Domov / MAGAZÍN / INŠPIRÁCIA / Očami dizajnéra: Nadčasová bielo-sivá kuchyňa

Očami dizajnéra: Nadčasová bielo-sivá kuchyňa

22. 02. 2024, SCONTO Nábytok
Kombinácia bielej a sivej patrí medzi najobľúbenejšie v interiéri. A nie div. Tieto farby sa navzájom pekne dopĺňajú, ľahko sa ladia s inými odtieňmi a hravo zapadnú do rôznych štýlov bývania. Bielo-sivá kuchyňa je nadčasová, jednoducho prispôsobiteľná aktuálnym trendom prostredníctvom rôznych doplnkov a akcentov. Pozrite si našu ukážku kuchyne, ktorej vládnu tieto populárne neutrálne odtiene.

Celkové pôsobenie ovplyvňujú jednotlivé odtiene

Sivá farba môže pôsobiť teplým aj studeným dojmom. Sama osebe vyžaruje veľký pocit pokoja alebo konzervatívnosti. Biela zase vyvoláva sviežosť a čistotu. Ak preferujete kontrastnejšie priestory, určite siahnite po bielej v kombinácii s tmavosivou. Ale ak patríte medzi tých, ktorí uprednostňujú skôr jemné a vzdušné priestory, zvoľte si bielu v spojení so svetlosivou.

Moderné sú matné i lesklé povrchy, ak však kuchyňa disponuje slabým prirodzeným svetlom, lesklá kuchynská linka môže byť vhodnejšou voľbou, keďže takáto povrchová úprava lepšie odráža svetlo. Vhodná môže byť aj kombinácia matných a lesklých skriniek, pričom tie lesklé vnesú do kuchyne vizuálne osvieženie.

Na kombinovanie farieb sú vhodné kuchyne na mieru

Ak túžite po bielo-sivej kuchyni, ideálne je navštíviť kuchynské štúdio a dať si vyrobiť kuchyňu na mieru. Takto budete mať veľa možností, ako nakombinovať skrinky rôznych odtieňov do vysnívaného celku. Do našej ukážky sme vybrali kombináciu skriniek v titánovosivej a lesklej bielej farbe. Rozhodli sme sa pre moderné minimalistické vyhotovenie, na ktorom sa podieľa aj otváranie dvierok a zásuviek bez úchytiek. Takto sme získali ničím nerušené čelné plochy, ktoré pôsobia jednoliato a čisto.

Aby kuchyňa nepôsobila fádne, ale vizuálne príťažlivo, koncept sme doladili pracovnou doskou a zástenou s dekorom betónu. Zároveň skrinky s vysokým leskom na matnom betónovom pozadí automaticky navodzujú sofistikovaný dojem. Ide o hru lesku s matom, pri ktorej sa vytvárajú vizuálne hĺbky nábytku, ako aj celého priestoru.

Doplnkové farby a prvky

Do kuchyne sme ako doplnkovú farbu zvolili čiernu, ktorá rovnako ako biela a sivá patrí k neutrálnym odtieňom, zároveň však s nimi dobre kontrastuje a dodáva kuchyni dramatickejší nádych. Čierny sokel a kovové regály pritom ladia so vstavanými rúrami a s varnou doskou. Otvorené regály dodávajú kuchyni vzdušnejší charakter a rozbíjajú celkovú symetriu kuchynskej zostavy. Môžu poslúžiť ako praktický úložný priestor na kuchynské vybavenie, ale aj na vystavenie dekorácií, ktoré podčiarknu elegantný ráz priestoru. Ak by sa kuchyňa v takomto vyhotovení niekomu zdala príliš tmavá, môže ju zjemniť drevenou podlahou, ktorá pôsobí hrejivo a upokojujúco. Celkovo tak v priestore navodzuje určitú rovnováhu a harmóniu. Podobne aj dekorácie ako rastlinyobrazy, ktoré výrazne prispievajú k tomu, aby kuchyňa nepôsobila stroho.
Na podčiarknutie útulnosti a vytvorenie „vau efektu“ sa najčastejšie používajú metalické chrómové, zlaté alebo medené kontrasty. Takéto lesklé povrchy odrážajú svetlo a tým dodávajú kuchyni ešte čistejší a sviežejší vzhľad. V tomto prípade sme chrómové prvky aplikovali vo forme stropných svietidiel, ktoré tvoria hlavné centrálne svetlo kuchyne. O osvetlenie ostrovčeka sa starajú dizajnové závesné svietidlá, ktoré dolaďujú celkový elegantný vzhľad kuchyne.

Praktický kuchynský ostrov so sedením

Na ostrovček je pripojený barový pult, ktorý možno využívať na rýchle stolovanie alebo ako komunikačný prvok. Často sa predsa stáva, že tie najdôležitejšie veci sa preberajú v priestoroch kuchyne pri varení. K pultu sme doplnili dizajnové barové stoličky v kráľovskej modrej na štíhlych zlatých nožičkách. Vnášame tak do kuchyne oživujúci kontrastný prvok, ktorý zároveň podporuje luxusný dojem z priestoru.
Pri návrhu kuchyne je prvoradá funkčnosť a až na druhom mieste je vizuálna stránka priestoru. No vďaka variabilite kuchynských skriniek, materiálov, nábytku i doplnkov v súčasnosti nemusíte robiť kompromisy. Krásnu a praktickú kuchyňu vám naplánujú v každom dobrom kuchynskom štúdiu.

Na záver vám ponúkame prehľad vybraných produktov, ktoré sme použili v ukážke:
  Ukážku pre čitateľov magazínu Sconto vytvorila Mgr. art. Ľudmila Lešánek z LL design interior.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Očami dizajnéra: Ako rozdeliť izbu na spálňu a obývačku

Ak idete zariaďovať jednoizbový byt, stojíte pred nemalou výzvou. Z hľadiska funkčnosti potrebujete vytvoriť plnohodnotný priestor, ktorý je príťažlivý, pohodlný a z…

Moderné spálne – inšpirácie na príjemné zariadenie

Spálňa by mala byť útulným miestom na oddych a načerpanie novej energie. Aby sme sa v nej cítili dobre, musí odzrkadľovať náš vkus. Zároveň je potrebné najmä v malýc…