Vážení zákazníci, v dňoch 31.10. a 1.11. budú naše obchodné domy zatvorené. Pre váš nákup neváhajte využiť náš e-shop.

Ako premeniť klasický črepník na DIY kúsok

Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Ako premeniť klasický črepník na DIY kúsok
Kvetináč by sme mohli prirovnať k oblečeniu pre kvet. Ak zvolíte ten správny, bude vás pohľad naň dlho tešiť a nebudete ho chcieť prezliekať. Ak neviete nájsť v obchode taký, ktorý by sa vám páčil, vyrobte si vlastný.

Pokiaľ máte doma klasické terakotové črepníky, ktoré vám pripadajú nudné, počas voľných večerov z nich môžete vykúzliť originálne kúsky, a to rôznymi metódami. Môžete vyskúšať:

 • maľovanie akrylovými farbami alebo fixkou,
 • nanášanie farby s efektom surového betónu,
 • dekupáž a krakelovanie v štýle vintage, 
 • obliepanie čipkou alebo sisalovým špagátom,
 • zdobenie pierkami a strapcami v štýle boho,
 • striekanie metalickým lakom alebo sprejom s efektom hrdze,
 • mramorovanie mramorovacími farbami alebo lakmi na nechty. 

Práve poslednú spomenutú metódu sme sa rozhodli vyskúšať aj my a prinášame vám jednoduchý postup.


Čo budeme potrebovať

 
 • terakotové kvetináče
 • laky na nechty v rôznych farbách
 • nádoba s vodou izbovej teploty
 • špáradlo alebo špajľa
 • mriežka na schnutie
 • kuchynské utierky alebo papierové obrúsky
 • odlakovač

Ako postupovať pri výrobe

 

1. Pripravte si nádobu s vodou (v našom prípade to bola sklenená misa). Veľkosť nádoby záleží na priemere kvetináča – použite takú, aby ste do nej kvetináč mohli ponoriť. Voda by mala mať izbovú teplotu, teda ani príliš studená, ani teplá.

2. Do nádobky s vodou začnite kvapkať lak na nechty. Postupne pridávajte iné farby podľa toho, akú farebnú kombináciu chcete vytvoriť. Laky môžete kvapkať v rôznych smeroch alebo liať v kruhoch.

3. V nádobke vytvoríte konečný vzor špáradlom alebo špajľou. Môžete nimi ťahať od stredu k okrajom alebo laky pomiešať ako pri miešaní cesta vareškou. Vznikne zaujímavý mramorovaný vzor, vďaka ktorému bude každý jeden kúsok originálom. Po každom ťahu špáradlom by ste ho mali očistiť.

4. Vezmite si kvetináč a ponorte ho do vody na niekoľko sekúnd. Potom pomaly vytiahnite. Ak ste zvolili terakotový črepník s dierkou na odtekanie vody, pripravte sa na to, že sa vám voda naberie aj do jeho vnútra a potrvá pár sekúnd, kým úplne vytečie. Ak sa rozhodnete kvetináč zafarbiť až po samý vrch, použite dostatočne hlbokú nádobu na vodu a prípadne aj rukavice, aby ste sa nezašpinili od laku.

5. Takto nafarbený kvetináč nechajte poriadne vyschnúť. Ideálna na to bude podložka v podobe mriežky na odkvapkávanie, pod ktorú pre istotu umiestnite ešte kuchynskú utierku alebo papierový obrúsok. Pozor, kvetináč nikdy nepoložte len na samotnú servítku alebo papier – nalepili by sa totiž na jeho spodnú stranu.

6. Črepník nemusíte ponárať celý. Ak chcete mať vzor len na „prednej časti“, ponorte ho do vody len ňou. Na prípadné úpravy mramorovaného vzoru môžete použiť aj odlakovač a odstrániť ním miesta alebo vzory, ktoré sa vám nepáčia. Oceníte ho aj pri čistení nádoby na vodu. Hotový vyschnutý DIY kvetináč je pripravený na použitie.

FOTOPOSTUP:

Ako premeniť klasický črepník na DIY kúsok

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Vyberáme si jednolôžkovú posteľ

Vyberáme si jednolôžkovú posteľ

Jednolôžkové postele sú zvyčajne súčasťou detských a študentských izieb, využitie však nájdu aj v hosťovských izbách, pracovniach či menších bytoch, ktoré obývajú sl…
Čítať ďalej
Oživte izbu geometrickými tvarmi

Oživte izbu geometrickými tvarmi

Geometrické tvary sú v interiérovom dizajne veľmi obľúbené. Kruhy, štvorce, obdĺžniky, trojuholníky, rôzne krivky a ich kombinácie v nespočetnom množstve farieb využ…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií