Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / 4 tipy nielen pre malý balkón

4 tipy nielen pre malý balkón

25. 05. 2021, SCONTO Nábytok
Aj malý balkón môže byť príjemným a pekným miestom na relax. Veľkosť rozhodne nie je prekážkou pri vytváraní výnimočného miesta na oddych. Ako zariadiť malý balkón, zútulniť ho a akými rôznymi spôsobmi sa dá využívať?

1. Kútik na relax

Radi na čerstvom vzduchu čítate? Alebo len tak bezmyšlienkovito pozorujete oblohu a čerpáte silu na ďalšie úlohy, ktoré vás čakajú? Mať na balkóne vlastný kútik je na nezaplatenie. Umiestnite doň pohodlné zahradné kreslo, do ktorého sa zaboríte s knihou v ruke. Na drobnosti, ktoré chcete mať poruke, môže dobre poslúžiť odkladací či príručný stolík. Pokiaľ chcete, aby spolu dokonale ladili, vyberajte si z nábytkových záhradných zostáv. Súkromie zachováte vďaka vysokým kvetom popri zábradlí, kovovej zástene, ktorá znesie aj dážď, pergole s popínavými rastlinami alebo vďaka dekoratívnej clone z vodoodolnej textílie, bambusu či polyratanu. Tie balkón ochránia nielen pred zvedavými pohľadmi, ale aj pred vetrom.
Kreslo a odkladací stolík zo záhradnej zostavy Florenz. Zdroj: Sconto

2. Občerstvenie na čerstvom vzduchu

Miesto na úzkom balkóne ušetria skladacie stoličky. Pre malé balkóny sú ideálnou voľbou aj súpravy stolíka a dvoch stoličiek, ktoré vám poskytnú miesto na raňajky alebo poobedňajšiu šálku kávy pre dvoch. Umiestnite ich podľa toho, kde si chcete vychutnať slnečné lúče. Nepriazni počasia odolajú napríklad tvrdé drevo a hliník, ktoré takýmto zostavám zároveň dodajú optickú ľahkosť. Priestor šikovne využijete aj vďaka rohovému sedeniu. Pozor na množstvo kusov; malý panelákový balkón nábytkom zbytočne neprepchávajte.

3. Balkónová záhradka

Aj na malom balkóne sa môžete cítiť ako v záhrade. Využite celú výšku balkóna. Na stene môžete pestovať rastliny na viacerých úrovniach. Použite nástenné úložné diely a stojany s policami, prípadne aj v súčasnosti populárne rebríky a palety, na ktorých môžete pestovať bylinky, rôzne rastliny, kríčkové paradajky, uhorky aj ovocie. Túžite po vlastnej úrode jahôd? Ak máte slnečný balkón, hoci aj malý, môžete na ňom v závesných kvetináčoch pestovať druhy jahôd vyšľachtené presne na tento účel. Balkónové jahody sú zároveň aj dizajnovou záležitosťou, váš balkón vďaka nim vydrží pekný dva až tri roky. Približne taká je životnosť rastliniek.

4. Útulný na pohľad

Aby bol váš balkón útulnejší, skúste vymeniť chladnú dlažbu za drevo. Najjednoduchším riešením budú drevené balkónové dlaždice, ktoré majú zásuvný systém, takže ich ľahko položíte aj bez nástrojov. Ak ich poukladáte rôznymi smermi, balkón opticky rozšírite. Vyskúšať môžete koberec, či už z umelej trávy s perforovaným podkladom, vďaka ktorému voda bez problémov odtečie, alebo kusový koberec vhodný i do exteriéru. Útulnú atmosféru na balkóne znásobia aj textilné doplnky, ako napríklad vankúšiky, a malé lampy a svetielka. Skombinujte solárne svetelné reťaze s lampášmi so sviečkami a závesnými lampiónmi a z balkóna sa vám večer ani nebude chcieť odísť.
Tip na záver pre ekoduše
Ak ste vyznávačmi ekologického spôsobu života, využite balkón na kompostovanie. Na trhu nájdete dizajnové viacposchodové kompostéry, ktoré sa svojimi rozmermi hodia aj na malé balkóny. Dážďovky v nich bioodpad premenia na kompost a vyprodukujú tzv. worm tea, ktorý je výborným hnojivom na rastliny v interiéri. Správne vedený kompost nezapácha a určite okolo neho nelietajú mušky, takže sa nemusíte báť sedenia vedľa neho. Pozor však na priame slnko v lete a na teploty nad 30 stupňov.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

7 + 1 rád, ako na štýlovú predsieň

Priestor, ktorý zbadáme ako prvý, keď vstúpime do akéhokoľvek bytu či domu, hrá omnoho dôležitejšiu úlohu, než si možno myslíme. Nejde iba o štvorcové metre, kde sa …

Ako zložiť servítky na veľkonočný stôl

S veľkonočnými sviatkami sa nám neodmysliteľne spája aj dobré jedlo. Pôžitok z neho, ako je dobre známe, umocňuje pekne prestretý stôl. Tradičným praktickým a zárove…