Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / 4 dôvody, prečo mať koberec, a trendy tip na záver

4 dôvody, prečo mať koberec, a trendy tip na záver

15. 12. 2021, SCONTO Nábytok
Koberec je štýlový doplnok každej jednej domácnosti. Zaujímavý dizajn priťahuje pozornosť a vie rozžiariť aj tú najnudnejšiu miestnosť. Jeho výhodou je, že má viacero funkcií. Okrem estetickej mu nechýbajú ani tie praktické. Prečo sa oplatí mať koberec a ako ho zakomponovať do interiéru?

Dodáva teplo najmä počas chladných mesiacov 

Na vytvorenie príjemnej hrejivej atmosféry v domácnosti potrebujete vhodné doplnky. Jedným z nich je aj koberec, ktorý sa postará o príjemné teplo od nôh hlavne počas jesene a zimy. Obzvlášť užitočný je na podlahách so studenou dlažbou či v domácnostiach bez podlahového vykurovania. Nemusí byť pritom na celej ploche podlahy, postačia aj menšie modely položené na miestach, kde sa najviac zdržiavate. Na jar a v lete koberec potrebujete síce menej, no rozhodne ho netreba schovávať do skrine. Keď vám zavadzia, presuňte ho na menej využívané miesta, napríklad do rohu alebo pod stôl.

Rôzne koberce sú ako stvorené do obývačky a spálne. Skvelo ich však využijú aj vaše deti v detských izbách. Zaobstarajte im aspoň jeden väčší model (ideálne ľahko udržiavateľný) a uistite sa, že nebudú sedieť na studenej zemi.
Náš tip:
Kusové koberce v menších rozmeroch si zaobstarajte aj do predsiene. Zachytia všetky nečistoty z obuvi a postarajú sa tak o poriadok v ostatných častiach domu. Navyše, ak máte v predsieni dlažbu, môžu plniť aj protišmykovú funkciu.

Ochráni podlahu pred poškodením

Investovali ste do kúpy kvalitných podlahových krytín a teraz sa o ne bojíte? Tak to máte ďalší dôvod na kúpu koberca. Ide o jednoduché riešenie, ako sa vyhnúť škrabancom, poškodeniu vodou a iným vplyvom na najviac ohrozených a frekventovaných miestach domácnosti. Vďaka takejto „maličkosti“ sa môžete vyhnúť zbytočným starostiam. Na výber máte z mnohých dizajnov, navyše populárne kusové koberce sú dostupné v rôznych veľkostiach. Dokážete tak zakryť presne tú časť podlahy, ktorú potrebujete, a ochrániť tým aj tie najvzácnejšie parkety.

Zníži hluk v domácnosti

Ďalšou praktickou vlastnosťou kobercov je ich schopnosť znížiť hluk. Chôdza po koberci predstavuje tichú alternatívu dupotu po nekrytej podlahe. Skákanie detí, škrabot psích či mačacích pazúrov, pád rôznych vecí na zem – to všetko bude menej počuteľné, a teda pre uši oveľa znesiteľnejšie.

Koberce do spálne či obývačky sa postarajú celkovo aj o lepšiu zvukovú akustiku. Od stien sa nebude odrážať ani hlas, hudba a ďalšie zvuky. Nehovoriac o tom, že keď bývate v byte, mäkký povrch ocenia aj susedia pod vami. Jednotlivé kroky nepočuť tak ako na klasickej tvrdej podlahe.

Dodá ráz miestnosti

Koberec má okrem praktických funkcií aj schopnosť dodať miestnosti požadovaný charakter, oživiť ju či podčiarknuť určitý štýl. Obyčajne to nie je malý doplnok, napriek tomu platí, že sa ľahko vymení za iný, keď vám ten súčasný zovšednie a zatúžite po zmene.

Ak sa rozhodnete, že si zariadite dom alebo byt, môžete siahnuť po rôznych trendy kúskoch, odporúčané sú však hlavne nadčasové dizajny, ktoré budú štýlové aj o niekoľko rokov. Dobrou voľbou sú jednofarebné vyhotovenia, pretože sa ľahko kombinujú s inými prvkami v miestnosti. Báť sa však nemusíte ani tých so vzormi alebo s geometrickými útvarmi. Miestnosť dokážu od základov zmeniť a dodajú jej ten správny šmrnc.

Trendy tip na záver: Vrstvite

Rozhodnúť sa pre koberec a vybrať si podľa vkusu a požiadaviek interiéru je jedna vec, pekné zakomponovanie do priestoru je vec druhá. Položiť jeden kúsok vedľa sedačky a stola je síce jedným z riešení, no naporúdzi je aj ďalšie, vskutku originálne. Premýšľali ste niekedy nad tým, že by ste koberce vrstvili? Ide o trend, ktorý sa uplatní najmä v obývacej izbe, ale zelenú má, samozrejme, aj v iných miestnostiach.

Základom vrstvenia je vybrať si minimálne dva navzájom ladiace koberce. Najlepšie je zvoliť farby z podobnej farebnej palety. Keď však chcete niečo výraznejšie, pokojne vyskúšajte kontrasty – či už farieb, alebo vzorov. Na podlahu položte najprv koberec predstavujúci základ. Naň následne položte druhý, doplnkový. Umiestnite ho do stredu, vedľa alebo do kríža. Je to na vás. Moderné je kombinovať aj klasické koberce s kožušinami a koberčekmi rôznych tvarov.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Dekoračné vankúšiky pre štýlový domov

Ako samostatné doplnky sú v podstate nenápadné, ako dekorácie však vedia robiť veľké zázraky a úplne zmeniť atmosféru sedacieho kútika či celého interiéru. Dáme vám …

Stojaca lampa – tichý spoločník v domácnosti

Vybrať si dokonalé svietidlo je kumšt. V mnohých prípadoch totiž nejde iba o potrebu osvetlenia nejakého priestoru, ale o snahu vytvoriť určitú atmosféru. A práve tu…