Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Aká je tá naj a aké vybavenie do detskej postieľky je vhodné?

Aká je tá naj a aké vybavenie do detskej postieľky je vhodné?

05. 06. 2024, SCONTO Nábytok
Snívate o tom, že postieľka vášho bábätka bude mäkká, s množstvom hračiek a baldachýnom? Je to síce pekná predstava, ale v tomto prípade platí, že menej je viac. Mala by byť hlavne pokojným a bezpečným miestom, kde bude drobec sladko spinkať a nerušene rásť. Ako si teda vybrať ten správny kus? Aké vybavenie detskej postieľky si zadovážiť a na čo si dať pozor?
Nekupujte prvú detskú postieľku, na ktorú natrafíte. Ide o kus nábytku, v ktorom malé bábo strávi väčšinu dňa, preto sa s výberom neponáhľajte. Doprajte mu kvalitu, a to nielen kvôli jeho pohodliu a zdraviu, ale aj kvôli sebe. Budete to hlavne vy, kto ho bude do nej ukladať a aj ho z nej vyberať. Mala by byť preto riešená tak, aby vás pri manipulácii nezdržiavala a inak neobmedzovala. Aké ďalšie vlastnosti by mala mať?

Tvar a materiál detskej postieľky 

Výber tvaru postieľky závisí od vašich estetických kritérií, no aj od toho, koľko miesta na ňu máte. Môžete si vybrať klasickú obdĺžnikovú s vyššími bočnicami, z ktorých jedna sa dá sťahovať alebo úplne odstrániť. Tie sa najčastejšie vyrábajú v dvoch rozmeroch – 120 × 60 centimetrov alebo 140 × 70 centimetrov. Čoraz obľúbenejšia je aj menšia okrúhla či oválna postieľka. Tá býva síce drahšia, ale dieťaťu poskytuje dokonalý výhľad a šetrí priestor.

Ak vám to finančné možnosti dovolia, dieťaťu obstarajte postieľku z masívu. Má dlhšiu životnosť ako lacnejšie varianty. Čo sa týka druhu dreva, vhodný je napríklad smrek, buk, breza či borovica. Drevo je ideálne aj preto, že má hypoalergénne vlastnosti a odolá náporu rastúceho batoľaťa, jeho hrám či rôznym snahám upriamiť na seba vašu pozornosť.
Detská postieľka z borovicového dreva

Postieľka s nastaviteľným roštom

Ak môžete meniť výšku roštu, je to nielen praktické, ale aj bezpečnejšie. Keď si drobca prinesiete z pôrodnice, rošt nastavíte do najvyššej polohy. K bábu sa teda nemusíte hlboko skláňať, čo ocení hlavne váš chrbát. Len čo sa drobček začne otáčať a sadať si, rošt musíte posunúť nižšie. A najnižšie vtedy, keď už bude vedieť stáť. V tom prípade sa nemusíte obávať, že z postieľky vypadne.
Detská postieľka s nastaviteľným roštom
Vedeli ste, že?

Mnoho detí po narodení trpí gastroezofageálnou refluxnou chorobou (tzv. reflux), ktorá je typická opakovaným návratom obsahu žalúdka do pažeráka alebo až úst. Táto porucha sa prejavuje častým grckaním, plynatosťou či bolesťami bruška. Časom sa to prirodzene upraví, no dovtedy by ste mali dodržiavať niekoľko režimových opatrení, ktoré môžu zmierniť spomínané ťažkosti. Jedným z nich je zvýšená poloha dieťaťa. Môžete sa k nej dopracovať podložením matraca plastovou fľašou alebo si obstarajte postieľku s roštom, ktorý sa dá nastaviť aj do šikmej polohy. Vďaka nej bude mať hrudník i hlavičku vyššie, takže obsah žalúdka prenikne do pažeráka aj úst ťažšie.

Priečky na bočniciach

Pri výbere postieľky dbajte na to, aby medzi priečkami na bočniciach bola medzera s veľkosťou maximálne 6 až 8 centimetrov. Ak by bola väčšia, hrozilo by, že si v nej dieťa zasekne hlavičku. Obávate sa, že mu v medzere uviazne nožička? Zadovážte si mäkký mantinel, ktorým obložíte bočnice. Riešením je aj populárne hniezdo pre bábätko.
 
