Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Je chybou zariaďovať ako prvé miestnosti, ktoré je vidieť. Prečo je to vo feng šuej naopak?

Je chybou zariaďovať ako prvé miestnosti, ktoré je vidieť. Prečo je to vo feng šuej naopak?

29. 05. 2023, SCONTO Nábytok
Feng šuej vnáša harmóniu do priestoru, ktorý obývame. Hoci jeho základy boli položené už pred tisíckami rokov, tieto princípy využívame v interiéroch i dnes. O tom, ako feng šuej funguje a ako vďaka nemu dokážeme urobiť veľké zmeny nielen v byte, ale i vo vlastnom živote, nám porozprávala lektorka a odborná konzultantka Zuzana Adam. V závere článku nájdete aj infografiku týkajúcu sa analýzy feng šuej v priestore.

Na úvod nám prezraďte, či je feng šuej umenie alebo filozofia. Čo to vlastne je?

Feng šuej je umenie vytvárania harmónie v priestore. Jeho základy boli položené pred niekoľkými tisíckami rokov v starej Číne. Majstri a stúpenci tohto umenia po celé generácie vnímavo pozorovali vzájomné ovplyvňovanie sa priestoru a ľudskej bytosti. Všímali si, v akom prostredí je človek pokojný a uvoľnený a čo, naopak, vyvoláva nepokoj, napätie. Dávali do priamej súvislosti inštinkty vlastné všetkým žijúcim stvoreniam, ako sú napríklad reakcie na ohrozenie či pocit bezpečia, s podmienkami, ktoré panovali v ich okolí. Všetko zhrnuli do súboru znalostí, ktorý nazývame feng šuej. 

K čomu nám môže feng šuej dopomôcť?

Zmena! To je to správne slovo, ktoré pre mňa vyjadruje feng šuej. Je jednou z mála vecí alebo umením, ktoré vám zvonka môže pomôcť urobiť zmeny vo vnútri. Akoukoľvek premenou v našich bytoch môžeme odštartovať zmeny v našich životoch. Určite si spomeniete na deň, keď ste sa sťahovali do svojho prvého bytu. Ako ste sa cítili? A na to, ako sa v nasledujúcich mesiacoch zmenil váš život. Mnoho žien intuitívne robí feng šuej celý život.

Spájajú sa s feng šuej nejaké mýty alebo predsudky?

Určite, ako s každou vecou, teóriou alebo niečím pre nás novým. I feng šuej má mnoho svojich mýtov. Jedným z najrozšírenejších je napríklad ten, že by sme mali spať hlavou na sever. Ale ono to nie je také jednoduché. Jednak je každý z nás individuálna osobnosť, jednak i samotný priestor má svoje špecifiká. V tomto konkrétnom prípade teda hľadáme najvýhodnejšie a šťastné umiestnenie postele pre daný priestor a jeho obyvateľov.

Je dobré, keď učenie feng šuej používame už pri projektovaní domu?

Je to najideálnejší stav, ak feng šuej alebo harmóniu priestoru zohľadňujeme už od prvých plánov domu, od umiestnenia na pozemku, naprojektovania rozmiestnenia izieb – to všetko s jasným dôrazom na štýl života a potreby obyvateľov, ktorí v ňom budú žiť. Vyhneme sa tak životným nepríjemnostiam, vplyvom na zdravie, ktoré má „nesprávne“ postavený dom na jeho obyvateľov.  

Nanešťastie ľudia často volajú konzultantov, až keď ich život dotlačí do situácie, že chcú skúsiť už absolútne všetko, čo by im mohlo pomôcť. Následné úpravy potom môžu byť omnoho náročnejšie a drahšie. A mňa ako konzultanta mrzí, že tieto veci sa dejú aj krátky čas po nasťahovaní sa do nového domova. Ale aby sme nehovorili, že ak už dom máte, všetko je stratené. Nie je. Vždy sa dajú nájsť riešenia, ktoré váš priestor pozdvihnú.

Lenže v bytoch sú na rozdiel od rodinných domov naše možnosti ovplyvniť dispozíciu alebo orientáciu omnoho viac limitované. Aká veľká a náročná je to výzva?

