Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / RADÍME: Ako si vybrať záhradné sedenie

RADÍME: Ako si vybrať záhradné sedenie

28. 07. 2022, SCONTO Nábytok
Než sa bezhlavo vrhnete do zariaďovania terasy a kúpy záhradného sedenia, mali by ste si ujasniť, aké máte požiadavky na priestor, dizajn aj materiál. A nezabudnite sa zamyslieť aj nad tým, kam s nábytkom po skončení sezóny. Aj to môže ovplyvniť výber.

Kľúčová je veľkosť terasy

Máte uložené množstvo obrázkov na inšpiráciu a presne viete, čo chcete? Skôr, ako sa pustíte do nakupovania, preverte si priestorové možnosti vašej terasy. Možno zistíte, že vytúžená sedačka do exteriéru sa vám na ňu nezmestí. Použiť môžete rovnaký trik ako pri vymeriavaní nábytku v interiéri – označte si obrysy lepiacou páskou na podlahu. Myslite aj na to, že okolo nábytku sa budete chcieť pohybovať. Ak teda máte menšiu plochu, radšej než jednu obrovskú pohovku, ktorá zaberie veľa miesta, zvoľte záhradné sedenie zložené z menšej sedačky a kresiel alebo taburetov, s ktorými sa dá ľahko manipulovať.

Typy záhradného nábytku

Ak máte radi štýlovo zladený nábytok, skvelým riešením sú záhradné sety. K takejto zostave nie je problém dokombinovať iné kusy nábytku do záhrady. Nenadarmo sa hovorí, že terasa je druhá obývačka, aj preto sú trendom posledných rokov pohodlné exteriérové sedačky, ktoré pripomínajú tie interiérové. Sú však vyrobené z odolnejších materiálov, prípadne s použitím nepremokavých alebo rýchloschnúcich textílií. A pretože terasa funguje v lete aj ako jedáleň, nemal by tu chýbať vhodný stôl.

Pri záhradných stoličkách a kreslách máte na výber nielen z množstva tvarov, materiálov a farieb, ale aj pridaných funkcií. Niektoré z nich môžu disponovať funkciou polohovania, extrémne pohodlné sú zase závesné kreslá s pevnou kovovou konštrukciou. Miesto ušetríte so skladacími modelmi stoličiek, ktoré v prípade potreby rýchlo zložíte, prenesiete a v zime jednoducho uskladníte. 
K bazénu na opaľovanie či pod strom na čítanie sa zase hodí štýlové záhradné ležadlo. K predstave leňošenia na záhrade neodmysliteľne patrí aj hojdačka a ku skalke, kvetinovému záhonu či do zaujímavých zákutí záhrady bude ideálna pevná záhradná lavica. Vysnívané sedenie si takto môžete vyskladať presne podľa svojich potrieb.

Tón v tóne s interiérom

Keďže terasa sa väčšinou nachádza vedľa obývačky, je zároveň jej pokračovaním aj čo sa týka usporiadania priestoru a dizajnového štýlu. Trend obytných záhrad má tiež svoje módne vlny, podobne ako trendy v interiérovom dizajne. Aktuálne sú obľúbené drevoplastové terasy, ktoré imitujú luxusný dizajn dreva. Zároveň sú bezúdržbové, stačí ich len občas opláchnuť vodou, pričom nepodliehajú vplyvom počasia. Ak chcete mať terasu tón v tóne s interiérom, snažte sa vyberať podobné druhy či farebné odtiene dreva v oboch priestoroch.

Materiály záhradného sedenia

Čo je okrem dizajnu dôležité pri výbere sedenia na záhradu? No predsa materiál! Práve vďaka nemu si môžete domov priniesť kúsok nefalšovanej exotiky. Alebo môžete staviť na domáce dreviny. Materiál terasového sedenia je dôležitý z hľadiska jeho údržby, životnosti či váhy, ktorá „zaváži“ práve pri jeho prenášaní a skladovaní v zimných mesiacoch. Každý druh má pritom svoje plusy aj mínusy.

Drevo

Drevo sa neodmysliteľne spája so záhradou. Krásne vynikne spracované napríklad v rustikálnom štýle. Výrobky z neho môžete kúpiť lakované, morené, farbené, napustené olejom či voskom. Aj toto rozhoduje o jeho následnej údržbe a prípadnej pravidelnej starostlivosti. Výnimkou sú exotické dreviny, ktoré vďaka svojmu pôvodu aj pri minimálnej opatere vydržia omnoho dlhšie. Aj preto v ponuke obchodov nájdete napríklad tík, mahagón, eukalyptus či akáciu.

