Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / RADÍME: Ako si vybrať šatníkovú skriňu

RADÍME: Ako si vybrať šatníkovú skriňu

20. 01. 2022, SCONTO Nábytok
Ako si vybrať šatníkovú skriňu spĺňajúcu naše nároky do najmenšieho detailu? Zamerajte sa na niekoľko kritérií, ktoré vám kúpu vhodnej šatníkovej skrine uľahčia.
Šatníková skriňa predstavuje praktický a organizovaný kus nábytku, ale aj dizajnový prvok s potenciálom stať sa dominantou miestnosti. Už dávno neplatí, že musí byť umiestnená výlučne v spálni. Aj to je dôvod, prečo v ponuke nájdete šatníkové skrine v rôznych rozmeroch, tvaroch, farbách, s odlišným typom otvárania a počtom dvierok. Chcete si do svojho príbytku zaobstarať štýlovú a praktickú šatníkovú skriňu, no nemáte celkom istotu, čo je v tomto smere dôležité? Venujte pozornosť základným atribútom dôležitým pri výbere šatníkovej skrine a úspech je zaručený.

6 kritérií výberu dokonalej šatníkovej skrine nielen do spálne

1. Rozmery šatníkovej skrine

Jedným z podstatných parametrov sú, prirodzene, rozmery skrine. Je nevyhnutné poznať výšku, šírku a hĺbku šatníkovej skrine. Voľba tých správnych rozmerov sa odvíja od priestorových možností miestnosti, kde bude umiestnená. Pri meraní nezabúdajte dbať na dostatočný odstup skrine, napríklad od okien, dverí či radiátorov.

Pri výške šatníkovej skrine zohľadňujte svoje preferencie – čím je šatníková skriňa vyššia, tým viac vecí sa do nej zmestí. V ponuke nájdete šatníkové skrine až do výšky cca 240 cm. Vysoké šatníkové skrine sú dobrým riešením napríklad do menších bytov či interiérov s vysokými stropmi. Treba však myslieť na to, že na najvyššie police človek nedosiahne, preto sa sem ukladajú obyčajne málo využívané či sezónne veci.

Šírka šatníkovej skrine závisí najmä od voľného priestoru, ktorý máte k dispozícii. V ponuke nájdete šatníkové skrine v šírke zhruba od 30 až do 360 cm.

Ďalším dôležitým parametrom je hĺbka šatníkovej skrine. Ak chcete do skrine šatstvo vešať a zároveň do nej pohodlne uložiť poskladané oblečenie, je vhodné zvoliť hĺbku šatníkovej skrine minimálne 60 cm, pričom odporúčaný voľný priestor pod šatníkovou tyčou je aspoň 70 cm.
Šatníková skriňa Savana, dub artisan/grafit, s rozmermi 250 x 218 x 65 cm. Zdroj: Sconto

2. Tvar šatníkA

Medzi najbežnejšie typy šatníkových skríň patria priame šatníkové skrine. V závislosti od vašich preferencií a parametrov sa hodia do rôznych miestností. V prípade, že potrebujete využiť každý centimeter, dobrým riešením do malého priestoru je rohová šatníková skriňa. Je na vás, či dáte prednosť nenápadnej rohovej šatníkovej skrini so zrkadlom, ktorá opticky zväčší priestor, alebo modernému šatníku do rohu v dizajne, ktorý zaujme na prvý pohľad. Rohové skrine sa robia aj v netradičnom vyhotovení, kde je skriňa akoby samostatnou „miestnosťou“. Tieto modely ponúkajú veľkorysý úložný priestor a populárne sú najmä v detských, respektíve študentských izbách. 
Všímajte si aj...

... či má skriňa nožičky. Ak áno, platí, že pod takýmito modelmi sa zvykne hromadiť viac prachu. Ak sa vám teda nechce pravidelne utierať podlahu aj pod skriňou, voľte model bez nožičiek.

