Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Ako do moderného dizajnu obývačky včleniť čierny kov?

Ako do moderného dizajnu obývačky včleniť čierny kov?

19. 05. 2023, SCONTO Nábytok
Pri navrhovaní interiéru obývačky sa ľudia čiernej farbe skôr vyhýbajú. Dôvodom sú neraz negatívne asociácie, ktoré sa s touto farbou spájajú. Viete však, že kovové prvky v čiernej farbe dodajú vašej obývačke šmrnc? Poradíme vám, ako správne pracovať s čiernymi kovovými doplnkami.

Prečo by ste kovu mali dať šancu?

Kov môže na prvý pohľad pôsobiť chladným a odosobneným dojmom. Ak ho však skombinujete so správnymi farbami a materiálmi, prepožičia vašej obývacej izbe štýl a mladistvosť. Aké sú jeho ďalšie prednosti?
  • Ohromná odolnosť. Kov je vysokoodolný. V porovnaní s inými materiálmi omnoho lepšie odoláva opotrebovaniu a dokáže zniesť i veľkú záťaž. Kovové podnožky nábytku sa dajú pri sťahovaní demontovať. Pri opätovnom skladaní sa nemusíte obávať kývania alebo vŕzgania. Kov si zachováva svoje vlastnosti dlhý čas.
  • Recyklovateľnosť. Kovové doplnky a vybavenie sú z hľadiska ekológie výbornou voľbou. Tento materiál je totiž 100 % recyklovateľný.
  • Splynutie s interiérom. Kovové prvky budú ladiť s akokoľvek zariadeným interiérom. Svoje miesto si nájdu vo všetkých miestnostiach, dostať ich totiž v rôznych farbách a povrchových úpravách. Dáte prednosť čiernej, zlatej, striebornej alebo bronzovej farbe? Povrch môže byť matný, leštený aj kefovaný.
  • Jednoduchá údržba. Prvky z kovu sa ľahko udržiavajú. Obvykle postačí len oprášenie prachovkou.

Druhy kovu alebo nie je kov ako kov

Bytový dizajn pozná celý rad kovov, ktoré sa hodia nielen do obývacej izby, ale aj do iných priestorov. S ktorými sa stretnete najčastejšie?
  • Liatina. Je hladká na dotyk. Ide o druh kovu, ktorý sa ako jeden z mála môže pochváliť tepelnou vodivosťou. Je to odolný materiál, ktorý sa ľahko tvaruje. Vyrábajú sa z neho zložité konštrukcie, ozdobné prvky a podobne. Obvykle sa používa na kovové nohy stolov a stoličiek.
  • Oceľ. V interiérovom dizajne sa najčastejšie používa klasická mäkká a nehrdzavejúca oceľ. Dostať ju v rôznych farbách, ale najčastejší je jemne sivý tón, až holubia sivomodrá. Oceľ sa môže v obývačke objaviť v podobe doplnkov.
  • Bronz a meď. Ide o mäkké kovy, z ktorých sa najčastejšie vyrábajú dekorácie. Ak hľadáte cenovo dostupnejšie vyhotovenie, môžete siahnuť po výrobkoch, ktoré tvorí lacnejší kov v bronzovej či medenej farbe.  
  • Hliník. Vzhľadom na jeho vlastnosti sa používa hlavne v stavebníctve, miesto si však našiel aj interiéroch. V interiérovom dizajne zameranom na obývačky sa z neho vyrába obloženie, dekorácie alebo prvky nábytku.  
  • Striebro a zlato. V interiéroch sa najčastejšie používa len v podobe náteru alebo pozlátenia iných materiálov. S týmito farbami sa to nesmie preháňať, mohli by ste totiž dosiahnuť nechcený lacný efekt.