Ak budete hľadať ten správny model, môžete si zvoliť postieľku, ktorá bude mať na bočnici aj niekoľko odnímateľných priečok. Oceníte to hlavne pri staršom dieťati. Stačí, že z bočnice vyberiete 3 až 4 priečky. Tým vytvoríte otvor, ktorým môže dieťa z postieľky vyliezť a opäť sa do nej vrátiť, kedykoľvek chce. Niektoré z takýchto modelov môžete pripevniť aj k manželskej posteli – v noci bude mať dieťa ľahký prístup k vám a aj vy k nemu.
Detská postieľka s odnímateľnými priečkami

Aký matrac do postieľky?

Niektoré postieľky sa predávajú s matracom, do iných je potrebné detský matrac dokúpiť. Aký by mal byť?

Primerane veľký
Mal by presne zapasovať do rozmerov detskej postieľky. Príliš veľký by sa zvlnil, čo by neprospelo vyvíjajúcemu sa chrbátiku. Ak medzi matrac a bočnicu postieľky strčíte dva prsty, znamená to, že je malý – a ani to nie je v poriadku. Vtedy riskujete, že dieťaťu sa v medzere zakliesni nožička alebo ručička.
 
Ani príliš mäkký, ani tvrdý 
Pre deti do 3 rokov sú najvhodnejšie stredne tvrdé matrace. Poskytujú im ideálnu oporu pre vyvíjajúcu sa kostru. Na príliš mäkkom by sa bábo prepadalo, čo by malo negatívny vplyv na detskú chrbticu. Taký matrac však nie je ani príliš bezpečný. Keby dieťa spalo na brušku, hrozilo by, že sa doň vnorí a bude mať problémy s dýchaním. Príliš tvrdý matrac je zasa nepohodlný, vyrušoval by ho pri spánku a ležanie na ňom by sa mohlo skončiť aj tvorbou preležanín.
 
Bez zón
Do detskej postieľky patrí matrac s jednou tvrdosťou. Iba taký zabezpečí rovnaký tlak na telíčko. Keby ste kúpili matrac so zónami, nemuselo by to mať efekt, ktorý očakávate. Dieťa sa totiž počas spánku presúva, čiže zóny by mohli pôsobiť tam, kde to nie je žiaduce.
 
Mal by byť nový
Dnes nežijeme ľahké časy, ale keď nemusíte, dieťaťu nekupujte matrac z druhej ruky. Nemalo by ho zdediť ani po staršom súrodencovi, hoci na pohľad vyzerá v poriadku. Dieťa totiž prespí minimálne 16 hodín denne a v tom prípade sú problémom aj malé vyležané miesta. Neprospeli by chrbátiku dieťatka, jeho vývoju a ani regenerácii. Používaný matrac je nevhodný aj z iného dôvodu. Môžu v ňom byť roztoče. Ak už teda musíte šetriť, tak radšej na postieľke.
 
Bez lepidel
Detský matrac by nemal obsahovať žiadne lepidlá. Ak výrobca pri výrobe nejaké časti predsa len musí lepiť, mal by použiť ekologické lepidlo na báze vody.
Biela detská postieľka s výbavou vrátane matraca
Prírodná detská postieľka s výbavou vrátane matraca
Hlavne priedušný 
Pre deti je ideálny matrac vyrobený napríklad zo studenej peny. Ide o pevný, ľahký a priedušný materiál, ktorý ponúka optimálnu oporu pre svalstvo bábätka. Má aj väčšie póry, preto jednoduchšie odvádza vlhkosť a nahromadené teplo. Vďaka tomu sa v ňom nebudú držať roztoče ani plesne. Vyhnite sa matracom z pamäťovej peny. Tento druh sa presne prispôsobuje telu, čo detskému telíčku neprospieva. Potrebuje skôr stredne tvrdý matrac, ktorý bude oporou pre chrbát a svalstvo. Pamäťová pena túto vlastnosť nemá.

So snímateľným poťahom
Je ideálne, ak ho detský matrac má. Skôr či neskôr sa v postieľke určite udeje „nehoda“. Buď sa drobec povracia, preciká plienku, alebo v nej niečo vylejete. Vďaka poťahu sa výrazne predĺži životnosť matraca. Po znečistení poťah stačí odzipsovať a vyprať v práčke na minimálne 60 stupňoch Celzia.

