Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Byt v rukách profesionála

Byt v rukách profesionála

13. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Časopisy o bývaní, internetové blogy s krásnymi fotkami... Krásne interiéry sú nám servírované takmer neustále. Ak vás čaká rekonštrukcia alebo zariaďovanie, môžete z nich jednoducho čerpať inšpiráciu. No čo ak nemáte cit pre dizajn a priestor? Prenechajte túto prácu odborníkovi.
Z bytového dizajnéra majú niektorí ľudia stále obavy. Najčastejšie preto, lebo si myslia, že im vnúti vlastné nápady, s ktorými nebudú stotožnení. Opak je však pravdou. Prácou interiérového dizajnéra je premietnuť do návrhu požiadavky klienta, postarať sa o to, aby vybrané materiály boli nadčasové, a zároveň vyťažiť z priestoru maximum. Druhou mylnou predstavou je, že jeho služby sú bežným ľuďom cenovo nedostupné, takže si ho môže dovoliť len vybraná klientela.

KEDY JE SPRÁVNY ČAS NA KOMUNIKÁCIU S DIZAJNÉROM?

Zo skúseností dizajnérov vyplýva, že drvivá väčšina klientov ich osloví neskoro. Keďže rukami profesionálov prešlo už mnoho nehnuteľností, vedia objektívne zhodnotiť pozitívne a negatívne stránky priestoru a dispozície a nasmerovať ľudí ešte pred kúpou. Preto je dobré nájsť si svojho dizajnéra ešte v štádiu vyberania bytu. Inak sa môže stať, že kúpite byt, v ktorom vám bude chýbať dostatok slnka, pretože väčšina izieb bude orientovaná na sever, alebo nebudete môcť odstrániť priečku, ako ste pôvodne plánovali, lebo bude nosná.

AKO PREBIEHA SPOLUPRÁCA S INTERIÉROVÝM DIZAJNÉROM?

Prvé stretnutie

Je informačné. Je dobré, ak naň prinesiete pôdorys priestoru, ktorý chcete s dizajnérom riešiť. Zároveň si prejdete vaše požiadavky, potreby a preferovaný štýl. Dopredu si premyslite aj približný budget (rozpočet) na realizáciu interiéru.

Zameranie

Dobrý architekt a dizajnér si priestor pozrie ešte pred tým, ako sa pustí do samotných projekčných prác. Obhliadne si ho a následne zameria skutkový stav a prekreslí ho do digitálnej podoby.

Byt v rukách profesionála

Štúdia interiéru

Skice a návrhy dizajnér prevedie do 3D vizualizácie priestoru, pričom sa sústredí na výber farieb a materiálov. Nové dispozičné riešenie a vizualizácie jednotlivých miestností v digitálnej podobe dostanete na pripomienkovanie. Pre úspešné dokončenie projektu je dôležité stanovenie vašich presných požiadaviek. 

Odovzdanie projektu

Po odsúhlasení projektu z vašej strany vám bude odovzdaný realizačný projekt, obsahujúci technické výkresy, vizualizácie jednotlivých miestností, technické schémy na realizáciu obkladačských prác, rozmiestnenie elektroinštalácie a rozvodov vody, odpadu, plynu a kúrenia, plus základný výber zariaďovacích predmetov. 

PREČO JE DOBRÉ NAJAŤ SI DIZAJNÉRA

Byt v rukách profesionála
  • Ušetrí vám množstvo času.
  • Poradí si aj s atypickým priestorom (napríklad úzke chodby, skosené steny).
  • Postará sa o funkčný výsledok – správne rozmiestnenie zón a funkcií.
  • Má vedomosť o technických možnostiach a pracovných procesoch.
  • Pomôže vám s výberom doplnkov, takže nebudete vopred nakupovať kúsky, ktoré by mohli nakoniec zostať nevyužité.

PRÍKLAD Z PRAXE

V najstaršej časti Barcelony, v budove, ktorej vznik sa datuje až do 13. storočia, našla svoj domov mladá žena, ktorá pracuje v oblasti módy. Návrh renovácie zverila do rúk profesionálov, architektov a dizajnérov zo štúdia CaSa – Colombo and Serboli Architecture, ktorí vdýchli otvorenému priestoru nový život. Pôvodná obývačka s kuchyňou smerovali do tienistej časti, dizajnéri toto nepraktické usporiadanie úplne zmenili.
Byt v rukách profesionála
Byt v rukách profesionála
Kľúčovým prvkom priestoru sa stala na mieru vyhotovená skriňa, ktorá tvorí vstup do obývacej izby a mení vstupnú halu na elegantný šatník. Zaujímavé je aj farebné ladenie bytu – základom sú pastelové farby v obývacej časti. Biela s ružovou, petrolejová a sivá dodávajú priestoru jemný vzhľad. Vstavaný nábytkový blok je odlíšený výraznou tmavomodrou. V kuchyni pridali architekti k pastelovým odtieňom aj kombináciu sýtejšej šedej a koralovej farby.
Byt v rukách profesionála
Byt v rukách profesionála

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Ako zariadiť byt lacno alebo 4 kroky, ako neminúť viac než treba

Plánujete sa osamostatniť, čaká vás prerábka, staviate či kupujete nový byt? Pri všetkých týchto životných momentoch vzniká otázka, ako zariadiť nové bývanie. Ceny n…

Riešenie do malých kuchýň: barové pulty a stoličky

Kuchyne s barovým pultom sú nielen trendom, ale aj praktickým riešením nejednej domácnosti. Pult dokáže v prípade spojenia kuchyne s obývačkou jednotlivé miestnosti …