Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Regály môžu poslúžiť aj ako stena

Regály môžu poslúžiť aj ako stena

24. 04. 2023, SCONTO Nábytok
Niekedy nie je problém vtesnať do priestoru viac kusov nábytku, rozhoduje skôr jeho rozumné a dôvtipné rozmiestnenie. Vedeli ste, že pri vytváraní zón v rámci otvorenej dispozície vám dobrú službu urobia aj obyčajné regály?
Regály sú neodmysliteľnou súčasťou obytného priestoru. Zvyčajne do nich putujú knihy, zakladače, ale aj rôzne dekorácie či cennosti, ako sú fotografie, porcelán, suveníry z dovoleniek či škatule s drobnosťami. Niektoré modely sa vyrábajú s otvorenou prednou aj zadnou časťou, čo možno šikovne využiť – nemusíte ich postaviť k stene, ale rovno do priestoru. Tento jednoduchý trik vám pomôže vytvoriť v miestnosti funkčné zóny. Z regálov sa totiž stanú jednoduché deliace steny.

Čo vám regál v priestore prinesie?

 • Získate dva v jednom – úložný priestor aj deliaci prvok.
 • Namiesto náročného budovania priečok miestnosť rozčleníte jednoduchým a cenovo dostupným spôsobom.
 • Keďže regály sú priehľadné, teda prepúšťajú svetlo, dispozíciu nezaťažia a priestor bude napriek predelu pôsobiť vzdušne.
 • Takéto riešenie môžete kedykoľvek zmeniť – regál odstránite alebo premiestnite k stene a miestnosť bude opäť fungovať ako otvorený priestor.

Kedy môžem použiť regál ako deliaci prvok

Všetko má svoje zásady. Najmä ak máte v byte malé deti, dajte veľký pozor na to, aby regál nepredstavoval zbytočnú prekážku v ich pohybe. Zároveň ho treba dôsledne zabezpečiť. Ak je regál opretý užšou hranou o stenu, môžete ho na ňu prichytiť, čo zvládne každý šikovnejší domáci majster. Zabránite tomu, aby sa regál prevrhol a niekoho zranil.
Vyberte si len také modely, ktoré sú dostatočne pevné a stabilné (pri mnohých modeloch priamo výrobcovia uvádzajú, že je možné umiestniť ich aj voľne v priestore) – predovšetkým v prípade, ak ich chcete postaviť napríklad k posteli alebo na miesto, ktoré je veľmi frekventované z hľadiska pohybu. Skontrolujte si na výrobnom štítku nosnosť regála a za žiadnych okolností ho nepreťažujte. Vždy platí, že ťažšie predmety by mali putovať do spodnej časti políc, aby ste vytvorili bezpečné ťažisko. Pri výbere vysokých regálov umiestnených v strede dispozície pozerajte aj na to, aby si fyzicky ani vizuálne neprekážali s visiacimi svietidlami.
Náš tip
Regály môžu urobiť dobrú službu nielen vo veľkých priestoroch, ale aj v malých dispozíciách, ako sú garsónky, kde hravo oddelia napríklad spálňovú časť od obývacieho či pracovného kútika a chodbu alebo kuchyňu od zvyšku bytu.

Aký typ deliaceho regála zvoliť?

 • V prvom rade pozerajte na veľkosť. Vysoký regál môže vytvoriť dojem vyššieho stropu, nízky podlhovastý regál zasa pôsobí ako „pult“ – miestnosť neprehradí, iba naznačí predel.
 • Všímajte si aj počet a hustotu úložných priestorov. Čím je ich menej, tým otvorenejšie bude regál pôsobiť.
 • Ak máte presnú predstavu o tom, čo by malo byť v regáli umiestnené, venujte pozornosť aj veľkosti rozstupu políc. Pri niektorých modeloch je možné rozstup podľa potreby nastavovať.
 • Pôsobivé sú regály s asymetricky riešenými policami či s úložnými priestormi rozličnej veľkosti, prípadne kúsky v tvare kruhu či so stupňovitými policami. Sú výrazné a určite upútajú pozornosť.
 • Ak potrebujete deliacu priečku s malým množstvom skrytých úložných plôch, potešíme vás – existujú aj regály so zásuvkami, zvyčajne zabudovanými v spodnej časti. Aj takéto kúsky môžete pokojne využiť na zónovanie bytu. Dajte však pozor na to, aby sa zásuvky otvárali do správnej strany a aby im pri vysúvaní nič neprekážalo.
 • Regál si môžete zladiť so štýlom interiéru – do industriálne ladeného priestoru sa hodia napríklad zostavy s kovovým rámom a drevenými policami.
 • V prípade potreby môžete v priestore využiť dva rovnaké regály – buď v jednej línii, alebo asymetricky umiestnené. Rozmiestnením do tvaru L môžete dokonca vytvoriť akoby samostatnú miestnosť.
Náš tip
Regály s dostatočne hlbokými policami dávajú možnosť uložiť dekorácie z oboch strán políc (napríklad dva rady knižiek, pričom každý rad je otočený do inej časti miestnosti).

Veci, na ktoré netreba zabudnúť

Keďže na regál sa pozeráte z obidvoch strán, premyslite si, čo má byť na očiach v spoločenskej časti dispozície a čo potrebujete mať poruke na druhej strane, ktorá bude vnímaná ako intímnejšia. Je dobré vypĺňať police striedavo, aby ste na nich vytvorili rozličné priehľady a zároveň príjemnú kompozíciu. V prípade kníh si pomôžte zarážkami, časopisy pekne uložte do zakladačov väzbou smerom von, vďaka čomu v nich budete mať dokonalý prehľad. Zvyšné veci môžete poukladať do úložných boxov, ktoré sa robia ozaj v širokej dizajnovej škále, takže sa dajú jednoducho zladiť s inými doplnkami v interiéri.
 
V prípade dekorácií je vhodné voliť také, čo pôsobia dobre bez ohľadu na to, z ktorej strany sa na ne pozeráte. K takým patria napríklad rôzne vázy a nádoby, svietniky, rastliny v črepníkoch, obojstranné fotorámiky, difúzory a podobne.

Dotváranie deliacej steny podľa predstáv

Ak sa vám riešenie deliacej steny v podobe regála páči, určite neváhajte a premyslite si, ako ho využiť aj u vás. Na výber máte z veľkého množstva rôznych regálov, ktoré vyhovujú rozmanitým rozmerovým aj dizajnovým požiadavkám. Pri dotváraní steny sa nebojte popustiť uzdu fantázii a dozdobiť ju podľa štýlu interiéru a požadovanej atmosféry. Poslúžiť vám pritom môže napríklad jemná záclonovina, svetelné reťaze, ozdobné háčiky a ešte mnoho iného.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…