Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Stojany na šaty – úložné riešenie, ktoré si zamilujete

Stojany na šaty – úložné riešenie, ktoré si zamilujete

21. 08. 2023, SCONTO Nábytok
Nemusíte sa s nimi stretnúť iba v obchodoch. Patria k praktickým doplnkom domácich spální, izieb tínedžerov, predsiení či šatníkov. Stojany na šaty vám poslúžia zakaždým, keď nemáte dostatok úložného priestoru priamo v skrini, prípadne ak žiadnu nemáte. Stojan na oblečenie však zďaleka nie je iba riešením z núdze. Dokáže fungovať aj ako dizajnová vychytávka.

7 výhod stojana na šaty

Hoci máme tendenciu oblečenie ukladať do skrine, v posledných rokoch sa ľudia, najmä tí mladí, neboja využívať alternatívne skladovanie šatstva. Stojany na šaty majú totiž viacero nesporných výhod.
 
 1. Cenová dostupnosť. Zakúpiť si stojan je určite finančne výhodnejšie než investovať do skrine. Aj preto si takéto vešiaky na šaty nachádzajú miesto najmä v dočasných či štartovacích bytoch pre mladých. Môžu však fungovať aj ako šikovné riešenie v samostatnej miestnosti na šaty.
 2. Organizácia šatníka. Získate lepší prehľad o svojej garderóbe a jednotlivých kúskoch, a tak výrazne skrátite čas, ktorý trávite skladaním outfitu. Takisto znižujete šancu, že niektoré oblečenie zostane zabudnuté ležať ladom v zadných častiach alebo niekde na dne skrine. Môžete ho využívať aj na ukladanie aktuálneho sezónneho oblečenia, zatiaľ čo zvyšok šatstva bude v skrini.
 3. Minimalizmus. Mnohí ľudia, ktorí začali využívať vešiak na šaty namiesto skrine, vraj po čase dokázali vytriediť naozaj kľúčové a podstatné kúsky oblečenia. Čo nosili najmenej, jednoducho išlo zo stojana preč. Úspešne sa tak dá zbaviť nepotrebných vecí.
 4. Sviežosť. Keďže oblečenie nie je uzatvorené, nepodlieha natoľko vlhkosti a následnému zatuchnutiu. Vo svetlom priestore zároveň neláka hmyz, ktorý obľubuje vlhké a tmavé miesta, napríklad mole.
 5. Úspora miesta. V malom priestore vám subtílny stojan na šaty určite urobí lepšiu službu ako masívna skriňa. Mnohé modely dokonca ľahko premiestnite podľa aktuálnej potreby.
 6. Variabilita. V súčasnosti už nejde iba o nudné „štendre“ z obchodných domov. Stojany na oblečenie sú dostupné v nespočetnom množstve modelov s rôznou funkcionalitou. Niektoré slúžia iba na vešanie, iné obsahujú aj police či zásuvky.
 7. Originalita. Stojan na šaty ponímajú dizajnéri ako plnohodnotný nábytkový doplnok, ktorý má vlastné stvárnenie, pestrú škálu tvarov, materiálov aj farieb. Rozhodnúť sa teda môžete pre kúsok, ktorý najlepšie zapadne do vášho interiéru.

 

Aj nevýhodu premeňte na prednosť!

Samozrejme, negatívom môže byť usádzanie prachu či vizuálny „neporiadok“, ak však máte trošku fantázie, aj s tým sa dá čosi urobiť. Pohrajte sa napríklad s farbami či dĺžkou šatstva na vešiakoch. Možno budete prekvapení, ako organizovane môže stojan na oblečenie v priestore vyzerať.

Spôsob, ako zmodernizovať byt

Vešiaky na šaty nemusia byť z núdze cnosť. Ponúkajú možnosť vniesť do bývania trošku štýlu a slobody. Ak si vyberiete nápaditý model, napríklad s nádychom romantického vintage štýlu alebo surovejšieho industriálu, vášmu domovu to dodá štúdiovú atmosféru.
 
