Retro pohovky

Retro pohovky sú veľkým hitom súčasného nábytkového dizajnu. Nemusia však automaticky ísť o starší renovovaný kúsok. Mnohí výrobcovia prinášajú na trh pohovky v štýle, ktorý bol moderný pred niekoľkými desaťročiami. Ich nadčasový vzhľad sa snúbi s modernými materiálmi a niekoľkými prídavnými funkciami. Čítať ďalej
Dostupnosť
Cena
Farba
Antracitová
Béžová
Biela
Bordová
Červená
Čierna
Fialová
Hnedá
Modrá
Oranžová
Petrolejová
Prírodná
Ružová
Sivá
Strieborná
Tyrkysová
Viacfarebná
Zelená
Žltá
Šírka
cm
cm
Výška
cm
cm
Hĺbka
cm
cm
Rozkladanie na lôžko
Úložný priestor
Vhodné na každodenné spanie
Počet miest na sedenie

Pro vaše přesné vyhledávání momentálně nemáme žádné výsledky.
Upravte nastavení filtrů, nebo je zrušte.
Zrušiť filtre

Termínom retro nábytok označujeme všetok mobiliár, ktorý bol populárny pred niekoľkými dekádami a ukrýva v sebe nádych nostalgie. Nesie znaky popkultúry, niekdajšej módy a grafického dizajnu. A hoci je dnes kultúrne zastaralý, z hľadiska štýlu je aktuálne veľmi trendový a žiadaný. Zvyčajne sem zahŕňame nábytok, ktorý vznikol v období 50. až 80. rokov minulého storočia, ale aj nábytok, ktorý sa podľa tohoto štýlu vyrába aj v súčasnosti.

Čo bolo typické pre nábytok z predchádzajúcej éry?

Nábytok z 50. rokov charakterizovali uhladenejšie a štíhlejšie línie doplnené výraznými farebnými grafikami a tapetami a novými modernými materiálmi, ako napríklad preglejka, plast, vinyl a chróm. V 60. rokoch sa pridali inovácia vo forme plastového nábytku odlievaného v jednom kuse a žiarivé, často geometrické, až psychedelické vzorky. V 70. rokoch nábytok získal na objeme, v móde boli zavalitejšie kúsky a zemité tóny, ako avokádová, farba obilia, oranžová a hnedá. Samostatnou kapitolou je škandinávsky štýl, ktorý vo veľkej miere čerpá z bohatej dizajnérskej tradície druhej polovice 20. storočia.

Ako spoznáte súčasné retro pohovky?

Retro pohovky, ktoré môžete vidieť tiež v súčasnej ponuke predajcov nábytku, majú zvyčajne jemné pastelové farby alebo odtiene bielej, sivej, antracitovej a čiernej, ktoré sa objavujú najmä na kúskoch v škandinávskom štýle. Taký nábytok má často jednoduché tvary a menej nápadnú podstavu - sedacia časť alebo čalúnená "škrupina" často stoja na subtílnych nožičkách z bukového alebo iného dreva, prípadne z pevného kovu. Typické býva aj výrazné prešívanie chrbtovej opierky. 

Nie je potrebné hľadať v bazároch

Pohovku v retro štýle nemusíte náročne hľadať na blších trhoch či špeciálnych zahraničných stránkach. Takýto kúsok v modernej podobe si môžete zakúpiť aj u nás. Výhodou je, že nemusíte stráviť čas náročnou renováciou, ktorá môže byť pomerne zdĺhavá aj drahá. Ďalším plusom sú šikovné funkcie, ako napríklad úložný priestor či rozkladanie na lôžko.

Bonusom hotovej retro pohovky je nielen kvalitné vyhotovenie, ale aj dlhšia životnosť, odolné čalúnenie a v neposlednom rade aj pohodlné sedenie, ktoré môže byť tvorené napríklad pružinovým jadrom v kombinácii s polyuretánovou penou. Takéto pohovky majú často celočalúnený chrbát, takže ich pokojne môžete umiestniť aj do priestoru. Niektoré sú dokonca koncipované ako jednoduché čalúnené "lavice" bez bočných opierok rúk.

Kam ich umiestniť?

Retro pohovky sú zaradené k menšiemu sedaciemu nábytku, spoločnosť vám preto robia v obývacej izbe, v detskej izbe, pracovni či ako doplnkové sedenie v spálni, kuchyni, hale či spoločenskej miestnosti. Pritom nie je nevyhnutné, aby ste celú miestnosť zariadili v retro štýle. Takéto pohovky sa budú vynímať v eklektických interiéroch, v ktorých sa snúbi kombinácia rôznych štýlov, pretože si rovnako dobre "rozumie" s minimalistickým moderným, ale aj romantickým vidieckym či bohato zdobeným historizujúcim nábytkom.

Retro štýl vás tiež osloví svojou variabilitou a nekonečnými možnosťami dizajnu. Môžete zvoliť nadčasové kúsky s čistými líniami, geometricky presné pohovky v pestrých či pastelových farbách alebo maximálne komfortné pohovky, ktoré majú podobu trojmiestneho ušiaka. V prípade potreby vám pri výbere ochotne pomôžu aj naši predajcovia.

Inspirujte se

Objavte výhody lavíc do predsiene

Predsieň je ako obal knihy. Je to prvý priestor, ktorý uvidia vaši hostia pri vstupe do bytu. Predsieň by ich mala privítať vrelou a príjemnou atmosférou, preto je jej správne zariadenie kľúčové. Aby si mohli odložiť oblečenie a vyzuť topánky, nemala by tam chýbať lavic…

Koberec do kuchyne: čo sú plusy a mínusy tejto voľby

Otázka koberca do kuchyne rozdeľuje spoločnosť na dva tábory. Jeden naň nedá dopustiť, druhý by si nedal koberec do kuchyne za žiadnu cenu. Aby sme vám pomohli so správnym rozhodnutím, spísali sme výhody aj nevýhody kuchynského koberca. A pridáme praktické rady, na ktor…

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkciu a zároveň zodpovedať špecifikám domácnosti a jej členov. Čo by ste mali zohľadniť pri jeho výbere?

Filtry

Antracitová
Béžová
Biela
Bordová
Červená
Čierna
Fialová
Hnedá
Modrá
Oranžová
Petrolejová
Prírodná
Ružová
Sivá
Strieborná
Tyrkysová
Viacfarebná
Zelená
Žltá
cm
cm
cm
cm
cm
cm