Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Letné tipy pre vaše bývanie

Letné tipy pre vaše bývanie

31. 05. 2021, SCONTO Nábytok
Chcete si navodiť v byte alebo dome atmosféru leta? Čo by vám v ňom nemalo chýbať? Inšpirujte sa našimi piatimi tipmi na leto. Nevyžadujú veľký rozpočet a vaše bývanie pripravia na dni plné slnka a pohody.

Atmosféra leta

Ako pripraviť interiér na leto? V prvom rade z neho odstráňte všetky nepotrebné objekty, aby ste podčiarkli jeho strohosť a čistotu. Schovajte do skríň hrubé a opticky ťažké tkaniny, kožušinové vankúše, závesy a koberce, ktoré pripomínajú zimné mesiace. Namiesto nich uprednostnite ľahšie textílie svetlých farieb z ľanu alebo bavlny. Miestnosti rozžiari aj bledšia farba stien. Čistotu domova podčiarkne príjemná vôňa; voľte osviežujúce kombinácie pripomínajúce vôňu mora či letných kvetov. Pri výbere doplnkov si voľte tie, ktoré vám leto v interiéri najviac pripomínajú – napríklad s motívmi a vo farbách piesku, azúrového mora, palmových listov alebo slamy.

Fauna a flóra v interiéri

K letu a teplu patrí aj exotika – či už tá skutočná, alebo v podobe tropickej atmosféry vďaka potlači fauny a flóry džungle. Exotické rastliny a vzory nájdu svoje uplatnenie predovšetkým v jednoduchšie zariadených interiéroch a sú výborným tipom na leto. Zvoliť si môžete tapetu s tropickým vzorom, taniere s motívom papagájov, vankúše so zaujímavou potlačou alebo plagáty kvetov na stenu. Prípadne investujte do živej rastliny – veľkej monstery, fikusu lýrovitého alebo filodendronu. Starostlivosť o ne nie je až taká náročná. Bohatší tón takejto zelenej džungli dodajú mosadzné doplnky a medené odtiene.

Vázy s názorom

Leto je časom lúčnych kvetov, trvaliek aj letničiek, ktoré kvitnú priebežne celé leto. Rezané kvety vnesú do interiéru sviežosť, farebnosť, vôňu a čerstvosť. Kyticiam dodajú neformálnosť okrasné trávy. Mimochodom, samotné trávy (najmä špeciálne pampové) vo vázach sú ďalším veľkým hitom. Sú nenáročné, postačí ich postriekať lakom na vlasy a raz za čas vytriasť dole hlavou od prachu. Vyberajte pre ne „statement vases“, teda jedinečné vázy, ktoré zaujmú netradičným tvarom alebo spracovaním. A hlavne nech majú nejaké krivky!

Vypletané leto

Prútie, bambus a ratan sú materiály, ktoré patria k bývaniu v prírodnom duchu a výrobky z nich sa dobre kombinujú s florálnymi motívmi aj neutrálnymi farbami. Môžu mať podobu rôznych úložných košov (hodia sa prakticky do každej miestnosti), svietidiel, dekorácií na stenu alebo výpletu nábytku. Príjemne doplnia letný interiér v tónoch smotanovej, béžovej, bielej a hnedej, nebudú v ňom zbytočne vyčnievať. Ak by ste si mali vybrať jedinú vec, ktorá vám prinesie letnú náladu, zvoľte tienidlo. Vyrobiť si ho môžete aj sami z prepletaného prúteného koša.

Pozitívna žltá

Farbou roka podľa spoločnosti Pantone je kombinácia sivej a žltej. Žltý odtieň s označením illuminating vnesie do domácnosti pozitivitu a slnečné lúče. Intenzívnu žltú farbu by sme našli aj v kolekciách módnych značiek na jar/leto 2021 – nebáli sa jej značky ako Gucci, Balmain, Prada či Givenchy. Ako sa so žltou popasovať v interiéri? Použiť sa dá na vankúšoch, prestieraní, posteľnej bielizni. Skúste ju skombinovať s geometrickým vzorom alebo florálnymi motívmi tak, aby tieto vzory obsahovali aj prvok žltej.

Tip na terasu: friluftsliv – vonku chutí najlepšie

Nórsky koncept friluftsliv, v našom jazyku doslova „život na voľnom vzduchu“, poukazuje na ľudskú potrebu interakcie s prírodou. Tento špecifický pojem sa neprekladá do iných jazykov a má svoje korene v minulosti siahajúcej až k polárnej expedícii Fridtjofa Nansena. V duchu tejto severskej filozofie môžete svoju domácnosť doplniť o piknikové deky, exteriérový nábytok, náradie na barbecue, riad na stolovanie na terase či balkóne, ako aj o rôzne doplnky na skrášlenie vášho kútika na čerstvom vzduchu. Veď vonku chutí najlepšie, predovšetkým v lete.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Tapety aj obklady na stenách dodajú bytu šmrnc

Potrebuje váš byt zmenu a vy práve nemáte chuť maľovať? Tak oblečte steny do tapiet. Interiéru dodajú šmrnc, oživia ho a správne zvolené vzory sa dokážu dokonca opti…

Ako do moderného dizajnu obývačky včleniť čierny kov?

Pri navrhovaní interiéru obývačky sa ľudia čiernej farbe skôr vyhýbajú. Dôvodom sú neraz negatívne asociácie, ktoré sa s touto farbou spájajú. Viete však, že kovové …