Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Aké parametre si všímať pri kúpe kancelárskeho kresla?

Aké parametre si všímať pri kúpe kancelárskeho kresla?

18. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Doba, v ktorej žijeme, sa niekedy s úsmevom označuje aj ako doba sedavá. Je pravda, že mnoho profesií si vyžaduje dlhé hodiny sedenia a práce na počítači. Keďže dlhodobé sedenie nie je pre ľudský organizmus ideálne, je dôležité kompenzovať ho iným pohybom (najmä chôdzou) a snažiť sa o to, aby nezanechalo následky na našom zdraví. Našťastie súčasný trh ponúka široký výber precízne skonštruovaných kancelárskych kresiel, ktoré poskytujú našim pracovitým telám dostatočnú oporu. Pozrime sa spolu na to, aké parametre si treba všímať pri výbere a kúpe kancelárskeho kresla alebo stoličky.

NOSNOSŤ A ROZMERY

Mnohých z nás láka vyberať si každý kus nábytku v prvom rade podľa dizajnu. Ten by však určite nemal byť pri kúpe kancelárskeho kresla prvoradý. K najzásadnejším veciam, na ktoré treba hľadieť pri výbere, je dostačujúca nosnosť a vhodné rozmery. Keďže predpokladáme, že v kresle strávime osem a často i viac hodín denne, je dôležité, aby bolo kompatibilné s našou telesnou konštrukciou. Najmä u ľudí s vyššou hmotnosťou a výškou by podcenenie nosnosti alebo rozmerov kancelárskeho kresla mohlo znamenať značný problém. Na trhu už existujú kreslá, ktoré majú nosnosť viac než 200 kg. Takéto kreslá bývajú spravidla aj rozmerovo prispôsobené telesne robustnejším užívateľom.

MATERIÁL A KONŠTRUKCIA

Nemenej dôležité sú materiál a konštrukcia. Z materiálového hľadiska treba pozornosť zamerať na to, či je dostatočne pevný a odolný – napríklad či je pavúk (dolná konštrukcia, na ktorej sú upevnené kolieska) vyrobený z kovu, príp. tvrdeného plastu alebo len z bežného, málo odolného plastu. Pozerať treba aj na to, z čoho sú vyrobené kolieska. Ak bude kreslo stáť na tvrdom povrchu, ako je napríklad dlažba či drevená podlaha, potom by malo mať mäkké kolieska. Ak bude na koberci, potom bude lepšie siahnuť po kresle s tvrdými kolieskami. Ak budete používať kreslo na rôznych typoch povrchov, ideálne budú univerzálne kolieska s tvrdými okrajmi a mäkkým stredom.
Jakých parametrů si všímat při koupi kancelářského křesla?
Jakých parametrů si všímat při koupi kancelářského křesla?
Pri poťahoch máme na výber z dobre známych materiálov, akými sú koža, syntetická koža či textília. Často sa používajú aj ich kombinácie. Pri rozhodovaní sa o tom-ktorom materiáli zohrávajú úlohu najmä osobné preferencie. Koža vyzerá luxusne, má dlhú životnosť, ľahko sa udržiava, no na dotyk nemusí vyhovovať každému a jej cena je pomerne vysoká. Podobné vlastnosti, no nižšiu cenu a kvalitu ponúka poťah zo syntetickej kože. Vlastnosti látkového poťahu závisia od konkrétnej textílie – tu treba byť obzvlášť obozretný, pretože najmä lacnejšie kreslá a stoličky zvyknú byť potiahnuté látkami, ktoré sa môžu častým používaním rýchlo znehodnotiť. K obľúbeným a kvalitným sa radí napríklad mikrovlákno, ktoré je príjemné na dotyk a ľahko sa čistí. Veľmi často sa používa na kancelárske kreslá aj sieťovina, ktorá sa vyznačuje priedušnosťou, čo je výhoda v teplých letných mesiacoch, avšak v zime to môže prinášať užívateľovi istú dávku diskomfortu.
Jakých parametrů si všímat při koupi kancelářského křesla?
Kancelárske kreslo KIEL
Okrem poťahu treba pri výbere zohľadniť aj čalúnenie – niektorým ľudom viac vyhovujú mäkšie kreslá, iným zase tvrdšie. V každom prípade by kancelárske kreslo malo disponovať aspoň miernym čalúnením, pretože sedieť na tvrdom povrchu dlhé hodiny je nielen nepohodlné, ale aj nezdravé pre kĺby a cievne zásobenie dolných končatín. Kvôli pohodliu horných končatín sa zvyknú čalúniť aj podrúčky. Z hľadiska konštrukcie by kancelárske kreslo malo spĺňať najnovšie požiadavky kladené na ergonómiu tejto kategórie nábytku. V tomto bode sú dôležité funkcie, o ktorých si povieme viac v ďalšom texte.

