Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Komody z masívu starnú do krásy

Komody z masívu starnú do krásy

02. 12. 2020, SCONTO Nábytok
Keď príde reč na komody z masívu, mnohí si možno predstavia ťažké a bohato zdobené starožitné kúsky. Mobiliár z prírodného dreva sa však môže vynímať aj v modernej domácnosti.
Nábytok z masívneho dreva si stále získava svojich priaznivcov. Na rozdiel od lacnejších kúskov z kompozitných materiálov má totiž originálny a autentický vzhľad. Fanúšikov masívu neodradí ani vyššia cena, ktorá vyplýva z použitia výsostne prírodného materiálu. Masív je totiž na rozdiel od drevotriesky náročný na spracovanie. Výsledný produkt vždy závisí od kvality samotného dreva, ktoré musí byť bez hŕč, trhlín či rôznych poškodení. Nezanedbateľný je aj proces sušenia či použitá technológia výroby. Výsledkom je potom nádherný solitér, ktorý bude skvelo vyzerať aj po desiatkach rokov – prakticky zostarne spolu s vami.

Prečo sa rozhodnúť pre nábytok z masívu?

Samozrejme, masívny nábytok je oveľa ťažší než mobiliár vyrobený z kompozitných materiálov. Manipulácia s ním môže byť teda namáhavejšia. Treba povedať i to, že si vyžaduje dôslednejšiu starostlivosť než nábytok z drevotriesky; pravidelne ho treba kontrolovať a pretierať ochranným náterom, aby si zachoval odolnosť a svoj charakteristický vzhľad. V prospech nábytku z masívu hrá hneď niekoľko argumentov:
  • Ide o stopercentne prírodný a zdravotne neškodný materiál.
  • Drevo zanecháva v interiéri svoju charakteristickú príjemnú vôňu, pôsobí nadčasovo a elegantne.
  • jedinečný vzhľad – rovnaké kúsky jedného modelu nikdy nebudú úplne rovnaké, ale budú sa odlišovať unikátnou kresbou dreva. Mnohí dizajnéri dokonca aj rôzne nedokonalosti ako praskliny a hrče povyšujú na ornamenty, vďaka ktorým jednotlivé kúsky nábytku získavajú jedinečný ráz.
  • dlhú životnosť a pomerne jednoduchú obnoviteľnosť – poškodený povrch možno zbrúsiť, prelakovať a vdýchnuť mu nový život.

Komoda Guru

Všestranný pomocník, ktorému čas neuberá na kráse ani na hodnote

Len máloktorý nábytkový solitér má také široké využitie ako komoda. Ak je navyše vyrobená z trvácneho masívu, získate nesmierne šikovný, nadčasový a prakticky „nesmrteľný“ kúsok. Dokonca prípadné povrchové zmeny, ktoré vznikli či už prirodzeným starnutím materiálu, alebo používaním (ošúchaný lak, škrabance), bývajú vnímané neraz ako znamienka krásy, ktoré pridávajú nábytku na hodnote.

Vďaka zásuvkám či ďalším doplnkovým policiam komoda ponúka množstvo úložného priestoru, ktorý umožňuje prehľadne zorganizovať doslova čokoľvek. Uskladní jednotlivé kúsky spodnej bielizne i doplnky vášho šatníka, ako sú šperky, bižutéria, šály, rukavice a čiapky, ale aj rôzne dokumenty, školské potreby či topánky. Bohato členený zásuvkový a policový systém vám pomôže udržať vo veciach logické usporiadanie a poriadok.
Náš tip

Ak nemáte dostatok miesta v kuchyni, s trochou fantázie urobíte z komody nevšedný príborník, ktorý bude dokonale ladiť s obývacou stenou či jedálenským stolom. Miesto tu nájdu taniere, poháre a šálky na každodenné používanie, ale aj slávnostný servis.
Komoda Monaco
Komody z masívu sa uplatnia v predsieni, obývačke, jedálni, ale aj v detskej izbe, pracovni, spálni či dokonca v kúpeľni. Ich výhodou je i to, že nezaberú toľko priestoru ako šatníková či obývacia stena, takže vám pomôžu vyplniť rôzne miesta pri stene či v rohu izby. Takto dokážu elegantne „sekundovať“ dominantnejším kúskom nábytku – a to bez toho, aby ste mali pocit preplneného priestoru.
Niekedy stačí trocha fantázie...

