Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Zlaté detaily dodajú bytu lesk

Zlaté detaily dodajú bytu lesk

19. 06. 2023, SCONTO Nábytok
Vzácny kov so slnečným odleskom bol odjakživa symbolom prosperity, luxusu, úspechu, ale aj štedrosti, stálosti a trvácnosti. Zlatá farba je vďaka svojmu teplému tónu vášnivá a prívetivá, v ľuďoch vzbudzuje radosť a pozitívne emócie. Zlaté dekorácie a doplnky do bytu sú preto skvelým prvkom, ktorý interiéru dodá eleganciu aj hrejivosť.

Veľké plochy a matné tóny

Už v úvode treba povedať, že zlatá je trošku zradná. Ak to s dekoráciami preženiete, môže váš interiér vo finále vyznieť gýčovito. Ak teda nechcete nič pokaziť, zvoľte radšej jemné akcenty. Samozrejme, súčasní dizajnéri vedia so zlatou narábať aj na veľkých plochách, a pritom sa dokážu vyhnúť okázalému dojmu. Radi sa hrajú najmä s matnými či zamatovými verziami zlatej, ktoré nie sú natoľko žiarivé a nesú v sebe náznak ľahkej patiny. Tento odtieň sa objavuje na kuchynských skrinkách, komodách, kreslách či pohovkách – často v podobe úchytiek, dekoračných líšt či na podnožiach.
Náš tip
V kúpeľniach a kuchyniach môžu byť krásnym a luxusným doplnkom aj batérie v zlatej farbe. Interiéru pristanú i zlaté kľučky, vypínače a zásuvky.

Interiér ako šperkovnica 

Zlato je pre ľudí príťažlivé aj z toho dôvodu, že sa automaticky spája s klenotmi. Bytový doplnok v tomto tóne tak pokojne môže pripomínať vzácny šperk. Jednoducho zariadený interiér v neutrálnych tónoch ľahko rozžiarite napríklad dominantným zlatým svietidlom alebo lustrom. V tomto prípade nebudete potrebovať ani ďalšie zlaté dekorácie.
Náš tip
Svetlá a lampy so zlatým nádychom najlepšie podčiarkne žiarovka s teplým svetlom.

Zlatá džungľa

Ak milujete štýl urban jungle alebo exotickú atmosféru, môžete do spleti zemitých tónov a smaragdovej zelene primiešať aj pár zlatých kúskov, najlepšie v podobe botanických alebo zvieracích motívov. Lampa so zlatou podstavou v tvare žirafy či zlaté sošky exotických vtákov alebo zvierat – to všetko dodá vašej obývačke či spálni nezameniteľný šarm. A ak nič podobné nenájdete, svoju prácu odvedú aj rôzne iné zlaté dekorácie či stojany na kvety a kvetináče so žiarivým odleskom, v ktorých sa budú skvelo vynímať napríklad vznešené orchidey či monstery.

Vesmírna odysea 

Keď popustíte uzdu fantázii, môžete sa prostredníctvom vhodných doplnkov ocitnúť aj na misii mimo našej slnečnej sústavy. Pohrajte sa s guľovitými a zaoblenými objektmi, napríklad misami a svietidlami, ktoré budú pripomínať hviezdy a planéty, a doplňte ich nábytkom a prvkami evokujúcimi lietajúce vesmírne objekty. Zlatá iba podčiarkne žiaru „nebeských telies“.

Škandinávia s dávkou luxusu

Ak sa vám zunoval minimalistický severský štýl, môžete ho oživiť práve odleskami vzácneho kovu. V tomto prípade myslite najmä na kombinácie s teplými tónmi dreva a rôznymi odtieňmi sivej, béžovej a bielej. Dobrú službu vám urobí napríklad zlatý konferenčný či príručný stolík, prípadne ďalší nábytok so zlatými nožičkami alebo úchytkami, ako aj zlaté rámiky, zrkadlá, svietniky a podobne.
Náš tip
O zaujímavý detail sa postarajú aj zlaté doplnky do kúpeľne nielen v podobe organizérov na kozmetiku, stojanov na hygienické potreby či háčikov, ale aj nástenných políc s kovovými detailmi. Rovnako sa nemusíte báť ani zlatých doplnkov do kuchyne. Stačí na prestretý stôl doplniť zlatý príbor a slávnostná atmosféra bude zaručená.

Honosný industriál

Zlaté odtiene dokážu urobiť zázraky aj s interiérom, ktorý nesie odkaz priemyselného dedičstva. V tomto prípade dizajnéri často pracujú najmä s kombináciou čiernej a zlatej, ktorá na prvý pohľad môže pôsobiť ťažkopádne. Ak ju však dobre namiešate s ostatným nábytkom a jemnejším pozadím, môže v interiéri pekne vyniknúť.

Moderné art déco

Éra 20. a 30. rokov minulého storočia je v oblasti dizajnu nesmrteľnou inšpiráciou. Práve pre toto opulentné obdobie boli typické zlaté prvky na nábytku aj dekoráciách a bohaté zastúpenie geometrických vzorov. Vzácne kovy sa v tomto štýle s obľubou spájajú s krásou kamenných povrchov, ako je napríklad mramor či travertín, ideálne v kombinácii s bielou a zlatou.

V romantickom duchu

Ružovou v interiéroch rozhodne šetriť netreba. Tušili ste však, že kombinácia tejto farby so zlatou je typická pre éru mileniálov? A v interiéri funguje naozaj skvelo. Môžete vyskúšať rôzne odtiene ružovej – od romantického odtieňa baby pink cez broskyňovú až po cyklámenovú. V tomto farebnom tandeme sa najlepšie vyníma zlatá s vysokým leskom.
Čo na to poviete? Veríme, že ste sa presvedčili o tom, aké ľahké je zakomponovať do interiéru zlaté doplnky a dekorácie. Pohrajte sa s odtieňom najvzácnejšieho kovu aj vy a povýšte svoju domácnosť na pôsobivý priestor s dávkou luxusu.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Kvetinové vzory: nechajte izbu rozkvitnúť

Kvetinové vzory nikdy nevyjdú z módy a uplatnenie nájdu v každej miestnosti od spálne až po kúpeľňu. Nedajte sa pomýliť prvým dojmom, že sa hodia len do rustikálne l…

7 + 1 rád, ako na štýlovú predsieň

Priestor, ktorý zbadáme ako prvý, keď vstúpime do akéhokoľvek bytu či domu, hrá omnoho dôležitejšiu úlohu, než si možno myslíme. Nejde iba o štvorcové metre, kde sa …