Čo so starými parketami?

Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Čo so starými parketami?
Publikováno: 22. 04. 2020
Drevená parketová podlaha je obľúbená už celé generácie. Dôvodom sú nielen dobré tepelnoizolačné vlastnosti alebo dlhá životnosť materiálu, ale aj jej vizuálna stránka. Parkety sa hodia do rôznych štýlov interiéru, môžu hrať rôznymi farebnými odtieňmi a sú nadčasovou voľbou, ktorá len tak ľahko nevyjde z módy. Skôr než sa rozhodnete dať starým parketám v dome zbohom, popremýšľajte, či ich renovácia nestojí za trochu námahy. Ak podlaha nie je príliš poškodená, jej vzhľad sa dá ešte zachrániť.

AKO NA RENOVÁCIU PARKIET

Parkety sa zvyčajne renovujú raz za desať až dvadsať rokov. Ich renovácia si vyžaduje trpezlivosť, čas a dôslednosť, ale ak si dáte záležať, podlaha bude vyzerať opäť ako nová. Ako na to?

1. Brúsenie

Parkety sa najskôr musia obrúsiť. V prípade parkiet, ktoré nie sú príliš poškodené, sa brúsi len starý lak do 1 mm, ak však nie sú vo veľmi dobrom stave, potom je nutné pritlačiť až na 3 mm. Parkety je nutné brúsiť v niekoľkých vrstvách – hrubej, strednej a napokon nasleduje jemné brúsenie. Po každom brúsení je potrebné odstrániť brúsny prach.

Čo so starými parketami?
Čo so starými parketami?

2. Tmelenie škár a lišty

Ak časom vznikli medzi parketami škáry, treba ich opraviť. Na menšie môžete použiť tmel (jemný drevný prach + živica). V prípade väčších škár môžete mať s tmelením problém, a preto je lepšie vyplniť ich lištami.

3. Povrchová úprava

Na záver sa realizuje povrchová úprava. Je dôležité dobre si premyslieť, aký finálny vzhľad parkiet očakávate. Zvážte, či ich chcete nalakovať, naolejovať alebo navoskovať. Oleje a vosky zvýraznia prirodzenú krásu dreva, laky mu dodajú lesk a nádych luxusu. Nemusíte však zostať len pri tradičnom, prirodzenom vzhľade – skúste siahnuť po moridlách v rôznych farebných odtieňoch.

Čo so starými parketami?
 

ČO S VEĽMI POŠKODENOU PODLAHOU?

Ak sa parkety hýbu, vŕzgajú alebo zvažujú smerom do stredu, potom vás len prebrúsenie a lakovanie nezachránia. Na parkety sa bude musieť pozrieť odborník. Následná práca záleží na stupni poškodenia podlahy – v lepšom prípade pôjde iba o čiastočnú opravu, v tom horšom bude treba parkety rozobrať a opätovne poskladať.

Drevené parkety sú krásny interiérový doplnok, ktorý ihneď zaujme. Ak sú kvalitné a dobre sa o ne staráte, vydržia celé roky. Preto sa nebojte ich renovácie – výsledkom bude podlaha, ktorá bude vyzerať takmer ako nová a vášmu bývaniu dodá príjemnú atmosféru.

Publikováno: 22. 04. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytok

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Zariadili ste krásnu izbičku pre vašu princezničku či malého nezbedníka, ale dnes už vášho potomka akosi neoslovuje? Keď sa z dieťaťa stane tínedžer, objavia sa indi…
Čítať ďalej
Toppery – kedy sa vám zídu?

Toppery – kedy sa vám zídu?

Ak ste si kúpili nový matrac, určite vám ležalo na srdci, aby bol nielen pohodlný, ale aj trvácny. Možno netušíte, že komfort počas spánku a životnosť matraca môže z…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií