Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Letné tipy pre vaše bývanie

Letné tipy pre vaše bývanie

31. 05. 2021, SCONTO Nábytok
Chcete si navodiť v byte alebo dome atmosféru leta? Čo by vám v ňom nemalo chýbať? Inšpirujte sa našimi piatimi tipmi na leto. Nevyžadujú veľký rozpočet a vaše bývanie pripravia na dni plné slnka a pohody.

Atmosféra leta

Ako pripraviť interiér na leto? V prvom rade z neho odstráňte všetky nepotrebné objekty, aby ste podčiarkli jeho strohosť a čistotu. Schovajte do skríň hrubé a opticky ťažké tkaniny, kožušinové vankúše, závesy a koberce, ktoré pripomínajú zimné mesiace. Namiesto nich uprednostnite ľahšie textílie svetlých farieb z ľanu alebo bavlny. Miestnosti rozžiari aj bledšia farba stien. Čistotu domova podčiarkne príjemná vôňa; voľte osviežujúce kombinácie pripomínajúce vôňu mora či letných kvetov. Pri výbere doplnkov si voľte tie, ktoré vám leto v interiéri najviac pripomínajú – napríklad s motívmi a vo farbách piesku, azúrového mora, palmových listov alebo slamy.

Fauna a flóra v interiéri

K letu a teplu patrí aj exotika – či už tá skutočná, alebo v podobe tropickej atmosféry vďaka potlači fauny a flóry džungle. Exotické rastliny a vzory nájdu svoje uplatnenie predovšetkým v jednoduchšie zariadených interiéroch a sú výborným tipom na leto. Zvoliť si môžete tapetu s tropickým vzorom, taniere s motívom papagájov, vankúše so zaujímavou potlačou alebo plagáty kvetov na stenu. Prípadne investujte do živej rastliny – veľkej monstery, fikusu lýrovitého alebo filodendronu. Starostlivosť o ne nie je až taká náročná. Bohatší tón takejto zelenej džungli dodajú mosadzné doplnky a medené odtiene.

Vázy s názorom

Leto je časom lúčnych kvetov, trvaliek aj letničiek, ktoré kvitnú priebežne celé leto. Rezané kvety vnesú do interiéru sviežosť, farebnosť, vôňu a čerstvosť. Kyticiam dodajú neformálnosť okrasné trávy. Mimochodom, samotné trávy (najmä špeciálne pampové) vo vázach sú ďalším veľkým hitom. Sú nenáročné, postačí ich postriekať lakom na vlasy a raz za čas vytriasť dole hlavou od prachu. Vyberajte pre ne „statement vases“, teda jedinečné vázy, ktoré zaujmú netradičným tvarom alebo spracovaním. A hlavne nech majú nejaké krivky!

Vypletané leto

Prútie, bambus a ratan sú materiály, ktoré patria k bývaniu v prírodnom duchu a výrobky z nich sa dobre kombinujú s florálnymi motívmi aj neutrálnymi farbami. Môžu mať podobu rôznych úložných košov (hodia sa prakticky do každej miestnosti), svietidiel, dekorácií na stenu alebo výpletu nábytku. Príjemne doplnia letný interiér v tónoch smotanovej, béžovej, bielej a hnedej, nebudú v ňom zbytočne vyčnievať. Ak by ste si mali vybrať jedinú vec, ktorá vám prinesie letnú náladu, zvoľte tienidlo. Vyrobiť si ho môžete aj sami z prepletaného prúteného koša.

Pozitívna žltá

Farbou roka podľa spoločnosti Pantone je kombinácia sivej a žltej. Žltý odtieň s označením illuminating vnesie do domácnosti pozitivitu a slnečné lúče. Intenzívnu žltú farbu by sme našli aj v kolekciách módnych značiek na jar/leto 2021 – nebáli sa jej značky ako Gucci, Balmain, Prada či Givenchy. Ako sa so žltou popasovať v interiéri? Použiť sa dá na vankúšoch, prestieraní, posteľnej bielizni. Skúste ju skombinovať s geometrickým vzorom alebo florálnymi motívmi tak, aby tieto vzory obsahovali aj prvok žltej.

Tip na terasu: friluftsliv – vonku chutí najlepšie

Nórsky koncept friluftsliv, v našom jazyku doslova „život na voľnom vzduchu“, poukazuje na ľudskú potrebu interakcie s prírodou. Tento špecifický pojem sa neprekladá do iných jazykov a má svoje korene v minulosti siahajúcej až k polárnej expedícii Fridtjofa Nansena. V duchu tejto severskej filozofie môžete svoju domácnosť doplniť o piknikové deky, exteriérový nábytok, náradie na barbecue, riad na stolovanie na terase či balkóne, ako aj o rôzne doplnky na skrášlenie vášho kútika na čerstvom vzduchu. Veď vonku chutí najlepšie, predovšetkým v lete.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Dekoračné vankúšiky pre štýlový domov

Ako samostatné doplnky sú v podstate nenápadné, ako dekorácie však vedia robiť veľké zázraky a úplne zmeniť atmosféru sedacieho kútika či celého interiéru. Dáme vám …

Stojaca lampa – tichý spoločník v domácnosti

Vybrať si dokonalé svietidlo je kumšt. V mnohých prípadoch totiž nejde iba o potrebu osvetlenia nejakého priestoru, ale o snahu vytvoriť určitú atmosféru. A práve tu…