Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Neutrálne nábytkové zostavy do otvorených priestorov

Neutrálne nábytkové zostavy do otvorených priestorov

23. 04. 2021, SCONTO Nábytok
Zariaďovanie otvoreného priestoru je pre kreatívneho dizajnéra príjemnou výzvou, no pre bežného človeka môže byť zložitým rébusom. Nemusíte si však zúfať, tento problém vám pomôžu vyriešiť neutrálne nábytkové zostavy.
V prípade otvoreného priestoru v dome je potrebné dôsledne sa pohrať s tzv. zónovaním, čiže vizuálnym rozčlenením dispozície na niekoľko menších častí z hľadiska ich funkcie či využitia. K typickým zónam patria napríklad vstup alebo predsieň, kuchyňa, jedáleň a obývačka, prípadne pracovňa, ktorá je súčasťou spoločenského centra bytu. Tie môžu byť od seba čiastočne odčlenené alebo vzájomne úplne prepojené, takže nech sa používatelia nachádzajú kdekoľvek, vždy majú kontakt so zvyškom dispozície.

Prečo zvoliť práve nábytkovú zostavu?

Vybrať si jednotlivé kusy nábytku pre jednotlivé funkčné časti tak, aby vzájomne ladili a zapadali do konceptu, môže byť pomerne komplikované. Ak si nie ste istí, či budú samostatné nábytkové solitéry vo vzájomnej harmónii, môžete staviť na nábytkové programy, ktoré:
  • obsahujú prvky potrebné na pohodlné zariadenie rôznorodých typov miestností – priamo výrobca či predajca vám dokonca môžu odporučiť, pre aké priestory sú zostavy či nábytkové programy navrhnuté;
  • poskytujú rozličné veľkosti, šírky, hĺbky aj typy skriniek, komôd a odkladacích priestorov vrátane nábytkovej steny či skriniek pod televízor – nemusíte sa teda báť, že nejaký kút zostane nezariadený;
  • majú všetky prvky v rovnakom dizajne, čiže ladia úchytkami a ďalšími detailmi, ale aj povrchovou úpravou, resp. dekorom.
Nábytková zostava Jasmin. Zdroj: Sconto

Ako si vybrať vhodné kúsky?

Ak zariaďujete „open space“ interiér, najlepšiu službu vám urobí multifunkčný nábytkový program, teda taký, ktorý obsahuje čo najviac univerzálnych kúskov. Z takýchto prvkov hravo vyskladáte obývačku, ale aj zariadenie jedálne či predsiene. O akých kúskoch je reč?

Komody

Tento druh nábytku má v interiéri azda najširšie zastúpenie. Môže ísť o zásuvkové komody, ktoré využijete ako všestranné skrinky na drobnosti a dokumenty, ale aj ako bielizníky v spálni či skrinky na topánky v predsieni. Široké nízke komody s dvierkami zasa nájdu uplatnenie ako skrinka pod televízor, ale napríklad aj ako praktický a elegantný úložný solitér na pomedzí obývačky a jedálne. 
Variabilita komôd nábytkovej zostavy Balin. Zdroj: Sconto

Vitríny

Nielenže sa dajú využiť v rozličných typoch priestorov, ale patria aj k nápaditým a elegantným prvkom. Závisí len od vás, či uprednostníte vitríny s celozasklenými dvierkami alebo kusy, ktoré sú sčasti uzatvorené. Vitríny vám môžu slúžiť ako skrinka na doplnky a drobnosti, ktoré chcete mať vystavené v obývačke či pracovni, alebo aj ako jedálenský príborník, v ktorom si prehľadne vystavíte keramický servis a rôzne doplnky na stolovanie.
Nábytková zostava Cortina vhodná na zariadenie obývačky, jedálne či predsiene ponúka rozličné modely vitrín či komody s vitrínkami. Zdroj: Sconto

Knižnice a regály

Určite ich nájdete v mnohých nábytkových zostavách. Vďaka policovému systému totiž poskytujú dostatok úložného priestoru, čo je však ešte väčšia výhoda, často sa dajú využiť aj ako deliaci prvok, ktorým nenásilne odčleníte jednotlivé funkčné zóny. Regál alebo knižnica sa teda môžu nachádzať napríklad medzi obývačkou a jedálňou alebo oddeľovať obývaciu izbu od domáceho kancelárskeho kútika.
Nábytkový program Yoga nájde uplatnenie napríklad v spálni, obývačke a jedálni. Regály z programu možno využiť ako deliace steny aj ako klasické knižnice. Zdroj: Sconto

