Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Zaveste si na stenu obraz a dodajte bytu správnu atmosféru

Zaveste si na stenu obraz a dodajte bytu správnu atmosféru

07. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Obrazy do našich príbytkov nepochybne patria. Vybrať tie správne, ktoré interiéru dodajú dušu, a zároveň ich správne umiestniť, je už umenie samo o sebe. Máme pre vás niekoľko tipov, ako podčiarknuť atmosféru vášho interiéru výberom umeleckých prvkov.

FAREBNÉ LADENIE


Vďaka obrazom získate paletu farieb, s ktorou môžete pracovať v celom interiéri. Nie je podmienkou, aby boli farby z obrazu reflektované aj na jednotlivých kusoch nábytku či doplnkoch, no takéto prepojenie dodá celému interiéru kontext. Pri výbere farby a odtieňov zvážte, akú atmosféru a hĺbku chcete danej miestnosti dodať.

Náš tip: Vyberte si jednu dominantnú farbu a niekoľko jej odtieňov z vášho obľúbeného obrazu a nadekorujte zvyšok miestnosti v týchto farbách.
Zaveste si na stenu obraz a dodajte bytu správnu atmosféru
Ak nechcete interiér ladiť do jedného odtieňa a preferujete škandinávsky minimalistický štýl, vyberte si pestrofarebný veľký obraz. Biele steny a jednoduchý drevený nábytok môže pôsobiť chladne, kus umenia v takomto interiéri skutočne vynikne a dodá mu pocit tepla a domova. Dobre však do tohto štýlu pasujú aj rôzne čierno-biele skice. Dominantnú farbu obrazu môžete kombinovať tiež s inými farebnými prvkami v byte a vytvoriť tak zaujímavé kontrasty.
Pohovka NAPPA
Zaveste si na stenu obraz a dodajte bytu správnu atmosféru
Zaveste si na stenu obraz a dodajte bytu správnu atmosféru

CENTRUM POZORNOSTI

Každá miestnosť by mala mať svoje centrum pozornosti. Teda miesto, ktoré vás upúta v momente, keď vojdete dnu. Umenie môže túto funkciu v niektorých miestnostiach zastávať. Veľký obraz či plagát nad čelom postele, portrét nad krbom či na stene oproti vchodu úžasne vynikne.
Zaveste si na stenu obraz a dodajte bytu správnu atmosféru

POHYB ALEBO POKOJ

Aký pocit chcete mať v danej miestnosti? Potrebujete si oddýchnuť alebo sa naopak povzbudiť k aktivite? Umenie má zázračnú schopnosť ovplyvňovať atmosféru. Ak vyberáte obraz pre knižnicu alebo spálňu, zvoľte statické umenie. Ak naopak hľadáte niečo do pracovne, zvoľte radšej obraz, ktorý zachytáva pohyb.
Zaveste si na stenu obraz a dodajte bytu správnu atmosféru

KOMBINUJTE ŠTÝLY


Existuje veľké množstvo spôsobov, ako uchopiť umenie vo svojej domácnosti. Rovnaký obraz vyznie rozdielne v rôznych interiéroch. A každý človek má svoj štýl, ktorý preferuje. Niekto miluje obrazy starých majstrov, niekto je fanúšikom expresionizmu, niekoho nadchýna avantgarda. Vyberte si obraz podľa vlastného vkusu a nebojte sa kombinovať rôzne štýly. Aj v moderných príbytkoch si môže nájsť miesto stredoveký portrét s masívnym rámom a, naopak, pri starožitnom nábytku môžu vyniknúť jednoduché hity súčasnosti.
Zaveste si na stenu obraz a dodajte bytu správnu atmosféru

VEĽKOSŤ JE DÔLEŽITÁ

Pri výbere obrazu sa vždy zamyslite nad veľkosťou. Malý, aj keď nádherný, obraz nebude vyzerať dobre na veľkej bielej stene. Veľký obraz zas môže malú miestnosť opticky ešte viac zmenšovať. Ak si ale vaše srdce získal menší obraz, ktorý by však na stene vyzeral smutne, pouvažujte nad vlastnou galériou.
Zaveste si na stenu obraz a dodajte bytu správnu atmosféru

NIELEN ORIGINÁLY

Originálna maľba je zvyčajne drahšia, no podporíte ambiciózneho umelca. A kto vie? Možno raz prerazí a cena vášho obrazu sa znásobí. Printy sú tiež skvelým spôsobom, ako si oživiť interiér a zároveň podporiť umelca, ktorý ich vytvoril. Lokálni umelci dokonca môžu vo svojej tvorbe zachytávať vaše obľúbené miesta. Pokiaľ hľadáte niečo finančne nenáročné, netreba sa báť, v tomto smere je na trhu ozaj široká ponuka a určite si nebudete mať problém vybrať niečo presne podľa vkusu a ladiace do vášho interiéru.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Čierna farba v interiéri – dramatická aj elegantná

Chcete sa čiernou trafiť do čierneho? Táto farba si vyžaduje odvahu, na druhej strane je taká univerzálna, že sa hodí do interiérov všetkých štýlov. Musíte ju však v…

Päť tipov do kuchyne vo vidieckom štýle

Vidiecka kuchyňa nepatrí len na chalupy či dediny – suverénne si vydobyla svoje miesto všade tam, kde sa očakáva útulnosť spojená s funkčnosťou. Vidiecky štýl prináš…