Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Ako zladiť podlahu s nábytkom

Ako zladiť podlahu s nábytkom

09. 06. 2022, SCONTO Nábytok
Podlaha je nevyhnutný základ každého interiéru a dotvára ho ako celok. Do veľkej miery určuje jeho štýl a formuje atmosféru. Nepriamo môže mať vplyv aj na náladu a pocity obyvateľov. Výber však komplikuje množstvo dostupných materiálov a dekorov, ako aj požiadavky kladené na kvalitu povrchu a vzhľad podlahy. Z akých základných druhov krytín máme na výber a ako zladiť podlahu k nábytku?
Ak sa púšťate do výberu podlahovej krytiny, v prvom rade si treba určiť jej druh. Je vám sympatická viac keramická, drevená, laminátová alebo vinylová podlaha? Ktorý povrch vám vyhovuje vzhľadovo, pocitovo, ale aj vlastnosťami materiálu? Okrem toho treba brať do úvahy, v akej miestnosti sa bude krytina nachádzať, nároky na kvalitu, odolnosť proti zaťaženiu a poškodeniu, ako aj spôsob údržby.

Druh podlahovej krytiny

Keramická podlaha je určite vhodná voľba do väčších a otvorených priestorov. Pôsobí chladnejšie, no zároveň elegantne. Oproti iným povrchom je stálejšia a odolnejšia voči oderom či iným mechanickým poškodeniam. Vyznačuje sa veľmi jednoduchou údržbou. Keďže má veľmi dobré odovzdávanie tepla, je vhodná aj na podlahové kúrenie. Plusom keramickej podlahy je aj výber medzi lesklým a matným povrchom. Dlažbu sa odporúča používať iba v dennej časti interiéru, kde jej dobré povrchové vlastnosti na údržbu ocení asi každý. V nočnej časti domu, kam patrí spálňa a detská izba, sa táto dlažba neodporúča vzhľadom na potrebný pocit pohodlia a tepla. 
Drevená podlaha sa určite považuje za najobľúbenejší prírodný materiál. Nielenže vyvoláva pozitívne pocity, ale má aj výborné tepelné a izolačné vlastnosti. Pôsobí elegantne vďaka svojej nepravidelnej kresbe a štruktúre, pričom interiéru dodáva hrejivý a útulný charakter. Tento druh krytiny je o niečo náchylnejší na poškodenie, ale dá sa ľahko opraviť jednoduchým prebrúsením a nanovo ošetriť ochranným olejom alebo lakom. Drevená podlaha sa neodporúča do vstupných priestorov interiéru, kde je najväčšie riziko, že podlaha príde do styku s vodou a nečistotami z exteriéru. Ako sa starať o parketovú podlahu sme pre vás spísali v ďalšom článku.
Laminátová podlaha sa považuje za najčastejší a najvhodnejší výber, čo sa týka pomeru kvality a ceny. Dizajnovo vie dokonale imitovať drevenú podlahu. Pozostáva z viacerých vrstiev, pričom vrchné určujú jej vzhľad a odolnosť voči oderu. Výhodou takéhoto druhu podlahy je jednoduché kladenie. Podobne ako drevená, ani laminátová podlaha nie je vhodná do vlhkých priestorov alebo na miesta, kde je častý a veľký kontakt s vodou.
Vinylová podlaha sa považuje za veľmi kvalitnú a trvácnu podlahovú krytinu. Poskytuje širokú škálu vzorov, farieb, textúr aj rozmerov. Tak ako laminátová podlaha, aj vinylová sa vyznačuje pomerne jednoduchým kladením, avšak pri tejto podlahe musí byť dôkladne rovný povrch, inak aj malé nerovnosti na podlahe pocítite a v neposlednom rade podlahu používaním poškodíte. Výhodou podlahy je, že je vysokoodolná a jej použitie je vhodné aj do vstupných či vlhkých priestorov. Povrch podlahy je pomerne teplý a mäkký, čo určite uvítajú rodiny s deťmi.

Ako zladiť nábytok?