Každý priestor je taká malá výzva, ale ak sú klienti (obyvatelia priestoru) otvorení, tak mojím základným heslom je, že všetko sa dá nejako riešiť. Spoločne nájdeme riešenie, ktoré je pre nich akceptovateľné v rámci ich aktuálnej situácie alebo rozpočtu. Vytvorenie harmonického priestoru nie vždy znamená, že to musí stáť veľa peňazí. 
 
Bohužiaľ, novostavby sú čoraz viac náročné, pokiaľ ide o plnú harmóniu života, pretože trendy vedú k zaujímavým pôdorysom a vizuálom bytov, ktoré sú väčšinou, žiaľ, v rozpore s harmóniou života. Preto ide o omnoho väčšiu výzvu. No čo sa týka mňa, každý byt je vhodný na nejaký spôsob života a pre nejakého človeka, len je dobré dať tých dvoch dohromady. A ak to tak nie je, potom je čas urobiť úpravy, aby si byt a jeho obyvatelia boli čo najbližšie.

Dokážete teda pomocou feng šuej pretvoriť akýkoľvek, aj ten najproblémovejší priestor?

Pracovať sa dá na všetkom. Otázkou nie je ani tak to, či ho dokážeme pretvoriť, ale či je veľmi problematický priestor pre daného človeka finančne efektívne pretvárať alebo radšej nájsť bytu či priestoru obyvateľa, pre ktorého bude ideálny. Vždy je dôležité, čo chce majiteľ vo svojom živote manifestovať. Ovplyvniť dokážete všetko – vzťahy, financie, zdravie, úspech…

Keď prejdeme k samotnému interiéru, ako funguje úvodná „analýza“ a následná harmonizácia priestoru?

Ako prvé je potrebné porozprávať sa s majiteľmi o tom, čo v živote chcú, kam smerujú. Aké majú aktuálne problémy a kde sa im darí. Nastavíme si niekoľko konkrétnych krokov, ktoré sú zamerané na cieľ majiteľov. Potom nasleduje základný rozbor daného priestoru bagua (určenie jednotlivých oblastí) a jeho nepravidelností. Rozhodne sú nutné prvé kroky, aj keď väčšina mojich klientov ich úspešne zvládne podľa mojej knihy alebo fengshuiacademy.cz, takže ich len skontrolujeme a doladíme. Ďalším krokom je SOS harmonizácia kritických miest, a to tak, aby neboli nutné konštrukčné zásahy, ale aby boli zmeny realizovateľné ihneď.  

Keď sa v priestore zavedú do praxe prvé odporúčania, necháme ho chvíľu pracovať a potom sa pustíme do následných krokov, prípadných návrhov menších alebo väčších rekonštrukcií. Všetky kroky sa ladia podľa konkrétnych astrotypov obyvateľov, pôdorysov priestoru a cieľa klientov.

Poďme do praktickej roviny. Aké sú hlavné zásady feng šuej?

Toto nie je jednoduchá otázka. Alebo možno je, no len zopakujem predchádzajúce. Hlavnou zásadou je vytvoriť harmonické prostredie pre daných obyvateľov priestoru v súlade s ich životným cieľom. Neveľmi obľubujem instantné rady, pretože každý z nás je individuálna osobnosť a má svoj individuálny život. A presne s ohľadom na to by mal byť pripravovaný i jeho priestor.  

Ale keby som mala povedať hlavné, tak najzákladnejšími piliermi šťastia sú vstupné dvere, posteľ a sporák. Každý pilier má svoj jasný zámer – vstupné dvere nám symbolizujú stabilitu života a bezpečie, sporák súvisí s našimi financiami a so zdravím a posteľ symbolizuje v prvom rade naše vzťahy. Keby som sa mala zamerať len na niektoré veci, rozhodne to budú tieto tri. Správne umiestnenie v priestore, správny výber nám môžu zaistiť stabilný život, vyrovnané financie, dobré zdravie a zdravé vzťahy. Zásad je niekoľko, podrobnejšie sa na ne môžete pozrieť i na našich webinároch.

