ich ako nadstavbu dekorovania interiéru?
Publikováno: 25. 11. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytok

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Zariadili ste krásnu izbičku pre vašu princezničku či malého nezbedníka, ale dnes už vášho potomka akosi neoslovuje? Keď sa z dieťaťa stane tínedžer, objavia sa indi…
Čítať ďalej
Toppery – kedy sa vám zídu?

Toppery – kedy sa vám zídu?

Ak ste si kúpili nový matrac, určite vám ležalo na srdci, aby bol nielen pohodlný, ale aj trvácny. Možno netušíte, že komfort počas spánku a životnosť matraca môže z…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií