Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Je rohový písací stôl pre vás ideálny?

Je rohový písací stôl pre vás ideálny?

10. 02. 2021, SCONTO Nábytok
Tento typ kancelárskeho usporiadania patrí k riešeniam, ktoré ponúkajú celý rad výhod, ale majú aj svoje úskalia, o ktorých je dobré vedieť. Kým si naplánujete pracovný kútik v tvare písmena L, je dobré urobiť si jasno v niekoľkých dôležitých otázkach. Na čo myslieť, keď si vyberáte rohový písací stôl?
Azda najväčšou prednosťou rohových písacích stolov je vyplnenie často nevyužitého priestoru, ktorý predstavuje kút, keďže rohy zvyčajne zostávajú hluchými miestami bez veľkého úžitku. Ak doň situujete pracovný stôl, vyriešite jednou ranou dva problémy. Samozrejme, rohový písací stôl nemusí byť nutne umiestnený v kúte miestnosti – jednou hranou sa môže opierať o stenu, zatiaľ čo druhá časť „krídla“ bude smerovať voľne do priestoru. A ak máte dostatočne veľkú domácu pracovňu alebo detskú izbu, pokojne ho môžete situovať dokonca doprostred miestnosti.
Rohový písací stôl Jana
Rohový písací stôl Chille

Prednosti rohových stolov

  • Patria medzi univerzálne kusy nábytku – možno ich využiť všestranným spôsobom. Z rohového stolíka ľahko vytvoríte aj pracovný kút v tvare písmena U, pokiaľ ho doplníte napríklad skrinkami alebo policami pri stene.
  • Sú ideálne ako riešenie pracovného kútika v rámci miestnosti s inou funkciou, napríklad spálne alebo obývačky. Tvar písmena L zabezpečuje pracujúcemu vizuálne uzatvorený a príjemne odčlenený priestor.
  • Rohový stôl zvyčajne ponúka dokonca dve samostatné pracovné plochy. Zatiaľ čo jednu môžete využiť ako priestor na počítač či laptop, tá druhá môže slúžiť na písanie poznámok, prácu s dokumentmi či ďalšie kancelárske činnosti – takéto rozdelenie miesta dokáže zlepšiť komfort pri práci, ale aj celkovú produktivitu.
  • V prípade potreby splní rohový písací stôl aj funkciu malej zasadačky pre dvoch či troch ľudí.
  • Takéto modely majú zvyčajne množstvo variantov – sú v ponuke ako jednoduché stoly s doplnkami, ktoré sa dajú postupne dokúpiť, ale aj ako náročnejšie zostavy so vstavanými policami a zásuvkovými dielmi.
  • Vybrané modely si môžete zostaviť podľa vlastného uváženia – pracovná doska a skrinka sa dajú zostaviť na ľavú aj pravú stranu, prípadne z rohového stola urobíte klasický obdĺžnikový stôl.
Písací stôl Diego
Písací stôl Diego

Myslite aj na nedostatky

  • Zásadným problémom je orientácia pracovného miesta vzhľadom na okná ako zdroj prirodzeného svetla, hlavne ak pracujete s počítačom – nemal by byť umiestnený ani chrbtom, ale ani priamo oproti oknu, pretože vtedy sa zrak oveľa viac namáha. S rohovým pracovným stolom to nie je vždy také jednoduché.
  • Škrt cez rozpočet vám môže spôsobiť aj orientácia konkrétneho modelu do ľavej či pravej strany. Každý stolík teda nemusí vyhovovať vašim priestorovým požiadavkám. Myslieť treba aj na to, aký veľký priestor vám kút vlastne poskytuje. Obmedzenia môžu predstavovať napríklad radiátory či dvere, ktorých vzdialenosť od rohu miestnosti je určujúca na to, aké dlhé vlastne môžu byť jednotlivé ramená vášho stola.
  • Zo psychologického hľadiska môže byť pre mnohých ľudí problém pracovať chrbtom k dverám alebo s obmedzeným prehľadom o tom, kto vstupuje do miestnosti. Na druhej strane tento nedostatok môžete vyriešiť tak, že počítač umiestnite do tej časti krídla, ktorá umožňuje pracovať s výhľadom na vstupnú, prípadne inú želanú časť miestnosti.
  • Na prácu „v kúte“ si navyše treba zvyknúť – fakt, že budete hľadieť do steny, môžete vyriešiť vhodnými doplnkami, ako sú obrazy, fotky, kvetiny alebo veľké nástenky. Šikovným prvkom bývajú aj nástenné police, ktoré môžu vytvárať rohové riešenie podobne ako samotný stôl.
Rohový písací stôl Manager
Rohový písací stôl Quadro

