Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Žltá farba v interiéri – tvorca dobrej nálady

Žltá farba v interiéri – tvorca dobrej nálady

13. 06. 2021, SCONTO Nábytok
Žltá farba je pri zavádzaní do schémy interiérového dizajnu trochu orieškom. Pritom v prírode sa prirodzene vyskytujú stovky žltých odtieňov. Ako si vybrať ten správny pre interiér a prečo je vlastne žltá farba v poslednom období taká populárna?
Žltá je považovaná za najšťastnejšiu zo všetkých farieb. Pripomína slnko aj oheň. Ako farba svetla sa žltá spája aj s vedomosťami a múdrosťou – ak v niektorých jazykoch označíte človeka za „jasného“, považujete ho za inteligentného. Je to farba, ktorá sa najviac spája s optimizmom a potešením. Tak ako má každá farba svoje pozitívne aj negatívne vlastnosti, má ich aj žltá. Vďaka správnemu množstvu žltej v miestnosti sa môžete cítiť veselšie, optimistickejšie, avšak príliš veľa tejto farby alebo nesprávny tón môžu vyvolávať znepokojenie a úzkosť. Napríklad neónovožltá stena vás po chvíli zaručene začne dráždiť. Ak by sme mali spomenúť aj teóriu farieb, za doplnkovú farbu k žltej býva označovaná indigová alebo modrofialová.
Svetlo na konci tunela
Žltý odtieň illuminating skombinovaný so sivým odtieňom ultimate gray je na rok 2021 farbou roka, ktorú vyhlasuje Pantone Color Institute. Tieto dva odtiene tvoria harmonický a nadčasový pár. Žltá bola vybraná s ohľadom na udalosti vo svete ako pulzujúca a optimistická farba nádeje a dobrej nálady. Jednoducho svetlo na konci tunela.

Žltá naprieč kultúrami

Ak by sme sa na žltú farbu pozreli z pohľadu vedcov, žltá je najviditeľnejšou farbou a naše oči sú obzvlášť citlivé na žltú vlnovú dĺžku svetla, aj preto sa žlté veci javia jasnejšie, ako sú v skutočnosti. Môže to súvisieť s našimi primitívnymi predkami, ktorí museli rozlišovať zrelé žlté a oranžové ovocie medzi zelenými listami. V Číne má žltá farba silné historické a kultúrne asociácie a je považovaná za nadradenú farbu, je symbolom šťastia a slávy. V kultúrach, ktoré praktizujú chromoterapiu (liečba farbami), sa zase predpokladá, že žltá stimuluje nervy a očisťuje telo.
Vedeli ste, že?
Slávne žlté taxíky v New Yorku dostali svoju farbu podľa toho, že žltú si najrýchlejšie všimnete na rušnej mestskej ulici. Tento trik odkopírovali v 80. a 90. rokoch 20. storočia aj vydavatelia novín, aby žltou upriamili pozornosť na titulky denníkov.
Regál NihoTlos Lifon. Zdroj: Sconto

Ktorý odtieň žltej je ten váš?

Žltá má mnoho odtieňov, ako každá iná farba. Teplý medový odtieň pôsobí optimisticky a hrejivo, vynikne preto na pohovkách a kreslách. Ak chcete v interiéri použiť tmavšie odtiene zo spektra, siahnite po horčicovej žltej, veľmi podobnej divozelu, ktorá bude pôsobiť sofistikovane. Zo sveta flóry čerpá inšpiráciu aj šafranová žltá, príjemný žltý odtieň s nádychom oranžovej. Zo svetlejších môžete použiť výraznejšiu citrónovú žltú, kanárikovú žltú alebo menej nápadnú vanilkovú, maslovú žltú, béžovú či krémovú. Vo farebnej palete Pantone by sme našli 24 rôznych odtieňov žltej farby. Vo svete grafického dizajnu však rozlišujú až 145 rôznych pomenovaní odtieňov žltej!

Ako zakomponovať žltú farbu do interiéru?

  • Žltá farba si najlepšie rozumie s bielou, modrou, čiernou a sivou.
  • Použite ju v interiéri ako farebný akcent v monochromaticky ladenej miestnosti, vynikne na koberci, vankúšoch, prikrývkach, lampách a iných doplnkoch.
  • Striedmejšie ju môžete použiť v kombinácii s prírodnými farbami.
  • Pekný kontrast vytvorí s odtieňmi fialovej a modrej. Hodí sa však aj k odtieňom sivej, o čom svedčí farba roka 2021 podľa spoločnosti Pantone.
  • Žltá bude harmonicky ladiť so zelenou a oranžovou farbou.
  • Svetlé tóny žltej pôsobia ako upokojujúce neutrálne pozadie. Použite ich na veľkej ploche.
  • Sýta a žiarivá žltá rozjasní priestor a vytvorí ilúziu svetla. Výrazný žltý nábytok a steny preto dobre fungujú v malých miestnostiach.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…