Retro pohovky

Retro pohovky sú veľkým hitom súčasného nábytkového dizajnu. Nemusia však automaticky ísť o starší renovovaný kúsok. Mnohí výrobcovia prinášajú na trh pohovky v štýle, ktorý bol moderný pred niekoľkými desaťročiami. Ich nadčasový vzhľad sa snúbi s modernými materiálmi a niekoľkými prídavnými funkciami. Čítať ďalej

Termínom retro nábytok označujeme všetok mobiliár, ktorý bol populárny pred niekoľkými dekádami a ukrýva v sebe nádych nostalgie. Nesie znaky popkultúry, niekdajšej módy a grafického dizajnu. A hoci je dnes kultúrne zastaralý, z hľadiska štýlu je aktuálne veľmi trendový a žiadaný. Zvyčajne sem zahŕňame nábytok, ktorý vznikol v období 50. až 80. rokov minulého storočia, ale aj nábytok, ktorý sa podľa tohoto štýlu vyrába aj v súčasnosti.

Čo bolo typické pre nábytok z predchádzajúcej éry?

Nábytok z 50. rokov charakterizovali uhladenejšie a štíhlejšie línie doplnené výraznými farebnými grafikami a tapetami a novými modernými materiálmi, ako napríklad preglejka, plast, vinyl a chróm. V 60. rokoch sa pridali inovácia vo forme plastového nábytku odlievaného v jednom kuse a žiarivé, často geometrické, až psychedelické vzorky. V 70. rokoch nábytok získal na objeme, v móde boli zavalitejšie kúsky a zemité tóny, ako avokádová, farba obilia, oranžová a hnedá. Samostatnou kapitolou je škandinávsky štýl, ktorý vo veľkej miere čerpá z bohatej dizajnérskej tradície druhej polovice 20. storočia.

Ako spoznáte súčasné retro pohovky?

Retro pohovky, ktoré môžete vidieť tiež v súčasnej ponuke predajcov nábytku, majú zvyčajne jemné pastelové farby alebo odtiene bielej, sivej, antracitovej a čiernej, ktoré sa objavujú najmä na kúskoch v škandinávskom štýle. Taký nábytok má často jednoduché tvary a menej nápadnú podstavu - sedacia časť alebo čalúnená "škrupina" často stoja na subtílnych nožičkách z bukového alebo iného dreva, prípadne z pevného kovu. Typické býva aj výrazné prešívanie chrbtovej opierky. 

Nie je potrebné hľadať v bazároch

Pohovku v retro štýle nemusíte náročne hľadať na blších trhoch či špeciálnych zahraničných stránkach. Takýto kúsok v modernej podobe si môžete zakúpiť aj u nás. Výhodou je, že nemusíte stráviť čas náročnou renováciou, ktorá môže byť pomerne zdĺhavá aj drahá. Ďalším plusom sú šikovné funkcie, ako napríklad úložný priestor či rozkladanie na lôžko.

Bonusom hotovej retro pohovky je nielen kvalitné vyhotovenie, ale aj dlhšia životnosť, odolné čalúnenie a v neposlednom rade aj pohodlné sedenie, ktoré môže byť tvorené napríklad pružinovým jadrom v kombinácii s polyuretánovou penou. Takéto pohovky majú často celočalúnený chrbát, takže ich pokojne môžete umiestniť aj do priestoru. Niektoré sú dokonca koncipované ako jednoduché čalúnené "lavice" bez bočných opierok rúk.

Kam ich umiestniť?

Retro pohovky sú zaradené k menšiemu sedaciemu nábytku, spoločnosť vám preto robia v obývacej izbe, v detskej izbe, pracovni či ako doplnkové sedenie v spálni, kuchyni, hale či spoločenskej miestnosti. Pritom nie je nevyhnutné, aby ste celú miestnosť zariadili v retro štýle. Takéto pohovky sa budú vynímať v eklektických interiéroch, v ktorých sa snúbi kombinácia rôznych štýlov, pretože si rovnako dobre "rozumie" s minimalistickým moderným, ale aj romantickým vidieckym či bohato zdobeným historizujúcim nábytkom.

Retro štýl vás tiež osloví svojou variabilitou a nekonečnými možnosťami dizajnu. Môžete zvoliť nadčasové kúsky s čistými líniami, geometricky presné pohovky v pestrých či pastelových farbách alebo maximálne komfortné pohovky, ktoré majú podobu trojmiestneho ušiaka. V prípade potreby vám pri výbere ochotne pomôžu aj naši predajcovia.