Celkovým ladením podlahy s nábytkom vytvárate atmosféru miestnosti. Keď si navrhujete a zariaďujete svoj interiér, už máte akú-takú predstavu o tom, ako bude asi vyzerať, preto k nemu ladíte aj podlahu. Ale čo ak takúto možnosť nemáte, lebo ste si kúpili nehnuteľnosť a podlaha je už jej súčasťou, pričom do novej investovať nechcete? V tom prípade musíte interiér ladiť k podlahe.

Prvou dobrou správou je, že ponuka nábytku na trhu je široká, čo sa týka materiálov aj farebnosti. Tou druhou je, že už dávno neplatí, že všetko musí byť z jedného materiálu alebo farby. Práve naopak, ladenie rovnakého dreva či drevodekoru na podlahe a aj nábytku môže v priestore pôsobiť nudne a monotónne. Hoci sa často stretávame s takýmto ladením v presvedčení majiteľov, že tým nič nepokazia a interiér bude zároveň pôsobiť vkusne, pravdou je, že v tomto prípade môže všetko spolu splynúť a stratiť čaro a originalitu. Naopak, miešaním viacerých povrchov a tónov priestor nadobudne istú hĺbku a nechá vyniknúť šarm a jedinečnosť jednotlivých prvkov. Interiér bude zaujímavejší a hravejší.
Je však dôležité zladiť jednotlivé tóny a podtóny, ktoré sa vzájomne ovplyvňujú a mali by spolupracovať. Každý podtón podlahy – teplý, studený alebo neutrálny – určuje jej charakteristiku. Ak má podlaha teplý žltý, oranžový podtón, aj nábytok treba ladiť v podobných teplých podtónoch. Ku chladným podtónom podlahy sa skôr hodia nábytky v sivých odtieňoch. Béžové farby a vzhľad bez akéhokoľvek zásadného zafarbenia sa považujú za tie neutrálne podtóny. Ale pozor, podtóny neznačia tmavosť alebo svetlosť podlahy.
Odtiene podlahy určujú, či sú svetlé alebo tmavé. A ako si vybrať nábytok k svetlej alebo tmavej podlahe? Ak máte tmavú podlahu, interiér je vhodné zariadiť svetlejším nábytkom a naopak. Ide o vyváženie tmavých tónov svetlejšími, čím sa vytvorí akási harmónia a taktiež hĺbka priestoru. Ak by nenastala takáto harmónia, môže sa stať, že interiér bude celý tmavý, čiže bude pôsobiť „ťažko“. Stačí si vybrať nábytok iba o pár odtieňov svetlejší a tomuto nedostatku sa vyhnete. Pri svetlom interiéri to až taký závažný problém nie je. Naopak, ak máte tmavú miestnosť, svetlá podlaha a svetlý nábytok sa určite odporúčajú.
Svetlá podlaha a svetlý nábytok udržujú interiér vzdušný a svetlý. Celkovo svetlé odtiene pôsobia nenútene a príjemne. Pri takejto svetlej kombinácii treba určite používať o pár stupňov odlišné odtiene, aby priestor pôsobil zaujímavejšie. V takomto prípade sa odporúča napríklad aj použitie výraznejšieho koberca, ktorý celkovú „svetlú“ kompozíciu rozbije.
Kombináciou a ladením podlahy s nábytkom môžete vytvoriť teplý alebo chladný interiér. Nemusíte sa pridržiavať jedného materiálu alebo farby a vytvorte si priestor, ktorý vám bude blízky. Stačí sa držať niekoľkých základných pravidiel a pri zariaďovaní sa určite nič nepokazí.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Populárne truhlice – nahádzať, zavrieť a je upratané

Kto by si nepamätal starodávne truhlice, ktoré mávali na povale naši prarodičia? Myslíte si, že im už odzvonilo? Práve naopak. Truhlice sa znova tešia veľkej popular…

Komoda do spálne. Ako si vybrať tú pravú?

Potrebujete v spálni úložný priestor, ktorý nezaberie veľa miesta? Stavte na komodu. Vyrába sa v najrôznejších rozmeroch a vždy vám poskytne dostatok priestoru na ve…