Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / RADÍME: Ako si vybrať jedálenský stôl

RADÍME: Ako si vybrať jedálenský stôl

14. 07. 2022, SCONTO Nábytok
Stolovanie má v našej kultúre dôležitú funkciu, už od čias antiky sa naň kládol veľký dôraz. Aj dnes je jedálenský stôl prirodzeným centrom domácnosti a plní viacero úloh. Viete však, ako si vybrať ten pravý jedálenský stôl, ktorý zapadne do vášho interiéru?

Podľa čoho si vyberať?

To, aký jedálenský stôl si nakoniec vyberiete, závisí od počtu členov rodiny a dispozície vášho bytu či domu. Kuchyňa a obývačka v moderných novostavbách bývajú často prepojené práve jedálňou. Niekde medzi tieto dve zóny v otvorenom priestore umiestnite aj veľkú jedálenskú zostavu.

Ťažšie to majú majitelia menších bytov, ktorých viac obmedzujú priestorové možnosti interiéru. Od nich sa odvíja tvar kuchynského stola – klasikou je obdĺžnik, ktorý sa dá umiestniť aj do rohu, do menších jedální v kuchyni sa hodí štvorec. Najnáročnejšie na priestor sú oválne a okrúhle modely. Na druhej strane, všetci sú si za nimi rovní.

Parametre jedálenského stola

Z hľadiska stravovania je dôležitá správna poloha tela pri stolovaní. Na stoličke musíte sedieť vzpriamene. Nízke sedenie neumožní správny priechod potravy z úst do žalúdka, pretože dochádza k jeho stlačeniu. Rozmer stolovej dosky ovplyvňuje počet stolujúcich. Každý z nich potrebuje k celkovému pohodliu svoj priestor. Ten závisí najmä od typu používaného servisu (napríklad v Japonsku je iný ako na Slovensku, v tejto kultúre dokonca radi stolujú v kľaku).

Veľkosť stola si vyberajte podľa toho, koľkým osobám bude slúžiť. V našich zemepisných šírkach platí pravidlo, že funkčná plocha pre jednu osobu by mala byť minimálne 60 x 40 cm. Zároveň by medzi stravníkmi mal byť priestor aspoň 70 cm. Násobkami funkčnej plochy a prirátaním medzier medzi nimi dostanete konečnú veľkosť stolovej dosky.

V prípade okrúhlych stolov štvorčlennej rodine stačí podľa normy doska s priemerom 105 cm, pri oválnych je to rozmer minimálne 120 x 90 cm pre štyri osoby. Pri výbere stola siahnite po modeloch, ktoré majú výšku v rozpätí 72 až 78 cm, ideálne 75 cm. Ak má doska lub, jeho výška by mala byť aspoň 62 cm, ideálnych však je 65 cm.

Aby telo za stolom netrpelo

K pohodlnému sedeniu prispeje aj správna vzdialenosť hornej plochy sedáka stoličky od hornej plochy stola. Mala by sa pohybovať medzi 24 až 32 cm, pokiaľ vlastníte stôl s čistým dizajnom bez lubov. Ak má spojovacie luby, vzdialenosť medzi stoličkou a dolnou hranou musí byť aspoň 17 cm, aby ste sa mohli pohodlne usadiť a prisunúť. 

Bezpečnosť pri stolovaní

Samozrejmosťou je pevnosť a stabilita, aby nedošlo k poškodeniu nábytku alebo zraneniu stolujúcich. Hrúbka nôh stola v jedálni je vecou vkusu. Platí, že čím hrubšia noha, tým väčšia stabilita. Doska stola musí byť úplne rovná, inak by pri vyliatí horúcej tekutiny mohlo dôjsť k jej stečeniu napríklad na nohy sediacich.

Tu je dôležité spomenúť aj konštrukciu jedálenského stola a umiestnenie nôh – okrúhle modely majú nohu zväčša v strede, kým stoly v tvare obdĺžnika a štvorca poskytujú oveľa väčšiu variabilitu nôh a podnoží.

Od štýlu vašej domácnosti záleží, či bude mať jedálenský stôl klasický rám alebo nohy v tvare U, X, Y, lichobežníka, ihlanu tvoreného oceľovými drôtmi či iný, atypický tvar.

Nepodceňujte materiál stola do jedálne

Jedálenský stôl sa nám väčšinou spája s rodinnými chvíľami pohody a s trvácnosťou. Kedysi sa dokonca dedil z pokolenia na pokolenie. Nie div, že k najobľúbenejším materiálom preto patrí masívne drevo. Postačí, ak bude napustené olejom, aby si zachovalo svoj prirodzený vzhľad a zároveň dlhú životnosť. Prípadne môže byť aj lakované. Okrem klasických drevín, ako sú borovica či dub, nájdete v ponuke obchodov aj exotickú akáciu, mangovník, palisander a iné. Takýto jedinečný stôl sa stane dominantou priestoru.
Cenovo dostupnejšou alternatívou sú drevovláknité a drevotrieskové dosky, ktoré lákajú množstvom vzorov a farieb. Laminát nemusí svojím vzhľadom pripomínať len drevo, ale môže mať napríklad aj podobu betónu. Ich výhodou je nižšia hmotnosť, takže s takýmto stolom sa ľahšie manipuluje.
Použité materiály ovplyvňujú náladu a aj to, ako sa budú ľudia pri stole cítiť. Napríklad číra sklenená tabuľa či pochrómovaná kovová podnož na niekoho môžu pôsobiť chladno. Iné je to v prípade tónovaného hnedého tvrdeného skla v kombinácii s kovovou podnožou vo farbe zlata. Takýto kúsok dodá priestoru útulnosť a glamour nádych.

Extra tipy pri výbere jedálenského stola:

  • Ak by sa vám občas hodilo ďalšie miesto pri stole, vyberte si rozkladací jedálenský stôl.
  • Pri jeho umiestnení si nechajte vzdialenosť aspoň 1 m od steny alebo nábytku na pohodlné vstávanie.
  • Namiesto stoličiek k nemu môžete umiestniť z jednej strany aj lavicu.
  • V harmónii s jedálenským stolom by mali byť aj stoličky. Môžete si ich kúpiť samostatne alebo vyberať z hotových jedálenských zostáv.
  • Stôl do jedálne môžete zladiť so zvyšným nábytkom v rámci jedálenského programu.
  • Ak si potrpíte na pekné stolovanie, zamerajte sa na šírku stola, aby sa vám nestalo, že popri tanieroch a pohároch nezostane miesto napríklad na vázu s kvetmi a iné dekorácie.

Zhrnutie:

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Typy postelí: z akých máte na výber?

Dobrá pohodlná posteľ je na nezaplatenie. Každý deň v nej strávime aspoň šesť až osem hodín, čo nie je zanedbateľný čas. Kvalitný spánok totiž človeku dáva energiu d…

Čo by ste mali vedieť, ak si vyberáte taštičkový matrac?

Taštičkový matrac je skvelou voľbou pre väčšinu ľudí. Je dokonale priedušný, preto sa v ňom netvoria plesne a vy si užijete spánok na maximálne hygienickom lôžku. Ďa…