Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Ako zariadiť obývačku v paneláku

Ako zariadiť obývačku v paneláku

27. 06. 2022, SCONTO Nábytok
Čím menší priestor, tým náročnejšie môže byť zariadiť ho. No aj keď hlavná obytná miestnosť v paneláku nie je dostatočne veľká, neznamená to, že nemôže vyzerať dobre. Existuje mnoho spôsobov, ako zariadiť obývačku a vytvoriť vzdušný a zároveň hrejivý priestor, v ktorom sa budete cítiť príjemne a pritom bude využitý prakticky.
Kľúčom k úspešnému zariadeniu obývačky je plánovanie. Treba sa zamyslieť, čo všetko má daná miestnosť obsahovať, či má slúžiť aj ako jedáleň, pracovňa, prípadne aj ako druhá spálňa v byte. Priority sa kladú predovšetkým na celkovú funkčnosť obývačky, ale to neznačí, že nemôže vyzerať štýlovo. Pozor najmä na preplnený a chaoticky zariadený priestor, ktorý môže pôsobiť skôr negatívne. Uhladenosť sa vyžaduje nielen v prípade nábytku, ale aj čo sa týka materiálov a farebnosti, ktoré musia spolu tvoriť jeden vkusne zariadený celok. Uprataný a čistý interiér pôsobí vždy vzdušnejšie a lákavejšie.

Kľúčom k modernej obývačke je minimalizmus

Nábytok do obývačky s rovnými, jednoduchými tvarmi a líniami pôsobí moderne a neutrálne. Navyše je nadčasový. Navodzuje dojem otvorenosti, priestor nezahltí, ponechá ho za každých okolností svieži a útulný. Tvarovo je subtílnejší, čím je do menšej miestnosti praktickejší ako napríklad ťažké, mohutné rustikálne zariadenie. V interiéri zaberie podstatne menej miesta. Navyše má výhodu v jednoduchosti zladenia s inými prvkami miestnosti, dá sa jednoducho dotvoriť zaujímavými doplnkami, čím je možné docieliť trendové oživenie priestoru. Ten však netreba prepchávať zbytočnosťami, to by ho opticky zaťažilo a zmenšilo.

Farebnosť malej obývačky

Čím menší priestor, tým svetlejšie farby? Nie vždy to musí platiť. Áno, svetlé farby a odtiene pôsobia ľahšie a celý priestor môžu svojím pôsobením zväčšiť, rozžiariť, ale to neznamená, že to platí v každom prípade. Obzvlášť ak je v miestnosti dostatok prirodzeného svetla, nemusíte sa tmavej farbe za každú cenu vyhýbať. Ak sa však predsa len bojíte siahnuť po tmavých farbách, môžete ich zakomponovať do priestoru formou doplnkov, ako sú vankúše či koberce. Takto vytvoríte zaujímavý kontrast a celý priestor oživíte. Dobrá rada nad zlato: výberom úzkej farebnej palety sa vyhnete preplnenému efektu v miestnosti. Biela farba je nestarnúca klasika. Stále je a aj bude nadčasová, upokojujúca a všestranná. Dá sa využiť pri každom jednom štýle bývania.

Praktická viacúčelovosť

V prípade menšieho bytu výberom viacúčelového nábytku určite neurobíte chybu. Za správnu investíciu možno považovať kúpu kvalitnej rozkladacej sedačky, ktorej vzhľad bude priestoru dominovať, no v prípade potreby ju premeníte na lôžko pre hostí. Držať sa treba hesla: prakticky využiť každé miesto. Užitočný môže byť aj úložný priestor zakomponovaný do sedačky.
Pri menších panelákových priestoroch myslite na to, aby sedačka nezaberala celú obývačku. Je dobré zamerať sa skôr na menšie rozmery sedacej súpravy a tú doladiť radšej doplnkovým sedením (to možno využiť aj v iných častiach bytu, pričom do obývačky sa donesie len vtedy, keď je to potrebné, napríklad ak príde návšteva). Takýmto sedením môže byť kreslo alebo taburet, záleží len na tom, čo je vám milšie a pre byt účelnejšie. 
Aj kreslo môže byť rozkladacie, čím získate extra lôžko. Tiež môže obsahovať úložné miesto, rovnako aj taburet, čím ušetríte ďalšie štvorcové centimetre. Takéto sedenie však má nielen praktickú využiteľnosť – ak zvolíte dizajnovo zaujímavé modely, oživíte tým jednoduchý, minimalistický interiér. Vybrané modely taburetov dokonca môžu poslúžiť aj ako príručný stolík. V obývačke je to veľmi praktické a dobre využiteľné hlavne pri návštevách.

