Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Biele obývacie steny sú stále trendy

Biele obývacie steny sú stále trendy

08. 02. 2023, SCONTO Nábytok
Hľadáte štýlový nábytok do svojej obývačky? Možno vás oslovia práve biele obývacie steny. Biela je totiž nesmierne univerzálna a nadčasová farba. Ak sa obávate, že výsledok bude nudný, radi vás vyvedieme z omylu.
Obývacia stena síce nepatrí k dominantným prvkom interiéru, neraz však vypĺňa práve tú časť obývacej izby, na ktorú sa – aj vďaka televízoru – upierajú všetky zraky. Preto jej výberu treba venovať náležitú pozornosť. Ak si chcete zadovážiť nábytok, ktorý sotva niekedy vyjde z módy, biela obývačková stena môže byť tým správnym riešením. Navyše je jednoducho kombinovateľná s ostatným zariadením v miestnosti a hodí sa do malých aj veľkých, tmavých či svetlých priestorov.

Výhody bieleho nábytku 

  • Biela je tvárna a všestranná. Dokáže pôsobiť zdržanlivo, ale aj veľkolepo. Zdôrazní čistotu farieb i tvarov.
  • Priestory opticky nafúkne – miestnosti s prevahou bielej farby budú pôsobiť väčšie, než v skutočnosti sú.
  • Myslíte si, že biely nábytok sa viac špiní? Dnešné povrchové úpravy skriniek vyžadujú len jednoduchú údržbu. Navyše v porovnaní s tmavými povrchmi na tých bielych nevidieť toľko prachu.
  • Nechá vyniknúť ostatný mobiliár. Pozornosť sa tak môže upriamiť napríklad na výraznú sedačku či zaujímavé doplnky.

Biela obývacia stena môže splývať aj vynikať

Záleží vám na tom, aby ste upozornili na svoje zberateľské poklady, knihy či starostlivo vyberané dekorácie? Ak bielu obývaciu stenu umiestnite pred omietku v rovnakej farbe, vynikne všetko, čo ste uložili na police a do otvorených častí zostavy. Obývačková stena s prevahou súvislých hladkých plôch bude pôsobiť nenápadne, predstavuje teda skvelé riešenie pre malé priestory, kde nepotrebujete zdôrazňovať každý kus nábytku. Nemusíte sa však obávať ani tmavého pozadia či farebnej tapety – biela obývačková stena z nich krásne vystúpi do popredia.

Lesklá a matná biela obývacia stena

Hoci u nás ešte stále pretrváva trend vysoko leštených povrchov, v zahraničí už badať väčší príklon k matným plochám. Samozrejme, obidve úpravy majú svoje prednosti i nedostatky. Výhodou bielych skriniek vo vysokom lesku je ich schopnosť odrážať svetlo. Interiér vďaka nim pôsobí ešte priestrannejšie a získa jemný glamour nádych. Dokážu teda sekundovať i tmavým stenám. Gazdinky zasa ocenia, že lesklé povrchy sa čistia ľahšie ako matné. Stačí ich preleštiť jemným čistiacim prostriedkom a utierkou z mikrovlákna. Na druhej strane, na špinu či odtlačky prstov sú oveľa citlivejšie než matné úpravy.
Matná biela je na súčasnom poli dizajnu veľkým favoritom interiérových tvorcov. Nábytok v takejto úprave pôsobí hebko, až zamatovo. Farba je v porovnaní s lesklými povrchmi viac konzistentná a neodrážajú sa v nej odtiene iného mobiliára či doplnkov v miestnosti, čo v určitých prípadoch môže byť nežiaduce. Ak však potrebujete opticky zväčšiť interiér, s takýmto „finišom“ radšej nepočítajte. Istou nevýhodou môže byť o čosi horšie čistenie, hoci už aj matný nábytok sa často pýši nenáročnou údržbou.
Tip pre vás
Pomyselnou čerešničkou na torte je LED osvetlenie, ktoré krášli sklenené vitríny niektorých bielych obývacích zostáv. Zaostríte ním na vybrané dekorácie a navyše večer vďaka nemu vytvoríte v obývačke príjemnú atmosféru.

Kombinácie bielej s farebným dekorom

V súčasnosti sú na trhu obývacie steny, ktoré ponúkajú spojenie bielej úpravy s ďalším dekorom. Kombinácia s prírodným materiálom (napríklad drevodekor) alebo so sivým povrchom perfektne zapadne trebárs do obývačky v škandinávskom štýle. Ak sa vám, naopak, zapáčili industriálne interiéry, môžete zvoliť bielu obývačkovú zostavu s imitáciou betónu. Stena získa surovejší vzhľad, vďaka ktorému si doma vyčarujete atmosféru trendového loftu. Ešte dramatickejšie vyznie biela obývacia stena s kontrastnými čiernymi detailmi.
Tip pre vás
Ťažko sa nájde niekto, kto by najmä počas chladných jesenných či zimných dní nemal rád posedenie pri ohni. Myslia na to už aj dizajnéri, a ak nemáte technické či priestorové možnosti, môžete si zadovážiť bielu obývaciu zostavu so zabudovaným krbom na biolieh. Ten príjemne zahreje a zároveň vytvorí v obývačke pohodovú, útulnú atmosféru.

Zostava z nábytkového programu

Pokiaľ nemôžete nájsť obývaciu stenu, ktorá by rozmermi a vybavením vyhovovala vašim priestorovým možnostiam či preferenciám, vyberajte si z nábytkových programov do obývačky. Zvyčajne disponujú nielen väčšou variabilitou skriniek a políc, ale sú doplnené aj o ďalšie ladiace kúsky, ako sú komody, jedálenský stôl či konferenčný stolík. Biele nábytkové programy dostať rovnako ako obývacie steny v matnom aj lesklom vyhotovení a s rôznymi dekormi. 

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Aká je tá naj a aké vybavenie do detskej postieľky je vhodné?

Snívate o tom, že postieľka vášho bábätka bude mäkká, s množstvom hračiek a baldachýnom? Je to síce pekná predstava, ale v tomto prípade platí, že menej je viac. Mal…

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…