Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

25. 06. 2021, SCONTO Nábytok
Zariadili ste krásnu izbičku pre vašu princezničku či malého nezbedníka, ale dnes už vášho potomka akosi neoslovuje? Keď sa z dieťaťa stane tínedžer, objavia sa individuálne potreby a veľmi jasné predstavy o vlastnom obytnom priestore. Poradíme vám, ako sa popasovať s premenou detského kráľovstva na plnohodnotnú študentskú izbu.
Výmenu si zvyčajne vyžaduje veľká časť nábytku. Dospievajúci člen domácnosti vcelku logicky potrebuje viac úložného priestoru, ale aj veľkorysejší písací stôl, komfortnejšiu kancelársku stoličku i posteľ v štandardnej veľkosti. Funkcionalita však nie je jediným kritériom.

Prvé pravidlo: Instagram-friendly

Dieťa sa v čase nástupu puberty postupne odpútava od vlastných rodičov a čoraz viac si stráži svoje súkromie. V izbe by sa malo nájsť miesto aj pre ďalšie kúsky nábytku, ktoré zodpovedajú jeho rozvíjajúcemu sa spoločenskému životu. Izba už nie je len miestom na hranie či štúdium, ale aj priestorom, v ktorom sa vaša ratolesť realizuje, stretáva a zabáva so svojimi priateľmi. Nehovoriac o tom, že dnešnej mládeži záleží aj na dokonalom imidži, a tak jej nie sú cudzie ani originálne dizajnové riešenia, ktorými sa môže pýšiť na svojom sociálnom profile.
Náš tip
Hoci sa názory a preferencie tínedžerov často menia, nebojte sa zapojiť svoje dospievajúce deti do procesu zariaďovania, výberu nábytku a doplnkov. Je dôležité, aby mali skutočne pocit, že izba je ich vlastným výtvorom. To v nich vzbudí pocit istej hrdosti, ale aj zodpovednosti. Zariadenie môžete vyberať z 
nábytkových programov určených do detských/študentských izieb, ale aj zo štandardných programov „pre dospelých“.

Skriňa – strážkyňa štýlu

Obliekanie sa stáva pre väčšinu tínedžerov spôsobom, akým vyjadrujú svoje názory aj osobnosť. K poriadku však môžu mať niektorí dospievajúci oveľa vlažnejší prístup. Miesto v izbe by mal mať aj samostatný kôš na špinavú bielizeň, prípadne aj pánsky sluha, aby ste sa vyhli rôznym kúskom šiat či ponožkám povaľujúcim sa po izbe. V prípade dievčat môže byť na mieste zaobstarať im veľké zrkadlo, pred ktorým si môžu skúšať rôzne outfity, prípadne šatníkovú skriňu so zrkadlom. Hodiť sa môže aj toaletný stolík alebo aspoň kútik, kde sa dievčatá môžu skrášľovať.

Stena úspechov a radostí

Mali by ste myslieť na to, že tínedžeri radi vystavujú na obdiv svoje poklady, napríklad fotografie s priateľmi, športové trofeje, hudobné nástroje, bižutériu či vlastné umelecké diela – doprajte im preto vlastnú „galériu“ ich najväčších radostí vo forme originálnej knižnice, nástenného regálu či policového systému.
Regál Tlos a nástenná polica Parola. Zdroj: Sconto
Nezabudnite ani na steny. Sú voľným priestorom na vyjadrenie ich názorov, vystavenie plagátov ich obľúbených hudobných interpretov či hereckých hviezd, ale aj umiestnenie citátov a atypických svietidielsvetelných nápisov. Steny nemusia byť iba biele, jednu alebo dve z nich môže pokrývať napríklad zaujímavá moderná tapeta, grafitový motív či imitácia tehál alebo betónu, čo môže evokovať industriálny či mestský „urban-jungle“ štýl.
Náš tip
Izbu tínedžera môžete pokojne ladiť do neutrálnych tónov, ktoré hravo oživíte rozličnými doplnkami – od vankúšov až po drobný mobiliár, napríklad kreslá. Takto ľahšie vyjdete v ústrety premenlivému vkusu svojich dospievajúcich detí.
Neutrálne zariadenie umožňujúce ľahko meniť atmosféru izby. Zdroj: Sconto/nábytkový program Empoli

Pracovňa pre násťročných

Neoddeliteľnou súčasťou izby je aj pracovný kútik, ktorý je však na rozdiel od toho detského oveľa sofistikovanejší a priestrannejší. Aj toto „pracovisko“ si vyžaduje kvalitný nábytok – písací stôlkancelársku stoličku –, keďže s pribúdajúcim učivom rastie aj počet hodín strávených nad knihami. Rovnako treba počítať s množstvom učebníc a študijného materiálu a časom bude zrejme potrebné rozšíriť technické vybavenie o tlačiareň či ďalšie doplnky.
Výbavou študentského stola býva už aj notebook alebo počítač s veľkou obrazovkou, preto môžete pokojne siahnuť aj po rohových písacích stoloch v tvare písmena L, ktoré ponúkajú dostatok priestoru na četovanie s priateľmi a hranie videohier, ale aj na písanie domácich úloh.

Chill-outová zóna

Súkromný priestor vášho dospievajúceho potomka nemusí pozostávať iba zo štandardných kusov nábytku, ako sú skriňa, kancelársky stôl a posteľ. Často sa práve v tomto veku ozve potreba mať vlastnú „obývačku“, a tak sa súčasťou takýchto zákutí stávajú aj oddychové, spoločensky ladené zóny s pohovkou, ležadlami, kreslami, taburetmi či so sedacími vakmi.
 
A keďže aj názory na ideálny televízny program, seriál alebo film sa v tomto veku diametrálne líšia od tých rodičovských, môžete do detskej izby zakomponovať aj televíznu zostavu či priestor na projektor s vysúvacím plátnom. Introvertnejším tínedžerom dobre padne pohodlné kreslo s taburetom, v ktorom si môžu čítať alebo sa vzdelávať vo voľnom čase.
Náš tip
Ak nemáte dostatok priestoru na samostatný obývací kútik v detskej izbe, zvoľte posteľ vo forme pohovky. Vhodné sú aj postele s výsuvným lôžkom, vďaka ktorým sa príležitostne nájde v detskej izbe aj lôžko na prespanie pre kamaráta alebo kamarátku.

Sladké sny dospievajúcich

Ponocovanie s priateľmi si neraz vyžiada svoju daň v podobe víkendového dospávania. Mnohí tínedžeri si preto namiesto klasickej postele so šírkou 80 – 90 cm s radosťou vyberú menšiu manželskú posteľ so 120 – 140 cm plochou na ležanie. Ak je v detskej izbe dostatok priestoru, pokojne im spaciu zónu rozšírte.

Ostrov fantázie

Študentská izba by mala v plnej miere odrážať záľuby vašich detí, či už je to šport, čítanie, umenie, alebo iné hobby. Súčasťou sveta dospievajúcich preto môžu byť pokojne aj fitnesové vybavenie, posilňovacie zariadenia, boxovacie vrece, zrkadlo pre tanečnice, lezecká ministena, basketbalový kôš či ateliérový maliarsky stojan. Miestnosť môže byť zariadená v ponurejšom rebelskom duchu, ale aj v bohémskom či vintage štýle. Je len na vašich potomkoch, ako si s vašou pomocou zariadia prvé bývanie podľa vlastného gusta.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…