Pri poťahoch sa však ešte na chvíľu pristavme. Aj tie sú rozličné. Pre deti sú ideálne poťahy s antibakteriálnymi a hypoalergénnymi vlastnosťami, ktoré dobre odvádzajú vlhkosť. Plusom je i to, keď sú prešívané. Prešívanie nielenže dobre vyzerá, ale má aj hyperventilačnú funkciu. Matrac vďaka tomu lepšie „dýcha“ a bábo sa nebude zbytočne potiť.
Naša rada
Každý čerstvý rodič sa obáva syndrómu náhleho úmrtia dojčiat. Jeho príčina síce doteraz nie je presne známa, no vieme, že sa mu dá čiastočne predísť – aj spánkom na chrbte a používaním stredne tvrdého matraca. Dieťa na ňom leží vystreté, vďaka čomu sa mu lepšie dýcha. Dbajte aj na to, aby sa neprehrialo ani nepodchladilo, keďže i to zvyšuje riziko syndrómu náhleho úmrtia. Ak ste sa rozhodli používať monitor dychu, zaobstarajte si matrac s hrúbkou 7 až 10 centimetrov, resp. matrac podľa odporúčaní výrobcu monitora dychu. Vtedy si môžete byť istí, že prístroj bude správne fungovať. Keby bol matrac hrubší, dôsledkom by mohlo byť oneskorené snímanie a vyššie riziko planých poplachov.
Detský matrac vhodný aj pri použití monitora dychu
Detský matrac vhodný aj pri použití monitora dychu

Vybavenie detskej postieľky – čo áno a čo nie?

Z pekne naštylizovaných fotografií sme zvyknutí, že postieľka obsahuje množstvo vecí. Nie všetky však naozaj do postieľky patria, resp. aspoň nie hneď v prvých mesiacoch života. Povedzme si teraz niečo o typickej výbave.

Detské vankúše a paplóny

Bábätko vankúš nepotrebuje – minimálne preto, že môže mať negatívny vplyv na vývoj krčnej chrbtice. Prvý vankúšik svojmu pokladu doprajte až po druhom roku života. Nedávajte mu však vankúš pre dospelých. Na začiatok mu postačí menší detský vankúš s rozmermi 40 × 60 centimetrov. Čo sa týka prikrývky, pre maličké bábo je lepšia zavinovačka alebo spací vak. V prvých týždňoch až mesiacoch sú praktickejšie a dokonca bezpečnejšie ako paplón. Pri nich nehrozí, že si ich dieťatko nešťastne stiahne na hlavu. Svoj prvý paplón môže dostať, keď bude staršie.

Pre deti sú vhodné napríklad vankúšepaplóny s dutým vláknom a mikrovláknom. Nespôsobujú problémy ani alergikom a ľahko ich vyperiete v práčke. Okrem týchto syntetických materiálov sú vhodné aj tie prírodné, napríklad lyocelové vlákno z drevnej buničiny, ktoré je antibakteriálne a vhodné pre citlivú pokožku. Výbornou prírodnou alternatívou je i perie, pretože skvele hreje. Mali by ste však vedieť, že páperové vankúše a paplóny neoperiete doma, ale musíte s nimi do čistiarne. A je tu ešte jedna vec. Nie sú vhodné pre alergikov.

Vankúšik a paplón je vhodné navliekať do posteľnej bielizne z prírodných materiálov. Ideálna je napríklad bavlna. Tá je totiž priedušná, odolná a výborne absorbuje pot. Z nej môže byť aj detské prestieradlo.
Detské prestieradlo zo 100 % bavlny
Súprava detského vankúša a paplóna s antibakteriálnou úpravou
Detská posteľná bielizeň

Populárny baldachýn

Snívate o tom, že svoje novorodeniatko vložíte do postieľky, ktorá bude ozdobená hebučkým a nadýchaným baldachýnom? Čítali ste aj to, že ho ochráni pred komármi, prievanom a skorým prebudením, pretože tlmí zvuk a svetlo v izbe. Je to pravda, ale! Baldachýn je kontroverzná ozdoba. V minulosti ho niekoľko detí stiahlo na seba. Našťastie sa nič vážne nestalo, ale napriek tomu ho pred rokmi jedna veľmi známa značka stiahla z predaja.

Túto romantickú ozdobu neodporúčajú ani pediatri, a to nielen z bezpečnostného hľadiska, ale aj preto, lebo dieťa podľa ich vyjadrení potrebuje mať okolo seba otvorený priestor, dostatok vzduchu, svetla a čisto. A baldachýn práve tomuto bráni. Ak si ho nad postieľku nepripevníte, uľahčíte život i sebe. Má totiž aj nepraktickú stránku. Mohol by vám zavadzať pri vyberaní dieťaťa a jeho ukladaní do postieľky.

Ak sa pre baldachýn predsa len rozhodnete, určite buďte obozretní a myslite ako na bezpečnosť, tak aj na hygienu.

