Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Nie je vešiak ako vešiak

Nie je vešiak ako vešiak

11. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Dnes sa budeme baviť o užitočných, ale často opomínaných pomocníkoch v domácnosti – o vešiakoch. Vešiak iste využijete na viacerých miestach v domácnosti, nielen v predsieni. Existuje množstvo rôznych druhov a tvarov, ktoré sa odvíjajú od funkcie, na ktorú je vešiak určený. Aj napriek tomu, že vešiak si nikto nekupuje na ozdobu, môže byť aj skvelým dekoratívnym prvkom, ktorý zdôrazní osobitosť interiéru. Takže bez dlhých rečí – poďme sa na ne pozrieť.
Na trhu je skutočne obrovský výber vešiakov. Či už preferujete moderné línie alebo vintage kúsky, menšie alebo väčšie rozmery, neutrálne či nápadnejšie farebné prevedenie, určite nájdete presne taký, ktorý sa do vášho interiéru bude hodiť. Pre náročnejších sú v ponuke i zložitejšie tvary alebo celé panely kombinované s tyčami, poličkami a so zrkadlami.

DRUHY VĚŠÁKŮ


Stojanové vešiaky

Stojanové vešiaky sú klasika. Umožňujú odloženie zvrškov oblečenia, ktoré budú pekne visieť bez toho, aby sa pokrčili. Vyrábajú sa z drevených, kovových či kombinovaných materiálov, takže nie je problém nájsť pekný kúsok presne podľa vlastného vkusu. Vyžadujú si však určitý manipulačný priestor, a tak nie sú príliš praktické do malých miestností.

Vešiaky a predsieňové panely
Vešiaky a predsieňové panely


Nástenné vešiaky

Nástenné vešiaky nepotrebujú podpornú konštrukciu, čiže sú vhodné do menších priestorov, pretože nezaberajú toľko miesta. Tie väčšie sú určené na odkladanie zvrškov, prípadne aj čapíc a šálov, zatiaľ čo tie menšie môžu slúžiť ako miesto na kľúče či ďalšie drobné predmety, ktoré ľahko stratíte, ak v domácnosti nemajú svoje stále miesto. Pokiaľ chcete nástenný vešiak do predsiene, praktickým riešením môže byť panelový vešiak so zrkadlom. Vďaka nemu si môžete pred odchodom z domu rýchlo skontrolovať, či je váš outfit v poriadku.

 
Nemý sluha

Nemý sluha je hravý – ale presný – termín na označenie vešiaka, ktorý môžete obvykle nájsť v spálňach alebo detských izbách. Slúži na odkladanie šatstva, ktoré práve nechcete uložiť späť do skrine. Aj nemý sluha sa dnes vyrába v rôznych dizajnových prevedeniach, takže si môžete vybrať taký, ktorý podčiarkne štýl vášho interiéru.
Pánsky sluhovia

VEŠIAKY V JEDNOTLIVÝCH MIESTNOSTIACH

Predsiene


Ak máte v predsieni dosť miesta, za zváženie určite stojí stojanový vešiak, ktorého dizajn môže dodať predsieni tú správnu atmosféru. Ideálnym do tohto priestoru je však predovšetkým predsieňový panel, ktorý má okrem háčikov napríklad aj šatňovú tyč a poličku. Jeho výhodou je, že zavesené oblečenie sa vám neopiera o stenu, čo by mohol byť problém napríklad vtedy, keď je odev mokrý, pretože ste zmokli. No ak v predsieni bojujete o každý centimeter, radšej sa poobzerajte po jednoduchom nástennom vešiaku s háčikmi alebo extra poličkou, ktorý vám pomôže ušetriť trochu miesta. Myslite však na to, že vešiak s poličkou nie je vhodné umiestniť na stenu za dvere, keďže tie sa potom nebudú dať otvoriť dokorán.
 
Program Bonanza
 

Spálne a detské izby

 
Do spálne či detskej izby sa perfektne hodí nástenný vešiak, ktorý môže poslúžiť aj na zavesenie vecí, ako sú kabelky, ruksaky, hračky alebo tiež závesné dekorácie. V týchto priestoroch sa dobre uplatní aj stojan na oblečenie – môžete naň navešať rôzne kúsky oblečenia. Existuje mnoho odlišných typov, napríklad v kombinácii so stoličkou, stojanom na obleky alebo jednoduchší model určený pre deti. Ak máte šatňu, mohol by sa vám hodiť i mobilný stojan na šaty alebo stojan s poličkami.
Nie je vešiak ako vešiak

Kúpeľne


Aj v prípade kúpeľne treba premýšľať o rozložení priestoru a o tom, kde budete vešať uteráky, župany či ďalšie veci. Preto uvažujte o stojane na uteráky alebo o nástennom vešiaku, ideálne s poličkou, na ktorú je možné uložiť napríklad kozmetiku alebo čisté osušky. Vešiak na uteráky tu však môžete skombinovať aj s nejakým druhom vykurovacieho kúpeľňového telesa, ktoré uteráky zároveň usuší.
Nie je vešiak ako vešiak
Skôr než si zaobstaráte nový vešiak, zamyslite sa nad tým, kde bude umiestnený a čo naň plánujete vešať. Práve od toho sa bude odvíjať štýl, vyhotovenie i materiál vešiaka – pretože tento kúsok nábytku dotvorí váš interiér prakticky aj esteticky. Fantázii sa medze nekladú, takže vešiaky možno využijete i nejako netradične, napríklad vymyslíte sústavu vešiakov na naberačky a ďalšie náčinie kuchyni alebo sa vám takéto háčiky môžu zísť v obývačke na rôzne dekoratívne prvky. Rovnako tak môžete ako vešiak použiť starý rebrík. Možností je jednoducho toľko, až môže byť náročné vybrať si.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Dekoračné vankúšiky pre štýlový domov

Ako samostatné doplnky sú v podstate nenápadné, ako dekorácie však vedia robiť veľké zázraky a úplne zmeniť atmosféru sedacieho kútika či celého interiéru. Dáme vám …

Stojaca lampa – tichý spoločník v domácnosti

Vybrať si dokonalé svietidlo je kumšt. V mnohých prípadoch totiž nejde iba o potrebu osvetlenia nejakého priestoru, ale o snahu vytvoriť určitú atmosféru. A práve tu…