Vrchnú dosku komody z masívu môžete využiť na dekoračné účely. Uložte na ňu zrkadlo alebo zaujímavý obraz a doplňte ho sviečkami, vázou s rezanými kvetinami, fotografiami, umeleckou skulptúrou či domácim aranžmánom. Obyčajný nábytok s úložnou funkciou razom povýšite na pýchu svojej predsiene či obývačky.

Dizajn od výmyslu sveta

Komody počas svojej histórie prešli pozoruhodným vývojom. Začali sa používať v 17. storočí ako praktické skrinky so zásuvkami. Neskôr ich vypĺňali rôznymi ozdobnými sekciami, ich telá nadobudli rôzne zvlnené tvary a doplnili nespočetné ornamenty v štýle čínskych či orientálnych motívov. V dekore sa objavili kvetiny, mramorové dosky či filigránske mosadzné úchytky. V 18. storočí sa ich súčasťou dokonca stali zásuvky s nočníkmi. Ich dnešný názov je odvodený od spojenia commodes-tombeau, ktoré sa používalo počas éry Andrého-Charlesa Boulleho, jedného z najslávnejších výrobcov skriňového nábytku

Komody Carving v koloniálnom štýle
Súčasné komody z masívu majú nespočetne veľa tvarov, veľkostí i povrchových úprav. Najčastejšie sa vyrábajú z domácich drevín, ako sú borovica, dub, gaštan či agát, ale obľúbené sú aj exotické druhy dreva, ako akáciové či mangové. Komody môžu byť kombináciou zásuvkových a otvorených či uzatvárateľných policových dielov. Niektoré dokonca preberajú dizajn klasických príborníkov či sekretárov, takže ich využitie môže byť ešte širšie. V kurze sú nielen úzke skrinky, ale aj podlhovasté komody, ktoré môžete pokojne použiť ako doplnok obývacej steny, trebárs ako skrinku pod televízor.

Komoda GOA

5 tipov, ako si vybrať vhodnú komodu

  • Tento kúsok nábytku má predovšetkým praktickú úložnú funkciu, najskôr teda porozmýšľajte nad tým, čo a akým spôsobom do nej chcete uložiť. Zistite, koľko miesta budú vaše veci vyžadovať. Podľa toho si vyberte veľkosť a typ skrinky.
  • Ak potrebujete účelný priestor na odkladanie a zároveň sa chcete vyhnúť veľkým kusom nábytku, komody môžete aj kombinovať alebo umiestniť dva rovnaké modely vedľa seba.
  • Komoda dokáže fungovať ako samostatný solitér, ale takisto môže dopĺňať celú kolekciu nábytkovej zostavy. Záleží len na vás, či chcete mať miestnosť zariadenú v jednotnom štýle alebo si želáte vytvoriť originálny kútik, ktorý bude kontrastovať so zvyškom izby.
  • Zvoľte si štýl komody, ktorý perfektne zapadne do vášho interiéru. V ponuke sú nevtieravé klasické kúsky, ale aj moderné minimalistické, odvážne industriálne či romantické rustikálne kúsky. V rámci eklektického štýlu sa dokonca môžu stretnúť v jednej miestnosti rôzne typy nábytku, ktoré si naoko vôbec nie sú blízke
  • Dbajte na detaily – najmä vtedy, ak komoda zohrá rolu dominantného prvku. Všímajte si veľkosť a tvar nožičiek či podstavy, kresbu dreva či povrchovú úpravu zásuviek a skriniek, napríklad vo forme vintage potlače či vyrezávaných motívov typických pre nábytok v koloniálnom štýle. Čím výraznejší prvok zvolíte, tým decentnejšie by mal byť ladený zvyšok izby.

Komoda Parquet

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Nástenné dekorácie sa hodia do každej miestnosti

Dekorácie v byte sú ako módne doplnky, ktoré nielenže zrkadlia vašu osobnosť a vkus, ale aj podčiarkujú charakter bytu. Dnes sa pozrieme na závesné dekorácie, ktoré …

Ozvláštnite stôl jednoduchou a efektnou dekoráciou. Ako ju vyrobiť?

Príde návšteva alebo organizujete rodinný obed či večeru? Ozvláštnite si stôl originálnymi dekoráciami na utierky či ozdobné servítky a príbor. Tieto jednoduché dopl…