Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / 5 tipov, ako na rôzne aranžmány do bytu

5 tipov, ako na rôzne aranžmány do bytu

02. 03. 2021, SCONTO Nábytok
Ako si skrášliť byt? Predsa aranžmánom. A nemusí ísť len o klasické dekorácie z rezaných a črepníkových kvetov. Trendom je stabilizovaný mach, náladové osvetlenie či dekorácie v sklenených nádobách rôznych tvarov a veľkostí. Inšpirujte sa tipmi na rôzne aranžmány, ktoré prinášajú do interiéru príjemnú atmosféru.

Podľa ročného obdobia

Aranžmány môžete v interiéri meniť podľa ročného obdobia. Ideálne na to poslúžia, ako inak, kvety a iné dary prírody. Prichádzajúcu jar budú ohlasovať aranžmány s pestrými cibuľovinami, ako narcis, hyacint a zakrpatené tulipány. V lete využite lúčne kvety, trávy či dozreté klasy, ktoré si donesiete z prechádzky. Jesenné farby do interiéru zakomponujete malým venčekom na stôl alebo stenu. Skúste netradične použiť eukalyptus, grevileu, skimiu, limonku, šípky a farebné listy duba či buka. Alebo vydlabte tekvicu, vložte do nej floristickú hmotu a zapichujte farebné listy stromov spolu s malými drobnými kvetmi a vetvičkami. V zimnom aranžmáne môžete použiť ako základ ihličnany, ale aj iný rastlinný materiál, napríklad hortenziu, eukalyptus či cezmínu. Atmosféru ročného obdobia dokreslia aj rôzne sošky, obrázky a iné dekorácie, ktoré sú typické pre dané obdobie (zajačiky či kuriatka typické pre Veľkú noc, soby spájané s vianočným obdobím a podobne).

Náš tip:
Ak si vyrábate aranžmán zo sezónnych rastlín, snažte sa o rovnomernosť, nie však zrkadlovosť. Nič sa nestane, ak nebude geometricky presný. Naopak, trendom je prirodzenosť a naturálnosť. Používajte autentické materiály, ako napríklad kameň, drevo, keramiku, živé rezané a črepníkové kvety.

Aranžmány s machom

Ani vás určite neobišiel trend machových obrazov, hodín so severským lišajníkom a machových aranžmánov. Stabilizovaný mach je v súčasnosti najžiadanejším doplnkom na stenu. Je špeciálne upravený, takže sa nemusíte báť hmyzu alebo plesne. Proces stabilizácie zachováva prirodzenú čerstvosť rastlín a mach si udrží svoju farbu aj mäkkosť. Jednoducho, o dekoráciu z takéhoto machu sa nemusíte starať. Zároveň je mach indikátorom vlhkosti – ak je v byte vlhko, zmäkne, ak je sucho, stvrdne. Životnosť takéhoto aranžmánu do bytu sa odhaduje na 7 až 10 rokov, najlepšie sa mu bude dariť v miestnostiach s vlhkosťou nad 40 %.

Aranžmány pre milovníkov izbových kvetov

Máloktorý prvok dokáže osviežiť a zútulniť interiér tak ako izbové kvety. Ak si netrúfate na pestovanie živých kvetov v kvetináči alebo ich chcete umiestniť do podmienok, v akých by za normálnych okolností neprežili, kúpiť si môžete aj umelé kvety. Zahoďte predsudky – umelé kvety od živých dnes už nerozoznáte. Nevoňajú, ale ani nezvädnú. Umelé izbové kvety, kytice a umelé teráriá bez námahy oživia váš domov po celý rok a ozdobíte nimi miestnosť, kedykoľvek budete chcieť. Príjemne pôsobia aj aranžmány zo sušených kvetov. Trvácne sú aj dekorácie a aranžmány z preparovaných kvetov. Preparované kvety vznikajú tak, že živé kvety sa namáčajú do špeciálneho roztoku, ktorý ich zakonzervuje a zaručí ich pružnosť. Často sa týmto spôsobom ošetrujú ruže, hortenzie a karafiáty.

Náš tip:
Živé rastliny si môžete preparovať aj doma, postačí vám glycerol z lekárne, ktorý rozmiešate s teplou vodou v pomere 1 : 2 (1 dcl glycerolu na 2 dcl vody). Roztok nalejte do pripravenej sklenenej nádoby a povkladajte do nej rastliny so zrezanými stonkami – aby boli stonky potopené, ale hladina nesmie byť zbytočne vysoko, aby ste nezamastili listy a kvety. Rastliny nasajú mastný roztok, vďaka čomu budú pružné. Proces trvá približne dva týždne.

Aranžmány do skla

Sklo je elegantný materiál a dekorácie v ňom budú pôsobiť decentne. Nemusíte použiť len vázy, ale aj sklenené misky či pekné sklenené poháre. Vyniknú samostatne stojace, ale aj v rôznych kompozíciách, pričom sa môžu líšiť veľkosťou, tvarom, ale aj farebnosťou skla. Aranžmány v skle môžu byť rôznorodé – od klasického vrstvenia pieskov a kamienkov cez dekorácie tvorené ulitami, sviečkami, exotickými plodmi a naplaveným drevom až po sukulenty v sklenených nádobách a riasogule vo vode. Najnáročnejší na údržbu bude práve aranžmán s riasoguľami; raz za dva týždne im musíte vymeniť vodu a pri tomto procese ich jemne vygúľať v rukách. V prírode sa do guľovitého tvaru formujú prirodzene, no v interiéroch im treba pomôcť.

Svetlo ako dekorácia

Architekti považujú svetlo za stavebný prvok architektúry. Osvetlenie však môže byť aj príjemnou dekoráciou interiéru. Ako na to? Umiestnite na poličku v obývačke svetelné reťaze (buď samostatne, alebo v sklenenej váze či malom akváriu). Na nočnom stolíku vyniknú malé svetielka v drevenej dekorácii, najlepšie dutej. Svetlá môžete omotať aj okolo vešiaka alebo stojana vo vstupnej miestnosti, prípadne okolo akýchkoľvek iných kusov nábytku. Okrem svetelných reťazí zakomponujte do interiéru aj rôzne dizajnové svietniky, lampáše a sviečky. Tie sa zároveň postarajú o príjemnú vôňu.

Posteľ Karlonie
Náš tip:
Najkvalitnejšie sú sviečky zo včelieho vosku; tie sú ideálne aj pre alergikov. Prírodným voskom je aj sójový vosk, ktorý bol vyvinutý špeciálne na výrobu sviečok. Keďže sója je obnoviteľným zdrojom, ide zároveň o ekologickú alternatívu. Tento vosk má nižšiu teplotu topenia, čiže vôňa sa z neho uvoľní rýchlejšie a sviečka horí dlhšie.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Kvetinové vzory: nechajte izbu rozkvitnúť

Kvetinové vzory nikdy nevyjdú z módy a uplatnenie nájdu v každej miestnosti od spálne až po kúpeľňu. Nedajte sa pomýliť prvým dojmom, že sa hodia len do rustikálne l…

7 + 1 rád, ako na štýlovú predsieň

Priestor, ktorý zbadáme ako prvý, keď vstúpime do akéhokoľvek bytu či domu, hrá omnoho dôležitejšiu úlohu, než si možno myslíme. Nejde iba o štvorcové metre, kde sa …