Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Príručné stolíky – doprajte si ich v súpravách a kombináciách

Príručné stolíky – doprajte si ich v súpravách a kombináciách

20. 04. 2021, SCONTO Nábytok
Hoci mnoho ľudí stále uprednostňuje klasické konferenčné stolíky, veľkým hitom súčasného interiérového dizajnu sú príručné stolíky, nazývané aj prístavné či odkladacie. A tie si veľmi dobre rozumejú v súpravách, stačí ich len vedieť kombinovať.
Súpravy príručných stolíkov pôsobia oveľa hravejšie než masívne konferenčné stolíky. Môžu byť pritom rovnaké alebo sa vzájomne odlišovať veľkosťou, materiálom, povrchovou úpravou či celkovým dizajnom. Aké výhody ďalej ponúkajú?
  • Dajú sa rozličným spôsobom skladať a kombinovať. Keďže zvyčajne ide o veľmi ľahké solitéry, ľahko ich presuniete kamkoľvek podľa potreby. Sú ideálne pre ľudí, ktorí si radi doprajú zmeny v interiéri.
  • Hoci samostatne sú považované za malé doplnky, dohromady môžu ponúknuť väčšiu servírovaciu plochu než jednotlivé konferenčné stolíky.
  • Sú maximálne flexibilné. Môžete ich prispôsobiť aktuálnej situácii, vytvoria elegantnú zostavu, ale dajú sa využiť i samostatne v rozličných kútoch izby bez toho, aby miestnosť pôsobila chaoticky.
  • Neobmedzujú priestor tak výrazne ako štandardné konferenčné stolíky, niektoré môžete dokonca stohovať, takže v prípade potreby ušetríte priestor.
  • Ak máte veľkú pohovku a početnú návštevu, môžete ich prisunúť (doslova „prideliť“) k jednotlivým hosťom tak, aby sa nikto nemusel načahovať za nápojmi a jedlom, ako je to v prípade centrálne situovaného konferenčného stolíka.
Stohovateľné servírovacie stolíky Roma. Zdroj: Sconto

Ako kombinovať príručné stolíky?

V interiéri sa nemusíte obávať použiť dva či tri rovnaké príručné stolíky. Ak si však zvolíte rôzne modely, hľadajte pri ich vzájomnom ladení určitý spoločný prvok, napríklad materiál, štruktúru alebo motív. To vám pomôže najmä v prípade, že príručné stolíky nechcete zbytočne prekombinovať. Vybrať si môžete podobné solitéry z rovnakého materiálu, ale v rozličných proporciách. Zakúpiť sa dokonca dajú už hotové, zladené súpravy stolíkov, ktoré vyzerajú úplne totožne, odlišujú sa len rozmermi.
Súprava príručných stolíkov Holly. Zdroj: Sconto
Súprava stolíkov CelioAvery. Zdroj: Sconto
V prípade rozličných tvarov nemusí byť spoločným menovateľom iba materiál, ale aj štýl alebo dizajn týchto interiérových doplnkov. Napríklad stolíky s čiernou industriálnou konštrukciou sa môžu k sebe hodiť, hoci nemusia pochádzať z rovnakej kolekcie.
 
Aj so samotným materiálom sa dá dobre pracovať. Kým jeden stolík môže mať podstavu z dubového dreva alebo drevenej dyhy, ten druhý môže na oplátku krášliť dubová doska.
Náš tip
Skvelý pár tvoria aj solitérne príručné stolíky s takzvanými koncovými stolíkmi, ktoré sú vyrobené tak, aby pôsobili ako doplnok iného nábytku, najčastejšie sedacej súpravy. Niekedy ich dokonca možno zasunúť do sedačky, takže vyzerajú ako jeden celok.
Príručný „koncový“ stolík k sedačke LNT51X, štvorcový príručný stolík LET41X a vysoký príručný stolík LET75BX s dvoma poličkami. Zdroj: Sconto
Zafungovať môže aj kontrast, či už z hľadiska veľkostí, tvarov, materiálov, alebo farieb. Napríklad elegantný kovový stolík v zlatej povrchovej úprave bude skvelo ladiť so stolíkom, ktorý má mramorovú dosku. Sklený, takmer neviditeľný solitér zasa vytvorí perfektný tandem s tmavým moderným stolíkom, zatiaľ čo malý hranatý stolík si porozumie s väčším oválnym kúskom.
Zlatý príručný stolík Goldex 2 príjemne ladí s dvojicou čiernych stolíkov Fabiola. Zdroj: Sconto
Oplatí sa aj spájať masívnejšie kúsky so subtílnejšími. Napríklad stolík s „plným“ telom si doslova pýta jemný solitér s ľahkou konštrukciou. Takúto dvojicu vytvoria napríklad kúsok pripomínajúci klát dreva a stolík s peknou bielou doskou a tenkými drevenými nohami. Pridanou hodnotou môže byť úložný priestor jedného z príručných stolíkov, zatiaľ čo ten druhý bude plniť skôr estetickú funkciu.
Súpravy príručných stolíkov sa môžu líšiť tvarmi aj materiálom. Na obrázku odkladací stolík Bombay, príručný stolík Riesa a čalúnený odkladací stolík Vintage. Zdroj: Sconto
Takýmto spôsobom dokážete, samozrejme, vytvárať aj väčšie zoskupenia príručných stolíkov. Obľúbené a často používané sú napríklad aj trojkombinácie. V prípade, že si nebudete istí svojím výberom, nechajte si poradiť od dizajnéra či personálu v predajni.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Populárne truhlice – nahádzať, zavrieť a je upratané

Kto by si nepamätal starodávne truhlice, ktoré mávali na povale naši prarodičia? Myslíte si, že im už odzvonilo? Práve naopak. Truhlice sa znova tešia veľkej popular…

Komoda do spálne. Ako si vybrať tú pravú?

Potrebujete v spálni úložný priestor, ktorý nezaberie veľa miesta? Stavte na komodu. Vyrába sa v najrôznejších rozmeroch a vždy vám poskytne dostatok priestoru na ve…