Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Čierna farba v interiéri – dramatická aj elegantná

Čierna farba v interiéri – dramatická aj elegantná

06. 06. 2022, SCONTO Nábytok
Chcete sa čiernou trafiť do čierneho? Táto farba si vyžaduje odvahu, na druhej strane je taká univerzálna, že sa hodí do interiérov všetkých štýlov. Musíte ju však vedieť použiť.
Čierna farba v interiéri patrí v poslednom období medzi obľúbené spolu s minimalistickými tónmi bielej či sivej. Má však s nimi spoločné oveľa viac. Všetko sú to totiž achromatické farby, teda technicky bez odtieňa. Na mieste je otázka, či je čierna vlastne farbou? Nie je totiž súčasťou tradičného farebného kolesa, ktoré tvoria sekundárne a terciárne farby. Čierna pohlcuje všetky ostatné farby viditeľného spektra. Môžeme ju teda považovať za neutrálnu a ladiť ju s množstvom iných farieb.

Farba, ktorá vyvoláva silné emócie

Zo psychologického hľadiska ide o veľmi silnú farbu aj vzhľadom na jej kultúrny význam. Je vnímaná ako najtmavšia zo všetkých, aj preto vyvoláva silné emócie a symbolizuje tmu, noc, tajomno, temnotu, vzdor, strach alebo dokonca zlo a smrť. Zvyčajne má teda negatívnu konotáciu a je kontrastom k bielej, teda akýsi protiklad svetla, čistoty a dobra. Na druhej strane býva považovaná za farbu elegancie, prestíže, formálnosti a moci.

Čierna farba v histórii ľudstva

Prvé čierne pigmenty v minulosti pochádzali zo spaľovania dreva či kostí, uhoľné pigmenty boli súčasťou jaskynných malieb napríklad v jaskynnom komplexe Lascaux vo Francúzsku. V mnohých starovekých kultúrach bola čierna symbolom smrti. V starovekom Egypte bol strážcom podsvetia Anubis, čierny šakal.

V Grécku zase svet živých od mŕtvych oddeľovala čierna rieka Acheron. Hádes, vládca podsvetia, sedel na tróne z čierneho ebenu. V nemeckej a škandinávskej kultúre bohyňa noci Nótt križovala oblohu na voze ťahanom čiernym koňom a bohyňa Hel, strážiaca kráľovstvo mŕtvych, mala čiernu a červenú kožu.

V ranom stredoveku čierna farba predstavovala zlo. Na obrazoch z tohto obdobia ju nájdeme v podobe diablov a démonov (tí neskôr dostali červenú farbu). Obrat nastal v 14. storočí, a to aj vďaka výrobe kvalitných čiernych farieb. Na odevoch ju začali nosiť sudcovia a predstavitelia vlády, aby ich oddeľovala od svetlých farieb boháčov či fádnych farieb nižšej triedy.

Vo viktoriánskom období sa čierna spájala so smútkom – známym príkladom je kráľovná Viktória, ktorá nosila čiernu farbu po smrti svojho milovaného manžela princa Alberta ešte ďalších 40 rokov až do svojej smrti. Do sveta módy čiernu farbu vniesla v 20. rokoch 20. storočia Coco Chanel. V 50. rokoch sa stala zase symbolom rebélie pre rôzne subkultúry.

Dramatická aj elegantná

Aj keď by ste to možno nepovedali, aj čierna farba má svoje odtiene. Vďaka nim vie pôsobiť dramaticky aj elegantne. Ak ju zmiešate s malým množstvom iných farieb, ako napríklad s azúrovou či purpurovou, dostane jemne odlišný charakter a vznikne studený či teplý odtieň. V súvislosti s čiernou poznáme odtiene ako ónyxová čierna, ktorá je pomenovaná podľa minerálu ónyx, odtieň čierne uhlie alebo eben spájaný s drevom.
Vedeli ste, že?

Za najčernejšiu farbu na svete sa považuje odtieň vantablack. Vytvorili ho vedci z Massachusettského technologického inštitútu a vraj je desaťkrát tmavší ako akákoľvek čierna farba, ktorú sme doteraz poznali. Je to aj preto, že materiál s touto farbou pohlcuje až 99,995 % prichádzajúceho svetla.

Čierna farba v interiéri

Pri kombinovaní farieb je čierna obzvlášť pôsobivá v spojení s kontrastnými alebo neutrálnymi farbami, napríklad bielou. Duo čiernej a bielej v geometrických vzoroch pôsobí nadčasovo. V interiérovom dizajne bude čierna pôsobiť príjemnejšie v kombinácii s jemnou ružovou, tmavomodrou alebo pastelovožltou. Pamätajte na to, že aj keď je neutrálna, dokáže prevziať niektoré črty farieb, s ktorými ju spojíte, čo vytvára osobitú estetiku. Elegantné je aj spojenie čiernej a prírodných dekorov dreva ako je dub artisan.
Napríklad duo modrej a čiernej vytvára upokojujúcu schému, zatiaľ čo v kombinácii s červenou vznikne energiou nabitý priestor. Romantickej ružovej dodá punkový nádych, ale v spojení so žltou pripomína varovné sfarbenie osy a okamžite upúta pozornosť. Zaujímavá monochromatická paleta vznikne v interiéri, kde je použitá čierna farba a rôzne odtiene sivej.

Tipy na použitie čiernej v interiéri

  • V bežnom interiéri sa čierna neodporúča ako hlavná farba, je však dobrou voľbou ako doplnková.
  • V závislosti od funkcie interiéru ju môžete použiť aj ako obklad na niektorú zo stien, ktorá bude akcentom a priestoru dodá dynamiku. Zaujímavo bude pôsobiť aj čierny strop.
  • Čierna môže byť akcentom v kuchyni, a to na nohách jedálenského stola, v podobe stoličiek alebo čierneho kuchynského stola. Moderne pôsobia čierne spodné skrinky kuchynskej linky napríklad v kombinácii s drevodekorom alebo so sivou farbou na horných skrinkách.

  • V obývačke sa osvedčila v podobe čiernych rámov obrazov na stene, vankúšov alebo ako čierny príručný či konferenčný stolík.
  • Pri čiernom nábytku pozor na prach. Takéto nábytkové kusy budú síce krásnou dominantou či akcentom priestoru, ale viac ako nábytok iných farieb si vyžadujú pravidelnú a častú údržbu.
  • Odvážne bude pôsobiť tehla natretá načierno alebo čierna farba na stene. Na malých plochách nebude pôsobiť depresívne, ale ako akcent pritiahne zrak na správne miesto. Zároveň nechá vyniknúť bledý nábytok.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Nástenné dekorácie sa hodia do každej miestnosti

Dekorácie v byte sú ako módne doplnky, ktoré nielenže zrkadlia vašu osobnosť a vkus, ale aj podčiarkujú charakter bytu. Dnes sa pozrieme na závesné dekorácie, ktoré …

Ozvláštnite stôl jednoduchou a efektnou dekoráciou. Ako ju vyrobiť?

Príde návšteva alebo organizujete rodinný obed či večeru? Ozvláštnite si stôl originálnymi dekoráciami na utierky či ozdobné servítky a príbor. Tieto jednoduché dopl…