Niektoré modely pôsobia vďaka zaujímavej konštrukcii nesmierne nápadito a samy sa môžu stať dominantným dizajnovým kúskom. Nezriedka sa stretnete so skeletom v bronzovej alebo zlatej úprave, ktorá šatníkovému kútiku dodá elegantný nádych. V miestnosti však môže dobre pôsobiť aj lesklý chróm či model z práškovanej ocele v čiernej alebo antracitovej farbe. Netreba zabúdať ani na drevo, ktoré sa hodí do interiérov v prírodnom ladení či priestorov zariadených v škandinávskom štýle.
Náš tip

Stojan na šaty môže pokojne slúžiť ako deliaci prvok miestnosti, predovšetkým ak je jeho konštrukcia masívnejšia, nápadito tvarovaná, prípadne vyhotovená z ušľachtilejšieho materiálu.

Ako si vybrať stojan na šaty?

V prvom rade myslite na praktickú stránku – niektorí ľudia využívajú výlučne stojany na oblečenie, iní kombinujú úložné priestory v skrini s vešiakom. Ukladajú naň napríklad kúsky, ktoré nosia najčastejšie, prípadne tie, z ktorých si vyskladali outfit na nasledujúci deň. Ráno vstanú a zvesia si zo stojana čisté a vyžehlené oblečenie. Šetria tak čas a výrazne znižujú stres. Pri výbere stojana môžete uvažovať aj o nasledujúcich modeloch:

Jednoduchý stojan

Najčastejšie a najlacnejšie verzie vešiakov si vás získajú vďaka absolútnej praktickosti. V priestore pôsobia obyčajne nenápadne, za čo môže ich jednoduchá konštrukcia s hranatými alebo oblými okrajmi.

Pojazdný stojan na šaty

Vešiak s kolieskami ocení nejeden používateľ. Šatníkovú skriňu len tak ľahko nepresuniete, pojazdný stojan však hravo premiestnite z jedného konca miestnosti na druhý, napríklad pri rozkladaní postele alebo pohovky pre hostí.

Teleskopický vešiak

Vešanie šatstva na vysoko položenú tyč môže byť pre nízkych ľudí obťažné. Stojan na šaty s nastaviteľnou výškou tento problém vyrieši v sekunde. Jednoducho si zvolíte takú výšku, aká vám najlepšie vyhovuje. Praktické sú aj modely, ktoré môžete zväčšiť po dĺžke.

 

Stojan s policami či so zásuvkami

V spodnej časti niektorých vešiakov môžu byť umiestnené aj police, zvyčajne určené na obuv alebo úložné boxy. Takto využijete aj spodnú časť stojana a získate skladovací priestor navyše.

Skladacie a otočné stojany

Ak máte naozaj stiesnený byt alebo stojan využívate len občas, môžete si zadovážiť skladací vešiak na oblečenie. Môže ho využiť napríklad vaša návšteva, prípadne si vypomôžete ďalším priestorom na odkladanie vlastného oblečenia. Dostupné sú dokonca stojany zložené z dvoch častí, pričom druhú možno otáčať o 360 stupňov.

Čo si ešte všímať?

 • Pevnosť a nosnosť konštrukcie oceníte najmä pri mobilných verziách stojanov. Častým posúvaním môže váš vešiak časom stratiť dobrú stabilitu. Rozhodne nikdy neprekračujte stanovenú nosnosť.
 • Kolieska s brzdovým systémom zabránia samovoľnému posúvaniu stojana v priestore.
 • Počet tyčí môže na rovnakej ploche zdvojnásobiť odkladací priestor. Zvyčajne sú umiestnené v rôznej výške, aby ste mohli efektívnejšie využívať priestor vešiaka vo vertikálnom smere.
 • Teleskopické ramená v prípade potreby predĺžia tyč na vešanie oblečenia.
 • Bočné háčiky môžu poslúžiť na odkladanie kabeliek, klobúkov, čapíc alebo ďalších doplnkov.
Ak ste si už vybrali medzi stojanmi na šaty a hľadáte závesné pomôcky do iných miestností vašej domácnosti, inšpirujte sa aj v článku nie je vešiak ako vešiak, kde sa dočítate o ďalších možnostiach zavesenia oblečenia, doplnkov a domácich textílií.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Ako si vybrať matrac: čo všetko vziať do úvahy?

Výber matraca je jedným z dôležitých krokov pre vaše zdravie. Kvalitný matrac sa prispôsobí vášmu telu, vďaka čomu bráni nevhodným polohám pri spaní a odbremeňuje ch…

Spať v posteľnej bielizni z mikrovlákna alebo z bavlny?

To, že niekto spal ako v bavlnke, ste už určite počuli. Lenže keď sa s týmto prirovnaním začalo, o mikrovlákne nik ani nesníval. V čom teda spať? Ak neviete, či dať …