Nové veci v starom šate. Páči sa vám retroštýl?

Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Nové veci v starom šate. Páči sa vám retroštýl?
Publikováno: 11. 05. 2020
Pre niekoho znamená nostalgické spomienky, iní ho reálne nezažili, no je im sympatický svojimi líniami a farbami. Retroštýl sa stále vracia, je prítomný v šatníkoch, dizajne aj v interiéroch. Aké sú jeho znaky a ako ho správne dávkovať, aby váš domov nepôsobil až príliš ako vystrihnutý zo starých filmov?
Ak ste vyrastali v 50. až 80. rokoch minulého storočia, zažili ste ho na vlastnej koži a možno sa vám po ňom trocha cnie. Možno patríte k mileniálom, ktorým sú sympatické staré veci. A možno len radi nasledujete interiérové trendy, ktoré hlásajú, že v kurze je retrofúzia farebnej palety 70. rokov, oblých tvarov art deca a nábytku z 50. rokov. Nech už patríte ku ktorejkoľvek skupine, z retroštýlu si vyberajte len to najlepšie a pamätajte, že aj tu platí – menej je viac. Dnešné retro čerpá inšpiráciu z minulosti a pridáva k nej pohodlie modernej doby.

Nadčasové línie, ktoré inšpirujú dodnes

V našich končinách je retro spájané so socializmom – s veľkými obývacími stenami, dyhovaným nábytkom, farebnými tapetami, umakartom, vinylom a so všadeprítomnými plastmi. Vo všetkých domácnostiach to vyzeralo viac-menej rovnako aj vzhľadom na obmedzenú ponuku na trhu. Na druhej strane nám toto obdobie prinieslo pohodlné kreslá Františka Jiráka, jedinečné „bruselské“ komody Jiřího Jiroutka, pavúčie stolíky Jindřicha Halabalu, glazovanú keramiku Otta Eckerta, kovové svietidlá Josefa Hůrku... Nadčasové línie týchto produktov inšpirujú výrobcov dodnes. Oproti tomu také americké retro spoznáte podľa koženého nábytku, chrómovaných doplnkov, plagátov a ceduliek, typických čierno-bielych dlaždíc či podľa spotrebičov zaoblených tvarov. Pre 50. roky 20. storočia boli na Západe typické cukríkové farby ako zelená, mentolová, tyrkysová, ružová a svetložltá, o dekádu neskôr ich nahradili teplé a zemitejšie odtiene.
Nové veci v starom šate. Páči sa vám retroštýl?
Nové veci v starom šate. Páči sa vám retroštýl?

Retro verzus vintage

Zároveň je dôležité vedieť odlíšiť retroštýl od vintage. Nie, nie sú to dve rôzne pomenovania pre to isté. Kým retro v sebe nesie stopu dnešnej doby a ide o súčasný výrobok, ktorý dizajnom pripomína časy minulé, vintage nábytok pochádza z určitého minulého obdobia a zachoval sa dodnes. Vintage je kvalitou, ktorá obstála v skúške času. A je to aj na prvý pohľad vidieť – vďaka patine. Väčšinou ide o veci zreštaurované a zrecyklované, občas s pôvodnými prasklinami či inými poškodeniami, ktoré im dodávajú autenticitu a atraktivitu. Pojmom retro sa zasa označujú nové výrobky, ktoré majú pripomínať veci z minulosti, ako napríklad retrochladnička, retrorádio, retropohovka... Ide teda o kvalitné súdobé repliky.
Nové veci v starom šate. Páči sa vám retroštýl?

Ako na to?

Pohovka STANDA
Retroštýl je ako stvorený do starých bytov s vysokými stropmi a drevenou podlahou položenou do vzoru herringbone, teda rybej kosti, pre ktorý je u nás zaužívaný aj názov „stromček“. Ak práve taký nevlastníte, nič to. Retro môžete aplikovať prakticky kdekoľvek. Inšpirujte sa jeho výraznými farbami tehlovočervenej, trávovozelenej, žltej či nápaditými vzormi kvetov, geometrickými obrazcami a doplnkami z plastu, chrómu alebo vinylu. Ako na to? Vyberte si to najlepšie zo starého a nového a skombinujte to. Byt celý zariadený v retroštýle by dnes pôsobil smiešne. Namiesto toho voľte neutrálny základ, ktorý „prešpikujete“ retroodkazmi. Pre každú miestnosť zvoľte jeden dominantný prvok.

