Domov / MAGAZÍN / INŠPIRÁCIA / Očami dizajnéra: Kúpeľňa dvakrát inak

Očami dizajnéra: Kúpeľňa dvakrát inak

02. 03. 2023, SCONTO Nábytok
Každý obytný priestor obsahuje v rámci svojej dispozície kúpeľňu. Ide o neoddeliteľnú zložku bývania nevyhnutnú na osobnú hygienu. Síce sa nezaraďuje do hlavných obytných priestorov, no patrí k najpoužívanejším miestnostiam v domácnosti. Čo by v nej nemalo chýbať a ako ju môžete zariadiť, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch. Na inšpiráciu sme si pre vás pripravili aj ukážky.
Kúpeľňa je priestor, v ktorom sa pravidelne manipuluje s veľkým množstvom vody. Preto je potrebné, aby celková úprava a vybavenie boli schopné zvládať „mokré“ podmienky. Ideálne je, ak sú podlaha a steny až po strop obložené keramickým obkladom schopným odolávať zatekaniu, vlhkosti, plesniam a nečistotám. Výhodou je ľahká údržba a zároveň dekoratívny charakter obkladu.

Okrem umývadla patrí k hlavným základným prvkom, ktoré by mala kúpeľňa obsahovať, vaňa alebo sprcha. Ak to priestor dovoľuje, je dobré mať oba varianty naraz. V prípade, že ide o menšiu miestnosť, treba si vybrať podľa osobných preferencií a zvyklostí – čo je pre členov domácnosti výhodnejšie a praktickejšie. Každý má isté rituály, niekto uprednostňuje rýchlu sprchu, iný, naopak, dlhé kúpele vo vani. Podobne treba zvážiť, či bude súčasťou kúpeľne aj toaleta, prípadne bidet. Ak je na toto vybavenie dostatok miesta, určite to má svoje výhody, avšak lepším riešením je mať z hygienických aj praktických dôvodov na toaletu vyhradenú samostatnú miestnosť. Pri jej používaní sa tak neobsadzuje celý priestor kúpeľne, čím je umožnený lineárny chod domácnosti.

Okrem už spomínaných hlavných komponentov sa v kúpeľni môžu nachádzať aj práčky a sušičky. Ak je však možnosť umiestniť ich niekde inde v rámci domácnosti, je to určite veľká výhoda, keďže kúpeľňa bez týchto spotrebičov pôsobí čisto, uhladene a elegantne. Ak ale interiér takýto variant priestorovo neumožňuje, odporúčame elektronické zariadenia schovať“ do nábytku, resp. vstavanej skrine, kde ich nie je vidno, a teda nepôsobia rušivo.

Ukážky, ako zariadiť kúpeľňu

Už je jasné, bez akých najdôležitejších elementov sa kúpeľňa nezaobíde. Okrem nich však priestor z praktického aj estetického hľadiska dotvára rôzny nábytok a doplnky. Tie môžu byť v rôznom štýle, čím miestnosti dodávame požadovaný ráz. Pripravili sme si pre vás ukážky, ako na kúpeľňu s luxusným a minimalistickým moderným štýlom.

Výber obkladu

Obklad je základ, ktorý určuje štýl kúpeľne. Voliť dnes možno medzi rôznymi vzormi a farbami, platí však, že čím neutrálnejší si vyberiete, tým širšie možnosti budete mať pri výbere ostatného zariadenia. Sú obklady vyslovene pasujúce k niektorému zo štýlov bývania, iné sa bez problémov uplatnia vo všetkých. My sme do ukážky vybrali obklady takých rozmerov, farieb a textúr, ktoré sú najviac aktuálne a trendy. Navyše sú neutrálne a nadčasové.

Ak túžite po elegantnej kúpeľni, dobrou voľbou je použitie mramoru (resp. obkladu s mramorovým vzorom), či už v bielom a sivom, alebo aj v nejakom tmavšom odtieni. Aby priestor nebol fádny, je dobré skombinovať vybraný obklad s obkladom v inom odtieni alebo aj s úplne iným dekorom. Jednak to môže celý interiér zútulniť, jednak opticky rozbiť priestor a vytvoriť určité zóny. My sme skĺbili mramorový vzor s obkladom s dreveným dekorom, ktorým sme vizuálne vyčlenili sprchový kút. Volili sme veľkoformátový obklad, ktorý je kvôli menšiemu počtu škár krajší aj praktickejší.
V prípade, že pred eleganciou preferujete moderný minimalistický štýl, vhodný môže byť obklad imitujúci betón charakteristický surovosťou a drsnosťou. Sivý odtieň je neutrálny a nadčasový, materiál však pôsobí chladne, preto sa odporúča spojiť ho s doplnkovým obkladom. Rovnako ako pri elegantnom štýle sme použili obklad s drevodekorom na vymedzenie sprchovacej zóny.