Ako jeden z pilierov ste zmienili sporák. Kde by mal byť umiestnený?

V prípade sporáka je zásadné umiestnenie ako v kuchyni, tak aj z hľadiska celkového pôdorysu domu. Sporák je v symbolike niečo ako oheň v jaskyni pre našich predkov – je to srdce domu, o ktoré by sme sa mali veľmi starať. Preto by mal byť aj vždy čistý a funkčný. Sporák je miesto, kde sa tvoria naše financie a zdravie, takže ten, kto veľmi nevarí, sa v živote oberá o tvorbu týchto vecí alebo si to minimálne všetko sťažuje – zbytočne. A tak pokiaľ niekto nevarí, odporučila by som vymeniť rýchlovarnú kanvicu za hrniec na sporák a variť tam aspoň vodu na čaj a kávu. A tým sporák pekne zahriať.

Feng šuej sa pomerne veľa zameriava i na farebnosť. Aké zásady tu platia?

Každá farba má inú energiu a dodáva do života niečo iné. Opäť nie je možné povedať, že toto je lepšie než ono. Jednoducho každá farba sleduje iný cieľ. Preto napríklad neodporúčam bezmyšlienkovite nasledovať módne trendy. Nie vždy to musí súznieť s vaším cieľom. 

Ale aby som uviedla pár príkladov… Modré chlapčenské izby budú vo väčšine prípadov robiť z detí uplakancov a budú podporovať nespavosť alebo časté budenie sa v noci. A neraz i dlhšie pomočovanie. Moderný sivý interiér nás vedie k prílišnej disciplinovanosti, poslušnosti a strate vlastnej individuality. Podporuje workoholizmus a tým nás dosť približuje k stavu vyhorenia.

A čo ďalšie farby? 

Napríklad zelená v priestore bude dodávať veľmi expanzívnu energiu a chuť žiť a tvoriť. Oranžové odtiene podporujú schopnosť prejaviť sa v kolektíve a zvýšia naše prirodzené sebavedomie. Príliš veľa hnedej nás môže podporiť v stagnácii a lenivosti. Je to alchýmia a je nádherné hrať sa s ňou. Pri skladaní farieb by sme však mali brať ohľad na archetyp človeka, ktorý v priestore žije, lebo napríklad niektorých ľudí privedie červená do agresie, zatiaľ čo druhých bude neuveriteľne upokojovať.

Na vašej stránke okrem iného píšete, že feng šuej nie je len o presunutí nábytku a vymaľovaní. Aké iné zmeny môžeme dosiahnuť?

Presun nábytku a zmena farieb sú tým, čo vidíme. Ale to hlavné je vnútorná zmena nás samotných, zmena nášho života, splnenie snov, ktoré máme, harmonické vzťahy a to najdôležitejšie – zdravie. Hovorí sa, že ak lekár v Číne liečil pacienta a aj po tretej návšteve sa mu symptómy vrátili, ďalším krokom bola liečba priestoru, pretože žiadny spôsob liečby tela nemohol vyliečiť to, že sa pacient vrátil do priestoru, ktorý túto disharmóniu (teda chorobu) plne podporil.

Môže byť výsledkom feng šuej aj úplná výmena nábytku za iný?

Môže, ale nemusí. Rovnako ako keď sa sťahujete a necháte si pôvodný nábytok alebo si kúpite nový. Ja osobne pracujem s klientmi podľa ich finančných možností. Buď upravíme ich byt s tým, čo majú, alebo niečo odstránime, poprípade to zariadime od nuly. Sú však situácie, keď je napríklad jeden z pilierov nášho domova naozaj mimoriadne vhodné vymeniť. To je napríklad posteľ, respektíve matrac – v prípadoch, keď sa sťahujete, ste po rozchode alebo rozvode a chcete začať nový vzťah, po ťažkej a náročnej chorobe, z ktorej sa pacient vyliečil. Tu výmenu rozhodne odporúčam.

Prečo je dôležité po rozchode či dlhej chorobe vymeniť posteľ či matrac?

