Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Červená farba v interiéri – využite jej potenciál naplno

Červená farba v interiéri – využite jej potenciál naplno

07. 12. 2020, SCONTO Nábytok
Červená farba v interiéri je pre mnohých výzvou. V skutočnosti však má táto farba veľký potenciál, ktorý dodá zmyselnosť a zároveň zútulní priestor. Ako to ňou nepokaziť a kde všade sa jej radšej vyhýbať?
Červená nie je len jednou z primárnych farieb, ale aj jednou z prvých, ktoré začínali používať umelci – a to už v období praveku. V období paleolitu bola totiž spolu s čiernou jednou z mála dostupných farieb z prírody. Červená mala v priebehu dejín zvláštny význam pre kultúry po celom svete, a to od oranžových odtieňov až po tmavé odtiene vína. V antickom Ríme mala mimoriadne postavenie. Jej zdrojom bol sulfid ortutnatý, ktorý ťažili väzni a otroci v španielskom Almadéne.

Symbolika červenej naprieč kultúrami

V období renesancie a baroka si európski maliari obľúbili rumelkovú červeň; nájdeme ju napríklad na obrazoch da Vinciho, Rubensa či Velázqueza. Jej veľkou výhodou je, že odoláva pôsobeniu svetla a nepodpíše sa na nej zub času. Aj preto ich obrazy dodnes žiaria jasnou červenou farbou. Ako teplá farba je červená v západnej kultúre najčastejšie spájaná s láskou, v niektorých kultúrach symbolizuje radosť a šťastie. Obľúbená je najmä vo východnej časti sveta. V mnohých ázijských krajinách nosia nevesty červenú ako symbol plodnosti a šťastia, čínska novoročná výzdoba v červených tónoch má prinášať šťastie a prosperitu. V Európe sa červená farba zase spájala s aristokratmi a duchovenstvom, kým v Južnej Afrike mala status smútočnej farby.

Viac ako 20 odtieňov

V prvotnom význame červená symbolizuje krv a oheň a spájame si ju s emočnými stavmi ako hnev, vášeň a túžba. Predstavuje energiu, odvahu, silu, ale môže mať aj erotický podtext. V závislosti od toho, s akými farbami ju miešame, vzniká mnoho odtieňov, ktoré majú svoje samostatné pomenovanie (napríklad šarlátová, karmínová, rubínová, koralová, rumelková, marsala...). Zaznamenaných je historicky viac ako 20 pomenovaní rôznych odtieňov červenej. Za poslednú dekádu bola ako farba roka vyhlásená spoločnosťou Pantone štyrikrát (plus dva roky jej zdarne sekundovala ružová v bledom a tmavom odtieni). V roku 2020 pridala spoločnosť Pantone Color Institute do svojho vzorkovníka dynamický a sýty odtieň červenej, pripomínajúci krv a nazvaný period. Podľa viceprezidentky inštitútu má ženy povzbudiť do hrdosti a búrať mýty týkajúce sa menštruácie.

Červená farba v interiéri

Ako si poradiť s červenou v interiéri? Kde sa hodí a kde sa jej radšej vyhnúť? Červená farba na stene uzatvorí priestor a urobí ho intímnejším. Zároveň ho však opticky zmenší. Do takejto miestnosti zapadnú doplnky v zlatej farbe alebo v odtieni taupe.
Vyhnúť by ste sa mali červenej na stene v spálni – ako stimulujúca farba zvyšuje dychovú frekvenciu, čo je presný opak toho, čo chceme v spálni dosiahnuť. Môžete ju v nej však využiť ako akcent na doplnkoch a posteľnej bielizni na zvýraznenie romantického dojmu.
Primerané množstvo červených doplnkov v interiéri je tou povestnou zlatou strednou cestou. Nič nepokazíte ani sedacou súpravou v príjemnom červenom odtieni alebo pohodlným kresielkom – jeden kus nábytku v rámci jednej izby celkom postačí. Efekt červenej v interiéri vyvážite bielou, krémovou alebo sivou. V zahraničí sú v poslednom čase trendom aj červené vchodové dvere. Už z diaľky napovedajú: Tu žijú extroverti!

Tipy na použitie červenej v interiéri

  • V interiéri ju používajte premyslene – ide o výraznú farbu so silným emocionálnym nábojom. Sýte odtiene na veľkých plochách môžu vyvolávať agresivitu alebo úzkosť.
  • Na stenách pôsobia príjemnejšie tmavšie odtiene červenej – fialovočervené a hnedočervené. Ich obľuba siaha až do viktoriánskeho obdobia.
  • Vyberte si ju do miestností, v ktorých realizujete nejaké aktivity, napríklad do obývačky. V kuchyni či jedálni ňou podporíte chuť do jedla. V spálni ju využívajte len minimálne.
  • Menej agresívne bude pôsobiť s jemnejšími farbami, napríklad s púdrovoružovou. Táto paleta je inšpirovaná 50. rokmi a v interiéri bude pôsobiť žensky a sviežo.
  • Vo farebnom spektre leží oproti červenej zelená farba, ktorá ju perfektne dopĺňa. Hodí sa k nej aj biela a žltá, pre odvážnejších čierna alebo hnedá.
  • Mladistvo pôsobí spojenie paradajkovej červenej, azúrovomodrej a zlatožltej; táto inšpirácia pochádza z maľovaných fasád amsterdamských domov.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…