Retroinšpirácia pre každú miestnosť

Na stenu bude ideálna tapeta s geometrickým vzorom alebo vymaľovanie valčekom so vzorom. Vyberte si však len jednu stenu v miestnosti, aby ste sa necítili ako v starých filmoch, kde prázdna stena bez vzoru nemala šancu. Do obývačky umiestnite vkusnú komodu na drevených kónických nožičkách a pohovku alebo kreslo oblých tvarov a najlepšie výraznej sýtej farby alebo s čalúnením so vzorom. V kuchyni si nájdu svoje miesto spotrebiče v retrodizajne – od chladničiek cez rýchlovarné kanvice, mikrovlnky, kávovary až po mixéry a hriankovače. Ako kuchynskú zástenu použite keramické obklady s pestrými motívmi. Nezabúdajte ani na koberce – do nostalgicky ladeného interiéru budú vhodné sisalové koberce, ktoré nie sú nijako náročné na údržbu.
Nové veci v starom šate. Páči sa vám retroštýl?
Nové veci v starom šate. Páči sa vám retroštýl?

Originálne doplnky

Zohnať doplnky v retroštýle dnes nie je problém. Správnu atmosféru vytvoria plagáty, staré nápisy, ceduľky či hodiny v retroštýle. Práve pri nich nájdete priestor zapojiť aj niečo vintage v podobe rodinných pokladov zdedených po rodičoch a starých rodičoch či úlovkov z „blšákov“. Ak chcete retrointeriér dotiahnuť do dokonalosti, doprajte si retrogramofón, ktorý vie prehrávať aj LP platne. Môže mať podobu starého kufríka z 50. rokov minulého storočia, no pritom je na úrovni dnešného digitálneho obdobia so zabudovaným USB portom a SD slotom, ktoré podporujú prehrávanie hudby z USB kľúčov, MP3 prehrávačov či zo SD pamäťových kariet.
Nové veci v starom šate. Páči sa vám retroštýl?

Nostalgia v podobe kvetov

Nové veci v starom šate. Páči sa vám retroštýl?
Povestnou bodkou na záver môžu byť živé črepníkové kvety. Rastliny typické pre tento štýl sú dnes znova čoraz populárnejšie. Monsteru, difenbachiu, sansevieriu (známy svokrin jazyk), šefleru, zelenec, antúriu či figovník umiestnite do prútenej, bambusovej alebo obyčajnej terakotovej nádoby. Umiestniť ich môžete nielen na parapet alebo nábytok, ale aj na kvetinové stojany, ktoré sa kedysi tešili veľkej obľube a dnes hlásia svoj comeback. Retronostalgia je charakteristická svojou originalitou a toto je jeden zo štýlov, ktorý nechá vyniknúť práve tú vašu. Naladili sme vás dostatočne na retrovlnu?
Nové veci v starom šate. Páči sa vám retroštýl?
Nové veci v starom šate. Páči sa vám retroštýl?Nové veci v starom šate. Páči sa vám retroštýl?
 
 
Publikováno: 11. 05. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytok

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Zariadili ste krásnu izbičku pre vašu princezničku či malého nezbedníka, ale dnes už vášho potomka akosi neoslovuje? Keď sa z dieťaťa stane tínedžer, objavia sa indi…
Čítať ďalej
Toppery – kedy sa vám zídu?

Toppery – kedy sa vám zídu?

Ak ste si kúpili nový matrac, určite vám ležalo na srdci, aby bol nielen pohodlný, ale aj trvácny. Možno netušíte, že komfort počas spánku a životnosť matraca môže z…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií