Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Minimalizmus velí: čisté línie, žiadne zbytočnosti

Minimalizmus velí: čisté línie, žiadne zbytočnosti

16. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Minimalizmus nie je len smer v architektúre a dizajne, ale ako jeden z mála štýlov zariaďovania interiéru sa prelína aj do životného štýlu, ktorý je ním inšpirovaný. Stredobodom v minimalistickom priestore je totiž samotný obyvateľ a užívateľ interiéru.
Charakteristickými znakmi minimalistického interiéru sú jednoduché, čisté tvary, ušľachtilé materiály s výraznou textúrou a hladké plochy s vysokým leskom. Kým na niekoho môže táto kombinácia pôsobiť chladno a neosobne, pre iného je vrcholom umeleckého snaženia a cestou k harmónii priestoru, v ktorom žije. Odľahčené hmoty a zredukované formy sú aj odrazom modernej doby a neustáleho technického pokroku, ktorý sprevádza rozvoj materiálov a technológií.

INŠPIROVANÝ STAROU FILOZOFIOU

Minimalizmus dostáva aj prívlastky ako puristický. Puritánmi boli kedysi nazývané kresťanské skupiny nekonformných veriacich a anglických reformátorov v 16. a 17. storočí. Kládli dôraz na disciplinovaný a usporiadaný život, fungovali len s tým najnutnejším a viedli minimalistický spôsob života. Ten môžeme podobne spájať aj s kočovnými nomádmi, ktorí mohli vďaka svojej mobilite ťažiť zo široko rozptýlených zdrojov. Minimalizmus ako životný štýl má prívržencov po celom svete aj v súčasnosti, keď ho môžeme považovať za nástroj, pomocou ktorého dokážeme odstrániť zbytočné veci a dosiahnuť akúsi slobodu.

NÁSTROJ PRE SLOBODU

Minimalismus dostává i přívlastky jako puristický. Puritány byly kdysi nazývány křesťanské skupiny nekonformních věřících a anglických reformátorů v 16. a 17. století. Kladli důraz na disciplinovaný a uspořádaný život, fungovali jen s tím nejnutnějším a vedli minimalistický způsob života. Ten můžeme klidně spojovat i s kočovnými nomády, kteří mohli díky své mobilitě těžit ze široce rozptýlených zdrojů. Minimalismus jako životní styl má příznivce po celém světě i v dnešní době, když ho můžeme považovat za nástroj, pomocí kterého můžeme odstranit zbytečné věci a dosáhnout jakési svobody.

S DÔRAZOM NA FUNKCIU

Do nábytkovej tvorby minimalizmus – a tým zjednodušenie formy stvárneného objektu v úspornom výraze – vniesol americký umelec Donald Judd. Inšpiráciou mu boli funkcionalizmus, Bauhaus aj pop-art. Prvé objekty boli prijaté rozpačito, naplno sa minimalizmus v Európe presadil až koncom 60. rokov 20. storočia. Dnes má moderný minimalistický nábytok viaceré integrované funkcie. Najmä pri úložných priestoroch sa objavuje myšlienka odľahčovania hmôt a bezúchytkové systémy otvárania skriniek. Aby priestor pôsobil vzdušne a otvorene, nábytok je jednoduchý a často vstavaný. Nikde nič nevytŕča ani nepresahuje.
Minimalizmus velí: čisté línie, žiadne zbytočnosti

AKO NA MINIMALISTICKÝ INTERIÉR?

Ako teda zariadiť interiér v minimalistickom štýle? Vyvarujte sa zbytočných kusov nábytku – v obývačke zvoľte jeden dominantný solitér, ideálne pohovku alebo ikonické kreslo (minimalistický štýl sa spája aj s pohodlnými nadčasovými kúskami). Zariadenie spálne zredukujte na minimum – k spánku netreba viac ako kvalitnú posteľ a nočný stolík. Modernú minimalistickú kúpeľňu spoznáte podľa podomietkových batérií, stenových odtokových žľabov a veľkoformátových obkladov. V interiéri sa vyhýbajte zbytočným dekoráciám a lapačom prachu, investujte radšej do kvalitných materiálov s dokonale opracovanými detailmi a do technickej dômyselnosti. Minimalizmus velí – žiadne zbytočnosti! Nemali by tu však chýbať prírodné materiály ako drevo, bavlna, koža, kameň a sklo.
Minimalizmus velí: čisté línie, žiadne zbytočnosti

BEZ RUŠIVÝCH ELEMENTOV

Hlavná farebnosť tohto štýlu je strohá. Tmavé farby vyniknú predovšetkým na podlahách (drevené parkety, dlaždice, bezškárové epoxidové a betónové podlahy), na stropy a steny sú určené svetlé farby. Zväčša bývajú natreté nabielo, nasivo alebo neutrálnymi odtieňmi, prípadne môžu imitovať pohľadový betón. Pozornosť okrem bielej farby však priťahuje aj čierna. Presahy do industriálneho štýlu nájdeme i v podobe svietidiel. Absenciu drobných dekoratívnych prvkov v minimalistickom interiéri vynahrádzajú kusové koberce, ktoré miestnosti dodajú útulnosť, prípadne jeden dominantný obraz ladiaci s interiérom.
Minimalizmus velí: čisté línie, žiadne zbytočnosti
Špecifikom minimalizmu je, že v ňom môžete použiť akékoľvek farby nábytku, textúry aj priestorové riešenia. Jeho úlohou je oslobodiť priestor rovnako ako myseľ. A to dosahuje práve pomocou redukcie, ktorá vyvoláva pocit čistoty. V súčasnosti preto môže byť tou správnou odpoveďou na príliš materialistické vnímanie sveta.

Minimalistický štýl v skratke

Minimalizmus velí: čisté línie, žiadne zbytočnostiMinimalizmus velí: čisté línie, žiadne zbytočnosti
Minimalizmus velí: čisté línie, žiadne zbytočnosti

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…