Naše telo v noci zo seba „odkladá“ všetky emócie a choroby. Môžeme si to predstaviť tak, akoby z nášho tela a aury odpadávali kúsky maličké ako zrnká piesku. A toto všetko sa noc čo noc ukladá do matraca. Presne z tohto dôvodu matrace energeticky čistíme. Ale v prípade dlhej choroby je čistenie skutočne časovo náročný proces, a preto je omnoho efektívnejšie matrac nečistiť, ale po takom veľkom uzdravení si dopriať rovno nový.
A čo sa týka rozchodu? Vo vzťahu sa veľa zásadných momentov odohráva v spálni – šťastných, ale neskôr aj tých uplakaných. A vzťah sa väčšinou nerozpadne za noc. Je to proces, ktorý trvá dlhšie. A my (vy aj partner) sme každú noc zo seba odkladali všetky negatívne emócie spojené s blížiacim sa rozchodom. Ak sa vzťah už skončil a my naozaj chceme začať žiť nanovo, tak náš nový vzťah si zaslúži nielen vyčistený matrac, ale rovno nový. Začať na zelenej lúke, ako sa hovorí. Inak si spiaci na rovnakej posteli ako s predchádzajúcim partnerom pritiahneme do života to isté, len v bledomodrom. A to väčšinou nechceme.

Rozhoduje aj veľkosť postele alebo materiál, z ktorého je vyrobená?

V tejto otázke veľkosť a materiál postele a matraca nerozhodujú. Tieto princípy sa dejú rovnako. Ale pre kvalitný spánok, energiu v dome a zdravie je dôležitý výber postele a s tým spojené materiály, tvary a farby. Tvar a farbu vyberáme opäť na základe individuálneho astrotypu toho, kto na nej bude spať, alebo korelácie astrotypov partnerov, ak ide o manželskú posteľ. To všetko v kombinácii s umiestnením podľa oblasti v dome. Čo sa týka materiálov matraca, rozhodne najviac sa odporúčajú prírodné materiály. Tie sú schopné vytvoriť harmóniu s naším telom omnoho lepšie než syntetické.

Aké minimálne zmeny s veľkým efektom môžeme vďaka feng šuej uskutočniť v interiéri?

Tých je naozaj milión. Každá zmena, každý presun nábytku prináša do nášho života nové možnosti. A ak to urobíme vedome a s jasným zámerom, výsledky máme v živote obratom. To je to, čo na feng šuej skutočne milujem. Ak viete ako, stačí posunúť vázu a zajtrajšiu schôdzku máte vo vrecku.

To znie ako veľmi jednoduchý návod na šťastný život. Naozaj môže obyčajná váza, resp. jej umiestnenie ovplyvniť pracovné úspechy?

Áno, môže. Znie to jednoducho, ale až také jednoduché to nie je. Platí však, že keď viete ako, zázraky sú na dennom poriadku. No rovnako ako môže posunutie priniesť úspech, platí aj opak. Čo sa týka mňa, pre náš západný život je najdôležitejšie uvedomiť si, že to, kde bývame a ako bývame, čím sa v našom priestore obklopujeme, jasne súvisí s kvalitou života, ktorý žijeme – s hojnosťou, financiami, so vzťahmi a zdravím. A pokiaľ budeme v priestore robiť veci vedome, odmení sa nám. Feng šuej je skvelá hra, ktorou môžeme vedome viesť stratégiu na dosiahnutie cieľov nášho života.

S feng šuej sa často spájajú aj isté pravidlá umiestňovania zrkadla alebo zrkadiel v interiéri. Čo platí v tomto prípade?

Zrkadlá sú pre náš priestor veľmi silné nápravy. Je to ako skalpel. Ak s ním pracujete presne, urobí zázraky, ak sa netrafíte, je to vcelku problém. Preto odporúčam – so zrkadlami opatrne. Základným pravidlom, ktoré platí bez výnimky, je, že zrkadlo v spálni podľa feng šuej nesmie byť alebo minimálne by naň nemalo byť vidieť z postele. Potom je nutné uvedomiť si, čo v zrkadle vidíte, pretože je to v našom priestore dvakrát. Ak tam vidíte misu s ovocím, ktorá symbolizuje hojnosť, je to skvelé, ale ak zobrazuje toaletu, prinesie to skôr problémy. Tu by som povedala, že radšej menej ako viac a pri každom zrkadle je vhodné poriadne sa zamyslieť, či je potrebné, skôr než ho umiestnite.

