Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Knižnice majú svoje miesto v každej domácnosti

Knižnice majú svoje miesto v každej domácnosti

11. 11. 2020, SCONTO Nábytok
A zaiste aj v tej vašej. Knihy o vás povedia veľa. Sú v nich ukryté príbehy a vedomosti, ktoré vám nikto nevezme a ku ktorým sa môžete kedykoľvek vrátiť. Urobiť si systém vo svojom knižnom kráľovstve preto nikdy nie je na škodu. Nájdite si čas utriediť si svoju zbierku kníh a vyberte pre ňu ideálnu knižnicu.
Pri výbere knižnice je kľúčová otázka, koľko kníh vlastníte. Ak patríte ku knihomoľom, pravdepodobne budete potrebovať sofistikovanejší úložný systém. Ak vlastníte len pár kníh, vystačíte si aj s malou knižnicou, prípadne s niekoľkými poličkami v rámci obývacej zostavy. O dizajne tohto kúska bude nepochybne rozhodovať aj typ miestnosti, v ktorej sa bude nachádzať, a tiež štýl samotného interiéru. Knihy môžete vystaviť nielen v obývacej či detskej izbe, ale aj v kuchyni, jedálni, pracovni či dokonca na chodbe. Práve chodby začínajú ľudia objavovať ako ideálne priestory na umiestnenie knižníc – koridory bez zjavnej funkcie, než je tá spájacia, tak nadobúdajú úplne nový ráz.
Knižnica Monaco
Regál Spring
Vedeli ste, že...?
Prvé knižnice sa začali objavovať v 16. storočí, krátko po vynájdení kníhtlače. Ľudia si knihy – podľa vzoru z kláštorov – začali najprv vystavovať na pulty pripomínajúce kazateľnice so šikmou doskou. Vzhľadom na rozširovanie biblioték to však začalo byť pomerne nepraktické, majitelia teda hľadali inú formu uskladnenia kníh. Takto postupne vznikol vertikálny policový systém, ktorý dokázal ušetriť priestor a ktorý sa využíva dodnes. Za zmienku stojí aj fakt, že knihy sa najskôr ukladali do políc chrbtom dovnútra a boli chránené reťazami. Až o storočie neskôr sa začali na chrbtoch kníh objavovať mená autorov a názvy diel.

Na čo pamätať

Pri výbere knižnice dbajte na to, aby:
 1. mala celá konštrukcia dostatočnú nosnosť vzhľadom na počet kníh, ktorými ju chcete zaťažiť;
 2. bola vyrobená z pevného dreva, prípadne kovu, a to najmä vtedy, ak obsahuje dlhé police – v opačnom prípade by sa pod ťarchou vašej zbierky mohli police začať nepekne prehýbať;
 3. knižnica ladila so zariadením miestnosti – a to aj v prípade, ak bude hrať úlohu dominantného kúska;
 4. mala optimálnu výšku a nepredstavovala problém pri ukladaní a vyberaní kníh – v takomto prípade myslite na to, ako sa k najvyšším policiam dostanete či už pomocou rebríka, alebo praktického pevného stupienka s dostatočne veľkou nášľapnou plochou;
 5. mala regály s výškou, prípadne hĺbkou, ktorá zodpovedá formátu kníh, ktoré vlastníte.
Knižnica Mito
Nástenný regál Haarlem

Kam umiestniť knižnicu

Regály na knihy môžu prebrať úlohu obývacej steny, doplnkového policového systému či dokonca deliaceho prvku miestnosti. V prípade potreby môžu zaplniť aj celú stenu interiéru – venujte však pozornosť tomu, aby ste na policiach vytvorili viditeľný systém a poriadok, inak bude celá miestnosť pôsobiť chaoticky. Masívne knižnice by ste mali vyvážiť subtílnejším nábytkom a jemnejšími doplnkami. Ak máte k dispozícii knižnice a regály rôznej veľkosti z jednej kolekcie, neváhajte sa s nimi pohrať a vyskladajte si domácu bibliotéku podľa vlastnej fantázie – môžete striedať vysoké knižnice s nízkymi alebo z nich vytvárať rohové riešenia.
Knižnica Caruso
Knižnica Guru
Tip pre vás: Zarazte im to!
Má síce primárne praktickú funkciu – ochrániť stojace knihy pred zošuchnutím –, stala sa však aj výrazným dizajnovým doplnkom. Reč je o zarážke na knihy. Tie súčasné majú tvary a farby od výmyslu sveta. Môžu byť samostatne stojace, ale aj závesné, resp. ako súčasť samotného policového systému. Poslúžia dokonca na oddelenie kníh, ktoré sú umiestnené na polici v jednom rade. Môžete ich tak využiť aj na triedenie vašich titulov.