Drevené záhradné sedenie ponúka výhodu robustnosti, v prípade silného vetra sa len tak ľahko neprevráti. Skvelo zapadá do prírodného prostredia, je to však hygroskopický materiál, takže reaguje na teplotu vzduchu a vlhkosť. V zime ho musíte dobre uskladniť – ideálne pod nejakým prístreškom.
Ratan

Či už prírodný, alebo umelý, je to podobne nadčasový materiál ako drevo. Na zimu ho však radšej presuňte pod strechu alebo do pivnice, pretože je náchylnejší na zmeny počasia. Tento krok pokojne vynechajte, pokiaľ je vaše záhradné sedenie vyrobené z vylepšeného ratanu s označením HDPE (High Density Polyethylene). Vtedy ho stačí na zimu prekryť nepremokavou plachtou.
 
Veľkou výhodou umelého ratanu je i jeho stálofarebnosť. Na ten prírodný, bohužiaľ, negatívne vplýva počasie, preto ho odporúčame len pod kryté pergoly, ideálne však do interiéru, napríklad do zimnej záhrady. A pretože sa kvôli nadmernému odlesňovaniu znížila produkcia prírodného ratanu, prejavilo sa to jeho vyššou cenou.
Vedeli ste, že?
Prírodný ratan je vlastne liana pochádzajúca z pralesov juhovýchodnej Ázie. Drevo je veľmi ľahké a ohybné. Po naparení a impregnovaní sa z neho vyrába nábytok alebo sa z neho pletú koše. Ratan sa predáva aj pod názvom rotang, ktorý vychádza z botanického názvu liany Calamus rotang.

Kov


Pre konštrukciu nábytku sa často používa oceľ, musí však byť ošetrená úpravou proti hrdzi. Kovové sedenie na terasu je odolné. Ako jeho výhodu musíme spomenúť vyššiu hmotnosť, a tým stabilnosť, ktorú prináša. Jeho nevýhodou je však vodivosť tepla. Preto je kov v chladnom počasí studený a v teple, naopak, páli. Kombinácia s drevom, textíliami či poplastovanie častí nábytku, našťastie, túto jeho negatívnu vlastnosť eliminuje.
 
Používať sa zvykne aj hliník, ktorý je obľúbeným materiálom aj z toho dôvodu, že nekoroduje. Ideálny je na konštrukcie nábytku, pri ktorých potrebujete mať istotu, že vydržia aj dážď a sneh. Oproti kovu prináša ľahkosť – a to ako váhovo, tak i opticky v dizajne. Dá sa totiž úžasne tvarovať. Často sa kombinuje s oceľou. Takýmto spôsobom vzniká kovové pletivo, ktoré sa dá anatomicky tvarovať, či perforovaný plech.

Plast

Ani plastový nábytok nemusí pôsobiť nevkusne. Výhodou je nielen jeho cena, ale aj odolnosť, pretože dobre znáša dážď a jednoducho sa udržiava – postačí vám voda s trochou saponátu. Navyše sa vďaka svojej hmotnosti ľahko presúva. Veľkú parádu dokáže urobiť v kombinácii s vhodnými doplnkami, napríklad peknými podsedákmi.
 
Jednou z podôb plastu v záhrade je artwood, syntetický materiál, ktorý pripomína drevo. Najčastejšie sa používa na výrobu dosiek záhradných stolov. Dokonale imituje robustný a klasický vzhľad dreva, pridáva k nemu však naviac mechanickú odolnosť a jednoduchú údržbu.

Podľa čoho si vybrať sedenie na záhradu?

Pri kúpe záhradného sedenia je dobré položiť si niekoľko otázok. Práve tie vám pomôžu presne identifikovať, aký typ vlastne potrebujete. Na záver si teda zhrňme, na čo by ste mali poznať odpoveď:
 
  • Kde presne bude nábytok umiestnený? Pod krytým prístreškom, priamo v záhrade, či niekde po stromom?
  • Bude vystavený poveternostným podmienkam a bude naň pravidelne pršať či svietiť slnko?
  • Máte čas ho špeciálne udržiavať?
  • Kde ho plánujete skladovať cez zimu? Prípadne ho len zakryjete nepremokavou plachtou?
  • Koľko máte miesta? Je nutné, aby bol sedací nábytok stohovateľný?
  • Aký materiál záhradného nábytku preferujete? Ktorý dizajnový štýl je vám blízky?
  • Akú nosnosť by mal mať nábytok (najmä záhradné stoličky)?
  • Ako trávite chvíle v záhrade najčastejšie?
  • Mávate často hostí, alebo potrebujete len posedenie pre úzky kruh rodiny?
Želáme vám príjemné leto a posedenie na čerstvom vzduchu. :)

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Ako si vybrať matrac: čo všetko vziať do úvahy?

Výber matraca je jedným z dôležitých krokov pre vaše zdravie. Kvalitný matrac sa prispôsobí vášmu telu, vďaka čomu bráni nevhodným polohám pri spaní a odbremeňuje ch…

Spať v posteľnej bielizni z mikrovlákna alebo z bavlny?

To, že niekto spal ako v bavlnke, ste už určite počuli. Lenže keď sa s týmto prirovnaním začalo, o mikrovlákne nik ani nesníval. V čom teda spať? Ak neviete, či dať …