Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Bývanie s noblesou – to je štýl glamour

Bývanie s noblesou – to je štýl glamour

17. 04. 2021, SCONTO Nábytok
Definícia slova glamour znie lákavý, vzrušujúci a čarokrásny. Presne taký pocit budete mať z interiéru zariadeného v štýle glamour, ktorý je pastvou pre oči. Tento štýl bývania je preverený časom, elegantný, a predsa trochu extravagantný. Kde má svoj pôvod a ako naň, aby aj u vás doma pôsobil noblesne a nie gýčovo?
Ak máte radi všetko, čo sa blyští, eleganciu a zdobenú sofistikovanosť, je to štýl práve pre vás. Aj keď vznikol pôvodne v Hollywoode v 30. rokoch minulého storočia, v časoch zlatého veku Hollywoodu, vzhľadom na pocit bohatosti a očarenia, ktorý vyvoláva, je žiadaný aj dnes. Producenti a režiséri sa vtedy snažili vniesť do filmov „hviezdny prach“, preto si do filmových ateliérov vyberali opulentné dekorácie, ktoré sa potom preniesli aj do interiérov domov filmových hviezd, napríklad Joan Crawfordovej.

Glamour z domovov hollywoodskej smotánky

Vychýreným interiérovým dizajnérom reprezentujúcim tento štýl sa stal dobrý priateľ vyššie spomenutej herečky William Haines. Pôvodne bol hercom, ale pre svoju otvorenú homosexualitu a odmietnutie fingovaného sobáša so ženou, do ktorého ho tlačilo filmové štúdio, musel s kariérou herca skončiť. Spolu so svojím partnerom začať obchodovať so starožitnosťami a navrhovať vtedajším filmovým hviezdam interiéry s elegantným nábytkom a prepychovými textíliami. Haines zároveň spolupracoval s najvýznamnejšími architektmi tých čias a pustil sa aj do dizajnu nábytku. Z domov hollywoodskej smotánky sa štýl glamour rýchlo rozšíril aj do bežných domácností a stal sa obľúbeným vďaka prešívaným pohovkám, gréckym i egyptským vzorom a nábytku s výraznou siluetou.
Cit pre detail
Štýl glamour je vďaka svojmu pôvodu známy aj ako hollywoodsky regentský štýl. Je protikladom strohých minimalistických interiérov a pri zariaďovaní si vyžaduje cit pre detaily.

Odvážne farebné schémy

Druhou osobnosťou, ktorá ho preslávila, je americká dekoratérka Dorothy Draperová, známa predovšetkým vďaka interiérom hotelov, klubov a aj zákazkami pre „high society“. Pôvodný štýl glamour osviežila čiernymi lakovanými povrchmi a množstvom pruhov aj nadrozmerných botanických potlačí na kobercoch a tapetách. Farebné schémy, ktoré používala, boli pestré, ženské a odvážne. Zaujímavé je aj to, že si vybudovala úspešnú kariéru v období, keď ženy nepracovali mimo domova, a pomohla pri zrode profesie interiérového dizajnéra. K populárnym dizajnérom, ktorí dnes za veľkou mlákou reprezentujú štýl hollywood regent, patria napríklad Jonathan Adler, Kelly Wearstlerová a Nate Berkus. Bývanie v štýle glamour si však v posledných rokoch našlo priaznivcov aj v našich zemepisných šírkach. 

Noblesa v interiéri

Noblesný štýl glamour je veľmi prepojený so štýlom art déco, a to v siluetách, detailoch, vo vzoroch aj farbách. Hoci sú oba podobne zamerané na bohaté textúry, kontrastné vzory, metalické povrchy a žiarivé farby, art déco nie je až taký eklektický. Moderná podoba tohto štýlu je „mužnejšia“, menej zdobená a prináša veľa povrchových úprav s dekorom dreva, ktoré v pôvodnom glamoure nevidieť. Farby a vzory štýlu glamour sú výrazné, nie je ich však neprimerane. Osvedčila sa čierno-biela kombinácia doplnená kovovými odleskami či farebnými tónmi drahokamov. Glamour je charakteristický aj lakovanými povrchmi – od jedálenského stola až po nočný stolík. Vyznačuje sa noblesnými a luxusnými solitérmi, ktoré pozdvihnú bývanie o úroveň vyššie. Dôraz klaďte aj na detaily a do interiérového dizajnu začleňte látky ako zamat a hodváb, ale aj strapce, sklo a krištáľ. 

Ako dosiahnuť štýl glamour u vás doma?

  • Zamerajte sa na dva až tri navzájom sa doplňujúce odtiene. Dobrou voľbou bude fialová, sivá alebo klasická čierno-biela schéma. O ostatné sa postarajú doplnky, textúry a vzory.
  • V štýle glamour sa vyskytujú odvážne vzory – od mriežky cez zvieracie vzory až po grécky kľúč. Nájdete ich predovšetkým na záclonách, tapetách a kobercoch.
  • Glamour má rád textúry a mix látok. Vhodný bude zamat, velúr, hodváb, damask, semiš, koža aj farebné kožušiny. V tomto štýle nájdu svoje uplatnenie drapérie – ťažké nepriehľadné záclony a dekoratívne riasené závesy.
  • V kuchyni zariadenej v štýle glamour nesmie chýbať mramor alebo žula. Chladný kameň ideálne doplnia medené alebo zlaté doplnky.
  • Pri zariaďovaní myslite na výrazné doplnky, ako nadrozmerné lustre, nástenné zrkadlá, stolné lampy, obrazy a hodiny.
  • Zrkadlá v tomto štýle nie sú iba doplnkami na stenu, typický je aj zrkadlový nábytok. Okrem nich nájdete v interiéri aj sklo a krištáľ.
  • V ére hollywoodskych večierkov sa usporiadanie miestností sústredilo najmä na ľudí a ich rozhovory. Obľúbené sú preto ležadlá, prešívané pohovky a denné postele v obývačke.
  • Noblesu a luxus dodávajú tomuto štýlu trblietavé a metalické povrchy, ako zlatá a strieborná.
  • Štýl glamour môže mať viacero tvárí: americký glamour má rád metalické povrchy, v tom parížskom zase môžete nájsť romantické púdrovoružové odtiene.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…