Domov / MAGAZÍN / INŠPIRÁCIA / 5x inak: Detská izba

5x inak: Detská izba

08. 12. 2020, SCONTO Nábytok
Detská izba sa mení spolu s deťmi – ony rastú, ona sa však nenafúkne. Akými rôznymi spôsobmi sa dá zariadiť a aké potreby majú deti v rozličných etapách života?

1. V škandinávskom štýle

Chlapček alebo dievčatko, čo to bude? Toto je jedna z prvých otázok, ktoré si kladú budúci rodičia. Pokiaľ sa chcú nechať prekvapiť a na odpoveď čakajú až do dňa, kým dieťatko prvýkrát neuzrie svetlo sveta, môžu mať dilemu, v akej farbe zariadiť detskú izbičku. Detská izba pre bábätko s nábytkom v neutrálnej bielej farbe sa preto zdá ako dobré riešenie. Ale nielen z tohto dôvodu.
 
Neutrálna biela je nadčasová, udržuje miestnosť jasnú a presvetlenú bez toho, aby premohla zmysly vášho bábätka. Zároveň je najlepšou možnosťou, ak plánujete izbičku neustále aktualizovať – čo sa pri rastúcich deťoch hodí. Doplniť ju môžete ružovou či modrou podľa pohlavia dieťaťa, ale aj sivou a mentolovozelenou na doplnkoch a vytvoriť izbičku v škandinávskom štýle. 

2. Pre hravých súrodencov

Jeden priestor, aj keď menší, musí niekedy postačiť ako detská izba viacerým deťom. V tomto prípade je dobrým riešením voliť nábytkový program s praktickou poschodovou posteľou alebo rozkladacou posteľou s perinákom. Keď majú deti dva až tri roky a naplno sa u nich prejaví ich hravá povaha, doplňte detskú izbičku textilným tunelom, prípadne originálnym textilným domčekom, ktorý sa dá pripevniť na zvýšenú detskú posteľ. Ak k nej prikúpite aj detskú kĺzačku, dostať deti z izby bude zaručene problém.

3. Izbička s vôňou dreva

Najväčší hit za posledné obdobie? Predsa detská posteľ s baldachýnom v tvare domčeka. Konštrukcia z masívneho dreva s postranným rámom zaručí pevnosť a bezpečnosť pri spánku. Posteľ sa hodí pre deti rôzneho veku. V izbe s takouto posteľou nesmie chýbať svetelná reťaz, pekná tapeta či maľovka, dostatok úložných košov (s tematickým motívom) a na dotyk príjemný koberec, ktorý izbu zútulní a poslúži aj ako hrejivá podložka, aby sa deti mohli zabávať aj na zemi. 

4. Kráľovstvo školáka

S nástupom do školy sa toho veľa mení. Detská izbička bude potrebovať kvalitný písací stôl (ideálne výškovo nastaviteľný alebo s výklopným úložným priestorom v doske) a i praktický kontajner so zásuvkami. Využiť môžete aj pojazdný vozík na kolieskach s úložnými košíkmi. Hračky a detské knižky však ani v tomto veku z izby nezmiznú. Svoje miesto si nájdu vo farebných krabiciach alebo v drevených boxoch, knižky zase na poličkách alebo v zaujímavom regáli. Na precvičovanie písania bude vynikajúcou pomôckou magnetická tabuľa určená aj na písanie.

5. Detská pre veľké decká

Tínedžeri majú v rámci svojej izby špeciálne nároky a určite by im nebolo príjemné bývať v izbičke, ktorú ste zariadili pre malé dieťa. „Skorodospelákom“ nepolichotíte množstvom pestrých farieb ani detskými vzormi. Na nábytok bude ideálny ľahko udržiavateľný laminovaný materiál s príjemným dekorom duba – pokojne aj v kombinácii s nejakou tlmenou farbou. Skúste im v rámci izby zariadiť vlastnú pracovňu, teda priestor, v ktorom ich pri učení nebude nič rušiť. Chýbať by nemala ani veľká detská skriňa – či už pre dievča, alebo pre chlapca – a sedací vak. Čo, naopak, vynechať? Určite televízor, pretože dnešné deti trávia s elektronickými zariadeniami už aj tak dosť času. Ako zariadiť izbu pre teenagerov sa venuje podrobnejšie náš ďalší článok.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Očami dizajnéra: Ako rozdeliť izbu na spálňu a obývačku

Ak idete zariaďovať jednoizbový byt, stojíte pred nemalou výzvou. Z hľadiska funkčnosti potrebujete vytvoriť plnohodnotný priestor, ktorý je príťažlivý, pohodlný a z…

Moderné spálne – inšpirácie na príjemné zariadenie

Spálňa by mala byť útulným miestom na oddych a načerpanie novej energie. Aby sme sa v nej cítili dobre, musí odzrkadľovať náš vkus. Zároveň je potrebné najmä v malýc…