Čierny kov nepristane len nábytku

Moderný dizajn obývacích izieb často pracuje so spojením čiernych kovových prvkov a masívu alebo materiálov s dreveným dekorom. Zatiaľ čo hrejivého dreva nie je v interiéri nikdy dosť, s chladným kovom je potrebné šetriť. Ak by kovové prvky v obývačke prevažovali, celý interiér by mohol pôsobiť chladným a neosobným dojmom. Pri správnom pomere s drevom alebo inými hrejivými štruktúrami však môžete dosiahnuť neobyčajne útulnú, až romantickú atmosféru.
Kombinácia kovu a dreva je obľúbená predovšetkým vďaka protichodnosti. Kým drevo sa považuje za teplý materiál, kov je vnímaný ako studený. Práve preto je ich spojenie také atraktívne a vhodné i do menších priestorov. Kov totiž dokáže drevo odľahčiť, miestnosť teda nebude pôsobiť preplneným dojmom, ale skôr vzdušným. Napokon, práve pre vzdušnosť sú kovové prvky také obľúbené, a to nielen na nábytku. Kde sa zvyčajne uplatňujú?

Čierne podnožky nábytku

Najčastejšie sa s čiernym kovom stretnete pri konferenčných stolíkoch, obývačkových stenách, jedálenských stoloch alebo sedačkách, či stoličkách. Okrem toho, že čierny kov je trendy, má veľkú nosnosť, čo je práve pri týchto typoch nábytku dôležité.

Čierne kovanie

V nábytkárstve sa pojmom kovanie označujú pánty, úchytky i tzv. pojazdy. S čiernym kovaním sa môžete stretnúť napríklad v prípade dverí. Dominantné je rozetové kovanie, ktoré sa skladá z kľučky a časti na zámok. V čiernej farbe je dostupné aj štítkové kovanie, keď sú kľučka a priestor na kľúč spojené do jedného celku. Pri skriniach a skrinkách sa môžete stretnúť s čiernymi pántmi. Zásuvky a dvierka obvykle zdobia čierne úchytky z kovu.

Čierne kovové konštrukcie

Vzdušnosť dodá obývacej izbe jednoduchý kovový regál v čiernej farbe. Čiernou kovovou konštrukciou sa však môžu pýšiť napríklad i knižnice, police alebo stojany na kvety atď.

Kovové svietidlá v čiernej farbe

Čierny kovový prvok ľahko vnesiete do interiéru obývačky i pomocou svietidiel. Môžete si zvoliť stojace lampy s kovovou konštrukciou. Dostať aj závesné svietidlá, ktoré kombinujú čierny kov napríklad s mäkkým drevom. Obľúbené sú i kovové drôtené tienidlá v čiernej.

Čierne kovové doplnky

Charakter obývačky bezpochyby utvárajú doplnky. Ak v obývačke nechcete mať nábytok s kovovými prvkami, môžete tam tento materiál dostať v podobe doplnkov. Dostupné sú napríklad veľké kovové hodiny, stojany či držiaky na kvety, rôzne sošky, vázy, svietniky a podobne.

Ako v interiéri pracovať s čiernou farbou?

Čierna farba môže byť vzrušujúca a dramatická, no ak jej použijete priveľa, pôsobí depresívne. Pamätajte, že ide o farbu, ktorá pohlcuje svetlo, a tak sa hodí skôr do väčších a svetlých priestorov. Do malých izieb ju v primeranej miere dostanete pomocou jednoduchých doplnkov. Vzhľadom na to, že ide o neutrálnu farbu, ľahko ju skombinujete s ďalšími farbami a materiálmi.

Rozmýšľate, čím si ozvláštniť obývačku? Vyskúšajte čierne kovové prvky, ktoré pôsobia esteticky, dodajú výraz a miestnosť zbytočne nezaplnia.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Nástenné a stojanové vešiaky – šikovní pomocníci do každého bytu

Dnes sa zameriame na užitočných, ale často opomínaných pomocníkov v domácnosti – na nástenné a stojanové vešiaky. Vítané sú na viacerých miestach v domácnosti, niele…

Zútulnite terasu stromami, ktorým sa darí aj v kvetináčoch

Hádam niet človeka, ktorý by si v teplých mesiacoch s radosťou neposedel na terase. V súčasnosti sa tomuto priestoru venuje veľa pozornosti. Stáva sa akousi obývačko…