Nástenné police

Určite netreba zdôrazňovať, že nástennú policu umiestnite naozaj kamkoľvek. V otvorených dispozíciách, ktoré majú menší podiel deliacich priečok, paradoxne nie je vhodné zaplniť všetky zostávajúce steny veľkými kusmi nábytku. Police nezaberú veľa miesta, ponechajú na stene voľný priestor, zároveň však poskytnú úložnú kapacitu na knihy či rôzne doplnky. Bonusom je, že sa môžete pohrať s ich kompozíciou.
Typy závesných políc v programe Mallorca. Zdroj: Sconto

Stoly a stolíky

Jedálenské stoly a konferenčné stolíky patria k základnému vybaveniu domácnosti, preto nie div, že sú bežnou súčasťou nábytkových programov – dokonca aj pri nich sa často ráta s rozličnými priestorovými požiadavkami, takže v rámci jedného programu môžete voliť z viacerých veľkostí. Vďaka skvelému dizajnu jedálenské stoly nájdu uplatnenie aj ako pracovné, takže zladiť pracovnú a jedálenskú zónu dnes nie je vôbec problém. Okrem stolov sú do programov často zaradené už aj príručné stolíky. Tieto drobné interiérové solitéry sa v „open space“ priestore vždy zídu. Môžu totiž slúžiť ako konferenčné a nočné stolíky, poskytovať odkladacie plochy na hluchých miestach či v zastrčených kútoch a navyše ich môžete premiestňovať podľa potreby. Príručné stolíky, ktoré sú súčasťou nábytkovej zostavy, navyše budú v dokonalej harmónii so zvyškom zariadenia.
Program Goa aj s príručnými a konferenčnými stolíkmi. Zdroj: Sconto

Univerzálne nábytkové steny

Obývacie steny, ktoré pozostávajú z viacerých kusov, sa dokážu lepšie prispôsobiť komplikovanej situácii v otvorenom priestore. Časté býva kombinovanie skrinky pod televízor, komody, vitríny a police, ktoré sa dajú umiestniť tesne vedľa seba, ale aj ľubovoľne v priestore. Vitrína potom môže byť súčasťou jedálenského kútika, zatiaľ čo komoda spestrí vstupnú časť bytu. Z nábytkových programov jednoducho urobíte zostavu, ktorá bude ladiť so zvyškom interiéru.
Obývacia stena, jedálenský kút, predsieň – to všetko možno zariadiť napríklad z nábytkového programu Manhattan. Zdroj: Sconto

Ako na otvorenú dispozíciu s kuchyňou

Ak zariaďujete priestor, ktorého súčasťou bude kuchynská linka, vždy začnite varnou zónou. Zvyšok zariadenia by mal totiž ladiť, prípadne vytvárať príjemný kontrast s kuchynskými skrinkami, zástenou aj doskou. Navyše je jednoduchšie prispôsobiť menšie kusy nábytku dominantnej kuchyni než naopak. Nábytkovú zostavu si následne vyberajte tak, aby vám poskytla dostatok úložných priestorov a vhodne zaplnila, ale zároveň nepreplnila zvyšný priestor.
Nábytkový program Luci vďaka príjemnej kombinácii dreva a tmavého alebo bieleho dekoru ľahko zladíte s kuchynskou linkou. Zdroj: Sconto
Náš tip
Ak sa interiér vášho domu alebo bytu odvíja práve od kuchynskej linky, zvoľte si nábytkový program, ktorý ponúka aj jedálenský stôl. Práve univerzálna a neutrálne ladená nábytková zostava bude skvelým „partnerom“ vašej kuchyne.

Garsónka a loft – hlavne neprekombinovať

Kompletne otvorené dispozície často zahŕňajú aj „intímnu zónu“, ktorá býva obvykle úplne oddelená od spoločenskej časti. Samozrejme, hoci takéto priestory sú vizuálne veľmi atraktívne, zariadiť ich vkusne a ešte k tomu účelne je mimoriadne náročné. Ak máte veľmi malý byt, v ktorom potrebujete zladiť aj spálňovú časť s obývačkou, pri výbere základných prvkov sa spoľahnite na vhodný nábytkový program, ktorý spestríte menšími originálnymi solitérmi a peknými textilnými doplnkami.
S nábytkovou zostavou Futura zariadite celú otvorenú dispozíciu vrátane spálne. Zdroj: Sconto
Neutrálne nábytkové zostavy sú ako stvorené do otvorených dispozícií. Zároveň potešia ľudí, ktorí majú obavy na vlastnú päsť kombinovať rôznorodé zariadenie či nábytkové prvky. Pri samotnom výbere vám navyše vždy ochotne pomôžu aj predajcovia.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…