Spôsob práce určuje dizajn stola

Ak si chcete vybrať optimálny písací stôl, zamyslite sa najprv nad spôsobom svojej práce. Používate takmer výlučne počítač alebo popritom študujete množstvo dokumentov, ktoré si radi rozkladáte na stole? Potrebujete veľa úložného priestoru v dosahu rúk? Skladujete spisy a dokumentáciu radšej v zásuvkách? Od takýchto detailov sa odvíja dizajn a vybavenie samotného stola.

Niektoré rohové riešenia sú v podstate kombináciou pracovnej dosky a skriniek, komôd, resp. políc. V tomto prípade síce obyčajne nezískate väčšiu písaciu plochu, ale na druhej strane budete mať dostatok úložných priestorov, ktoré tvoria so stolom elegantný a kompaktný celok. Roh pod písacou doskou stola je síce ťažie dostupným miestom, avšak na ukladanie vecí, s ktorými pracujete len zriedka, je to ideálny „úkryt“.
Pracovný stôl Thales 2
Pracovný stôl Monoblok 1
Vedeli ste, že...?

Kút rohového písacieho stola je ideálnym miestom na kancelársku lampu. Keďže máte k dispozícii veľkorysejší priestor, vyniknú tu aj väčšie modely stolných svietidiel.
Z estetického hľadiska je dobré, ak je stôl zozadu prekrytý doskou v tej časti krídla, ktorá smeruje do priestoru – takto bude stolík pôsobiť ako prirodzený deliaci prvok. Ak však hľadáte model, ktorý bude v priestore pôsobiť vzdušnejšie, zvoľte taký, ktorý pozostáva iba z dosky a jedných oporných nôh či minimalistickej podstavy. Dbajte však na to, aby ste subtílny dizajn vyvážili dostatkom úložných priestorov v prislúchajúcich poličkách a skrinkách.
Písací stôl Tico
Písací stôl Nuovo

Zhrnutie na záver

Rohový pracovný stôl má veľa výhod, s jeho kúpou sa však netreba unáhliť. Dobre zmerajte vaše priestory, premyslite si, na čo všetko by mal slúžiť, ale aj to, v akých podmienkach radi pracujete – rohy sú pre niekoho útulným miestom s možnosťou lepšie sa koncentrovať, na niektorých však môžu pri práci pôsobiť stiesňujúco. Myslite aj na estetické hľadisko – či už stôl kupujete do kancelárie, alebo do bytu, mal by zodpovedať štýlu miestnosti. Najmä pokiaľ ho mienite umiestniť do otvoreného priestoru, vopred si premyslite, ako a kadiaľ k nemu povediete elektrinu potrebnú na zapojenie nevyhnutného pracovného vybavenia, ako je svietidlo, počítač, tlačiareň a podobne.
Náš tip

Keďže rohový písací stôl má dve plochy, medzi ktorými sa pohybujete, je dobré doplniť ho otočnou kancelárskou stoličkou na kolieskach.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Aká je tá naj a aké vybavenie do detskej postieľky je vhodné?

Snívate o tom, že postieľka vášho bábätka bude mäkká, s množstvom hračiek a baldachýnom? Je to síce pekná predstava, ale v tomto prípade platí, že menej je viac. Mal…

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…