3. Typ otvárania dverí 

Podľa toho, koľko úložného miesta potrebujete a aké máte priestorové možnosti, máte na výber obyčajne od jednodverových až po šesťdverové skrine (prípadne aj viacdverové). Spôsob otvárania dverí je otázkou praktickosti a osobných preferencií, ale podpisuje sa aj pod celkový estetický dojem.

Šatníková skriňa s otočnými dverami je nadčasovou klasikou, ktorou nikdy nič nepokazíte. Ak radi otvárate dvere na šatníku k sebe, aspoň občas chcete vidieť celé vnútro skrine (nielen jednu jeho časť) a zároveň chcete využiť vnútornú stranu dverí na zavesenie opaskov či šatiek, šatníková skriňa s otočnými dverami je pre vás ideálnym riešením. Výrobcovia myslia aj na tých, ktorým vyhovuje tento spôsob otvárania šatníkovej skrine, ale preferujú moderný dizajn a minimalizmus. Šatníková skriňa s otočnými dverami bez úchytiek sa dá otvoriť prostredníctvom dotyku. Prípadne si môžete vybrať model s nenápadnými úchytkami.
Šatníková skriňa Genua s otočnými dverami a otváraním na dotyk, čiže bez rúčok. Zdroj: Sconto
Šatníková skriňa Colin s otočnými dverami a veľmi decentnými modernými rúčkami. Zdroj: Sconto
Šatníková skriňa s posuvnými dverami je riešením pre tých, ktorí potrebujú veľa úložného priestoru i v malej spálni. Otváranie pomocou posuvného mechanizmu znamená, že nemusíte počítať s priestorom potrebným na otváranie dvierok. Určite však oceníte aj ich moderný a elegantný dizajn.
Šatníková skriňa Windsor s posuvnými dverami. Zdroj: Sconto
Šatníková skriňa Eliot s posuvnými dverami a so zrkadlom. Zdroj: Sconto
Populárne sú aj modely s kombinovaným otváraním dverí, teda šatníková skriňa disponuje zároveň posuvnými aj otočnými dverami. Veľmi často býva stredná časť takejto skrine vybavená posuvnými dverami so zrkadlom a bočné strany skrine sú vybavené otočnými dverami. Zvyčajne ide o zaujímavé dizajnové kúsky, ktoré sa hodia napríklad do industriálne zariadených spální.
Šatníková skriňa Alyssa s dvomi zrkadlami je kombináciou posuvných a otočných dverí. Zdroj: Sconto
Rolovacie otváranie dverí, ktoré je zabezpečené zipsom, je doménou látkových šatníkových skríň. Predstavujú funkčné riešenie úložného priestoru napríklad na chodbe, v predsieni, ale pokojne aj v spálni. Ideálne sú aj ako dočasné riešenia pri krátkodobých pobytoch v podnájmoch, v šatniach a podobne. Kvôli stabilite sú látkové skrine vystužené kovovou konštrukciou a postavené na nožičkách. V závislosti od konkrétneho produktu môže byť nosnosť skrine rôzna – vo všeobecnosti každá polica udrží asi 5 kg hmotnosti a závesná tyč do 25 kg oblečenia zaveseného na ramienkach.
Látková šatníková skriňa LSF03G s rolovacími dvierkami. Zdroj: Sconto

4. So zrkadlom aj bez neho

Šatníková skriňa so zrkadlom v spálni či predsieni so sebou prináša viaceré výhody. Miestnosť ňou opticky zväčšíte a presvetlíte. Navyše tým ušetríte miesto, keďže tým odpadá potreba mať niekde zvlášť závesné či stojanové zrkadlo. Ak si kúpite šatník s otočnými dverami, pričom zrkadlá budú aspoň na dvoch dvierkach, ktoré sa otvárajú k sebe, budete si môcť svoj outfit obzrieť z viacerých strán, ako to býva v kabínach obchodov s odevmi.
Tip pre fanúšikov feng šuej 

Ak ste vyznávačmi tradičného čínskeho umenia feng šuej, myslite pri umiestňovaní šatníkovej skrine so zrkadlom na niekoľko dôležitých skutočností. Ak trváte na inštalovaní zrkadla do spálne, čo podľa feng šuej nie je najšťastnejšie riešenie, zrkadlo by nemalo odrážať posteľ. Avšak dá sa urobiť kompromis – jednou zo zásad feng šuej je vidieť z postele dvere spálne. V prípade, že máte posteľ otočenú inak, pomôže vám práve šatníková skriňa so zrkadlom. Dajte ju oproti dverám tak, aby ste z postele videli ich odraz v zrkadle. Dobrým riešením je tiež umiestnenie zrkadla na vnútornú stranu dvierok šatníkovej skrine. Samozrejme, platí to pri modeloch s otočnými dverami.

