Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Dlhé zimné večery? Pustite sa do výroby makramé

Dlhé zimné večery? Pustite sa do výroby makramé

15. 02. 2021, SCONTO Nábytok
Makramé (pôvodne macramé) je technika, ktorá je známa už stovky rokov. S rozšírením hnutia hippies sa opäť dostalo na výslnie a stalo sa súčasťou bohémskej kultúry, ktorú propagovali deti kvetov. Vďaka škandinávskemu štýlu sa dnes makramé udomácňuje aj v našich interiéroch. Chcete si ho vyrobiť aj vy?
Táto technika pripomínajúca háčkovanie sa nazýva aj „drhanie“. Je veľmi jednoduchá, pretože na ňu nepotrebujete žiadne ihlice ani háčiky. Základom sú povrázky, ktoré sa ručne splietajú do rozličných uzlov. Z tých následne vznikajú geometrické vzory. Takto možno vyrobiť najrozličnejšie doplnky z makramé, ktoré dodajú interiéru textúru, a to od obliečok na vankúše a držiaky na kvetináče cez dekorácie na stenu, ozdobné lapače snov a tienidlá svietidiel až po náročné textilné hojdačky. Všetko závisí len od toho, nakoľko ste zruční a koľko máte času.
Náš tip
Výrobky z makramé sa dajú veľmi dobre kombinovať s akýmikoľvek prírodnými materiálmi, či už je to bavlna, vlna, prírodné drevo, alebo kožušina. Takéto výrobky navyše vynikajúco ladia s kvetmi a so zelenými rastlinkami.

Technika starovekých tkáčov

Hovorí sa, že makramé vzniklo už v období okolo roku 500 pred naším letopočtom a objavilo sa vo východnej čínskej i arabskej kultúre. V 13. storočí priniesli túto techniku do Európy Mauri. Makramé si neskôr obľúbila aj anglická kráľovná Mária II., no hitom sa stalo aj počas viktoriánskej éry, keď sa touto technikou vyrábali ozdobné goliere či opasky.

V súčasnosti dodáva makramé miestnostiam a dekoráciám jemný vintage nádych. Najčastejšie sa stretneme s jednofarebnými doplnkami v prírodných odtieňoch, môžete však popustiť uzdu fantázii a spletať rôznofarebné pramienky alebo vytvárať makramé s ombré efektmi.

Predtým než začnete...

  • Ako základnú pomôcku na viazanie môžete použiť tenkú drevenú paličku, kovovú tyčku, vešiak, prípadne obyčajnú halúzku zo stromu – pomôcku na uchytenie povrázkov si niekam zaveste, aby vám pletenie išlo od ruky.
  • Na viazanie povrázkov si zadovážte špagát na makramé, vyrobený zo špeciálnej priadze. Ak ste ekologicky založení, hľadajte ten zo 100 % recyklovanej bavlny.
  • Je dôležité, aby ste si špagátiky nastrihali dostatočne dlhé, pri viazaní totiž spotrebujete značné množstvo materiálu.
  • Špagát na makramé kúpite v rôznych hrúbkach i farbách, vo výpletoch ho však pokojne môžete striedať napríklad so stuhami či pripletať rôzne ozdoby, ako napríklad drevené korálky.
  • Ešte pred tým, než sa pustíte do výroby zložitejšej dekorácie, vyskúšajte si najprv nanečisto rôzne typy uzlov, ktoré plánujete pri pletení makramé využívať. Následne sa pokúste vyrobiť niečo jednoduché, napríklad náramok.
  • Dávajte si pozor, aby bol každý uzol dobre zatiahnutý a pramene špagátov po každom „ťahu“ pekne vyrovnané, pretože inak by sa vám vo vzore mohli vytvárať nerovnosti.
  • Zvyšné časti špagátov môžete odstrihnúť alebo nechať voľne visieť ako strapce.

Veľa uzlov, veľa možností

Údajne existujú celé desiatky až stovky rôznych uzlov. K najznámejším patria napríklad ploché a rebrové, ale aj krúžkové, retiazkové, turecké, jozefínske, japonské uzly či rôzne druhy spojov a slučiek, trebárs lodné. Typy na viazanie ľahko nájdete na internete, prípadne vo videonávodoch na Youtube. Niektoré uzly zvládnu aj menšie deti, iné si už vyžadujú skúsené ruky, trpezlivosť a dobrý cit. Typy viazania a kombinácie uzlov sa pritom počítajú na tisíce. Nie je teda vylúčené, že si časom vymyslíte i vlastný spôsob viazania. V každom prípade, výrobou makramé môžete stráviť zimné večery vskutku príjemne a užitočne, pričom svoj príbytok obohatíte o originálne doplnky, ktoré môžu poslúžiť na nejaký účel v akejkoľvek miestnosti.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Nástenné a stojanové vešiaky – šikovní pomocníci do každého bytu

Dnes sa zameriame na užitočných, ale často opomínaných pomocníkov v domácnosti – na nástenné a stojanové vešiaky. Vítané sú na viacerých miestach v domácnosti, niele…

Zútulnite terasu stromami, ktorým sa darí aj v kvetináčoch

Hádam niet človeka, ktorý by si v teplých mesiacoch s radosťou neposedel na terase. V súčasnosti sa tomuto priestoru venuje veľa pozornosti. Stáva sa akousi obývačko…