Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Sivá v interiéri: farba, ktorá neomrzí

Sivá v interiéri: farba, ktorá neomrzí

12. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Neutrálna, elegantná aj prispôsobivá – to sú hlavné dôvody, prečo je sivá v posledných rokoch takou obľúbenou farbou v interiéri. Odkedy jej popularita stúpa a v ktorých farebných kombináciách najviac vynikne?
Aj farebné trendy v interiérovom dizajne sa neustále menia. Nie je to tak dávno, čo sa celý Instagram „zbláznil“ do ružovej farby a neskôr do medenej, a to najmä na doplnkoch. V ich pozadí však celý čas ticho stála sivá ako jedna z najuniverzálnejších farieb v spektre. Vďaka jej nadčasovosti ju môžete mať prakticky v celom interiéri – od výmaľby stien cez nábytok až po doplnky. Je prirodzenou farbou niektorých materiálov, ako napríklad betónu alebo kameňa. Vďaka jej prispôsobivosti ju zase môžete kombinovať s množstvom iných odtieňov a v miestnosti zakaždým dosiahnete iný výraz.
Šatní skříň FIENA
Komoda BALIN I

OBĽÚBENÁ NEUTRÁLNA FARBA

Sivá je momentálne trendovou neutrálnou farbou. Ešte v 90. rokoch však jej miesto zaberala tlmená šalviová zelená, označovaná ako sage green, neskôr to bola hnedá farba. Približne pred desiatimi rokmi ju o trón pripravila sivá farba. A pretrvala na ňom dodnes. Stúpajúca popularita sivej farby je spojená najmä s ďalším obrovským trendom v interiéri – so škandinávskym štýlom a snahou o hygge. Je ťažké neobdivovať fotografie zo severských interiérov s tlmenou paletou sivej, bielej či jemných pastelových odtieňov, prenikajúcou do priestorov od obývacích izieb až po kúpeľne. Sivá farba na nich reprezentuje čistotu a vďaka svojej neutralite sa dokáže prispôsobiť okoliu, takže je dobrým základom interiéru. A to nielen pre tento severský štýl bývania. Ako neutrálna farba sa totiž hodí k výrazným aj jemným odtieňom.
Pohovka NAPPA
Pohovka LAZY
Vedeli ste, že?
Sivá bola pôvodne farbou reprezentujúcou neupravenú a nefarbenú vlnu, a preto ju za farbu v skutočnosti nepovažovali.

FARBA MNOHÝCH TVÁRÍ

V umení v období renesancie sa sivá používala ako dokonalá farba pozadia pri portrétoch, pretože zvýrazňovala nielen odtiene pleti a tvár celkovo, ale aj zlato a oblečenie portrétovaných osôb. Ani samotná sivá však nie je farbou jedného výrazu, aj keď je takmer bezfarebná. Z technického hľadiska sa nachádza niekde na polceste medzi bielou a čiernou, vďaka čomu sa dá dokonale spárovať takmer s každou inou farbou.

Kľúčom je voliť farby z rovnakej „harmonickej rodiny“, pretože sivá môže byť teplá aj chladná, pokojná, ale aj energická. Všetko závisí od jej odtieňa. Tu musíme spomenúť obľúbené a moderné odtiene – dramatickú tmavú sivú až antracitovú farbu uhlia, sivohnedú taupe či odtieň greige, ktorý vznikol, ako už jeho názov napovedá, zmiešaním sivej a béžovej. Ďalšou možnosťou je zabudnúť na zelenú, červenú či žltú a používať sivú farbu len s neutrálnym odtieňom sivobielej a béžovej.

Sedacia súprava CAMPO XL
Nábytkový program FUTURA

DOKONALÝ PARTNER PRE SIVÚ

Sivá v interiéri obzvlášť dobre funguje pri vrstvení textúr – najmä v chladnejších mesiacoch. K nábytku a drobným doplnkom v sivej farbe vyskúšajte pridať kožušiny, vankúše, robustné úplety ako deky či textilné tapisérie na stenu. Dosiahnete tak luxusný aj hrejivý pocit. Ak by sme mali sivej farbe vybrať dokonalého partnera, bolo by ním drevo. Rozumie si s teplými odtieňmi ako orech a mahagón, ale aj s bledšími odrodami ako dub, buk či breza.

A čo na sivú farbu v interiéri hovoria odborníci? Podľa Karen Hallerovej, ktorá poskytuje konzultácie v oblasti interiéru a farieb, by sme sa jej mali vyhýbať v detskej izbe a v miestnostiach, ktoré si vyžadujú kreativitu. Sivá totiž pôsobí až natoľko upokojujúco, že človek sa po čase začne cítiť unavene až ospalo.

Jedálenská stolička BENITO
Sivá v interiéri: farba, ktorá neomrzí

TIPY NA POUŽITIE SIVEJ V INTERIÉRI:

  • Rozhodne ju neaplikujte na všetky steny v miestnosti, aby izba nepôsobila depresívnym dojmom.
  • Vďaka širokému spektru odtieňov sivá farba dobre funguje aj sama. Kombinujte rôzne odtiene sivej na steny, podlahu či nábytok. Tmavé a svetlé tóny sivej dodajú miestnosti kontrast a hĺbku. 
  • Sivá ako pozadie umožňuje zažiariť farbám a prvkom v interiéri. Je dokonalým kontrastom pre oranžovú, červenú, horčicovožltú či smaragdovozelenú. 
  • Hodí sa aj k pastelovým farbám, najmä k ružovej. Takáto kombinácia bude pôsobiť nežne, žensky.
  • V kombinácii so zemitými farbami vnesie sivá do interiéru závan prírody. Doplňte ju drevom, ktoré je jej dokonalým partnerom.
  • Svetlé odtiene sivej môžu na stenách nahradiť bielu farbu, tmavšie odtiene zase čiernu.
  • Dizajnéri tvrdia, že na pozadí sivej vyzerá všetko očarujúco. Ak máte doma kúsok, o ktorom viete, že by dobre fungoval ako „statement piece“, teda ako výborný solitér, doprajte mu sivé pozadie či už v podobe tapety, alebo maľovky.
Prečítajte si aj článok o pohovkách v sivej farbe a nazbierajte inšpiráciu pre zariaďovanie vašej obývačky.
Predsieňová zostava KOLIBRI
Posteľ s roštom IDEA

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…