FUNKCIE ZABEZPEČUJÚCE KOMFORT

Medzi základné, ale zároveň aj zásadné funkcie kvalitnej kancelárskej stoličky a kresla patria nastaviteľnosť výšky sedu a možnosť polohovania opierok rúk či chrbta. Čím viac času v kresle trávite, tým viac by ste sa pri výbere kresla mali zamerať práve na tieto funkcie. Nastaviteľná výška sedu či opierok rúk nie je totiž samozrejmosťou. Na výber máte z kresiel, ktorých vzájomný sklon sedadla a chrbtovej opierky je pevný (nedá sa regulovať), a z kresiel, pri ktorých je možné zvlášť nastaviť sklon operadla. Kvôli zvýšeniu pohodlia sa už mnohé kreslá robia dokonca aj s hlavovou opierkou.
Kancelárske kreslo DANIEL
Kancelárske kreslo ESTEBAN

Ergonomická konštrukcia kresla a možnosť prispôsobenia jeho jednotlivých častí potrebám užívateľa zabezpečujú, aby bola dosiahnutá čo najzdravšia a najprirodzenejšia poloha ľudského tela počas dlhodobého sedenia. Základné pravidlá zdravého sedenia hovoria, že nohy by mali byť chodidlami položené na zemi, pričom členky, kolená, bedrá a lakte by mali pri pohodlnom sedení zvierať 90-stupňový uhol. Hlava by mala byť v takej výške k pracovnému nástroju (najčastejšie monitoru), aby ste sa na plochu zobrazovacieho zariadenia pozerali priamo, čiže neohýbali sa, nemali potrebu dvíhať, predkláňať alebo zakláňať hlavu a podobne.

Moderné kreslá sú navrhnuté tak, aby kopírovali prirodzený tvar chrbtice a poskytovali jej dostatočnú oporu. Pri nastaviteľných funkcionalitách kancelárskeho kresla a stoličky je veľmi dôležité aj to, aby sa dali nastavovať bez potreby využitia akéhokoľvek špeciálneho náradia. Všetky nastavenia by ste teda mali byť schopní vykonať len pomocou rúk.

DIZAJN

V pestrej palete kancelárskych kresiel, ktoré sú v súčasnosti dostupné na trhu, si skutočne vyberie každý. Väčšinou sú kancelárske kreslá dizajnované v tlmenejších a neutrálnych farbách a vzoroch, pričom prevláda čierna, odtiene sivej a hnedej, no nie je problém nájsť ani kreslá rôznych pestrých farieb. Rovnako tvarovo, samozrejme prihliadajúc na ergonómiu sedenia, si dizajnéri dovolili pohrať sa s možnosťami, ktoré tento žiadaný kus nábytku ponúka. Nie je preto problém vybrať si do kancelárie také kreslo, ktoré bude zodpovedať ako funkčným požiadavkám, tak aj vášmu vkusu a celkovému dizajnu kancelárie.
Kancelárske stoličky, kreslá

AKO SPOZNÁM, ŽE POTREBUJEM NOVÉ ALEBO INÉ KANCELÁRSKE KRESLO?

Najčastejším (a zároveň najmenej príjemným) signálom na výmenu pracovnej stoličky je bolesť chrbta, obzvlášť v oblasti lopatiek (pre nesprávnu polohu horných končatín), krížov (pre nesprávnu polohu dolných končatín), bolesti hlavy či stuhnutosť svalov, a to najmä v oblasti krčnej chrbtice – trapéz a krku. Ďalším znakom môže byť nervozita pri práci spojená s častým striedaním polôh, pocit, že si „neviem nájsť polohu“. Čas na výmenu stoličky nastáva prirodzene aj vtedy, keď tá predošlá, hoci slúžila dobre, je už opotrebovaná a ďalej neplní svoju funkciu.

Vzhľadom na to, že každý človek so sedavým zamestnaním strávi sedením pri práci priemerne 35 – 50 hodín týždenne, čo je až 1820 – 2600 hodín ročne (čiže viac než 100 dní z roka), je v záujme zdravia investovať do kvalitného kancelárskeho kresla, ktoré bude kompatibilné s vaším typom postavy. V kombinácii s aktívnym pohybom môžete takto predchádzať mnohým zdravotným komplikáciám, ktoré dokážu do značnej miery znepríjemniť život a v budúcnosti znížiť jeho kvalitu.

Ak chcete zlepšiť svoju domácu pracovňu, neváhajte si prečítať náš článok s tipmi na ergonomický nábytok a organizáciu pracovného priestoru.


 

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…