Veselé kolotoče

Ak plánujete synovi či dcére pripevniť nad postieľku kolotoč, mali by ste dodržiavať isté pravidlá. Odporúčaná vzdialenosť, v ktorej má byť táto hračka umiestnená, je v prípade novorodencov a dojčiat približne 30 centimetrov. Určite nesmie visieť nad ich hlavou, ale nad hrudníkom. Musí byť pevne prichytená, aby ju dieťa nemohlo na seba strhnúť. Ak by to hrozilo, zaveste ju vyššie.
Biela detská postieľka

Igelit pod prestieradlo

Počuli ste, že pod prestieradlo je vhodné dať igelit, aby ste ochránili matrac pred vlhkosťou? Nerobte to. Z lôžka by ste urobili nepriedušné miesto a hrozilo by, že dieťa sa prehreje. Radšej si obstarajte špeciálny chránič na matrac, pri ktorom toto riziko nehrozí. 

Plyšové hračky a dekoračné vankúšiky 

Naaranžovaná postieľka s množstvom hračiek a vankúšikov vyzerá dobre, zároveň však všetky tieto predmety robia z postieľky nevzdušné miesto. Navyše sú zbytočnými zachytávačmi prachu, ktorý by sa pri bábätku určite nemal koncentrovať. Predstavujú aj bezpečnostné riziko, keďže dieťa si ich môže stiahnuť na tvár.

V blízkosti detskej postieľky

Postieľka musí byť pre dieťa v prvom rade bezpečná nielen z hľadiska konštrukcie, ale aj čo sa týka vybavenia a umiestnenia. Na čo si dať pozor?
 
  • Postieľka by nemala stáť v blízkosti závesov, šnúr na ovládanie roliet a žalúzií. Nedávajte ju ani k radiátorom a vykurovacím telesám.
  • Blízko postieľky sa nesmú nachádzať elektrické prístroje ani nechránené elektrické zásuvky, aby dieťa nezasiahol elektrický prúd.
  • Pri detskom lôžku alebo nad ním by ste nemali mať uložené fľaše, hrnčeky ani žiadne šnúrky či ozdobné stuhy. Skrátka nič, čo by na dieťa mohlo spadnúť alebo by si tým mohlo inak ublížiť. Povolený je organizér. Ide o pomôcku s niekoľkými vreckami, ktorá sa suchými zipsami pripevňuje na postieľku z vonkajšej strany. Je teda bezpečný a hlavne praktický. Môžete doň vložiť plienku, detský krém, hračky a rôzne pomôcky, ktoré chcete mať poruke.
Detská postieľka s komodou

Alternatíva postieľky – detská kolíska

Namiesto postieľky si môžete zadovážiť aj detskú kolísku. Je naozaj krásna, efektná a veľa mamičiek o nej sníva. Čo by ste mali o nej vedieť, prv než si ju kúpite?

Plusy
  • Hojdanie. Hlavne preto si ju mnohí rodičia obstarajú. Pomáha totiž pri uspávaní a upokojení dieťaťa.
  • Zvyčajne je menšia, preto sa hodí do menších priestorov.
  • Tým, že nie je príliš objemná, bábätko v nej nie je také stratené ako vo veľkej postieľke. Dodá mu to pocit bezpečia.
  • Vďaka tomu, že ide o malý kus nábytku, dá sa poľahky premiestňovať.
Mínusy
  • Dieťa si rýchlo zvykne na uspávanie hojdaním a pri prechode na používanie postieľky môže mať problém bez toho zaspať.
  • Ak ju nezdedíte, je to investícia navyše, ktorú dlho nevyužijete. Väčšina kolísok dosahuje dĺžku 95 centimetrov, preto vám poslúži možno 6 mesiacov.
  • Kolíska máva nižšie bočnice, čo už nie je bezpečné, keď sa dieťa pretáča alebo pokúša dostať do sedu.
Ak sa už pre kolísku rozhodnete, určite si vyberte takú, pri ktorej môžete nastaviť režim bez kolísania. Oceníte ho hlavne vtedy, keď už dieťa zaspí. Kolíska sa totiž nerozkolíše pri každom jeho pohybe. Je to bezpečnejšie aj v prípade, ak vám doma pobehuje ďalšie malé dieťa, ktoré by kolísku mohlo kedykoľvek nečakane rozhojdať.
Detská kolíska so zaisťovacím tlačidlom proti pohybu
Či už sa rozhodnete pre kolísku, alebo pre postieľku, hlavne kupujte s rozvahou. Zvážte každý detail a nezabudnite si starostlivo naplánovať, kam ju umiestnite. Postieľka bude pre vaše dieťa „domov v domove“, musí byť ozaj komfortná. A nielen preň. Myslite aj na seba a vlastné pohodlie.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…