Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / 13 zlozvykov v domácnosti. Ktorý z nich máte vy?

13 zlozvykov v domácnosti. Ktorý z nich máte vy?

21. 05. 2021, SCONTO Nábytok
Domov je priestor, v ktorom si každý vytvára vlastné pravidlá a návyky. Avšak niektoré maniere nám môžu byť skutočne na škodu, či už z hľadiska hygieny, alebo celkového hospodárenia. Ktoré „zlozvyky“ sa objavujú v domácnostiach najčastejšie a je dobré sa im vyhýbať?

Vetráte nedôsledne alebo príliš veľa

Aj vetranie môže byť otázkou zlého návyku, pritom je nesmierne dôležité pre našu pohodu aj zdravé bývanie. Zabudnite na to, že stačí na polhodinku použiť štrbinu okna v klasickom vetracom režime. Vzduch v miestnosti sa najlepšie vymení s oknom otvoreným dokorán. Vymeniť vzduch v interiéri by sme mali minimálne trikrát za deň najlepšie nárazovým vetraním počas niekoľkých minút.
Náš tip
Mikroklímu v interiéri zlepšíte krížovým vetraním pomocou okien umiestnených oproti sebe (pokojne aj krížom cez celý byt) alebo okien umiestnených nad sebou, čomu sa hovorí komínový efekt. Počas horúcich dní treba vetrať najmä v noci, keď klesá teplota aj vlhkosť vzduchu.
Vetrajte vždy nárazovo s oknami alebo balkónovými dverami otvorenými dokorán. Zdroj: Sconto/ spálňový program Tyler

Vetráte pri zapnutých radiátoroch

Ak to robíte, potom doslova vyhadzujete peniaze von oknom. Platíte totiž za kúrenie, ktoré je úplne zbytočné, pretože uniká do exteriéru. Radiátor pritom nemusíte vypínať úplne, stačí ho trošku stlmiť. Aby ste nekúrili viac, ako je potrebné, neklaďte naň žiadne predmety ani vlhké uteráky a neprekrývajte ho záclonami. Vykurovacie telesá je dobré stíšiť v každej miestnosti, v ktorej sa vôbec nezdržujete, pokiaľ ste v práci alebo viac dní mimo domu. Vykurovanie môžete veľmi efektívne regulovať napríklad pomocou termostatu.
Vedeli ste, že...?
Až 40 percent únikov tepla môže vzniknúť naším vlastným pričinením, napríklad nesprávnym vykurovaním či vetraním.

Nezhasínate svetlo

Osvetlenie spotrebúva značné množstvo energie. V súčasnosti sa už síce používajú úsporné žiarivky, to však neznamená, že môžete svoju domácnosť nechávať rozžiarenú ako vianočný stromček. Naopak, veľmi dobrý krok urobíte, ak sa naučíte zhasnúť svetlo zakaždým, keď opúšťate nejakú miestnosť alebo priestor v dome. V prípade, že chcete v noci nechať zažaté svetlo, napríklad v spálni, v detskej izbe, prípadne na chodbe alebo v kuchyni, využite na to špeciálne bezpečnostné podsvietenie, nočné svetlá do zásuviek s nízkou spotrebou alebo svietidlá s možnosťou stmievania.
Zdroj: Sconto/posteľ s osvetlením Denton

Nechávate spotrebiče v elektrine

Nechce sa vám zakaždým vyťahovať počítač zo zásuvky alebo z nej vyťahovať nabíjačku na smartfón, a tak ich nechávate v pohotovostnom, tzv. stand-by režime? Vedzte, že aj tak „skonzumujú“ nemálo elektriny. Ak je vám zaťažko zohnúť sa k zásuvke, používajte napríklad predlžovačku s vypínačom. Spotrebiče s výnimkou chladničky by ste mali kompletne vypnúť vždy, keď odchádzate na dovolenku.

Usteliete posteľ okamžite po zobudení

Rozum vám káže ustlať si posteľ hneď po rannom vstávaní. Je to, nakoniec, logické, ak nechcete mať v spálni neporiadok. Ak však posteľnú bielizeň odkladáte do perináka alebo ju zakrývate dekoračnou prikrývkou, mali by ste počkať minimálne dve hodiny, prípadne kým neodídete do práce. V perinách a vo vankúšoch je totiž zvyšková vlhkosť (ktorú majú veľmi rady roztoče), preto je potrebné ich pred uložením dobre vyvetrať. Najlepšie teda urobíte, keď dobre ponatriasate vankúš aj paplón a spálňu poriadne vyvetráte.

Nechávate si utieranie prachu na záver

Robíte chybu, pretože pri stieraní prachu z políc sa jeho drobné čiastočky znovu rozvíria vo vzduchu a dopadajú aj na dlážku. Prachovku preto použite ešte pred samotným vysávaním alebo zmývaním podlahy. Platí aj pravidlo, že utierku treba vyprášiť alebo očistiť po zotretí každej väčšej plochy, aby ste nečistoty zbytočne neroznášali na iné povrchy.