5. Vnútorná organizácia šatníka

Ak chcete dokonalú šatníkovú skriňu, je dôležité, ako má riešené úložné priestory. Pri hodnotení vnútornej organizácie šatníka berte do úvahy zloženie vašej garderóby, množstvo a charakter vecí, ktoré v ňom chcete uskladniť. Vlastníte hŕbu oblečenia, ktoré musí byť zavesené na ramienku? Alebo, naopak, vo vašom šatníku dominujú kúsky na uloženie do police? V prvom prípade voľte šatníkovú skriňu s priestorom na zavesenie, dominujúcim nad množstvom políc. V druhom prípade presne naopak.

K moderným šatníkom si často môžete zvoliť aj rôzne zásuvkové kontajnery, ktoré slúžia na praktické uloženie drobností a bielizne. Efektným a praktickým riešením sú skrine so zabudovanými zásuvkami, ktoré zároveň bývajú príjemným dizajnovým spestrením skrine.

6. Materiál a ďalšie parametre šatníkovej skrine

Šatníkové skrine plnia v prvom rade praktickú funkciu – slúžia ako úložný priestor. Avšak pokiaľ si vyberiete štýlovú šatníkovú skriňu z materiálu, ktorý vám imponuje, a v zaujímavom dizajne, stane sa ústredným prvkom miestnosti.

Šatníky sa vyrábajú z rôznych materiálov, líšiacich sa vzhľadom i vlastnosťami. Najväčšie zastúpenie majú šatníkové skrine z laminovaného dreveného materiálu a rôzne povrchovo upravených drevovláknitých či drevotrieskových dosiek. Obľúbené sú vzhľadom na cenovú dostupnosť, dobrú odolnosť voči poškodeniu, ľahkú údržbu a množstvo variácií povrchových úprav a farebných vyhotovení. Dnes už nie je žiadny problém nájsť šatníkové skrine s dekorom, ktorý je vernou imitáciou dreva.

Do kategórie zákazníkmi preferovaných materiálov šatníkových skríň patrí aj masívne drevo, vyznačujúce sa vysokou odolnosťou a životnosťou, ktoré je ako stvorené pre milovníkov prírodných materiálov.

Nielen funkčná, ale aj štýlová

Výber šatníkovej skrine zvládnete na výbornú, ak sa budete riadiť našimi odporúčaniami a zároveň nepodceníte svoju intuíciu a vkus. Vyhovovať by vám mala maximálne nielen z hľadiska funkčnosti, ale aj dizajnu. Našťastie, výrobcovia a predajcovia sú si vedomí toho, že požiadavky zákazníkov sú pestré. Aj preto si môžete vyberať zo širokej škály priamych či rohových šatníkových skríň v rôznych dizajnových vyhotoveniach. Využite to a zvoľte si funkčnú a štýlovú šatníkovú skriňu presne podľa svojich potrieb a preferencií.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Typy postelí: z akých máte na výber?

Dobrá pohodlná posteľ je na nezaplatenie. Každý deň v nej strávime aspoň šesť až osem hodín, čo nie je zanedbateľný čas. Kvalitný spánok totiž človeku dáva energiu d…

Čo by ste mali vedieť, ak si vyberáte taštičkový matrac?

Taštičkový matrac je skvelou voľbou pre väčšinu ľudí. Je dokonale priedušný, preto sa v ňom netvoria plesne a vy si užijete spánok na maximálne hygienickom lôžku. Ďa…