Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Byt v rukách profesionála

Byt v rukách profesionála

13. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Časopisy o bývaní, internetové blogy s krásnymi fotkami... Krásne interiéry sú nám servírované takmer neustále. Ak vás čaká rekonštrukcia alebo zariaďovanie, môžete z nich jednoducho čerpať inšpiráciu. No čo ak nemáte cit pre dizajn a priestor? Prenechajte túto prácu odborníkovi.
Z bytového dizajnéra majú niektorí ľudia stále obavy. Najčastejšie preto, lebo si myslia, že im vnúti vlastné nápady, s ktorými nebudú stotožnení. Opak je však pravdou. Prácou interiérového dizajnéra je premietnuť do návrhu požiadavky klienta, postarať sa o to, aby vybrané materiály boli nadčasové, a zároveň vyťažiť z priestoru maximum. Druhou mylnou predstavou je, že jeho služby sú bežným ľuďom cenovo nedostupné, takže si ho môže dovoliť len vybraná klientela.

KEDY JE SPRÁVNY ČAS NA KOMUNIKÁCIU S DIZAJNÉROM?

Zo skúseností dizajnérov vyplýva, že drvivá väčšina klientov ich osloví neskoro. Keďže rukami profesionálov prešlo už mnoho nehnuteľností, vedia objektívne zhodnotiť pozitívne a negatívne stránky priestoru a dispozície a nasmerovať ľudí ešte pred kúpou. Preto je dobré nájsť si svojho dizajnéra ešte v štádiu vyberania bytu. Inak sa môže stať, že kúpite byt, v ktorom vám bude chýbať dostatok slnka, pretože väčšina izieb bude orientovaná na sever, alebo nebudete môcť odstrániť priečku, ako ste pôvodne plánovali, lebo bude nosná.

AKO PREBIEHA SPOLUPRÁCA S INTERIÉROVÝM DIZAJNÉROM?

Prvé stretnutie

Je informačné. Je dobré, ak naň prinesiete pôdorys priestoru, ktorý chcete s dizajnérom riešiť. Zároveň si prejdete vaše požiadavky, potreby a preferovaný štýl. Dopredu si premyslite aj približný budget (rozpočet) na realizáciu interiéru.

Zameranie

Dobrý architekt a dizajnér si priestor pozrie ešte pred tým, ako sa pustí do samotných projekčných prác. Obhliadne si ho a následne zameria skutkový stav a prekreslí ho do digitálnej podoby.

Byt v rukách profesionála

Štúdia interiéru

Skice a návrhy dizajnér prevedie do 3D vizualizácie priestoru, pričom sa sústredí na výber farieb a materiálov. Nové dispozičné riešenie a vizualizácie jednotlivých miestností v digitálnej podobe dostanete na pripomienkovanie. Pre úspešné dokončenie projektu je dôležité stanovenie vašich presných požiadaviek. 

Odovzdanie projektu

Po odsúhlasení projektu z vašej strany vám bude odovzdaný realizačný projekt, obsahujúci technické výkresy, vizualizácie jednotlivých miestností, technické schémy na realizáciu obkladačských prác, rozmiestnenie elektroinštalácie a rozvodov vody, odpadu, plynu a kúrenia, plus základný výber zariaďovacích predmetov. 

PREČO JE DOBRÉ NAJAŤ SI DIZAJNÉRA

Byt v rukách profesionála
  • Ušetrí vám množstvo času.
  • Poradí si aj s atypickým priestorom (napríklad úzke chodby, skosené steny).
  • Postará sa o funkčný výsledok – správne rozmiestnenie zón a funkcií.
  • Má vedomosť o technických možnostiach a pracovných procesoch.
  • Pomôže vám s výberom doplnkov, takže nebudete vopred nakupovať kúsky, ktoré by mohli nakoniec zostať nevyužité.

PRÍKLAD Z PRAXE

V najstaršej časti Barcelony, v budove, ktorej vznik sa datuje až do 13. storočia, našla svoj domov mladá žena, ktorá pracuje v oblasti módy. Návrh renovácie zverila do rúk profesionálov, architektov a dizajnérov zo štúdia CaSa – Colombo and Serboli Architecture, ktorí vdýchli otvorenému priestoru nový život. Pôvodná obývačka s kuchyňou smerovali do tienistej časti, dizajnéri toto nepraktické usporiadanie úplne zmenili.
Byt v rukách profesionála
Byt v rukách profesionála
Kľúčovým prvkom priestoru sa stala na mieru vyhotovená skriňa, ktorá tvorí vstup do obývacej izby a mení vstupnú halu na elegantný šatník. Zaujímavé je aj farebné ladenie bytu – základom sú pastelové farby v obývacej časti. Biela s ružovou, petrolejová a sivá dodávajú priestoru jemný vzhľad. Vstavaný nábytkový blok je odlíšený výraznou tmavomodrou. V kuchyni pridali architekti k pastelovým odtieňom aj kombináciu sýtejšej šedej a koralovej farby.
Byt v rukách profesionála
Byt v rukách profesionála

 

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…