Zarážka na knihy

Povedzte to dizajnom

Základné pravidlo znie, že knižnica by mala mať čo najjednoduchší dizajn, ak majú vyniknúť práve knihy a samotný obsah regálov. Police môžu byť chránené zadným panelom alebo úplne priehľadné, vďaka čomu pôsobia vzdušným dojmom. Niektoré modely môžu byť v prípade potreby doplnené zatvárateľnými segmentmi či zásuvkami, prípadne byť riešené ako súčasť iného kúska nábytku.

Skriňa s knižnicou City a regál Parquet
Nikto vám však nebude zazlievať, keď ako milovníci rustikálneho či romantického štýlu zvolíte knižnicu v masívnom vyhotovení s výraznou podstavou či ozdobnou hornou lištou. Knihy vyniknú aj v kúskoch vyrobených z masívneho dreva či dyhy s peknou kresbou. Súčasné možnosti výberu sú však oveľa širšie, než by ste si mohli myslieť. Efektne pôsobia napríklad moderné, geometricky tvarované knižnice s polootvoreným policovým systémom, knižnice s farebnými prvkami, modely vo forme štíhlych vysokých políc, industriálnych regálov alebo rebríkov. V ponuke sú dokonca aj otočné či vysúvateľné vyhotovenia.
Otočná knižnica Netto
Regál Bega

Tip na záver: Vytvorte si vlastný systém

 • Knihy môžete triediť najrozličnejšími spôsobmi, najčastejšie abecedne podľa autora, ale aj z hľadiska žánru či celkovej obľúbenosti.
 • Samostatnú kapitolu tvoria magazíny, ktoré je najlepšie uložiť do šanónov, napríklad podľa ročníka.
 • Vhodné je rozdeľovať knihy na také, ktoré beriete do rúk častejšie, a tituly, ktoré majú vo vašej knižnici svoje „čestné miesto“ – vzácne vydania, limitované edície či knihy, ku ktorým máte silný citový vzťah.
 • Tituly môžete ukladať do políc vertikálne vedľa seba, niektoré však pokojne poukladajte horizontálne na seba, prípadne rozdeľte fotografiami v rámoch, dekoráciami či inými pokladmi – úložný systém tak nadobudne pekný rytmus.
 • Z hľadiska dizajnu môžete zvážiť uloženie svojej zbierky podľa veľkosti kníh, typu väzby (klasická hrubá väzba či tenká, takzvaný paperback), materiálu väzby alebo veku jednotlivých titulov.
 • Niektorí majitelia či dizajnéri ukladajú knihy do políc dokonca podľa farby – od tmavých cez farebné až po biele väzby. Je to pomerne prácny spôsob, v interiéri však nepochybne vytvorí zaujímavý vizuálny efekt.

Knihy podľa farieb
 
Nezabúdajte, že knižnica je podobne ako vitrína alebo obývacia stena perličkou spoločenskej časti interiéru. Odhaľuje vaše poklady, záľuby a dáva obraz o tom, kto vlastne ste. Venujte jej výberu náležitú pozornosť – niet bytu, pre ktorý by sa nenašiel ten správny, reprezentatívny kúsok.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Nástenné dekorácie sa hodia do každej miestnosti

Dekorácie v byte sú ako módne doplnky, ktoré nielenže zrkadlia vašu osobnosť a vkus, ale aj podčiarkujú charakter bytu. Dnes sa pozrieme na závesné dekorácie, ktoré …

Ozvláštnite stôl jednoduchou a efektnou dekoráciou. Ako ju vyrobiť?

Príde návšteva alebo organizujete rodinný obed či večeru? Ozvláštnite si stôl originálnymi dekoráciami na utierky či ozdobné servítky a príbor. Tieto jednoduché dopl…