Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Minimalizmus v interiéri aj v živote

Minimalizmus v interiéri aj v živote

17. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Naozaj potrebujeme všetky veci, ktorými sa obklopujeme? Túto otázku si určite už aspoň raz v živote položil každý z nás. Minimalizmus v interiéri hľadá harmóniu a čistotu, sústreďuje sa na kvalitné materiály a zbavuje sa všetkého nepotrebného. A túto harmóniu sa mnohí snažia dosiahnuť nielen v bývaní. Minimalizmus sa stáva životným štýlom, ktorý sa preniesol do všetkých oblastí života. Treba naň však dorásť.
Angličtina má dokonca vlastné slovíčko pre zbavovanie sa nepotrebných vecí – decluttering. Je odvodené od slovíčka „clutter“, ktoré označuje neporiadok. Najlepším spôsobom, ako s ním začať, je upratovanie – zamerajte sa na jednu miestnosť alebo dokonca len jednu zónu (skrinky v kuchyni), pričom sa nepresuniete do ďalšej, kým neskončíte s upratovaním a triedením tej aktuálnej. Pripravte si päť rôznych nádob, pričom každú naplníte iným obsahom:
 
  • Smeti – sem patria veci, ktoré môžu ísť okamžite z domácnosti preč.
  • Veci na darovanie – do kartónových krabíc uložte veci, ktoré chcete darovať charite alebo konkrétnej osobe, ktorá to potrebuje.
  • Veci na recykláciu – táto nádoba je určená na predmety, ktoré treba recyklovať ako napríklad papier, sklo alebo plasty.
  • Druhá šanca – sem umiestnite predmety, ktoré treba opraviť a zrepasovať, ale v domácnosti ešte nájdu svoje využitie.
  • Správne miesto – niektoré predmety sa občas dostanú mimo svojich úložných priestorov. Vráťte ich na pôvodné miesto.

Kúpelňa

Začnite s lekárničkou, zlikvidujte všetky lieky po exspirácii (odovzdávajú sa v hociktorej lekárni), pretrieďte si líčidlá a kozmetiku.


Predmety a prípravky, ktoré používate najčastejšie uložte do úrovne očí, ostatné používané schovajte do skriniek a zásuviek. Kozmetiku, ktorá je po záruke nekompromisne vyhoďte.
Minimalizmus v interiéri aj v živote

Spálňa 

Zo všetkého najskôr si usteľte posteľ. Pokračujte nočnými stolíkmi, odstráňte všetko, čo na ne nepatrí, či už to budú prečítané knihy, perá, papiere alebo zlomené okuliare. Zbavte sa starých nabíjačiek, ktoré už nefungujú. To isté platí pre šatník, vyberte všetko oblečenie a pretrieďte ho.


Pre dosiahnutie úplného minimalizmu by ste si mali ponechať len kapsulový šatník – teda približne 40 základných kúskov oblečenia na rôzne príležitosti, ktoré sa vzájomne dajú kombinovať v rámci jednej kapsuly (kapsula na šport, do práce, na voľné chvíle...).
Skriňa GAVERA

Tip


Pri upratovaní šatníka a ukladaní vecí zo skríň sa môžete inšpirovať knihou Marie Kondo Kúzelné upratovanie. Jednoducho sa zbavte vecí, ktoré neplnia svoj účel a oblečenia, ktoré nenosíte alebo nemáte s čím kombinovať. Začnite šatníkom, prejdite na knihy a nakoniec si spravte poriadok v spomienkových predmetoch.

Vstupné priestory  

Bez ohľadu na to, aká veľká vaša vstupná chodba je, aj jej by ste mali venovať pozornosť. Začnite so skrinkami a zásuvkami, rýchlo sa rozhodnite, čo z ich obsahu si ponecháte a čo nie. Potom prejdite na vrch každej skrinky. Budú sa vám odložené kľúče ľahko hľadať? Uistite sa, že všetko je poruke a nie príliš preplnené. Len tak budete potom ráno opúšťať domov so všetkým, čo potrebujete.

Kuchyňa

Udržať kuchyňu bez neporiadku a zbytočných vecí je veľkou výzvou, pretože sa v nej vyskytuje toľko druhov rôznych aktivít – od varenia, cez jedenie až po stretávanie sa s priateľmi. Prvým krokom je vyprázdnenie každého priestoru, každej poličky a zásuvky, triedenie a vrátenie vecí, kam patria.


Začnite úložnými priestormi ako špajza a horné skrinky. Potom sa presuňte na spodné skrinky. Na pracovnej doske nechajte len veci, ktoré používate každý deň, napríklad drevené lopáre. Zároveň budú pôsobiť ako dekorácia.
Kuchyňa Fashion

Obývačka

A na záver najťažší oriešok, pretože v obývačke trávime veľa času. Našťastie, obývacia izba zvyčajne neskrýva veľa úložných priestorov. Možno v nej máte knižnicu, poličku na stene, vitrínu, skrinku pod televízor... Základom je vybrať trvalé miesto pre diaľkové ovládače, časopisy a knihy.


Prejdite aj všetku elektroniku, možno zistíte, že zbytočne skladujete staré nabíjačky či herné zariadenia. Ak máte deti, určite v obývačke nájdeme aj kopu hračiek. Vyhraďte im miesto v detskej izbe a nepoužívané hračky pošlite ďalej.
Program Futura
Už ste počuli o interiérovom štýle Japandi? Vznikol skĺbením škandinávskej funkčnosti a japonského rustikálneho minimalizmu, ktorý vytvára pocit jednoduchosti a spojenia s prírodou. Viac sa dočítate v ďalšom článku nášho magazínu.

Tip: 30-dňová výzva


O tom, aký je minimalizmus oslobodzujúci, sa dočítate na množstve blogov. Jedným z nich je aj The Minimalist, ktorý založili Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus. Obaja bývali vo veľkých domoch, mali šesťciferné platy, najnovšie technologické výdobytky a predsa neboli šťastní. Preto sa rozhodli pre zmenu. Joshua pomohol Ryanovi zbaliť všetky jeho veci do krabíc a nechať si len tie, ktoré za uplynulý mesiac použil. Zvyšok rozdal alebo rozpredal. Pridať sa k nim môžete aj vy prostredníctvom 30-dňovej výzvy. Každý deň sa zbavte jednej nepotrebnej veci a uvidíte, že na konci mesiaca sa budete cítiť slobodnejšie.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Svetloplachý hmyz milujúci vlhké prostredie? To je švehla

Švehla nehryzie a nie je pre človeka nebezpečná. Je však signálom, že máte doma vyššiu vlhkosť. A vlhkosť ide ruka v ruke s tvorbou plesní, čo znamená ohrozenie vášh…

Ako usušiť kvety a naaranžovať ich do kytíc?

Kvety sú dekorácia, ktorá si nájde miesto v každej domácnosti. Ich krásu si môžete užívať celoročne, stačí sa naučiť, ako kvety správne sušiť a aranžovať do vázy. Mô…