Aké najväčšie chyby z hľadiska feng šuej ľudia obvykle robia vo svojich príbytkoch, keď sa ich snažia zariadiť?

Chybou je, keď je priestor veľmi preplnený a nedovoľuje energii voľne prúdiť. Rovnako sú ľudia potom zaseknutí i v živote. Alebo je priestor zariadený exkluzívne podľa dizajnového návrhu a trendy štýlu, ale absolútne nezodpovedá duši a smeru života ľudí, ktorí tam žijú. Priestor a ľudia sú ako cudzinci, čo si prekážajú.

V podstate asi nie sú malé a veľké chyby. No keď nad tým premýšľam, zrejme tou najväčšou chybou je, že ľudia sa nezastavia a nepremyslia si, aký život chcú žiť a kto sú. Až podľa toho je možné postupne svoj priestor stavať a zariaďovať.

Existujú zvyklosti pri zariaďovaní, ktoré považujeme za dobré alebo bežné, no z hľadiska feng šuej sú úplne nevhodné?

V našich končinách je zvykom zariadiť najskôr miestnosti, ktoré je vidno, čiže tie, kam chodia návštevy. Najskôr sa teda zariadi obývačka, potom detské izby, následne niečo, kde sa bude jesť, a niekedy na záver spálňa, pretože tam predsa nikoho nevodíme. Ale týmto spôsobom sa tí, ktorí majú rodinu a jej rozpočet držať pevne v rukách, dostávajú do energetického nedostatku, pretože sa dali na posledné miesto. A tým sa často vnášajú problémy v oblasti financií a zdravia, neraz i vzťahové. 

V týchto prípadoch potom neraz vidíme, že takéto nedotiahnuté priestory sa predávajú skôr, ako v nich ľudia našli svoje šťastie. Vtedy ma vždy bolí srdce, pretože často stačí málo – dať seba a živiteľa rodiny na prvé miesto, tak ako to robili naši predkovia. Gazda vždy dostal dostatok jedla, navyše ako prvý, pretože od neho záviselo, či celá rodina bude mať čo jesť po ďalšie roky. Rovnako mal i dobré miesto na spanie. Určite by sme našli aj iné príklady, ale stačí, keď sa zastavíme a v pokoji budeme počúvať sami seba. Tam nájdeme mnoho odpovedí.

Zrejme i preto feng šuej berie do úvahy osobnosť majiteľa, jeho životný štýl, temperament aj preferencie…

Toto by malo byť základným kameňom každej konzultácie, pretože podľa astrotypov a aktuálneho životného nastavenia, zdravotnej situácie a cesty, kam človek chce smerovať svoj život, by sa mala odvíjať práca s priestorom. Každý z nás je iný a tomu by mal zodpovedať i priestor.

Redakcia Sconta ďakuje za zaujímavý a pre našich čitateľov azda i veľmi obohacujúci rozhovor.

Vizitka: Zuzana Adam

Lektorka a konzultantka feng šuej so zameraním na zhmotňovanie snov a feng šuej okamihu. Je autorkou projektu Adam Feng Shui, online kurzu Feng Shui Academy, autorkou kníh Osvoboďte se s Feng Shui I a II, sebakoučovacích kariet Sám sobě Mistrem, aplikácie adamfengshui a mnohých ďalších projektov. Prostredníctvom úprav interiéru obohacuje budúcnosť svojich klientov, a to tak, aby dokázali uskutočniť najlepší možný variant svojho osudu, ktorý bude naplnený šťastím, možnosťami, zhmotnenými snami. Viac na adamfengshui.cz.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Aká je tá naj a aké vybavenie do detskej postieľky je vhodné?

Snívate o tom, že postieľka vášho bábätka bude mäkká, s množstvom hračiek a baldachýnom? Je to síce pekná predstava, ale v tomto prípade platí, že menej je viac. Mal…

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…