Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Praktické a dizajnové zariadenie pomocou chodbových zostáv

Praktické a dizajnové zariadenie pomocou chodbových zostáv

02. 01. 2024, SCONTO Nábytok
Zariadenie predsiene
Ako zariadiť úzku a malú alebo, naopak, veľkú vstupnú chodbu? Vždy si priestor najprv dobre odmerajte a následne sa ho snažte vybaviť chodbovou zostavou či iným nábytkom zodpovedajúcich rozmerov. Pamätajte na to, že úložného priestoru nikdy nie je dosť. Každá, aj tá najmenšia predsieň by mala mať miesto na odloženie kabátov či búnd a topánok.

Dobre merajte a priestor využite na maximum

Predtým ako začnete hľadať odpoveď na otázku, ako zariadiť vstupnú chodbu či predsieň, dobre zmerajte ich veľkosť. Oplatí sa venovať pozornosť tomu, na akú svetovú stranu máte orientovaný vchod do domu či bytu. Veľkú úlohu hrá i svetlo, preto do svojich plánov zahrňte aj to, či má predsieň, resp. chodba okno alebo nie. A určite myslite na to, ktorým smerom sa otvárajú dvere.

Ešte pred nákupom nábytku si načrtnite predsieň na štvorčekový papier alebo do niektorého z online grafických programov, ktoré môžete na internete používať zadarmo. Keď viete, s akým veľkým a svetlým priestorom pracujete, môžete jeho potenciál využiť v čo najväčšej možnej miere.

Čo vám poradí každý bytový dizajnér a architekt? Že úložného priestoru nikdy nie je dosť, a preto by ste mali myslieť na to, v akej podobe ho do predsiene dostanete. Zvolíte si skrine, komody, police, úložné boxy alebo stolíky so zásuvkami? Vďaka náčrtu budete vedieť, čo vám priestor dovoľuje.

Aký nábytok nesmie chýbať v predsieni či vo vstupnej chodbe?

Nábytok si vyberajte podľa veľkosti predsiene. Zvážte počet členov domácnosti a nezabudnite ani na štvornohých maznáčikov, s ktorými chodievate von. Určite sa hodí mať v predsieni miesto na vôdzku, obojok a vrecká na zvieracie exkrementy. Nezabudnite zohľadniť, ako často k vám chodia návštevy a v akom počte.
 

K základnému nábytku do predsiene patrí:

  • skrinka na topánky,
  • vešiak na bundy a kabáty, resp. vešiakový panel,
  • lavička,
  • zrkadlo,
  • organizéry v podobe úložných boxov rôznych veľkostí.
Ak vám to priestor dovoľuje, môžete do chodby umiestniť aj šatníkovú skriňu.

Praktické riešenie pre malé i veľké priestory: chodbové zostavy a steny

Predsieňové zostavy predstavujú najpraktickejšie riešenie pre všetky veľkosti chodieb a predsiení. V čom tkvie ich unikátnosť? Predovšetkým v tom, že ide o komplet, ktorý kombinuje všetky potrebné prvky v rámci jednej nábytkovej zostavy, takže spolu aj perfektne ladia.

Dnes dostať predsieňové steny do veľkej aj malej predsiene.

Ako zariadiť úzku vstupnú chodbu či predsieň?

Najužšie chodby či predsiene majú šírku len okolo 1 metra, výška sa pohybuje okolo 2,1 metra. Takýto malý a úzky priestor si žiada perfektnú organizáciu bez zbytočností. Nezabudnite, že na to, aby ste sa v priestore mohli pohodlne pohybovať, potrebujete aspoň 70 až 80 cm miesta.

Pre úzke chodby sú najlepším riešením predsieňové panely, ktoré sa vešajú na stenu. Sú vybavené háčikmi či tyčkami na odloženie kabátov a búnd. Niektorým v hornej časti nechýbajú poličky na doplnky (napríklad šály, šatky, rukavice). Police, ktoré vystupujú do priestoru, majú obvykle šírku, ktorá dokonale vyhovuje aj úzkym chodbám a predsieňam. Pohybuje sa okolo 30 cm.
Pod panel môžete umiestniť úzky topánkovník v kombinácii s lavičkou. Ideálnym riešením do úzkych priestorov sú vyklápacie alebo otvorené skrinky na topánky. Pri vyklápacích si dajte pozor, aby boli dostatočne hlboké. Ideálne je, ak sú aj odvetrávané.

K dispozícii sú aj úzke predsieňové zostavy, ktoré zahŕňajú komodu alebo skrinku na kabáty. Výhodou takejto zostavy nábytku je možnosť schovať vrchné časti oblečenia či topánky do skrine, takže chodba pôsobí čistým dojmom. Vonkajšie vešiačiky sú pripravené na bundy a kabáty návštev, prípadne na uschnutie mokrých búnd po návrate domov za daždivého dňa. Ak sa rozhodnete pre takéto vyhotovenie, dobre si zmerajte, či sa dvierka skrine budú dať pohodlne otvoriť.

