Žltá farba v interiéri – tvorca dobrej nálady

Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Žltá farba v interiéri – tvorca dobrej nálady
Publikováno: 13. 06. 2021
Žltá farba je pri zavádzaní do schémy interiérového dizajnu trochu orieškom. Pritom v prírode sa prirodzene vyskytujú stovky žltých odtieňov. Ako si vybrať ten správny pre interiér a prečo je vlastne žltá farba v poslednom období taká populárna?
Žltá je považovaná za najšťastnejšiu zo všetkých farieb. Pripomína slnko aj oheň. Ako farba svetla sa žltá spája aj s vedomosťami a múdrosťou – ak v niektorých jazykoch označíte človeka za „jasného“, považujete ho za inteligentného. Je to farba, ktorá sa najviac spája s optimizmom a potešením. Tak ako má každá farba svoje pozitívne aj negatívne vlastnosti, má ich aj žltá. Vďaka správnemu množstvu žltej v miestnosti sa môžete cítiť veselšie, optimistickejšie, avšak príliš veľa tejto farby alebo nesprávny tón môžu vyvolávať znepokojenie a úzkosť. Napríklad neónovožltá stena vás po chvíli zaručene začne dráždiť. Ak by sme mali spomenúť aj teóriu farieb, za doplnkovú farbu k žltej býva označovaná indigová alebo modrofialová.
Svetlo na konci tunela
Žltý odtieň illuminating skombinovaný so sivým odtieňom ultimate gray je na rok 2021 farbou roka, ktorú vyhlasuje Pantone Color Institute. Tieto dva odtiene tvoria harmonický a nadčasový pár. Žltá bola vybraná s ohľadom na udalosti vo svete ako pulzujúca a optimistická farba nádeje a dobrej nálady. Jednoducho svetlo na konci tunela.

Žltá naprieč kultúrami

Ak by sme sa na žltú farbu pozreli z pohľadu vedcov, žltá je najviditeľnejšou farbou a naše oči sú obzvlášť citlivé na žltú vlnovú dĺžku svetla, aj preto sa žlté veci javia jasnejšie, ako sú v skutočnosti. Môže to súvisieť s našimi primitívnymi predkami, ktorí museli rozlišovať zrelé žlté a oranžové ovocie medzi zelenými listami. V Číne má žltá farba silné historické a kultúrne asociácie a je považovaná za nadradenú farbu, je symbolom šťastia a slávy. V kultúrach, ktoré praktizujú chromoterapiu (liečba farbami), sa zase predpokladá, že žltá stimuluje nervy a očisťuje telo.
Vedeli ste, že?
Slávne žlté taxíky v New Yorku dostali svoju farbu podľa toho, že žltú si najrýchlejšie všimnete na rušnej mestskej ulici. Tento trik odkopírovali v 80. a 90. rokoch 20. storočia aj vydavatelia novín, aby žltou upriamili pozornosť na titulky denníkov.
Regál NihoTlos Lifon. Zdroj: Sconto

Ktorý odtieň žltej je ten váš?

Žltá má mnoho odtieňov, ako každá iná farba. Teplý medový odtieň pôsobí optimisticky a hrejivo, vynikne preto na pohovkách a kreslách. Ak chcete v interiéri použiť tmavšie odtiene zo spektra, siahnite po horčicovej žltej, veľmi podobnej divozelu, ktorá bude pôsobiť sofistikovane. Zo sveta flóry čerpá inšpiráciu aj šafranová žltá, príjemný žltý odtieň s nádychom oranžovej. Zo svetlejších môžete použiť výraznejšiu citrónovú žltú, kanárikovú žltú alebo menej nápadnú vanilkovú, maslovú žltú, béžovú či krémovú. Vo farebnej palete Pantone by sme našli 24 rôznych odtieňov žltej farby. Vo svete grafického dizajnu však rozlišujú až 145 rôznych pomenovaní odtieňov žltej!

Ako zakomponovať žltú farbu do interiéru?

  • Žltá farba si najlepšie rozumie s bielou, modrou, čiernou a sivou.
  • Použite ju v interiéri ako farebný akcent v monochromaticky ladenej miestnosti, vynikne na koberci, vankúšoch, prikrývkach, lampách a iných doplnkoch.
  • Striedmejšie ju môžete použiť v kombinácii s prírodnými farbami.
  • Pekný kontrast vytvorí s odtieňmi fialovej a modrej. Hodí sa však aj k odtieňom sivej, o čom svedčí farba roka 2021 podľa spoločnosti Pantone.
  • Žltá bude harmonicky ladiť so zelenou a oranžovou farbou.
  • Svetlé tóny žltej pôsobia ako upokojujúce neutrálne pozadie. Použite ich na veľkej ploche.
  • Sýta a žiarivá žltá rozjasní priestor a vytvorí ilúziu svetla. Výrazný žltý nábytok a steny preto dobre fungujú v malých miestnostiach.
Publikováno: 13. 06. 2021
Autor článku: SCONTO Nábytok

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Zariadili ste krásnu izbičku pre vašu princezničku či malého nezbedníka, ale dnes už vášho potomka akosi neoslovuje? Keď sa z dieťaťa stane tínedžer, objavia sa indi…
Čítať ďalej
Toppery – kedy sa vám zídu?

Toppery – kedy sa vám zídu?

Ak ste si kúpili nový matrac, určite vám ležalo na srdci, aby bol nielen pohodlný, ale aj trvácny. Možno netušíte, že komfort počas spánku a životnosť matraca môže z…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií