Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Rôzne farby a materiály v interiéri

Rôzne farby a materiály v interiéri

08. 05. 2020, SCONTO Nábytok
O význame farieb v interiéri a o ich pôsobení na psychiku sa toho už popísalo veľa. Farby určujú charakter priestoru a sú významným nositeľom atmosféry. Podobne sú na tom materiály. Ako ich vhodne používať a kombinovať?
Človek posudzuje priestor vďaka komfortu, ktorý v ňom nachádza a to vďaka použitiu všetkých zmyslov. Najväčší dopad na ľudskú psychiku majú osvetlenie, farba, zvuk, ale aj použité materiály. Účinok farieb je pritom subjektívny, inak ich vnímajú extroverti a inak introverti (tí objekty vnímajú skôr podľa tvaru ako farby). Farba v interiéri pôsobí ako nositeľ informácie, vie predmety opticky zvýrazniť a odlíšiť, a keď treba, aj zamaskovať.

AKO KOMBINOVAŤ FARBY?

1. Vyberte si farebný tón

Teplé farby (červená, oranžová, žltá), majú tendenciu vzbudzovať dôveru, dobre fungujú v jedálňach, obývačkách a v priestoroch určených na hru detí, pretože pôsobia živo. Studené farby (modrá, fialová, zelená), sa používajú na vytvorenie uvoľnenej nálady a pokoja. Hodia sa do miestností, v ktorých chcete večer relaxovať. Neutrálne farby  (biela, čierna, sivá), potrebujeme na to, aby si naše oči oddýchli. Sú nadčasové a dobre sa kombinujú s celou radou farieb a materiálov.

Program Spring
Rôzne farby a materiály v interiéri

2. Zvoľte odtieň

Intenzita farby, ktorú vyberiete, ovplyvňuje pocit z miestnosti. Všetky farby obsahujú bielu a čiernu. Svetlé odtiene majú, logicky, viac bielej. Používajú sa tam, kde treba miestnosť opticky zväčšiťTmavšie odtiene zútulnia veľké miestnosti, pretože ich opticky zmenšia. Zároveň im uberajú aj svetlo.

3. Rozhodnite sa pre harmóniu alebo kontrast

Pri kombinovaní farieb v jednom priestore voľte najviac dve až tri farby na steny, zariadenie a doplnky. Ako oživujúci prvok použite farbu vo forme farebného akcentu, ktorý sa v interiéri nachádza len v obmedzenom množstve a poslúži ako orientačný bod. Kombináciou farieb z opačného konca farebného spektra vyvoláte kontrast – určitý nesúlad a napätie. Jeho cieľom je upozorniť na dané miesto.


Rôzne odtiene jednej farby sa postarajú o príjemné monochromatické ladenie miestnosti bez kontrastov a akcentov.
Spálňový program Parvati

4. Berte do úvahy vzájomné pôsobenie farieb

Naše vnímanie ovplyvňujú vzťahy medzi jednotlivými farbami. Neutrálne odtiene stien preberajú žiarivé odtiene doplnkov, svetlé farby skombinované s tmavými pôsobia ešte svetlejšie a naopak. Materiály, ktoré majú textúru, sa nám budú zdať tmavšie, ako v skutočnosti sú.

VNÍMANIE MATERIÁLOV V INTERIÉRI

Materiály v dizajne ovplyvňujú formu, funkčnosť, spracovanie aj zmyslové vnímanie. Bolo dokázané, že výber materiálu má veľký vplyv na to, ako budeme produkt vnímať. Kovové predmety nám môžu pripadať elegantné, stabilné alebo futuristické. Drevo zasa vnímame kladne vďaka svojej textúre, pevnosti aj vôni a tiež nám asociuje tradície. Keramika a sklo síce pôsobia krehko, ale majú dlhú tradíciu a nepodliehajú korózii. Veľkou prednosťou plastov je ich tvárnosť a schopnosť imitovať ostatné materiály. Pocitovo na nás pôsobia teplejšie ako kovy a sklo.

Materiál môže byť symbolom luxusu aj znakom ekologického zmýšľania. Prírodné materiály si zväčša vyžadujú farebné odtiene, ktoré odrážajú ich pôvod a prirodzenú podstatu. Pri plastových výrobkoch sa zase uplatnia žiarivo sýte farby. Pri výbere materiálov môžeme uplatniť delenie na studené a teplé. Perfektne sa k sebe budú hodiť studené materiály ako betón a prírodný kameň. Výsledný efekt zjemní teplé masívne drevo. Pieskované sklo si zase bude rozumieť s hliníkom a antikorom. Nezabúdajme však, že aj materiály, podobne ako farby, by mali navzájom ladiť a podporovať sa, či už svojou farbou, štruktúrou alebo svojím vzorom. Povrchová úprava materiálov a celkové dizajnové prevedenie predmetov, ktoré sú z daných materiálov vyrobené, je totiž práve to, čo im dodáva konkrétny charakter.
Obývací program Lima

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…