Výber nábytku

Pri výbere jednotlivých kusov zariadenia je dôležité ujasniť si, čo všetko v kúpeľni nevyhnutne potrebujete. Od toho závisí počet a druh úložných skriniek. Štýl je, prirodzene, záležitosťou vkusu. Do našej ukážky sme vybrali elegantný nábytok v dekore duba. Tento nábytok zútulní a oteplí navrhnuté kúpeľne v oboch variantoch. Vysoká skriňa so zrkadlom umožňuje časť vecí ukryť za dvierkami, časť vystaviť na otvorených policiach. Tu môžu byť umiestnené aj prípadné dekorácie. Skrinka pod umyvadlo je v rovnakom dekore ako vysoká skriňa. Dodáva sa priamo aj s umývadlom a disponuje dvomi plnohodnotnými zásuvkami.

Nevyhnutnosťou každej kúpeľne je zrkadlo, ktoré by sa malo nachádzať priamo nad umývadlom. Možnosťou je klasické vyhotovenie, ale aj zrkadlová skrinka. Tá je vynikajúca najmä v malých priestoroch, keďže poskytuje prídavné úložné miesto. Bez ohľadu na to, pre aký typ zrkadla sa rozhodnete, platí, že treba myslieť aj na dostatočné osvetlenie zrkadla. Nami vybraná zrkadlová skrinka už je vybavená LED osvetlením, čo je veľkou výhodou.

Doplnky tvoria kúpeľňu

Doplnky v kúpeľniach sú ladené podľa obkladu. Pri elegantnej mramorovej kúpeľni sú použité lesklé prvky, aby pôsobila luxusne. Pri betónovom obklade sú ladené do matných čiernych odtieňov, ktorým dáva sivý obklad pekne vyniknúť. Praktickými kúskami v kúpeľni sú určite rôzne vešiačiky, držiaky na uteráky či WC príslušenstvo.

Veľmi praktickým kúskom v oboch prípadoch je stojan, ktorý slúži nielen na odkladanie uterákov, ale aj na ich prevesenie alebo presúšanie. Stojan sa svojím čiernym vyhotovením viac hodí do sivej kúpeľne, nevylučuje sa však ani použitie v elegantnejšej, v ktorej je v jednom tóne s koberčekom na nohy. Koberček alebo kúpelnová predložka je veľmi praktickým doplnkom, a to najmä vtedy, ak nemáte podlahové kúrenie.
Okrem praktických doplnkov myslite aj na tie estetické. Pravdou je, že práve v tomto priestore sa na ne často zabúda – pritom ho dokážu veľmi pekne dotvoriť. Využiť môžete obrazy, kvety, ozdobné dózy, sochy, difuzéry atď. Samozrejme, všetko s citom. Priestor musí pôsobiť čisto, nie preplnene.
Dnes si možno vyberať z množstva nábytkov a doplnkov určených do kúpeľní. Zohľadňujú ako rozdielne preferencie, tak aj rôzne potreby užívateľov. Ujasnite si, čo je pre vás dôležité, a dbajte na detaily – tak sa vám určite podarí vytvoriť si kúpeľňu podľa svojich predstáv.

Na záver vám ponúkame prehľad produktov, ktoré sme použili v ukážke:
  Ukážku pre čitateľov magazínu Sconto vytvorila Mgr. art. Ľudmila Lešánek z LL design interior.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Očami dizajnéra: Ako rozdeliť izbu na spálňu a obývačku

Ak idete zariaďovať jednoizbový byt, stojíte pred nemalou výzvou. Z hľadiska funkčnosti potrebujete vytvoriť plnohodnotný priestor, ktorý je príťažlivý, pohodlný a z…

Moderné spálne – inšpirácie na príjemné zariadenie

Spálňa by mala byť útulným miestom na oddych a načerpanie novej energie. Aby sme sa v nej cítili dobre, musí odzrkadľovať náš vkus. Zároveň je potrebné najmä v malýc…