Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Zaveste si na stenu obraz a dodajte bytu správnu atmosféru

Zaveste si na stenu obraz a dodajte bytu správnu atmosféru

26. 01. 2023, SCONTO Nábytok
Obrazy do našich príbytkov nepochybne patria, či už majú podobu klasických malieb, fotografií, alebo rôznych grafík. Vybrať si tie správne, ktoré interiéru dodajú dušu, a zároveň ich správne umiestniť, to je už umenie samo osebe. Máme pre vás niekoľko tipov, ako podčiarknuť atmosféru interiéru výberom týchto umeleckých prvkov.

Farebné ladenie obrazov s interiérom

Zaveste na stenu veľký obraz.  Získate paletu farieb, s ktorou môžete pracovať v celom interiéri. Nie je podmienkou, aby boli farby z obrazu aj na jednotlivých kusoch nábytku či doplnkoch do bytu, no takéto prepojenie dodá celému interiéru kontext. Pri výbere farby a odtieňov zvážte, akú atmosféru a hĺbku chcete vniesť do danej miestnosti.
Zavěste si na stěnu obraz a dodejte bytu správnou atmosféru
Náš tip:
Vyberte si napríklad jednu dominantnú farbu a niekoľko jej odtieňov z vášho obľúbeného obrazu a nadekorujte zvyšok miestnosti v týchto farbách.
Ak nechcete interiér ladiť do jedného odtieňa a preferujete minimalistický či škandinávsky štýl, vyberte si veľký pestrofarebný obraz. Spojenie bielych stien a jednoduchého dreveného nábytku môže pôsobiť chladne, kus umenia v takomto interiéri skutočne vynikne a dodá mu pocit tepla a domova. Dobre však do týchto strohých štýlov pasujú aj rôzne čierno-biele skice. Dominantnú farbu obrazu zas môžete kombinovať aj s inými farebnými prvkami v byte a vytvoríte tak zaujímavé kontrasty. 

Veľké obrazy na stene vytvoria centrum pozornosti

Každá miestnosť by mala mať centrum pozornosti, teda miesto, ktoré vás upúta v momente, keď vojdete dnu. Umenie môže túto funkciu v niektorých miestnostiach zastávať. Veľký obraz či plagát nad čelom manželské postele alebo sedačkou, portrét nad krbom či na stene oproti vchodu úžasne vyniknú. Ak ich ešte aj nejako nasvietite, dosiahnete efekt ako v galérii.

Dojem pohybu alebo pokoja

Aký pocit chcete mať v danej miestnosti? Potrebujete si oddýchnuť alebo sa, naopak, povzbudiť do aktivity? Umenie má zázračnú schopnosť ovplyvňovať atmosféru. Ak si vyberáte obraz do knižnice alebo spálne, zvoľte statické umenie. Ak hľadáte niečo do pracovne, zvoľte radšej obraz, ktorý zachytáva pohyb.
Zavěste si na stěnu obraz a dodejte bytu správnou atmosféru

Kombinujte štýly

Existuje veľké množstvo spôsobov, ako uchopiť umenie vo svojej domácnosti. Rovnaký obraz vyznie rozdielne v rôznych interiéroch. A každý človek má svoj štýl. Niekto miluje obrazy starých majstrov, iný je fanúšikom expresionizmu, niekoho nadchýna avantgarda. Vyberte si obraz podľa vlastného vkusu a nebojte sa kombinovať rôzne štýly. Aj v moderných príbytkoch si môže nájsť miesto stredoveký portrét s masívnym rámom a, naopak, pri starožitnom nábytku môžu vyniknúť jednoduché hity súčasnosti.

Veľkosť obrazu je dôležitá

Pri výbere obrazu sa vždy zamyslite nad veľkosťou. Malý, aj keď nádherný obraz nebude vyzerať dobre na veľkej bielej stene. Veľký obraz zas môže malú miestnosť opticky ešte viac zmenšovať. Ak si však vaše srdce získal menší obraz, ktorý by sám vyzeral na stene smutne, pouvažujte nad vlastnou galériou. Nakombinujte viacero obrázkov – pokojne v rôznych štýloch, veľkostiach a rámoch – a rozmiestnite ich či už jeden vedľa druhého v rámci nejakej časti steny, alebo po celej stene. Prípadne malý obraz umiestnite nad subtílnejší kus nábytku, napríklad komodu, pričom spolu s ďalšími dekoráciami môže vytvárať pekné a ucelené zátišie.
Tip pre vás:
Do kompozície z obrazov môžete naaranžovať aj prázdne rámy. Je to jeden z dlhšie trvajúcich trendov. Vašej domácej galérii dodajú rámy osobitosť a zároveň plnosť, a to s minimálnou investíciou. Do prázdnych rámov môžete zakomponovať aj rôzne dekorácie.

Symetrické rozmiestnenie nie je nutnosť

Mnohí z nás majú v sebe zakódované, že obraz musí byť vždy pekne vycentrovaný, a tak ho automaticky vešiame nad posteľ, sedačku, komodu či stenu celkovo na stred. Takéto umiestnenie pôsobí harmonicky, uhladene a vytvára dojem poriadku. Lenže v súčasnosti je veľmi populárna aj asymetria, ktorá dodáva priestoru hravosť, originalitu a dramatickosť. Obraz dokáže na seba upriamiť pozornosť práve tým, že narúša priestorom a nábytku dané línie a „prirodzený poriadok“. Symetria sa však netýka len centrovania obrazu v priestore, ale aj vzájomnej pozície viacerých obrazov. Aj tu môžete byť kreatívni a tak vnášať do miestnosti rôznu atmosféru.

Ak sa vám nechce vešať

Hoci obrazom patrí miesto na stenách, nemusíte ich za každých okolností zavesiť. Hitom sú obrazy na zemi, skrinkách, policiach a podobne, a to voľne opreté o stenu často spolu s ďalšími umeleckými dielami či doplnkami, dokonca vzájomne sa prekrývajúcimi. Interiéru to dodáva ležérnosť a vám voľnosť – kedykoľvek sa vám zachce, pozíciu obrazu veľmi ľahko zmeníte. Využiť sa to dá najmä počas rôznych sezón, keď obrazy môžu byť súčasťou výzdoby k danému časovému obdobiu.

Nielen originály

Originálna maľba je zvyčajne drahšia, no podporíte ambiciózneho umelca. A ktovie, možno raz prerazí a cena vášho obrazu sa znásobí. Aj printy sú skvelým spôsobom, ako si oživiť interiér a zároveň podporiť umelca, ktorý ich vytvoril. Lokálni maliari dokonca môžu vo svojej tvorbe zachytávať vaše obľúbené miesta. Pokiaľ hľadáte niečo finančne nenáročné, netreba sa báť, v tomto smere je na trhu ozaj široká ponuka a určite nebudete mať problém vybrať si niečo presne podľa svojho vkusu a ladiace s vaším interiérom.
Prečítajte si naše tipy na výber dekorácií do bytu tak, aby pôsobil interiér pohodovým dojmom.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Kvetinové vzory: nechajte izbu rozkvitnúť

Kvetinové vzory nikdy nevyjdú z módy a uplatnenie nájdu v každej miestnosti od spálne až po kúpeľňu. Nedajte sa pomýliť prvým dojmom, že sa hodia len do rustikálne l…

7 + 1 rád, ako na štýlovú predsieň

Priestor, ktorý zbadáme ako prvý, keď vstúpime do akéhokoľvek bytu či domu, hrá omnoho dôležitejšiu úlohu, než si možno myslíme. Nejde iba o štvorcové metre, kde sa …