Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Z obnosených vecí môžu vzniknúť nevšedné doplnky

Z obnosených vecí môžu vzniknúť nevšedné doplnky

05. 04. 2020, SCONTO Nábytok
Každý z nás má určite doma veci, ktoré nenosí. Možno sú malé, veľké, prípadne doslúžili, ale z nejakého dôvodu nás stále držia za srdce a nevieme sa ich len tak ľahko vzdať. Poďme sa teda pozrieť na to, čo by sme si z nich mohli urobiť, aby sme ich nielen nemuseli vyhodiť, ale zároveň ich povýšili na originálny bytový doplnok.

Obal nielen na kvetináč

Odtrhlo sa ucho z peknej slamenej kabelky, ktorú ste nosili v lete? Alebo máte doma trendy, ale nepraktickú textilnú tašku? Vložte do nich vázy s kvetmi či kvetináče s izbovými rastlinami a pekný závesný alebo stojaci obal je na svete. Prútené tašky môžete využiť aj ako efektné stojany na časopisy, šatky či ďalšie predmety, a to najmä vo vidiecky ladenom interiéri.

Z obnosených vecí môžu vzniknúť nevšedné doplnky
Z obnosených vecí môžu vzniknúť nevšedné doplnky

Sezónne ozdoby

Šaty, ktoré už dávno stratili sýtu farbu, či obrus s fľakmi, ktoré už sotva pustia... Vezmite si nožnice, spravte šablóny a z látky podľa nich povystrihujte dekorácie podľa ľubovôle. Môžete si vyrobiť napríklad listy, ktoré sa vám doma postarajú o jesennú atmosféru, alebo si pripravte vzory, ktoré sa hodia na rôzne príležitosti ako oslava narodenín, Valentín, Vianoce. Povystrihované vzory upevnite napríklad na špagát a vznikne vám ozdobná reťaz, ktorú môžete zavesiť, kde sa vám páči.

Trendy pléd

Rôznych šálov a šatiek zvykne byť v domácnosti až-až. Napriek tomu si z dovolenky prinesieme ďalšiu – kvalitnú, veľkú, krásnu, ktorej sme nemohli odolať. Jednofarebné i vzorované, malé i veľké, všedné i slávnostné šály sa kopia v zásuvkách a nie je šanca ich všetky znosiť. Čo s nimi? Vyberte si tie, ktoré ladia s vaším interiérom, a môžete ich použiť napríklad ako pléd na sedačku, prehodiť ako dekoráciu na rebríkovú policu či použiť ako ozdobu na kovovú konzolu alebo úchytku na nábytku.

Z obnosených vecí môžu vzniknúť nevšedné doplnky
Z obnosených vecí môžu vzniknúť nevšedné doplnky

Návliečka na vankúš

Svetre a tričká neodmysliteľne patria do našich šatníkov. Keď sa vyťahajú, prípadne nejako inak znehodnotia a už nám len tak ležia v skrini, môžeme ich využiť ako originálne návliečky na vankúše. Stačí, ak ich zašijeme po stranách, na jednej strane našijeme gombíky a nový doplnok je hotový. Dlhé rukávy možno odstrihnúť, ale môžu poslúžiť aj ako ozdoba – stačí ich uviazať do podoby, aká sa nám páči. Svetre ako návliečky budú mať svoje čaro v byte najmä na jeseň či v zime, tričká zas v jarných a letných mesiacoch.

Malý koberček

Vyrobiť si koberček je síce časovo náročnejšie, avšak ak už máme toľko tričiek či iného šatstva, že nevieme, čo s nimi, počas dlhých zimných večerov môže byť práve výroba koberčeka zábavnou a užitočnou činnosťou. Je viacero spôsobov výroby koberca. Najjednoduchší je zapletať zo šiat nastrihané textilné pásy dohromady po troch ako vrkoč a potom ich zošiť k sebe. Náročnejším spôsobom je háčkovanie veľkým háčikom – tu si treba pripraviť pásy z tričiek tak, že ich k sebe pozošívame, aby sme vytvorili dlhú šnúru, ktorú navinieme do klbiek. Následne sa môžeme pustiť do háčkovania.

Z obnosených vecí môžu vzniknúť nevšedné doplnky
Z obnosených vecí môžu vzniknúť nevšedné doplnky

Ramienko v hlavnej úlohe

Obyčajné džínsy či starý oblek, ktorý ste si nechali na pamiatku zo stužkovej či svadby, prípadne obľúbené tričko a klasické vešiaky. Pokiaľ máte zmysel pre humor, ste extravagantní alebo máte jednoducho interiér, ktorému sa rôzne nevšedné riešenia hodia, tento bytový doplnok môže byť pre vás ako stvorený. Stačí ozaj chvíľa a nástenná dekorácia je hotová.

Vrecká ako organizér

Nohavice, blúzky, košele – aj vy ste si všimli, aké majú často krásne prešívané a pevné vrecká? Tak prečo to nevyužiť? Odstrihnite zadnú časť riflí s vreckami alebo na iný kus látky ponašívajte vrecká rôznych farieb a vzorov, do hornej časti našite pútka a závesný organizér je hotový. Do vreciek môžete vložiť rôzne drobnosti, ako napríklad kľúče, odkazy, kartičky, písacie potreby, hračky.

Z obnosených vecí môžu vzniknúť nevšedné doplnky
Z obnosených vecí môžu vzniknúť nevšedné doplnky

Originálne tienidlo

Krásny vzor na šatách, ale nosiť ich už nebudete. Využite teda aspoň látku. Použiť môžete aj tenší pulóver, tričko či iný kus odevu. Vezmite si obyčajné biele tienidlo na lampu, vystrihnite zo šiat pás látky, aký potrebujete (trochu musí pretŕčať cez dolný aj horný okraj tienidla kvôli zahnutiu), a opatrne ho prilepte lepidlom na textil. Prípadne z látky vystrihnite len vzor, ktorý sa vám páči, a ten aplikujte na tienidlo. Ak sa obávate, že by vás nová lampa mohla čoskoro omrzieť, môžete si radšej ušiť „sukničku“, ktorú budete navliekať na pôvodné tienidlo podľa nálady.

Krabička na drobné poklady

Jednoducho a rýchlo – tak sa dá urobiť dekoračná krabička, ktorá môže poslúžiť na vystavenie rôznych doplnkov či uloženie vecí, ktoré sú nám vzácne. Stačí nejaká menšia krabica (napríklad z topánok), košeľa alebo tričko, prípadne starý opasok a máme základ pre ďalší doplnok do bytu. Látku môžeme na krabičku nalepiť alebo stačí krabičku vložiť do trička, položiť na miesto, kde bude táto dekorácia stáť, a následne tričko už len doaranžovať tak, ako nám vyhovuje. Na dozdobenie môže poslúžiť aj opasok ovinutý okolo obvodu krabičky.

Z obnosených vecí môžu vzniknúť nevšedné doplnky


 

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Nástenné a stojanové vešiaky – šikovní pomocníci do každého bytu

Dnes sa zameriame na užitočných, ale často opomínaných pomocníkov v domácnosti – na nástenné a stojanové vešiaky. Vítané sú na viacerých miestach v domácnosti, niele…

Zútulnite terasu stromami, ktorým sa darí aj v kvetináčoch

Hádam niet človeka, ktorý by si v teplých mesiacoch s radosťou neposedel na terase. V súčasnosti sa tomuto priestoru venuje veľa pozornosti. Stáva sa akousi obývačko…