Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Zohrejte sa vo vlastnoručne vyrobenej deke z Alize Puffy

Zohrejte sa vo vlastnoručne vyrobenej deke z Alize Puffy

21. 12. 2022, SCONTO Nábytok
Výroba vlastnej deky nie je žiadna veda. Vyžaduje si to, prirodzene, svoj čas, štipku úsilia a istú mieru trpezlivosti, kým vaša snaha prinesie ovocie. Ale ten pocit, keď sa zababušíte do vlastnoručne zhotovenej deky, určite stojí za vynaloženú námahu. Ako na pletenie deky z puffy vlny?
Zababušiť sa počas chladných dní do deky a vychutnať si šálku čaju či kávy, to znie vskutku idylicky. Táto obľúbená prikrývka však nie je len praktický doplnok, ktorý nás zohreje pri posedení pred televízorom či na terase. Patrí aj k populárnym bytovým dekoráciám, ktoré prehodené na sedačke a rôznych stojanoch zútulňujú miestnosť a dodávajú jej hrejivú atmosféru. Je ľahko dostupným tovarom, ktorý si môžete kúpiť v rozličných vzoroch a materiáloch, avšak ak ste čo i len trochu zruční a máte trocha času, deku si poľahky vyrobíte aj sami. Výhodou je, že si ju môžete vyrobiť presne v takých rozmeroch a farbe, aké vám vyhovujú. Navyše si k nej môžete upliesť aj ďalšie doplnky, ako sú obliečky na dekoračné vankúše, čím sa postaráte o to, že všetko bude spolu dokonale ladiť.
 
Postupov, ako si vyrobiť deku, je viacero. Ak si rozumiete s ihlicami alebo háčikom, môžete si ju uštrikovať či uháčkovať z vlny. Teplú prikrývku si môžete ušiť aj z kombinácie bavlnenej a flísovej látky. Ak vám však tieto ručné práce nie sú veľmi blízke, môžete skúsiť upletenie vlastnej deky z hrubej priadze (napríklad z merina) na rukách. Podľa návodov z internetu by ste to mali zvládnuť za necelú hodinku. Riešením je aj použitie špeciálnej priadze Alize puffy, ktorá má predpripravené očká na pletenie rukami. Na prácu s ňou teda nepotrebujete ihlice ani háčik. 

Obľúbená hrubá vlna na deky

Vlna Alize puffy je vyrobená z mikropolyesteru a vyznačuje sa tým, že je ľahká a veľmi hebká na dotyk. Vzhľadom na malé vlákna pôsobí ako plyš a je vhodná nielen na deky, ale aj na vyššie spomínané obliečky na vankúše, šály, pončá a podobne. Predpripravené, zhruba 3,5 cm veľké očká sa tiahnu po celej dĺžke priadze a ich zapletaním vzniká úplet. Práca s ňou je jednoduchá a výrobky vznikajú rýchlo. Môžete si ju kúpiť v galantériách alebo objednať cez internet. Poďme si teraz ukázať, ako na výrobu deky z Alize puffy krok za krokom.

Puffy deka – návod na pletenie

Existuje niekoľko typov vzorov na puffy deky, resp. na úplet. My sme si pre vás pripravili základný vzor, ktorý nie je náročný a zvládnu ho aj začiatočníci.
 
Je veľmi dôležité, aby ste samotný úplet tvorili na rovnej a tvrdej podložke. Ideálnym miestom na pletenie diek je stôl. Začneme tým, že odmeriame, akú dlhú deku by sme chceli vyrobiť, až následne začneme s výrobou. Napríklad na deku so šírkou 70 cm je potrebných na prvý rad 38 očiek z vlny. 
Orientačná spotreba: koľko vlny potrebujem na deku a obliečku

Návin priadze v štandardnom klbku Alize puffy je 9 m. Na výrobu obliečky na dekoračný vankúš s rozmermi 40 x 40 cm budete potrebovať cca 4 klbká, na detskú deku s rozmermi 80 x 100 cm použijete okolo 5 klbiek, na klasickú deku 120 x 180 cm približne 12 klbiek.

Výroba deky – ukážka tvorby základného vzoru

 
Milé šikovné rúčky, na záver vám chceme popriať veľa trpezlivosti a kreativity. Nedajte sa odradiť prípadným prvým neúspechom. Ručné pletenie je jednoduchá záležitosť s určitými pravidlami, v ktorých si každá tvorivá duša časom vytvorí svoj systém. Je to krásny pocit, vziať do rúk po niekoľkohodinovej práci konečný výrobok, ktorý je mäkký, hebký a dotvára útulnosť domova. Deka z puffy vlny vás istotne zahreje na tele a pohľad na dobre odvedenú robotu zas na srdci. Nech sa vám darí. :)

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Dekoračné vankúšiky pre štýlový domov

Ako samostatné doplnky sú v podstate nenápadné, ako dekorácie však vedia robiť veľké zázraky a úplne zmeniť atmosféru sedacieho kútika či celého interiéru. Dáme vám …

Stojaca lampa – tichý spoločník v domácnosti

Vybrať si dokonalé svietidlo je kumšt. V mnohých prípadoch totiž nejde iba o potrebu osvetlenia nejakého priestoru, ale o snahu vytvoriť určitú atmosféru. A práve tu…