Užitočný pracovný kútik

Klasický robustný pracovný stôl môže v obývačke pôsobiť nepekne a kompozične ju rozbíjať. Ak sa chcete takémuto nežiaducemu efektu vyhnúť, treba si vybrať stôl, ktorý do celého priestoru zapasuje (na pracovné účely môže poslúžiť aj jedálenský stôl z toho istého nábytkového programu, ako je ostatný nábytok; tak budete mať istotu, že bude dokonale ladiť s ostatným zariadením). Ako aj pri ostatnom nábytku platí, že treba ísť do subtílnejších tvarov. Možno však ísť aj cestou, keď nie je na prvý pohľad jasné, že ide práve o písací stôl. Dizajnovo môže byť preformovaný napríklad na komodu alebo zavesený na stene. Možností je veľa, závisí len od toho, aká forma sa vám pozdáva viac.

Využite steny

Nábytok nemusí byť iba voľne stojaci na podlahe, určite treba využiť aj steny, a to od podlahy až po strop. Poskytujú totiž veľa úložného priestoru. Jednou z možností sú štandardné police či regály, ďalšou zasa závesný sektorový nábytok, ktorý je veľmi praktický a zároveň štýlový. Určite však treba dať pozor, aby nábytok nebol po celej ploche steny – to môže v malej obývačke pôsobiť ťažkopádne. Poprípade kombinujte otvorené segmenty so zatvorenými, čím sa vytvorí zaujímavejší a odľahčenejší efekt.

Doplnky zútulňujú

Ticho a pokoj sú veľmi dôležité pre psychickú pohodu, preto je dôležité, aby ste nielen vy, ale aj vaši susedia mysleli na odhlučnenie. Vďaka tomu sa budete doma cítiť pohodlne a nebudete rušení zbytočnými hlukovými podnetmi z okolia. Na odhlučnenie, ale aj oteplenie a zútulnenie interiéru sú dobré textílie. Vankúše, prestieradlá, záclony, závesy a tiež koberce či rohožky v tomto smere robia vynikajúcu službu. Zároveň dodávajú priestoru charakter a oživenie. Dbať však treba na správne vzory a textúry a pri kobercoch, samozrejme, aj na veľkosť, ktorá je závislá od danej miestnosti. 
Odhlučneniu stien od susedných bytov pomôže aj nábytok vo forme knižníc, regálov alebo vitrín. Aby sme sa vyhli preplneným stenám, výbornou pomocou sú vliesové alebo textilné tapety, ktoré majú výborné izolačné vlastnosti a okrem toho plnia aj estetickú funkciu.

Ako opticky zväčšiť priestor

V malej obývačke, ale aj v iných miestnostiach interiéru je žiaduce držať sa niekoľkých zásad, ktoré pomáhajú opticky zväčšiť priestor.

Na čo dbať pri zariaďovaní:
  • Podlahu laďte s nábytkom, vyhnite sa veľkým farebným kontrastom.
  • Vyberte si sedačku s nižším záhlavovým operadlom. Stropy sa budú zdať vyššie a celú miestnosť to opticky zväčší.
  • Používajte svetlé farby a odtiene.
  • Používajte skrine so zasklením alebo otvorené police.
  • Ak máte voľné miesto na stene, použite zrkadlo. To svojím odrazom prehĺbi celú miestnosť.
  • Vyberte si správne a dostačujúce osvetlenie.
  • Vyberajte si skôr nábytok s nožičkami, ktorý nesedí priamo na podlahe. Celkovo bude priestor pôsobiť vzdušnejšie.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Kupujeme pre bábätká: detská postieľka a prebaľovací pult

Čakáte prírastok a chcete svojej ratolesti pripraviť útulnú a zároveň funkčnú detskú izbičku? K dôležitým veciam, ktoré sú súčasťou výbavy domácností s novorodencom,…

Tipy na zariadenie obývačky, ak radi meníte atmosféru izby

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí milujú zmeny? Ani vás nadlho neuspokojí aktuálny vzhľad obývacej izby a po krátkom čase už rozmýšľate, čo upraviť? Pôsobivý redizajn nem…