Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Regály môžu poslúžiť aj ako stena

Regály môžu poslúžiť aj ako stena

20. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Niekedy nie je problém vtesnať do priestoru viac kusov nábytku, rozhoduje skôr jeho rozumné a dôvtipné členenie. Vedeli ste, že pri vytváraní zón v rámci otvorenej dispozície vám dobrú službu urobia aj obyčajné regály?
Regály sú neodmysliteľnou súčasťou obytného priestoru. Putujú sem zvyčajne knihy, zakladače, ale aj rôzne dekorácie či cennosti, ako sú fotografie, porcelán, úlovky z ciest či škatule s drobnosťami. Niektoré modely sa vyrábajú s otvorenou prednou aj zadnou časťou, čo možno šikovne využiť – nemusíte ich postaviť k stene, ale rovno do priestoru. Tento jednoduchý trik pozdvihne akúkoľvek miestnosť a zároveň vám pomôže vytvoriť funkčné zóny.
Regály môžu poslúžiť aj ako stena

ČO VÁM REGÁL V PRIESTORE PRINESIE?

  • Získate dva v jednom – úložný priestor aj deliaci prvok.
  • Namiesto náročného budovania priečok miestnosť rozčleníte jednoduchým a cenovo dostupným spôsobom.
  • Keďže regály sú priehľadné, dispozíciu nezaťažia a priestor bude napriek predelu pôsobiť vzdušne.
  • Takéto riešenie môžete kedykoľvek zmeniť – regál odstránite a miestnosť bude opäť fungovať ako otvorený priestor.
Regál PARQUET
Regál / knižnica STICKS
Náš tip

Existujú aj menšie regály na kolieskach. Skvelo vám poslúžia vtedy, keď v byte potrebujete naozaj flexibilný deliaci prvok, ktorý hocikedy ľahko presuniete.
 

KEDY MÔŽEM POUŽIŤ REGÁL AKO DELIACI PRVOK

Všetko má svoje zásady. Najmä ak máte v byte malé deti, dajte veľký pozor na to, aby regál nepredstavoval zbytočnú prekážku v ich pohybe. Zároveň ho treba dôsledne zabezpečiť; ak je regál opretý užšou hranou k stene, môžete ho k nej prichytiť, čo zvládne každý šikovnejší domáci majster. Zabránite tomu, aby sa regál prevrhol a niekoho zranil.

Vyberajte si len také modely, ktoré sú dostatočne pevné a stabilné – najmä v prípade, ak ich chcete postaviť napríklad k posteli alebo na miesto, ktoré je veľmi frekventované z hľadiska pohybu. Skontrolujte si na výrobnom štítku nosnosť regála a za žiadnych okolností ho nepreťažujte. Vždy platí, že ťažšie predmety by mali putovať do spodnej časti políc, aby ste vytvorili bezpečné ťažisko. Pri výbere vysokých regálov umiestnených v strede dispozície pozerajte aj na to, aby fyzicky ani vizuálne nekolidovali s visiacimi svietidlami.

Regály môžu poslúžiť aj ako stena
Regály môžu poslúžiť aj ako stena
Náš tip

Regály sú vítaným prvkom nielen vo veľkých priestoroch, ale aj v malých dispozíciách, ako sú garsónky, kde hravo oddelia napríklad spálňovú časť od obývacieho či pracovného kútika a chodbu alebo kuchyňu od zvyšku bytu.
 

AKÝ TYP REGÁLA ZVOLIŤ?

  • V prvom rade pozerajte na veľkosť. Vysoký regál môže vytvoriť dojem vyššieho stropu, nízky podlhovastý regál zasa pôsobí ako „pult“ – miestnosť neprehradí, iba naznačí predel.
  • Všímajte si aj počet a hustotu úložných priestorov. Čím je ich menej, tým otvorenejšie bude regál pôsobiť.
  • Pôsobivé sú regály s asymetricky riešenými policami či s úložnými priestormi rozličnej veľkosti, prípadne kúsky v tvare kruhu či so stupňovitými policami. Sú výrazné a rozhodne stoja za pozornosť.
  • Ak potrebujete deliacu priečku s malým množstvom skrytých úložných plôch, potešíme vás – existujú aj regály so zásuvkami, zabudovanými zvyčajne v spodnej časti. Aj takéto kúsky môžete pokojne využiť na zónovanie bytu. Dajte však pozor na to, aby sa zásuvky otvárali do správnej strany a aby im pri vysúvaní nič neprekážalo.
  • Regál si môžete zladiť so štýlom interiéru – do industriálne ladeného priestoru sa hodia napríklad zostavy s kovovým rámom a drevenými policami.
  • V prípade potreby môžete v priestore využiť dva rovnaké regály – buď v jednej línii, alebo asymetricky umiestnené.
Regál / knižnica LITE RM44
Regál / knižnica CARUSO

VECI, NA KTORÉ NETREBA ZABUDNÚŤ

Keďže na regál sa pozeráme z obidvoch strán, niekedy môže byť problém, ako v ňom predmety rozmiestniť. V prípade kníh si pomôžte zarážkami, časopisy pekne uložte do zakladačov väzbou von, vďaka čomu v nich budete mať dokonalý prehľad. Zvyšné veci môžete poukladať do škatúľ alebo moderných ozdobných truhličiek – aj tie vnesú do bytu hravosť a zároveň poriadok.

Okrem toho si premyslite, ktoré cennosti majú byť na očiach v spoločenskej časti dispozície a ktoré potrebujete mať poruke na druhej strane, ktorá bude vnímaná ako intímnejšia. Je dobré vypĺňať police striedavo, aby ste na nich vytvorili rozličné priehľady a zároveň príjemnú kompozíciu. Regály slúžiace ako deliaca stena vám v každom prípade umožnia naplno rozvinúť vašu fantáziu pri zariaďovaní bytu.

Regály môžu poslúžiť aj ako stena
Regály môžu poslúžiť aj ako stena

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Očami dizajnéra: Praktická a harmonická predsieň

Predsieň je vstupná brána do našich domovov. Vypovedá o charaktere obyvateľov, ako aj celého interiéru. Mala by byť zariadená čo najpraktickejšie, no zároveň štýlovo…

Rohové sedačky – veľkorysé sedenie pre všetkých

Rohová sedačka v tvare písmena L alebo U je snom mnohých majiteľov bytov alebo domov. Má viacero výhod, nie je však ideálnym riešením do každého priestoru. Čo by ste…