Ako zariadiť malú predsieň?

Ak vaša predsieň nie je úzka, ale skôr celkovo malá, jej zariaďovanie treba dôkladne premyslieť. Nenadarmo sa hovorí, že zariaďovanie malých izieb je omnoho väčšie umenie ako zariaďovanie tých veľkých. V malom priestore totiž vidno akýkoľvek neporiadok.

Malú predsieň môžete vybaviť praktickou zostavou, ktorá bude zahrňovať skrinku na topánky, vešiak, zrkadlo a ideálne aj skriňu. Súčasťou zostavy by mala byť aj lavička. Vďaka kompaktnej zostave získate všetok nábytok potrebný na odloženie akýchkoľvek vecí, ktoré sa nechávajú práve v predsieni. 

Ako opticky zväčšiť malé a rozšíriť úzke priestory?

Aby ste stiesnené priestory aspoň opticky nafúkli, pozvite si na pomoc svetlé farby, reflexné povrchy a zrkadlá. Na výmaľbu zvoľte bielu alebo pastelovú farbu, ktoré do priestoru vnesú viac svetla. Objem miestnosti opticky zväčšíte zrkadlami a reflexnými plochami, navyše tým miestnosť aj presvetlíte. Najlepším riešením sú predsieňové zostavy či skrine s lesklou povrchovou úpravou.

V prípade zrkadla je najlepšie siahnuť po čo najväčšom. Okrem toho, že sa v ňom dobre uvidíte, miestnosť maximálne zväčšíte. Ak chcete ušetriť miesto, vyberte si predsieňovú zostavu s integrovaným zrkadlom. Prípadne zrkadlo dokúpte a zaveste na stenu.

V malých priestoroch nesmie chýbať dostatočné osvetlenie. Samozrejmosťou je centrálne stropné svietidlo, ktoré môže mať i podobu tzv. bodoviek. Osvetlené môže byť aj zrkadlo, a to buď LED páskami po stranách, alebo nástennými lampami.

Zariadenie priestrannej chodby a predsiene

Ak vás netrápia problémy s malým priestorom, pri zariaďovaní predsiene sa nemusíte až tak obmedzovať. Postavte do nej vysoké šatníkové skrine s posuvnými alebo otočnými dverami. V jednej skrini môžu byť veci, ktoré práve nosíte, v ďalšej tie, ktorých sezóna ešte len príde.

Aj skrinka na topánky môže mať veľkorysé rozmery. Pokojne môže mať podobu regála, v ktorého hornej časti bude obuv, čo práve nenosíte, prípadne ju nosíte len pri špeciálnych príležitostiach. V dolnej časti budú topánky, ktoré používate v aktuálnom ročnom období. 
Na dotvorenie priestoru môžete použiť napríklad odkladací stolík s kvetmi či so suchým kvetinovým aranžmánom. Samozrejmosťou je miesto na sedenie. Môže mať podobu stoličky alebo lavice s pohodlným čalúnením, ale môže to byť aj kreslo s vysokou opierkou.

Tipy na chodbové zostavy

Zariaďovanie vstupnej chodby a predsiene by ste nemali podceňovať. Ide o prvý priestor, ktorý vaša návšteva uvidí, keď vojde do vášho domova. Malo by ísť o reprezentatívne a upratané miesto, ktoré urobí dobrý prvý dojem.

Vybavenie predsiene by malo zodpovedať dizajnovému uchopeniu vášho domova. Ak obľubujete industriálny štýl, pre ktorý je typický kov, drevo, betón a priznané nedokonalosti, siahnite po predsieňových zostavách v rovnakom vyhotovení. Nábytok je obvykle orámovaný čiernym kovovým profilom a čierne kovové prvky dopĺňajú drevené časti.
Pre vyložene moderné a minimalistické domácnosti sú k dispozícii dizajnovo čisté predsieňové zostavy. Minimalizmus často podčiarkuje bezúchytkové otváranie a kompaktný vzhľad.
Ak patríte k milovníkom škandinávskeho a tradičného štýlu, perfektnú službu vám urobia jednoduché zostavy, ktorým obvykle dominuje biela farba či dekor dreva. Často sa kombinujú s čiernymi alebo striebornými doplnkami v podobe háčikov, úchytiek a nožičiek.
Malú i veľkú vstupnú chodbu môžete zariadiť účelne a štýlovo. Je však potrebné nič neuponáhľať a dobre si premyslieť výber nábytku.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…