Pri varení nepoužívate pokrievky

Je prirodzené, že počas prípravy pokrmov chcete mať stopercentný prehľad o tom, čo sa deje v hrncoch. Takéto varenie však nie je ani trochu hospodárne. Ak použijete pokrievku a do hrnca budete nazerať len v nevyhnutných prípadoch, zabránite tomu, aby teplo unikalo z nádoby von, a budete šetriť elektrinou i plynom. To isté platí aj o rúre počas pečenia – otvárať by ste ju mali čo najmenej.
Dobré rady:
  • Používejte varné nádoby na plotýnkách se stejným nebo podobným průměrem – takto využijete maximum tepla z varné desky.
  • Neprůhledné pokličky vyměňte za skleněné.
  • Naučte se péct ve vhodnou dobu, vyhýbejte se používání trouby uprostřed parného horkého dne nebo tehdy, když je v provozu klimatizace.
  • Pokud je to možné, zužitkujte i zbytkové teplo trouby či sporáku, které se uvolňuje i po jejich vypnutí. Díky tomu můžete jídlo dovařit nebo dopéct „nasucho“.

Do chladničky vkladáte ešte teplé pokrmy

Z hygienického hľadiska by jedlo nemalo chladnúť voľne v miestnosti dlhšie ako dve hodiny. V takomto krátkom čase, a to najmä v lete, sa však málokedy úplne zbaví všetkého tepla. Ak ho teda vložíte do chladničky, zvyšujete jej spotrebu (lebo bude musieť zvýšiť výkon chladenia). Jedlo pred uskladnením v chladničke môžete ochladiť napríklad tak, že hrniec ponoríte do väčšej nádoby so studenou vodou.

Dvierka chladničky nechávate dlho otvorené

Ako zvyknú hovorievať naše mamy, chladnička nie je televízor. Nerozhodne civieť na regály s otvorenými dvierkami totiž enormne zvyšuje nielen výkon spotrebiča, ale aj množstvo elektriny. Rovnako platí, že by ste ju nemali otvárať nespočetnekrát za deň alebo viackrát po sebe. Aj takto totiž plytváte energiou a zároveň môžete spôsobiť rýchlejšie opotrebovanie tesnenia.

Neumývate riad hneď po jedle

Zvyknete mať vo výlevke skladisko špinavého riadu? Ak si jeho umývanie nechávate na neskôr, je načase zmeniť to. Riskujete totiž dve veci: na jednej strane hromadenie baktérií v rozkladajúcich sa zvyškoch jedla, na druhej strane oveľa náročnejšie umývanie. Na odstránenie zažratej mastnoty totiž nielenže miniete viac energie pri drhnutí, ale takisto spotrebujete viac vody a saponátu.

Nešetríte práškom na pranie

V snahe získať čo najčistejšiu bielizeň nehľadíte na odporúčania výrobcov pracích prostriedkov a aviváží a neberiete do úvahy ani pokyny na štítkoch odevu. Lenže aj dobrého veľa škodí a v prípade detergentov to platí dvojnásobne. Takýto spôsob prania môže zničiť vaše oblečenie aj práčku. Najmä ak používate programy na nízkej teplote, nemusia sa pri plákaní odstrániť zvyšky pracieho prostriedku, ktoré potom zostávajú na oblečení a prispievajú napríklad k rýchlejšiemu blednutiu farby či k tvorbe potuchliny. Zvyšky nevymytého prášku sa môžu usádzať aj vnútri práčky, pričom časom spôsobujú nepríjemný zápach.
Vedeli ste, že...?
Ani pri upratovaní to nepreháňajte s prípravkami na čistenie. Takto sa môže ľahko stať, že aj pri dôkladnom zotieraní zostane na povrchu zvyšok chemikálie, ktorá bude, paradoxne, priťahovať nečistoty.

Splachujete vždy na maximum

Máte na toalete nainštalovaný duálny splachovač, no aj tak zakaždým stláčate väčšie tlačidlo, prípadne obidve? Naučte sa po malej i veľkej potrebe využívať tie správne tlačidlá. Štvorčlenná rodina dokáže vďaka dvojitému splachovaniu znížiť ročnú spotrebu vody až o neuveriteľných 40 percent. A ak takýto typ toalety nemáte, možno je načase uvažovať nad jej výmenou.

Necháte tiecť vodu prúdom

Robíme to často neúmyselne, zo zvyku, napríklad pri umývaní rúk, zubov, pri holení alebo odličovaní. Tušili ste však, že niektoré rodiny môžu takto denne vyplytvať až 40 litrov vody? Vynásobte si to počtom dní v roku a vyjde vám pomerne vysoké číslo. Myslite na to, že pri mnohých úkonoch nemusí ísť voda naplno. Na vyplachovanie úst používajte pohár s vodou a kým si čistíte zuby či nanášate holiacu penu na tvár, voda nemusí tiecť vôbec.
Ak ste medzi spomenutými zlozvykmi objavili aj ten svoj, neváhajte svoj prístup zmeniť. Ako sa hovorí, lepšie neskoro ako nikdy.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Regál do domácnosti: funkčný doplnok, ktorý poslúži v každej miestnosti

Regál patrí k multifunkčným kusom nábytku. Existuje v najrozmanitejších podobách, takže ho možno využiť v malých aj veľkých priestoroch, a to v interiéroch každého š…

Ako skladovať chlieb a pečivo: ideálny je chlebník, ale…

Chlieb ani iné druhy pečiva nepatria do chladničky alebo nepriedušného plastového vrecka. Nemali by ste ich nechávať voľne položené vonku ani v chlebníku. Ako teda s…