Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Dekorácie si vydobyli svoje miesto aj na podlahách

Dekorácie si vydobyli svoje miesto aj na podlahách

31. 01. 2021, SCONTO Nábytok
Podlaha je plocha, na ktorej sa skvelo vynímajú leštené keramické dlaždice, drevo alebo koberec. Uvažovali ste však nad tým, že podlaha ponúka priestor aj na bytové dekorácie? A rozhodne ich nie je málo, stačí sa inšpirovať.

Na stene alebo na dlážke?

Ak milujete obrazy na stenách, budete prekvapení, ako štýlovo môžu vyzerať uložené na zemi a ležérne opreté o stenu. A nemusí ísť len o jedno umelecké dielo, fotografiu či citát. Pokojne skombinujte rámy rôznej veľkosti a poukladajte ich tak, aby sa vzájomne prekrývali, prípadne použite jeden výškový a druhý šírkový obraz. Takéto riešenie vytvára hĺbku a dimenziu a dodáva interiéru i trošku nenútenosti a vtipu.
Šatníková skriňa Arti Ar
Náš tip
Oprite o stenu veľký obraz s jednoduchým rámom a predeň postavte menší, napríklad ozdobný rám bez výplne. Prípadne maľbu alebo fotografiu skombinujte s veľkým zrkadlom.

Riešenie namiesto kozuba

Márne túžite po hrejivom pocite pri ohnisku? Nevšedná atmosféra sa dá vytvoriť aj za pomoci svietidiel alebo svietnikov umiestnených na podlahe. Svetlo prichádzajúce zdola totiž pôsobí veľmi príjemne, ľudí v priestore zbytočne neoslňuje a najvernejšie sa ponáša na oheň v kozube. Prítmie vo výške očí má tajuplný nádych a navodzuje dojem ešte väčšej útulnosti.

Nábytkový program Gent
Najlepšie vám na to poslúžia stolné lampy s veľkým tienidlom a nízkou podstavou, ktoré majú zdroj svetla umiestnený čo najbližšie k zemi – v predajniach určite nájdete i svietidlá s netradičným guľovitým tvarom, ktoré vyzerajú ako žiariace kamene. V súčasnosti sú však populárne aj rôzne druhy svietnikov a lampášov, ktoré môžete uložiť na zem, dokonca aj v skupinkách. Nielenže pôsobia romanticky, ale mnohé z nich sú aj bezpečné, keďže horiace sviečky sú chránené sklom.

Náš tip
Na dlážku môžete pokojne umiestniť aj svetelné reťaze so žiarovkami v tvare gúľ alebo rolničiek. Ak radi vyrábate vlastné dekorácie, skúste vytvoriť svietniky aj sami – postačí vám na to niekoľko zaváraninových pohárov, ktoré skrášlite pomocou farieb na sklo či iných techník.

Váza ako umelecké dielo

Vázy sa v interiéroch používali stovky rokov pred naším letopočtom. Namiesto vystavovania kvetín však slúžili najmä ako praktické nádoby na vodu (hydria), víno (amfora) či olej (lékythos). Samozrejme, boli náležite vyzdobené maľbami či ornamentmi, postupne sa teda stali pýchou majiteľov domu a pôsobivou bytovou dekoráciou. Zväčšili aj svoj objem, a tak dnes nie je výnimočné vidieť v domácnostiach obrovské a rôzne tvarované vázy, ktoré pripomínajú umelecké skulptúry.

Náš tip
Ak máte v obývačke alebo predsieni umiestnený konzolový stolík na vysokých nožičkách, môžete prázdne miesto pod ním vyplniť práve vázami rôznych výšok a farieb.
Vyššie vázy sa dajú vystaviť v zabudnutých kútoch predsiení, chodieb alebo obývačiek. Dávajú totiž priestoru dramatický akcent. Veľmi dobre fungujú aj ako „spoločníčky“ väčších komôd, skriniek pod televízor, kozubov či pohoviek. Ak je váza dostatočne výrazná, nepotrebuje ani kvetiny. Vo vysokých vázach však dobre vyznejú aj sušené trsy trávy či rôzne tvarované konáre. Sklené vázy dávajú pre zmenu ešte väčší priestor kreativite – môžete ich vyplniť trebárs svetielkami. Podobne ako iné dekorácie aj vázy dobre vyznejú vo dvojiciach alebo v skupinkách. Hrať sa môžete s farbami, odtieňmi rovnakej farby, veľkosťami, povrchovou štruktúrou, kontrastmi aj s motívmi.
Nábytkový program Vivo

Čitateľská dilema

Ak máte príliš veľa kníh, ktoré sa nezmestia do police, vyskúšajte iný trik – poukladajte ich prosto na zem. Môžete ich naskladať jednu na druhú a vytvoriť vyšší stoh pod konferenčným stolíkom, pri stene, prípadne pri samotnej knižnici. Rovnako si môžete urobiť vlastný „aranžmán“ v kúte miestnosti, kde navŕšite rôzne kôpky svojich obľúbených titulov a doplníte ich vázami, soškami či kvetinami v črepníkoch. Ľudia, ktorí milujú zaspávanie s knihami, si ich môžu dokonca elegantne naukladať vedľa postele.
Posteľ Flamingo

Smeč na „kôš“

S košom sa už nechodí iba na drevo alebo nákup. Z veľkých košov z prútia, vlny, juty (ale aj iných materiálov) sa postupne stala populárna dekorácia do bytu. Často majú nielen estetický, ale aj praktický význam, slúžia totiž na uskladnenie najrozličnejších vecí, ako sú papuče, deky či detské hračky. A navyše prepožičiavajú miestnosti útulný „hygge“ či exotický nádych, ak sú vyrobené v duchu etno, napríklad s ornamentmi v štýle makramé alebo so strapcami. V kúpeľni sa zasa rýchlo premenia na originálny kôš, do ktorého schováte špinavú bielizeň.
Sedacia súprava Andy
Náš tip
Koše sú ideálnym riešením aj na nevzhľadné kvetináče, ktoré môžete vložiť dovnútra. Navyše, prírodné materiály, z ktorých sú zväčša vyrobené, sa budú krásne snúbiť so zelenými i kvitnúcimi rastlinkami.

Na čo treba dať pozor?

Nech už budete na podlahu umiestňovať akékoľvek podlahové dekorácie, myslite na to, že nesmú byť prekážkou v bežnom pohybe ani vytvárať v miestnosti príliš veľký chaos. Ich použitie zvážte aj vtedy, ak máte malé deti, ktoré by pri hre alebo naháňačke mohli do nich nechtiac naraziť. Myslite i na praktické hľadisko – ukladajte ich tak, aby ste pri vysávaní či umývaní podlahy nemuseli na každom kroku odkladať niečo z cesty.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Kvetinové vzory: nechajte izbu rozkvitnúť

Kvetinové vzory nikdy nevyjdú z módy a uplatnenie nájdu v každej miestnosti od spálne až po kúpeľňu. Nedajte sa pomýliť prvým dojmom, že sa hodia len do rustikálne l…

7 + 1 rád, ako na štýlovú predsieň

Priestor, ktorý zbadáme ako prvý, keď vstúpime do akéhokoľvek bytu či domu, hrá omnoho dôležitejšiu úlohu, než si možno myslíme. Nejde iba o štvorcové metre, kde sa …